This is a demo store. No orders will be fulfilled.
Technika jazdy rowerem elektrycznym – czy ma znaczenie? Jak jeździć na sprzęcie?

Rowery elektryczne w znaczny sposób ułatwiają jazdę na rowerze, sprawiając, że pokonywanie danej trasy staje się szybsze i łatwiejsze. Z tego powodu z roku na rok zdobywają coraz większą popularność. Warto jednak pamiętać o tym, że technika jazdy rowerem elektrycznym jest trochę inna, niż w przypadku roweru konwencjonalnego.
Spis treści:
- Dlaczego technika jazdy rowerem elektrycznym ma znaczenie?
- Jak jeździć na rowerze elektrycznym? Poradnik dla początkujących
- Jak wykorzystać pełny potencjał jazdy rowerem elektrycznym?
- Technika jazdy rowerem elektrycznym – najczęstsze błędy
- Jak jeździć rowerem elektrycznym – podsumowanie
Dlaczego technika jazdy rowerem elektrycznym ma znaczenie?
Wiedza na temat tego, jak poruszać się rowerem elektrycznym jest niezwykle ważna z kilku powodów. Chodzi tu nie tylko, o jak najlepsze i jak najbardziej efektywne wykorzystanie potencjału roweru ze wspomaganiem elektrycznym, ale również o bezpieczeństwo i komfort osoby z niego korzystającej. Na szczęście jazda e-bikiem nie różni się drastycznie od jazdy na rowerze tradycyjnym i nie wymaga wielu godzin nauki, a raczej przyzwyczajenia.
Największe różnice pomiędzy zwykłym rowerem a rowerem elektrycznym wiążą się, rzecz jasna, ze wspomaganiem pedałowania, które pozwala na pokonywanie dłuższych dystansów, ze znacznie mniejszym wysiłkiem. Wiedza na temat tego, jak i kiedy wykorzystywać wspomaganie pozwala zwiększyć zasięg roweru na jednym ładowaniu oraz osiągać wyższe prędkości średnie na danej trasie.
Warto zaznaczyć, że wbrew obiegowej opinii, rowery elektryczne nie umożliwiają jazdy bez pedałowania. Odpowiadają za to przepisy, które uniemożliwiają jazdę wyłącznie na silniku elektrycznym oraz ograniczają prędkość roweru elektrycznego do 25 km/h. Pewien wyjątek od tej zasady stanowią niektóre modele rowerów, które możesz spotkać na rynku, dostępne z trybem „chodzenia”, który wspomaga rowerzystę w trakcie pchania roweru. Nie jest to jednak samodzielny napęd roweru w trakcie jazdy.
Wiedza na temat tego, jak jeździć na rowerze elektrycznym przyda Ci się również ze względu na bezpieczeństwo Twoje oraz innych uczestników ruchu drogowego. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, prędkość rowerów elektrycznych jest prawnie ograniczona do 25 km/h. Jednak czas, w którym e-bike ją osiąga, w porównaniu do standardowego roweru, jest znacznie krótszy w trybie, w którym duża moc silnika przekazywana jest na koło roweru. Dlatego tak dynamiczne przyspieszenie może skutkować utratą kontroli nad rowerem, a nawet wywrotką.
Prowadząc rower ze wspomaganiem elektrycznym, musisz również wziąć pod uwagę to, że ze względu na baterię i silnik, jest on trochę cięższy niż zwykły rower. Dlatego osoby dopiero uczące się tego, jak jeździć rowerem elektrycznym, muszą w trakcie manewrowania nim wziąć pod uwagę jego wyższą masę, co będzie miało wpływ m.in. na to, w jaki sposób w trakcie skrętów czy hamowania powinni rozkładać na rowerze ciężar ciała.
Jak jeździć na rowerze elektrycznym? Poradnik dla początkujących
Tak, jak wspomnieliśmy już wcześniej, technika jazdy rowerem elektrycznym nie różni się zasadniczo od jazdy na zwykłym rowerze, ale oczywiście jest parę różnic, o których trzeba pamiętać i do których trzeba przywyknąć, rozpoczynając swoją przygodę z elektrykami.
Osoba początkująca przy pierwszym kontakcie z rowerem elektrycznym powinna przede wszystkim wziąć pod uwagę to, o czym wspomnieliśmy w pierwszej części artykułu, czyli dużo większe przyspieszenie roweru ze wspomaganiem elektrycznym. Szybkie ruszanie na dużym wspomaganiu może skutkować nawet uniesieniem przedniego koła, co w konsekwencji może doprowadzić do utraty kontroli nad rowerem.
Z tego powodu osobom, dla których rower elektryczny jest nowością, radzimy zaraz po zakupie poćwiczyć ruszanie na tego typu sprzęcie. Najlepszym do tego miejscem będzie jakiś zamknięty plac, na którym będzie można się przyzwyczaić do większych przyspieszeń na rowerze elektrycznym. Zacznij jazdę na spokojnie, korzystając z trybów oferujących mniejsze wspomaganie.
Kluczowe znaczenie ma również hamowanie w inny sposób niż na każdym rowerze bez wspomagania. Większe prędkości i przyspieszenia osiągane na rowerze elektrycznym, w połączeniu z wyższą masą samego roweru powodują, że e-bike wymaga od rowerzysty wcześniejszego hamowania niż w przypadku standardowego roweru. Warto o tym pamiętać zwłaszcza na początku, zanim przywykniesz do wydłużonej drogi hamowania.
Jeżeli chodzi o samą technikę hamowania, to z reguły rower elektryczny wyposażony jest w hamulce tarczowe, charakteryzujące się wysoką skutecznością. Z tego powodu na etapie przyzwyczajania się do nowego roweru musisz pamiętać o tym, by hamować progresywnie, czyli stopniowo zwiększając nacisk na klamkę hamulca. Wciśnięcie jej nagle z dużą siłą może spowodować zablokowanie się tylnego lub przedniego koła.
Jazda na rowerze elektrycznym wymaga od Ciebie również jeszcze większej uwagi i obserwacji otoczenia w trakcie jazdy. Pamiętaj o tym, że często inne osoby nie spodziewają się tego, że rower może poruszać się ze znaczną prędkością, co niestety może skutkować np. wymuszeniami pierwszeństwa, czy wtargnięciami na Twój tor jazdy.
Przeczytaj także: Ranking rowerów elektrycznych – TOP 4 modele, na które warto zwrócić uwagę
Jak wykorzystać pełny potencjał jazdy rowerem elektrycznym?
Podstawowa zaleta, którą posiada rower elektryczny, to pokonywane dłuższe dystanse w krótszym czasie oraz przy mniejszym wysiłku. Jest to szczególnie ważne nie tylko dla rowerzystów, którzy chcą sprawniej poruszać się na co dzień, ale również dla osób starszych lub takich, którym gorszy stan zdrowia utrudnia korzystanie z normalnego roweru.
Aby jazda rowerem elektrycznym była jak najbardziej efektywna, należy pamiętać o kilku kluczowych zasadach. Mowa tu przede wszystkim o optymalizacji zasięgu roweru, który zależy od wielu różnych czynników, takich jak profil trasy, temperatura, ciężar ciała rowerzysty oraz przewożonego ładunku czy wiatr.
Żeby zoptymalizować zasięg na jednym ładowaniu, powinieneś przede wszystkim pamiętać o utrzymywaniu odpowiedniej kadencji, czyli liczby obrotów korby na minutę. Wiele osób uważa, że rower elektryczny może jeździć praktycznie bez pedałowania. Jest wręcz przeciwnie. Tak jak wspominaliśmy wcześniej elektryczne wspomaganie działa jedynie w momencie pedałowania.
Dodatkowo im wolniej kręcisz korbą, tym większą pracę musi wykonywać silnik elektryczny, co oczywiście znacząco zwiększa zużycie energii i zmniejsza zasięg roweru. Dlatego właśnie tak ważne jest utrzymywanie odpowiedniej kadencji na poziomie 70-90 obrotów na minutę. Aby było to możliwe, ważne jest dobieranie w trakcie jazdy odpowiednich przełożeń, które pozwolą Ci na pedałowanie z częstotliwością zapewniającą optymalne wspomaganie.
Kluczowa jest również umiejętność odpowiedniego doboru poziomu wspomagania. Z punktu widzenia zasięgu, powinieneś korzystać z możliwie najniższego stopnia asysty. Mocniejsze wspomaganie warto stosować przede wszystkim w przypadku podjazdu pod strome wzniesienie. Jazda na rowerze elektrycznym po płaskim terenie na silnej asyście to tak naprawdę marnowanie baterii.
Jazda rowerem elektrycznym będzie bardziej efektywna, jeśli zadbasz o właściwe obciążenie a właściwie o jego redukcję. Oczywiście w razie potrzeby przewiezienia cięższego ładunku, wspomaganie elektryczne może okazać się nieocenionym wsparciem dla rowerzysty, ale należy mieć świadomość tego, że dodatkowe obciążenie znacząco skróci zasięg roweru na jednym ładowaniu.
Dla kogo rower elektryczny będzie dobrym wyborem?
E-bike to tak naprawdę sprzęt dla każdego. Jego zalety docenią zarówno użytkownicy, korzystający z roweru na co dzień, jak i amatorzy dłuższych wycieczek, lub osoby starsze oraz powracające do jazdy na rowerze po kontuzji, lub problemach zdrowotnych.
Niezależnie od tego, jakiego rodzaju roweru potrzebujesz, na rynku znajdziesz odpowiedni model e-bike’a. Wiele osób kojarzy rowery elektryczne przede wszystkim z ciężkimi rowerami, które mogą służyć głównie na dojazdy do pracy, ale obecnie producenci elektryków oferują zarówno rowery miejskie, jak i lekkie rowery szosowe, czy gravele.
Jeżeli potrzebujesz uniwersalnego roweru elektrycznego w przystępnej cenie, to weź pod uwagę crossowy model Kross Evado Hybrid 1.0 2023. Szukasz roweru ze wspomaganiem do miasta o unikalnej, klasycznej stylistyce? W takim razie powinieneś sprawdzić Electra Bali Go! 2023, który swoim wyglądem nawiązuje do klasycznych, amerykańskich konstrukcji. Jego projektantom przyświecał cel zapewnienia jak największej wygody w codziennym użytkowaniu roweru.
Jeżeli oprócz wygody, zależy Ci również na większej uniwersalności oraz możliwości przewiezienia dodatkowego bagażu, to ciekawą opcją jest Trek District+ 4 2022, z możliwością wyboru 3 różnych pojemności baterii, dzięki czemu możesz dopasować zasięg roweru do swoich potrzeb. Potrzebujesz szosy ze wspomaganiem? Jedną z wielu propozycji może być Trek Domane+ AL 5 2023. Ten sportowy model wyposażono w baterię zapewniającą maksymalny zasięg do 90 km.
Przeczytaj także: Jak dbać o napęd w rowerze?
Jak jeździć rowerem elektrycznym – podsumowanie
Mamy nadzieję, że po lekturze naszego artykułu wiesz już, na czym polega jazda na rowerze elektrycznym. Podsumowując, na ogół nie różni się ona znacznie od jazdy na zwykłym rowerze. Należy pamiętać jedynie o takich rzeczach, jak znacznie większe przyspieszenie roweru ze wspomaganiem oraz jego wyższa masa, mająca wpływ na hamowanie i manewrowanie na tego typu rowerze. Oprócz tego kluczowa jest też umiejętność doboru właściwego poziomu wspomagania tak, by nie zmniejszać niepotrzebnie zasięgu roweru.
E-bike może być tak naprawdę świetną propozycją dla każdego rowerzysty. Elektryczne wspomaganie przydaje się zarówno podczas codziennych dojazdów do pracy, jak i w czasie wycieczek za miasto. Szeroka gama rowerów elektrycznych dostępnych na rynku sprawia, że każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie: w ofercie sklepu Sprint-Rowery znajdziesz zarówno typowo miejskie rowery z elektrycznym wspomaganiem, jak i rowery szosowe o najwyższych osiągach.
Nie wiesz jaki model wybrać? Skontaktuj się z nami. Nasi eksperci wspomogą Cię w wyborze roweru elektrycznego dopasowanego do Twoich potrzeb.