This is a demo store. No orders will be fulfilled.

Jak dobrać rozmiar ramy roweru? - Tabela rozmiarów roweru

14/02/2025
Jak dobrać rozmiar ramy roweru? - Tabela rozmiarów roweru

Rozmiar ramy roweru ma ogromne znaczenie dla komfortu jazdy i bezpieczeństwa. Źle dopasowana rama negatywnie wpływa na kontrolę nad rowerem i odbiera radość z jazdy. Jak dobrać wielkość ramy rowerowej i cieszyć się każdym przejechanym kilometrem? Sprawdź nasz poradnik!

W artykule poruszamy następujące kwestie:

  • Jak dobrać rozmiar ramy roweru do swojego wzrostu,
  • jakie są metody pomiaru i przeliczania przekroku,
  • czym różnią się ramy rowerowe w zależności od typu roweru,
  • jakie znaczenie ma geometria dla komfortu jazdy,
  • kiedy niezbędny jest bikefitting.

Spis treści:

  1. Źle dobrany rozmiar ramy — czy to poważny problem?
  2. Dlaczego dopasowanie roweru do wzrostu ma takie znaczenie?
  3. Jak skompensować niewłaściwy rozmiar ramy roweru?
  4. Bikefitting — idealny sposób, by dobrać rozmiar ramy?
  5. Tabela rozmiarów rowerów od producenta — czy warto się nią kierować?
  6. Polygon Helios- uważaj na wielkość ramy
  7. Rozmiar ramy roweru, a geometria

Źle dobrany rozmiar ramy — czy to poważny problem?

Często zdarza się, że pierwsza decyzja o zakupie zbyt dużego roweru zapada już w dzieciństwie, np. przy wyborze roweru komunijnego. Rodzice, chcąc uniknąć konieczności częstej wymiany, wybierają model o kilka rozmiarów większy, który ma „posłużyć kilka lat".

To błędne podejście, które prowadzi do nieprawidłowej postawy, złych nawyków i zwiększa ryzyko wypadków.

Zbyt duży rower będzie się prowadził, jak „wóz z węglem”, a zbyt mały będzie nerwowy w zakrętach i niebezpieczny podczas zjazdu.

Jazda na nieodpowiednim rozmiarze roweru wpływa negatywnie na komfort i zdrowie. Tyczy się to zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Nasze wieloletnie doświadczenie w branży wskazuje na istotny problem — ogromna część rowerzystów ma źle dobrany rozmiar ramy roweru. Czasami wynika to z niewiedzy, a czasami z nieuczciwości sprzedawców rowerów, którzy wypychają klientom rowery, które akurat są na stanie.

Jak dobrać ramę roweru do wzrostu

Dlaczego dopasowanie roweru do wzrostu ma takie znaczenie?

Nieodpowiednia wielkość ramy rowerowej może prowadzić do wielu konsekwencji, które odbijają się na komforcie jazdy i zdrowiu.

Zbyt duża rama będzie powodować, że rowerzysta będzie miał trudność z prawidłowym chwytem kierownicy. Sztyca z siodełkiem będą nisko ustawione, przez co Twoja pozycja będzie nadmiernie wyciągnięta i pochylona.

Może to skutkować bólem pleców i obciążeniem nadgarstków. Tak ustawiony rower będzie się prowadził ospale i nie pozwoli Ci na wykorzystanie pełni jego potencjału.

Przy dłuższych trasach odczuwalny będzie dyskomfort w postaci drętwienia, a czasami nawet bólu, który uniemożliwi jazdę.

Zbyt mała rama prowadzi do nienaturalnego skulenia kolan i zaburza pracę bioder, co zwiększa ryzyko kontuzji i ogranicza pełną moc pedałowania. Sztyca z siodełkiem są w takiej sytuacji nadmiernie wyciągnięte, a Twoja sylwetka będzie nienaturalnie wyprostowana.

Dowiedz się także: Dlaczego waga roweru ma znaczenie?

Po czym poznać, że mam źle dobrany rozmiar roweru?

Niewłaściwy rozmiar ramy roweru dość szybko daje o sobie znać. Nie daj sobie nigdy wmówić, że jakiś typ roweru musi być niekomfortowy „bo tak jest".

Czasami ból pleców i drętwienie dłoni mogą wynikać ze zbyt długiej przerwy w jeździe na rowerze. Odczujesz to szczególnie wtedy, gdy po latach rozwijania swojej kariery kupisz sobie sportowy rower szosowy o agresywnej geometrii wyścigowej.

Jeśli jednak próbujesz różnych ustawień i regularnie jeździsz, a nic nie pomaga w kwestii komfortu, to być może rama Twojego roweru jest źle dopasowana. Jakie są symptomy, że rozmiar ramy rowerowej jest nieodpowiedni dla Ciebie?

  • Masz trudność w osiągnięciu wygodnej pozycji bez nadmiernego wyciągania lub skulenia ciała,
  • bolą Cię plecy, kark, kolana, lub odczuwasz drętwienie dłoni podczas dłuższej jazdy,
  • masz wyraźne problemy z kontrolą roweru (szczególnie przy wyższej prędkości),
  • niewłaściwie układasz dłonie na kierownicy,
  • podczas zatrzymania się, wielkość ramy utrudnia Ci podparcie się stopą.

Jeśli któraś z tych dolegliwości Cię dotyczy, to da się to w pewnym stopniu zniwelować poprzez personalizację roweru do wzrostu. Pomocny może okazać się także profesjonalny bikefitting.

Jak skompensować niewłaściwy rozmiar ramy roweru?

Jeśli kupiony rower okazał się za duży lub za mały, to istnieją sposoby na to, by poprawić komfort i ergonomię jazdy za pomocą kilku modyfikacji. Cudów nie ma i niestety czasami pozostaje tylko sprzedaż roweru. W jaki sposób można lepiej dopasować rower do siebie?

Sztyca podsiodłowa — regulując jej wysokość i offset (przesunięcie), możesz uzyskać lepszą pozycję nóg podczas pedałowania.

Mostek kierownicy — zmiana długości mostka wpływa na wyciągnięcie sylwetki. Krótszy mostek poprawia kontrolę nad rowerem i skraca dystans do kierownicy. Sprawia też, że rower jest bardziej nerwowy w zakrętach i na zjazdach.

W przypadku rowerów szosowych staraj się nie montować krótszego mostka niż 80 mm. Pomijając aspekty wizualne i wytyczne "policji mostkowej", to poniżej tej wartości rower może być niestabilny w prowadzeniu i niebezpieczny w zakrętach.

Kierownica — w rowerach MTB wymiana szerokiej kierownicy na węższą, może pomóc w poprawie ergonomii. W przypadku rowerów szosowych i graveli możesz szukać modelu z innym gięciem i krótszym chwytem (reach). Poprawi to Twój zasięg i chwyt klamkomanetek.

Korby — wymiana ramion na dłuższe lub krótsze pomoże Ci dostosować mechanikę pedałowania do budowy ciała i Twojego stylu jazdy.

Podkładki pod mostek — zanim zetniesz rurę od widelca, pojeździj z nią przez pewien czas i spróbuj ustawić kierownice na różnej wysokości. Ułatwi Ci to znalezienie właściwej pozycji do jazdy.

Dokonując poprawek tego typu, pamiętaj, że mają one na celu personalizację i pomagają dopasować rower do wzrostu, gdy odpowiedni rozmiar ramy został już wybrany. Rzadko udaje się w pełni skompensować źle wybrany rozmiar roweru.

Bikefitting — idealny sposób, by dobrać rozmiar ramy?

To najbardziej precyzyjna metoda doboru rozmiaru ramy roweru. To specjalistyczna usługa, która pozwala dostosować geometrię i typ roweru do warunków anatomicznych i stylu jazdy rowerzysty.

Proces ten obejmuje szereg pomiarów, analizę pozycji ciała i badanie biomechaniki ruchu. Umożliwia to znalezienie optymalnego ustawienia roweru dla konkretnej osoby.

Zarówno w Warszawie, jak i Białymstoku, dysponujemy profesjonalnym studiem do bikefittingu. Jak wygląda taka usługa? Przygotowaliśmy na ten temat rozbudowane video na naszym kanale YouTube.

Co obejmuje bikefitting?

Dobrze wykonana usługa bikefittingu pozwoli Ci nie tylko na poznanie, jaki rozmiar ramy jest odpowiedni dla Ciebie. Dowiesz się, jakiej długości masz nogi, przekrok, długości tułowia, ramion i jakiej geometrii szukać, by było Ci wygodnie.

Fitter sprawdzi z Tobą dokładnie, w jaki sposób układa się Twoje ciało podczas jazdy. Zbada kąt nachylenia pleców, ułożenie stóp na pedałach, oraz rozkład ciężaru podczas kręcenia korbą.

Dowiesz się także, jaka wysokość siodełka jest odpowiednia dla Ciebie, a także jak dostosować do siebie mostek i kierownicę.

Jeśli będzie taka potrzeba, zarekomenduje Ci odpowiednie wkładki do butów i pomoże Ci ustawić bloki SPD, co skutecznie podniesie Twoją efektywność pedałowania.

Czy bikefitting jest usługą dla każdego?

To rewelacyjna usługa dla osób, które chcą maksymalnie dopasować rower do swojej anatomii i stylu jazdy. Faktem jest jednak, że nie każdy rowerzysta potrzebuje tak zaawansowanej usługi, by było mu wygodnie pokonywać kolejne kilometry.

W większości przypadków (zwłaszcza przy rekreacyjnej jeździe) wystarczy skorzystać z tabel rozmiarowych producenta oraz zastosować podstawowe pomiary, takie jak długość przekroku i wzrost.

Bikefitting zalecany jest szczególnie dla kolarzy wyczynowych oraz osób z problemami ortopedycznymi. Jest pomocny także wtedy, gdy testujesz różne ustawienia, a podczas jazdy i tak pojawia się ból.

Jeśli rower służy Ci głównie do krótkich przejażdżek, a pozycja na nim jest w miarę wygodna, to bikefitting najpewniej nie jest Ci niezbędny.

Tabela rozmiarów rowerów od producenta — czy warto się nią kierować?

To dobry punkt startowy, gdy wybierasz rozmiar ramy roweru. Pamiętaj jednak, że nie zawsze dają one idealne dopasowanie ramy do wzrostu.

Każda marka może stosować nieco inną geometrię ramy, co powoduje, że dwa rowery o teoretycznie takim samym rozmiarze, będą prowadzić się całkowicie inaczej. Dokonując wyboru, uwzględniaj także proporcje ciała, poziom Twojej mobilności i ogólnej sprawności.

Jak mierzony jest rozmiar ramy?

Rozmiar ramy rowerowej określa się zazwyczaj na podstawie długości rury podsiodłowej. Jest to odległość między środkiem supportu a końcem rury podsiodłowej, na której zamontowane jest siodełko.

W rowerach górskich wartość ta wyrażana jest najczęściej w calach, a w szosowych i trekkingowych — w centymetrach.

Niektóre marki zaczęły stosować system oznaczeń literowych, od S do XL, w zależności od wielkości.

Poniżej przykładowe, orientacyjne tabele doboru rozmiaru:


Jakie parametry podaje tabela rozmiarów rowerów danego modelu?

Tabela rozmiarów rowerów oprócz wielkości ramy podaje szereg wymiarów, które ułatwią Ci dopasowanie ramy roweru do Ciebie. Znajdziesz w niej takie parametry, jak:

  • Długość górnej rury — to ona wpływa na wyciągnięcie sylwetki i komfort jazdy. Im dłuższa, tym bardziej stabilny rower.
  • Stack i reach — to wartości, które określają wysokość i długość ramy. Pomagają określić pozycję rowerzysty podczas jazdy.
  • Baza kół — bezpośrednio wpływa na stabilność i zwrotność roweru
  • Kąt główki ramy — odpowiada za zwrotność i prowadzenie roweru
  • Długość tylnego trójkąta — określa, jak rower przenosi moc na napęd

Choć tabela rozmiarów rowerów jest pomocna, to przed zakupem warto skonsultować się z profesjonalnym działem sprzedaży. W Sprint-Rowery pomagamy dopasować rower nawet podczas zakupów przez Internet. Wystarczy, że do nas zadzwonisz i podpowiemy Ci, jaki jest odpowiedni rozmiar ramy dla Ciebie.

Mało tego! NieKamil prowadzi nawet konsultacje i podpowiada, jaki rower kupić, by uśmiech nigdy nie schodził z Twojej twarzy. Korzystajcie!

Polygon Helios- uważaj na wielkość ramy

W teorii tabela rozmiarów rowerów dostarczona przez producenta powinna być wystarczającym wyznacznikiem do tego, by dobrać odpowiedni rozmiar ramy roweru. W praktyce okazuje się, że nie zawsze idealnie odzwierciedlają rzeczywistość i trzeba brać poprawkę na niektóre aspekty.

W przypadku rowerów Polygon Helios A7X i A8X zalecamy szczególną ostrożność przy wyborze rozmiaru. Szerzej poruszyliśmy ten wątek w naszej recenzji video w 8 minucie materiału.

Kluczową rolę w tych modelach odgrywa geometria kokpitu i zastosowane komponenty. W wyższych wersjach Heliosa stosuje się kierownice o znacznym wysunięciu do przodu. Tyczy się to zwłaszcza wariantu wyposażonego w kokpit Vision Metron.

Efektem jest wydłużenie całkowitej długości roweru w stosunku do standardowych modeli w danym rozmiarze. W praktyce oznacza to, że jeśli ktoś jest przyzwyczajony do jazdy na rowerze w rozmiarze M, to w przypadku Heliosa będzie czuć się znacznie lepiej na rozmiarze mniejszym S.

Dlatego od naszych sprzedawców usłyszycie rekomendacje, by sięgnąć po rozmiar mniejszy, nawet wtedy, gdy tabela rozmiarów rowerów Polygon sugeruje inaczej.

Rozmiar ramy roweru, a geometria

Oprócz rozmiaru ramy, znaczenie ma także geometria. Różne typy rowerów, mają różną konstrukcję i inaczej się prowadzą.

Rowery szosowe o wyścigowej charakterystyce będą bardziej agresywne i wymuszają na rowerzyście głębsze pochylenie. Sprzyja to generowaniu wysokich prędkości i jeździe na najwyższych obrotach.

Z kolei geometria "endurance", będzie nastawiona na komfort jazdy. Ramy roweru w tym typie mają szereg rozwiązań, które mają za zadanie tłumienie drgań i odciążenie pleców i dłoni, by pokonywanie kolejnych kilometrów było czystą przyjemnością.

W rowerach górskich czynnikiem, który ma duże znaczenie, jest długość górnej rury i kąt główki ramy. To one wpływają na stabilność i zwrotność roweru w trudnym terenie.

To właśnie geometria sprawia, że każdy rower jest inny i ma swój własny charakter.

Czym różnią się ramy dla kobiet i mężczyzn?

Dopasowanie roweru do wzrostu dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Z reguły producenci produkują uniwersalne rowery unisex, są jednak marki, które wyłamują się z tego trendu i tworzą modele dedykowane tylko dla kobiet.

Segmentem, w którym najbardziej widoczne są różnice pomiędzy rowerami dla kobiet i mężczyzn, są rowery miejskie. Charakterystyczna "ścięta" górna rura ułatwia wsiadanie i jest pomocna podczas postoju na światłach. Taki rower jest wygodny w użytkowaniu

Trek FX 1 stagger — przykład wszechstronnego roweru dla kobiet

To prosta konstrukcja, która sprawdzi się zarówno jako środek transportu w mieście, jak i rekreacyjny rower do codziennej jazdy w ciepłe dni. W tej wersji, bez względu na rozmiar ramy, górna rura została ścięta tak, by ułatwiać wsiadanie i zsiadanie.

Geometria Trek FX1 jest tak zaprojektowana, by plecy podczas jazdy były odciążone, a pozycja za kierownicą zrelaksowana. To połączenie roweru miejskiego z klasycznym turystycznym crossem.

By pokonywanie kolejnych kilometrów było jeszcze przyjemniejsze, na wyposażeniu znalazły się zarówno wygodne chwyty Bontrager, jak i wysokiej jakości siodełko.

Trek FX1 wyposażony jest w proste komponenty napędu Shimano Altus i Tourney z 21 biegami.

Dzięki temu, że korba ma 3 rzędy, na rowerze odnajdzie się każdy, kto przyzwyczajony jest do klasycznych rozwiązań w przerzutkach rowerowych.

Tabela rozmiarów rowerów

Dzięki oponom w rozmiarze 700x35C jest to rower, który sprawdzi się zarówno podczas jazdy po asfalcie, jak i mniej wymagających leśnych ścieżkach. W naszej opinii dużą jego zaletą jest brak amortyzatora, bo w tej cenie nie podnosiłby on funkcjonalności roweru, za to z pewnością podniósłby skutecznie jego wagę.

Co więcej? Bez problemu zamontujesz do Trek FX1 bagażnik, błotniki i zestaw oświetlenia. Dzięki temu może stać się bardzo funkcjonalnym rowerem do codziennej jazdy. Rama jest na tyle wytrzymała, że bez trudu możesz planować także jazdę z fotelikiem dla dziecka, lub turystyczną jazdę z sakwami.

Tagi