This is a demo store. No orders will be fulfilled.

Rowery trekkingowe

Rower trekkingowy – co to jest?

Czym jest rower trekkingowy? Jest to rodzaj roweru turystycznego, który łączy w sobie cechy roweru górskiego, miejskiego i szosowego. Dobry rower trekkingowy umożliwi Ci szybką i komfortową jazdę po asfalcie, chodniku czy też innych utwardzonych nawierzchniach. Z drugiej jednak strony taki rower umożliwia wielogodzinną jazdę także po mniej komfortowych drogach, na przykład szutrowych czy też ubitych ścieżkach leśnych. Kilkudniowy trekking takim rowerem nie sprawi Ci trudności. Jak jednak osiągnięto połączenie tak różnych funkcjonalności w rowerach trekkingowych?

Naturalnie drogą pewnych kompromisów. Istnieją rowery lepiej przystosowane do jazdy tylko po asfalcie, ale nie sprawdzą się one zupełnie gdziekolwiek poza nim. Rower górski będzie miał za to dużo więcej przyczepności w ciężkim terenie, ale nie wybierzesz się nim na kilkudniową wycieczkę. Dlatego też w modelach trekkingowych możemy liczyć na połączenie kilku kluczowych cech: komfortowa pozycja na rowerze, wszechstronne opony, osprzęt umożliwiający wygodny i bezpieczny trekking oraz akcesoria przystosowane do zróżnicowanych warunków i transportu większej ilości bagaży. Rowery trekkingowe to uniwersalne modele jednośladów z przeznaczeniem na zróżnicowany teren.

Rower trekkingowy – na co zwrócić uwagę

Kilkudniowe trekkingi wiążą się z pewnymi niedogodnościami, które staramy się zminimalizować poprzez odpowiednio dobrany rower.

Po pierwsze pozycja na rowerze i komfort jazdy. Mając przed sobą kilka dni, w czasie których spędzisz w siodełku wiele godzin, musisz mieć pewność, że nie skończy się to bólami, kontuzją, a w najgorszym wypadku nawet przerwaniem wyprawy. Odpowiednio dobrany rower trekkingowy zapewni Ci wygodniejszą, bardziej pionową pozycję na siodełku. Dzięki temu ewentualny plecak będzie bardziej obciążał pas biodrowy niż Twoje ręce i plecy. Bardzo istotne jest również wygodne amortyzowane siodełko. Komfort codziennej jazdy wymaga dopasowania rozmiaru ramy i materiału, z jakiego jest wykonana. Klasyką jest rower trekkingowy aluminiowy, lekki, a zarazem wytrzymały.

Druga istotna cecha to opony i ogólniej koła. Decydując się na rower trekkingowy, zakładasz dłuższe wyprawy, dlatego też w tego rodzaju jednośladach znajdziesz zazwyczaj duże koła – 27 lub 28 cali. Im większe koło, tym lepsza amortyzacja nierówności i mniejsze opory toczenia, co ułatwi Ci pokonywanie długich dystansów. Opona nie powinna mieć szczególnie agresywnego bieżnika, jest to istotne z uwagi na minimalizację oporów toczenia i w konsekwencji na wysiłek, jaki włożysz w pedałowanie. Dla osób dorosłych optymalnym rozmiarem kół będzie zwykle 29 cali.

Zwróć uwagę także na osprzęt, czyli napęd, hamulce, amortyzację. Kilka przerzutek pozwoli Ci dostosować przełożenie tak, by jechać z optymalną kadencją. Obecnie stosowane są bardzo różne rozwiązania, od 3 przełożeń z przodu i 9 z tyłu, po przełożenia wyłącznie na tylnej osi. Warto dobrać rozwiązanie dostosowane do Twojej siły i wytrzymałości. Hamulce są za to elementem, na którym nie warto oszczędzać. Trzeba wziąć pod uwagę, że rower będzie zazwyczaj mocno obciążony, co oznacza, że zatrzymanie go będzie wymagało bardzo sprawnego systemu. Mamy tutaj kilka rozwiązań od klasycznych hamulców szczękowych, przez tarczowe mechaniczne po hydrauliczne hamulce tarczowe. Wybór tego elementu powinien być oparty o trudność i długość tras oraz spodziewane obciążenie roweru. W droższych modelach najczęściej znajdziesz tarczówki, tańsze charakteryzują się szczękami.

I na koniec amortyzacja, w rowerach tego rodzaju oparta na przednim widelcu. Dzięki amortyzatorowi oszczędzasz swoje nadgarstki i ułatwisz sobie pokonywanie przeszkód takich jak krawężniki lub kamienie. Na dobrze amortyzowanym rowerze trekkingowym pokonasz setki kilometrów w lekkim terenie z łatwością.

Ostatnim istotnym elementem są akcesoria – mamy tutaj na myśli oświetlenie, błotniki oraz bagażniki. Rower trekkingowy służy do długich wypraw, więc można śmiało założyć, że pogoda w ich czasie może być zmienna. Dlatego też istotne dla bezpieczeństwa jest odpowiednie oświetlenie po zmroku. Popularnym rozwiązaniem są lampki podłączone do dynama – klasycznego bądź zintegrowanego w piaście – oszczędzi Ci to szukania miejsca do naładowania baterii. Błotniki zapewnią, że niezależnie od pogody, błoto i woda spod kół pozostanie z daleka od Ciebie. Nie tylko zwiększa to komfort, ale także pozwala łatwiej utrzymać ciepło i zwiększa bezpieczeństwo – ograniczasz ryzyko, że jakiś odprysk spod koła wpadnie Ci na przykład do oka lub sprawi, że Twoje oświetlenie przestanie być widoczne. Bagażniki – element niezbędny w wypadku dłuższych wypraw – także mogą być decydującym czynnikiem, który przesądzi o wyborze danego modelu. Dzięki nim będziesz w stanie zamontować sakwy czy też przytwierdzić dodatkowe bagaże. Standardem jest bagażnik z tyłu, ale jeżeli planujesz dłuższe wyprawy – warto rozważyć także opcję drugiego bagażnika nad przednim kołem.

Z uwagi na fakt, że ten typ roweru często będzie pokonywał terenowe szlaki, dobrze jest zainwestować w osłonę łańcucha. To tani element, który zarówno zwiększa bezpieczeństwo jazdy, jak i obniża koszty konserwacji jednośladu.

Bogate wyposażenie pozwoli Ci podróżować bezpiecznie nawet w trudniejszych warunkach atmosferycznych.

Rowery trekkingowe męskie

Rower trekkingowy męski różni się od modelu damskiego wielkością ramy oraz jej górną belką. W wypadku rowerów męskich jest ona praktycznie pozioma, dzięki czemu rama zyskuje na sztywności. Minusem takiego rozwiązania jest to, że wymaga to od rowerzysty trochę większej sprawności przy wsiadaniu i zsiadaniu. Jeżeli może to stanowić dla Ciebie problem – są dostępne konstrukcje bez górnej belki, czyli rowery trekkingowe damskie (tzw. damka trekkingowa).

Damski rower trekkingowy od wersji męskich odróżnia przede wszystkim mocno ukośna górna rama roweru. Dzięki temu przy wsiadaniu i zsiadaniu nie trzeba tak wysoko zarzucać nogi. Trekkingowy rower damski może być świetnym rozwiązaniem także dla osób starszych bądź mniej mobilnych – niezależnie od płci. Wygoda i bezpieczeństwo użytkowania powinny być głównymi elementami, na które zwracamy uwagę, wybierając rowery trekkingowe. Rower dla kobiet i mężczyzn są w tym wypadku tylko określeniem potocznym, ułatwiającym wizualizację budowy ramy. Różnice między nimi nie są jednak drastyczne.

Trekkingowe rowery w naszej ofercie Sprawdź markowe rowery trekkingowe w Sprint-rowery.pl

W naszym sklepie oferujemy Ci szeroki wybór rowerów uznanych marek: Unibike, Giant, Kross czy Trek. Poszczególne modele i warianty wyróżniają się nieco inną specyfikacją techniczną. Firmy te wykorzystują swoje wieloletnie doświadczenie, dzięki czemu dostarczają wysokiej jakości sprawdzone rowery. Trekking na takim sprzęcie to czysta przyjemność i niezapomniane emocje. Gwarantujemy najniższą cenę, możliwość zakupu na raty i profesjonalne doradztwo przy zakupie.

Zobacz popularne modele rowerów

Poznaj popularnych producentów w kategorii rowery trekkingowe

Rowery trekkingowe w podziale na segmenty

Rowery trekkingowe a cena

Odkryj akcesoria, części, odzież rowerową

Porady i nowości dotyczące rowerów

Rowery trekkingowe - FAQ

Co to jest rower trekkingowy?

Rower trekkingowy idealnie sprawdzi się, jeśli chcesz zamontować do niego sakwy i jeździć przez kilka dni lub znacznie dłużej, mając wszystko ze sobą. Niezależnie więc od tego, czy planujesz jakąś długą wyprawę lub, czy tylko kilkudniowy trekking rowerowy ten typ jednośladu spełni Twoje oczekiwania. Jeśli marzy Ci się dynamiczne pokonywanie nierówności terenu, lepszym rozwiązaniem może być model MTB.

Elektryczny rower trekkingowy – dla kogo?

Jeśli chcesz jechać na dłuższą wyprawę lub wycieczkę, ale wielogodzinne intensywne pedałowanie nie jest dla Ciebie, to będzie to idealny wybór. Rower trekkingowy elektryczny sprawdzi się też, jeśli chcesz towarzyszyć komuś, kto jest dużo lepiej wytrenowany od Ciebie. Będziesz mógł za nim nadążyć, a on będzie mógł jechać swoim tempem.

Czy rowery trekkingowe nadają się na dojazd do pracy?

Tak, wprawdzie rower trekkingowy znajdzie zastosowanie przede wszystkim w dłuższych trasach i pozycja nie jest z reguły tak wygodna, jak na miejskim, ale wciąż jest komfortowo. Dużo łatwiej też na nim osiągać większe prędkości niż na rowerze do miasta. Rowery trekkingowe sprawdzają się na różnej nawierzchni, także niezależnie od tego, jak wygląda Twoja droga do pracy lub szkoły, taki rower sobie z nią poradzi. Rower miejski trekkingowy ma nieco delikatniejszą konstrukcję, niż ten przeznaczony do jazdy w terenie.

Co powinien mieć dobry rower trekkingowy?

Dobry rower trekkingowy powinien być wyposażony w błotniki oraz w lampki rowerowe, dzięki którym pedałowanie po zmierzchu jest bezpieczniejsze. W dalszą podróż warto wybrać rower trekkingowy z bagażnikiem, który umożliwia przewożenie dodatkowego ekwipunku. Niezwykle ważny jest także odpowiedni osprzęt – lekka rama karbonowa lub aluminiowa, hamulce tarczowe i duża liczba przełożeń na tylnej i przedniej zębatce. To gwarantuje maksymalny komfort i bezpieczeństwo jazdy. Niektóre modele, często określane jako Equipped, posiadają już fabrycznie zamontowane wyposażenie.

Do jakiej jazdy służy rower trekkingowy?

Rowery trekkingowe to połączenie modeli górskich i szosowych. Doskonale nadają się do jazdy po utwardzonych, polnych ścieżkach oraz asfaltowych drogach. Można pedałować nimi także po mieście. Miłośnicy przemierzania długich i wymagających tras również będą zadowoleni z zakupu roweru trekkingowego. Ten jednoślad łatwo poradzi sobie na szutrowych drogach pełnych nierówności i kamieni.

Jaki rower – górski czy trekkingowy?

Rowery trekkingowe najlepiej nadają się do pokonywania długich tras z ciężkim bagażem. Z kolei modele górskie są doskonałe na krótkich dystansach, zwłaszcza w nierównym, górzystym terenie. Oba jednoślady umożliwiają komfortową jazdę po wymagającej nawierzchni. Do jazdy po asfalcie np. po mieście o wiele lepiej sprawdzi się rower turystyczny męski lub damski, niż górski.
Zobacz jako Siatka Lista
Strona
na stronę
Filtruj / Sortuj
  1. Bestseller
    Rower trekkingowy Trek Verve 1 Equipped
    3 299,00 zł
  2. Bestseller
    Rower trekkingowy Unibike Vision 2024
    2 699,00 zł 2 349,00 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 2 349,00 zł
  3. Bestseller
    Rower trekkingowy Unibike Vision 2025
    2 699,00 zł
  4. Bestseller
    Rower trekkingowy damski Unibike Vision 2024
    2 699,00 zł 2 294,15 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 2 294,15 zł
  5. Bestseller
    Rower trekkingowy Unibike Atlantis 2025
    4 499,00 zł
  6. Bestseller
    Rower trekkingowy Unibike Expedition 2025
    3 999,00 zł
  7. Kup na raty
    Rower trekkingowy Kross Trans 2.0 2022
    1 999,00 zł 1 481,62 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 1 481,62 zł
  8. Kup na raty
    Rower trekkingowy Kross Trans 3.0 2022
    2 499,00 zł 1 931,05 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 1 931,05 zł
  9. Kup na raty
    Rower elektryczny Trek Verve+ 1 2023
    10 399,00 zł 7 399,00 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 7 399,00 zł
  10. Kup na raty
    Rower trekkingowy Kross Trans 4.0 2022
    2 999,00 zł 2 317,41 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 2 317,41 zł
  11. Kup na raty
    Rower trekkingowy Trek Verve 3 Equipped 2024
    5 199,00 zł 3 995,58 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 3 995,58 zł
  12. Kup na raty
    Rower trekkingowy Trek Verve 1 Equipped 2023
    3 699,00 zł 2 550,80 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 2 550,80 zł
  13. Kup na raty
    Rower trekkingowy damski Kross Trans 7.0 2024
    4 199,00 zł 3 244,69 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 3 244,69 zł
  14. Kup na raty
    Rower trekkingowy Kross Trans 7.0 2024
    4 199,00 zł 3 244,69 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 3 244,69 zł
  15. Kup na raty
    Rower trekkingowy damski Kross Trans 2.0 2022
    1 999,00 zł 1 544,69 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 1 544,69 zł
  16. Kup na raty
    Rower trekkingowy Kross Trans 1.0 2022
    1 699,00 zł 1 312,86 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 1 312,86 zł
  17. Kup na raty
    Rower trekkingowy Kross Trans 2.0 SR 2022
    1 699,00 zł 1 312,86 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 1 312,86 zł
  18. Kup na raty
    Rower trekkingowy Kross Trans 5.0 2024
    3 599,00 zł 2 781,05 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 2 781,05 zł
  19. Raty: 0%
    Rower trekkingowy Unibike Voyager 2025
    3 399,00 zł
  20. Kup na raty
    Rower trekkingowy Unibike Voyager 2023
    3 399,00 zł 3 059,10 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 3 059,10 zł
  21. Kup na raty
    Rower trekkingowy Unibike Voyager 2022
    2 999,00 zł 2 699,10 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 2 699,10 zł
  22. Kup na raty
    Rower trekkingowy damski Kross Trans 5.0 2025
    3 699,00 zł 2 858,33 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 2 858,33 zł
  23. Kup na raty
    Rower trekkingowy Kross Trans 5.0 2025
    3 699,00 zł 2 858,33 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 2 858,33 zł
  24. Raty: 0%
    Rower trekkingowy Unibike Explorer 2025
    3 699,00 zł
  25. Kup na raty
    Rower trekkingowy damski Kross Trans 5.0 28
    3 599,00 zł3 059,15 złNajniższa cena z ostatnich 30 dni:3 059,15 zł
Zobacz jako Siatka Lista
Strona
na stronę