This is a demo store. No orders will be fulfilled.

Zwichnięcie stawu barkowo-obojczykowego na rowerze – co to?

18/07/2024
Zwichnięcie stawu barkowo-obojczykowego na rowerze – co to?

Zarówno doświadczonym, jak i początkującym rowerzystom zdarzają się kontuzje. Jedną z nich jest zwichnięcie stawu barkowo-obojczykowego. W jaki sposób do niego dochodzi, jakie objawy można zauważyć i jak zapobiegać urazowi – na te pytania odpowiadamy w tym artykule!

Spis treści:

  1. Co to jest zwichnięcie stawu barkowo-obojczykowego?
  2. Objawy zwichnięcia stawu barkowo-obojczykowego
  3. Przyczyny i mechanizmy urazu
  4. Zapobieganie urazom na rowerze
  5. Podsumowanie

Co to jest zwichnięcie stawu barkowo-obojczykowego?

Zwichnięcie stawu barkowo-obojczykowego jest urazem, który polega na przemieszczeniu końcówki obojczyka względem wyrostka barkowego łopatki. Kontuzja jest często spotykana w sportach kontaktowych i podczas aktywności fizycznej narażającej sportowca na upadki, czyli takiej jak jazda na rowerze.

Do urazu dochodzi najczęściej podczas upadku bezpośrednio na ramię lub na wyprostowaną rękę. Uszkodzone zostają więzadła, które stabilizują staw. To natomiast może przyczyniać się do obrzęku, bólu i ograniczenia ruchomości ramienia.

Żeby potwierdzić lub wykluczyć zwichnięcie stawu barkowo-obojczykowego, konieczne jest skorzystanie z porady specjalisty. Badanie rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego i badania palpacyjnego. Dodatkowo wykonywane jest RTG.

Uszkodzenie stawu barkowo-obojczykowego a objaw klawisza

Musisz wiedzieć, że istnieje aż sześć stopni zwichnięcia, z czego w pierwszym i drugim nie dochodzi do trwałego przemieszczenia obojczyka względem wyrostka łopatki. Nie pojawia się tak zwany objaw klawisza. Nazwa jest bardzo obrazowa. W tym objawie można zauważyć, że obojczyk wystaje poza obrys barku. Po wciśnięciu go niczym klawisz wraca na swoje miejsce, ale znów się przemieszcza po zabraniu ręki. Żeby wystąpił objaw klawisza, musi dojść do uszkodzenia stabilizujących go więzadeł.

6 stopni zwichnięcia stawu barkowo-obojczykowego

Wyróżnia się 6 stopni zwichnięcia stawu barkowo-obojczykowego:

  • Stopień I Naciągnięcie więzadeł bez widocznego przemieszczenia.
  • Stopień II Częściowe rozerwanie więzadeł, niewielkie przemieszczenie obojczyka.
  • Stopień III Całkowite rozerwanie więzadeł i znaczące przemieszczenie obojczyka.
  • Stopień IV-VI Cięższe przemieszczenia.

Stopień I i II wymaga jedynie zachowawczego leczenia, ponieważ dochodzi do naciągnięcia i niewielkiego uniesienia końca barkowego obojczyka.

W typie III pojawia się objaw klawisza. Dochodzi tutaj do zwichnięcia górnego końca barkowego obojczyka oraz rozerwania więzadeł kruczo-obojczykowych. Przemieszczenie obojczyka jest niewielkie. Metoda leczenia może być w tym przypadku różna. U osób, które nie są zbyt aktywne, z dużym prawdopodobieństwem wystarczy leczenie zachowawcze. Typ IV, V i VI często wymaga operacji, a następnie rehabilitacji, która pozwoli wrócić do pełni sprawności.

Dowiedz się również: Zmęczenie mięśni po rowerze – jak sobie z tym radzić?

Objawy zwichnięcia stawu barkowo-obojczykowego

Zwichnięcie stawu obojczykowo-barkowego może objawiać się na różne sposoby. W dużej mierze zależy to od stopnia uszkodzenia. Najczęściej można dostrzec:

  • obrzęk i zasinienie w miejscu urazu,
  • silny ból w okolicach obojczyka i barku,
  • widoczny wystający koniec obojczyka,
  • ograniczenie ruchomości ramienia,
  • dyskomfort podczas dotykania.

Żeby lekarz mógł stwierdzić, że doszło do zwichnięcia stawu, przeprowadza wywiad. Wykonuje również badanie lekarskie, a dodatkowo zleca RTG. Prześwietlenie obydwu stawów barkowo-obojczykowych pozwala ocenić, do jak dużego przemieszczenia doszło.

Przyczyny i mechanizmy urazu

Zwichnięcie stawu barkowo-obojczykowego najczęściej pojawia się wskutek upadku na wyciągniętą rękę. To zupełnie naturalne zachowanie, które wynika z chęci amortyzacji. Ta przyczyna jest częsta u rowerzysty. Kolarz upada na wyciągniętą rękę, żeby ochronić twarz i głowę. Duża siła uderzenia może przyczynić się do przemieszczenia obojczyka względem łopatki.

Za uszkodzenie stawu odpowiada czasami również bezpośrednie uderzenie w bark. Może dojść do niego podczas zderzenia się z innym rowerzystą. Jeśli siła takiego zderzenia będzie duża, istnieje duże ryzyko, że staw się przemieści.

Kolejną przyczyną kontuzji bywa upadek bezpośrednio na bark. Siła podczas tego wydarzenia może okazać się tak duża, że przesunie obojczyk i doprowadzi do zwichnięcia stawu.

Leczenie urazu stawu barkowo-obojczykowego

Leczenie zwichnięcia zależy od stopnia urazu. W lżejszych kontuzjach wystarczające będzie leczenie zachowawcze. Wystarczy unikać obciążania stawu przez kilka dni do kilku tygodni. Stosuje się również zimne okłady na obrzęk, żeby zredukować stan zapalny. Pomocne może być również przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Stosuje się również fizjoterapię, żeby przywrócić pełną ruchomość stawu i wzmocnić mięśnie. W przypadku lżejszej kontuzji przydatna może być maść na stłuczenia i zwichnięcia.

Zdarza się, że konieczna jest interwencja chirurgiczna. Po niej natomiast trzeba skorzystać z rehabilitacji. Powinna być ona dostosowana do indywidualnych potrzeb każdej osoby oraz do stopnia urazu. Dzięki rehabilitacji możliwe jest przywrócenie pełnego zakresu ruchu. Następnie z dużym prawdopodobieństwem zostaną wprowadzone ćwiczenia, które wzmocnią mięśnie barku i ramienia. To przełoży się na zmniejszenie ryzyka występowania urazów w przyszłości.

Zapobieganie urazom na rowerze

Uszkodzenie stawu barkowo-obojczykowego po upadku na rowerze nie jest rzadką kontuzją. Są sposoby, żeby zredukować ryzyko urazu.

Przeczytaj także: Jak odpoczywać i rzeczywiście wypocząć? Poradnik dla aktywnych fizycznie

Strój rowerzysty a ochrona przed urazami

Trzeba zacząć od odpowiedniej stylizacji. Zdecyduj się na noszenie kasku oraz ochraniaczy ochronnych na łokcie i kolana. Stanowią one amortyzację podczas upadku. Dzięki temu siła działająca na ciało, w tym na staw barkowo-obojczykowy, jest mniejsza.

Żeby zapobiegać urazom na rowerze, zdecyduj się na ochraniacze na łokcie. Model Fox Enduro został wyposażony w specjalną piankę, która doskonale amortyzuje uderzenia. Produkt nadaje się do jazdy po różnym terenie. Ochraniacze zostały wykonane z myślą nie tylko o skutecznym działaniu, lecz także Twojej wygodzie. Doskonale dopasowują się do ciała, dlatego nie krępują ruchów. Na uwagę zasługuje solidne zapięcie, które utrzymuje je na miejscu nawet w trakcie intensywnej jazdy.

Ochraniacze łokci Fox Enduro

Do wyboru masz też ochraniacze Fox Launch Pro. Zostały stworzone z myślą o kolarzach, którzy wybierają najbardziej wymagające trasy. Konstrukcja z regulacją na rzepy zapewnia łatwość w zakładaniu i ściąganiu oraz utrzymywanie się na miejscu nawet przy intensywnej jeździe. W produkcie zastosowano płytkę KPU, która gwarantuje zwiększoną odporność na ścieranie. Producent zadbał też o przepływ powietrza, dzięki czemu cieszysz się komfortem podczas długich, intensywnych treningów.

Ochraniacze łokci Fox Launch Pro

Unikaj gwałtownych manewrów i zadbaj o technikę

Żeby unikać kontuzji na rowerze, należy unikać gwałtownych, ryzykownych manewrów. Szczególną ostrożność trzeba zachować, kiedy poruszasz się po nieznanym terenie. Ryzyko upadku i kontuzji jest też większe na trudnym obszarze, którego czasem nie da się przecież uniknąć. Osoby poruszające się na rowerach takich NS Bikes Eccentric 2024 są często narażone na nieprzyjemne upadki. W górskim terenie nietrudno o napotkanie wystającej gałęzi, którą przy dużej prędkości trudno będzie już ominąć.

Rower górski NS Bikes Eccentric Alu 29 2024

Utrzymywanie prawidłowej techniki jazdy też nie pozostaje bez znaczenia. Gdy na rowerze masz odpowiednią pozycję, silnie utrzymujesz kierownicę w dłoniach, w przypadku niebezpiecznych sytuacji masz większą szansę na wykonanie manewru pozwalającego uniknąć upadku. Żeby w prawidłowy sposób utrzymywać kierownicę, potrzebujesz odpowiednich gripów.

Przykładem są chwyty MTB Bontrager XR Trail Comp, które wyróżniają się żeberkową fakturą. Dzięki niej łatwiej utrzymać kierownicę w dłoni, nawet jeśli się spocą lub gdy pada deszcz. Pewniejszy chwyt jest ważny podczas skomplikowanych manewrów.

Nie bez znaczenia dla Twojego bezpieczeństwa są warunki pogodowe, w których jeździsz na rowerze. Staraj się wybierać dni bez deszczu. Niespodzianek pogodowych nie da się zupełnie uniknąć, natomiast warto redukować ryzyko, że się pojawią. Duża ulewa sprawia, że jest bardziej ślisko, ale poza tym ogranicza widoczność. Można więc niechcący najechać na coś, co przyczyni się do utraty kontroli nad rowerem. To natomiast łatwa droga do niebezpiecznego urazu.

Chwyty MTB Bontrager XR Trail Comp

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie obręczy barkowej

Pamiętaj również o ćwiczeniach wzmacniających mięśnie ramion i barków. Wykonywanie ich regularnie przyczyni się do lepszego zapobiegania urazom. Specjalista może też zalecić Ci wprowadzenie takich treningów po zakończeniu leczenia kontuzji. 

Jakie ćwiczenia wzmacniają mięśnie obręczy barkowej?

  • Stań w pozycji wyprostowanej. W dłoni trzymaj hantel. Unoś wyprostowaną rękę w bok.
  • W pozycji stojącej unieś wyprostowaną dłoń z hantlem. Wykonaj rotację w pełnym możliwym dla Ciebie zakresie ruchu w jedną i drugą stronę.
  • Połóż się na boku, nogi zegnij w kolanach, jedną dłoń ułóż pod głową. W drugiej dłoni trzymaj hantel. Zegnij tę rękę. Unoś rękę tak, żeby łokieć pozostawał przy ciele, a łopatka była stabilna.

Ważne jest, żeby ćwiczenia wykonywać w swoim maksymalnym zakresie ruchu i bez odczucia dyskomfortu. Zwróć uwagę na dokładność. Wykonuj ruchy powoli i precyzyjnie, zamiast starać się zrobić jak najwięcej powtórzeń.

Przeczytaj także: Jak odpoczywać i rzeczywiście wypocząć? Poradnik dla aktywnych fizycznie

Podsumowanie 

Wiesz już, czym jest zwichnięcie stawu barkowo-obojczykowego, jak się objawia i co można zrobić, żeby mu zaradzić. To poważny uraz, który czasami znacznie wpływa na zdolność do wykonywania codziennych czynności, a także na aktywność sportową.

Jazda na rowerze to doskonały sposób, żeby poprawić kondycję i zdrowie, jednak niestety wiąże się z ryzykiem upadków. One natomiast grożą zwichnięciem barkowo-obojczykowym. Żeby mu zapobiegać, zadbaj o ochraniacze, które zredukują siłę podczas ewentualnego upadku. Pamiętaj o właściwej pozycji na rowerze i nie wykonuj niespodziewanych, agresywnych manewrów. Zachowaj szczególną ostrożność podczas jazdy, gdy warunki pogodowe są złe.

O upadek na rowerze nietrudno bez względu na to, czy jesteś amatorem, czy zawodowcem. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo przy pomocy produktów dostępnych w sklepie Sprint-Rowery!

Polecane produkty