This is a demo store. No orders will be fulfilled.

Znak „zakaz wjazdu rowerów” – co musisz wiedzieć?

30/01/2023
Znak „zakaz wjazdu rowerów” – co musisz wiedzieć?

Znaki drogowe obowiązują każdego uczestnika ruchu – także rowerzystów. W naszym artykule weźmiemy pod lupę znak B-9, który oznacza zakaz wjazdu rowerów. Kiedy i gdzie obowiązuje? Dlaczego należy go przestrzegać? Jakie konsekwencję czekają na rowerzystę, który nie dostosuje się do tego zakazu? Wyjaśniamy!

Spis treści:

  1. Kiedy i gdzie obowiązuje zakaz wjazdu roweru? Podstawowe informacje
  2. Jakie prawo i obowiązki ma rowerzysta?
  3. Jakie konsekwencje wynikają z nieznajomości znaku B-9?
  4. Zakaz wjazdu a rower – podsumowanie artykułu

Kiedy i gdzie obowiązuje zakaz wjazdu roweru? Podstawowe informacje

Na początek omówmy sobie wygląd znaków drogowych. Znak B-9 należy do grupy znaków zakazu, stosowanych w wielu krajach. Widnieje na nim okrągła tarcza z białym tłem oraz czerwoną obwódką. W środku namalowany jest czarny symbol roweru. Kontrastujące barwy trudno przeoczyć, a oznakowanie jest łatwe do rozszyfrowania, jednak wciąż wielu kierowców nie stosuje się do przepisu. 

Znak „zakaz wjazdu rowerów” dotyczy rowerów jednośladowych oraz wielośladowych. Często pod B-9 pojawiają się również dodatkowe tabliczki, zwykle T-20 oraz T-21. Pierwszy symbol wskazuje długość odcinka jezdni, na której nie mogą poruszać się rowery. Z kolei T-21 informuje o tym, jaka jest odległość od znaku do miejsca, w którym zaczyna obowiązywać ograniczenie. Co ciekawe, B-9 występuje czasem w towarzystwie tabliczki T-22 „nie dotyczy rowerów”. Takie połączenie może być mylące, ale oznacza, że zakaz wjazdu nie dotyczy rowerów jednośladowych. 

Kiedy i gdzie obowiązuje zakaz wjazdu roweru?

Zakaz wjazdu rowerów umieszczany jest tam, gdzie poruszanie się rowerem może stanowić niebezpieczeństwo dla samego cyklisty lub innych uczestników ruchu drogowego. Zwykle są to drogi o dużej dopuszczalnej prędkości (np. autostrady, drogi ekspresowe) oraz o dużym natężeniu ruchu. B-9 może znajdować się przy trasie, w pobliżu której wyznaczona została specjalna ścieżka rowerowa (okrągły, niebieski znak C-13 z białym symbolem roweru).

Jak powinien zachować się kierowca, widząc zakaz wjazdu rowerów? Znak nie pozostawia wiele do interpretacji – na odcinek oznaczony tabliczką B-9 nie można wjechać rowerem, więc rowerzysta musi znaleźć inną trasę lub zsiąść z pojazdu i pieszo przeprowadzić go do końca obowiązywania znaku (jeśli na danym odcinku obowiązuje ruch pieszy). 

Należy też pamiętać, że znak B-9 dotyczy zarówno drogi, jak i pobocza! Kierujący rowerami często zapominają o tym fakcie, co może zakończyć się mandatem, a nawet niebezpiecznym w skutkach wypadkiem.

Jakie prawa ma rowerzysta?

Jakie prawo i obowiązki ma rowerzysta?

Kierujących rowerami – jak wszystkich uczestników ruchu – obowiązują zarówno prawa, jak i obowiązki. Jak już wiesz, znak B-9 to oznacza zakaz wjazdu rowerów jednośladowych i wielośladowych na jezdnię oraz pobocze. Występuje zwykle przy drogach, gdzie ma miejsce np.:

  • duże natężenie ruchu samochodów;
  • duże natężenie ruchu pieszego (np. w okolicach dworców);
  • przy drogach szybkiego ruchu. 

Znak zakazu bezwzględnie nakłada na cyklistę obowiązek dostosowania się do przepisu. Jakich innych zasad powinien trzymać się rowerzysta, aby bezpiecznie poruszać się po drodze i jak odpowiednio się zachować, gdy napotka znak B-9?

Korzystanie z drogi dla rowerów

Rowerzysta jest zobowiązany m.in.:

  • przestrzegać zasad sygnalizacji świetlnej;
  • korzystać z ruchu bądź z drogi dla rowerów, gdy są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić,
  • zachować szczególną ostrożność oraz ustępować miejsca pieszym, gdy porusza się po drodze dla rowerów i pieszych.

Jeśli na odcinku, po którym porusza się cyklista, nie ma drogi przeznaczonej dla rowerzystów lub z jakiegoś powodu nie można z niej korzystać (np. prowadzone są roboty drogowe), kierujący rowerem powinien poruszać się poboczem. Jeśli nie nadaje się ono do jazdy, należy wybrać asfalt, jednak trzeba trzymać się możliwie blisko prawej krawędzi (oczywiście, jeśli nie obowiązuje zakaz wjazdu rowerów).

Jakie obowiązki ma rowerzysta?

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych

Czy rowerzysta może korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych? Tak, ale tylko w kilku uzasadnionych przepisami przypadkach:

  • jeśli opiekuje się dzieckiem poniżej 10 roku, które kieruje rowerem;
  • jeśli szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością powyżej 50 km/h, wynosi minimum 2 metry oraz nie ma wydzielonej ani drogi dla rowerów, ani pasa ruchu dla rowerów;
  • jeśli warunki pogodowe powodują niebezpieczeństwo rowerzystów znajdujących się na drodze (np. występuje gęsta mgła, intensywne opady deszczu lub śniegu, silny wiatr, gołoledź itp.).

Rowerzysta, który korzysta z chodnika lub drogi dla pieszych, musi jednak zachować szczególną ostrożność, jechać powoli oraz ustępować miejsca pieszym. 

Rowerzysta a przejścia dla pieszych

Wiele wątpliwości budzi też kwestia tego, w jaki sposób rowerzysta ma korzystać z przejścia dla pieszych. Otóż może on przejechać po przejeździe dla rowerów, czyli przeznaczonym pasie, po którym cyklista może swobodnie kontynuować jazdę bez konieczności zsiadania z pojazdu. Jeśli na przejściu brak takiego pasa, rowerzysta powinien zsiąść z roweru i bezpiecznie przeprowadzić go przez ulicę. 

A co, gdy cyklista porusza się drogą? Przede wszystkim, gdy zbliża się do pasów, musi zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszym, którzy znajdują się na przejściu.

Rowerzystę obowiązuje także zakaz:

  • wyprzedzania innych pojazdów na przejściu dla pieszych oraz bezpośrednio przed nim;
  • omijania pojazdu, który porusza się w tym samym kierunku i zatrzymał się, aby ustąpić pierwszeństwa pieszemu;
  • jazdy wzdłuż przejścia dla pieszych. 

Jakie konsekwencje wynikają z nieznajomości znaku B-9?

Odpowiednie oznakowanie pojazdu

Ważne jest także odpowiednie wyposażenie sprzętu, gdyż ma ono ogromny wpływ na bezpieczeństwo poruszania się po jezdni. Absolutne podstawy to sprawność techniczna – skutecznie działające hamulce, kierownica. Ważny jest także dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku. 

Z przodu roweru powinno znajdować się minimum jedno białe lub żółte światło pozycyjne (może być migające). Z kolei z tyłu – przynajmniej jedno czerwone oświetlenie odblaskowe (w kształcie innym niż trójkąt) oraz czerwone światło pozycyjne. Jeśli sporo podróżujesz o zmroku, warto rozważyć też dodatkową lampkę montowaną na kasku czy kierownicy, np. model Trek Commuter Comp R.

Podczas podróży przydadzą Ci się także pomocne gadżety, takie jak np. etui na telefon. Ciekawą opcją są pokrowce, które chronią smartfon przed deszczem (model Topeak Smartphone Drybag) czy promieniami UV (model Topeak Bike Cover). 

Zakaz wjazdu rowerów – mandat

Inne ważne przepisy

Cykliści powinni także pamiętać o kilku innych zasadach. Mają oni zakaz:

  • korzystania podczas jazdy z telefonu, który wymaga trzymania słuchawki czy mikrofonu w ręce (aby móc np. korzystać z nawigacji, powinien zamontować specjalny uchwyt na telefon, np. Topeak Omni Ridecase Strap 4,5"-6,5");
  • czepiania się pojazdów;
  • jazdy bez trzymania przynajmniej jednej ręki na kierownicy;
  • jazdy bez nóg na pedałach;
  • jazdy obok innego uczestnika ruchu (z wyjątkiem sytuacji, gdy nie utrudnia to im poruszania się lub nie zagraża ich bezpieczeństwu);
  • jazdy w stanie nietrzeźwości, po spożyciu alkoholu lub innego środka o działaniu podobnym do alkoholu.

Jakie konsekwencje wynikają z nieznajomości znaku B-9?

Znak „zakaz wjazdu rowerów” ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo cyklisty i innych uczestników ruchu drogowego. Obowiązuje on zarówno na jedni, jak i poboczu. Rowerów nie można używać bezwzględnie np. na autostradzie czy drogach o dużej dopuszczalnej prędkości, stanowiących zagrożenie dla rowerzystów. Co grozi za złamanie tego przepisu?

Zacznijmy od konsekwencji prawnych. Jak podaje najnowszy taryfikator, osoba, która naruszy zakaz B-9, może otrzymać mandat w wysokości od 50 zł do nawet 200 zł. Jeśli policja uzna, że wykroczenie nie było duże, złamanie przepisu może skończyć się jedynie pouczeniem.

Gdzie stosowany jest Zakaz Wjazdu Rowerów?

Jako odpowiedzialny uczestnik ruchu drogowego musisz jednak pamiętać także o innych konsekwencjach. Wyobraź sobie, że na rowerze – nawet doskonale sprawnym i szybkim – wjedziesz na autostradę, po której pojazdy poruszają się z prędkością do nawet 140 km/h. W najbardziej optymistycznym przypadku Twoje nieodpowiedzialne zachowanie będzie powodować tamowanie ruchu – kierowcy zaczną zwalniać, aby móc Cię bezpiecznie wyprzedzić, co z pewnością spowoduje zatory na drodze, a także zwiększy ryzyko kolizji. 

Przede wszystkim jednak jest to skrajnie niebezpieczne – rowerzysta w starciu z rozpędzonym pojazdem osobowym czy ciężarówką ma niewielkie szanse, by wyjść z kolizji cało. Poruszanie się po drodze, na której obowiązuje zakaz wjazdu rowerów, może zakończyć się stłuczką, ale i śmiertelnym wypadkiem. Dlatego nie ryzykuj – znaj swoje prawa oraz obowiązki, stosuj się do przepisów drogowych i zawsze wybieraj drogi, po których możesz się poruszać. W ten sposób zadbasz o swój pojazd, zdrowie, ale też innych uczestników ruchu drogowego. 

Zakaz wjazdu a rower – podsumowanie artykułu 

Każdy rowerzysta musi bezwzględnie stosować się do przepisów, które obowiązują na danym odcinku jezdni. Pas ruchu przeznaczony dla cyklistów jest sporym ułatwieniem, jednak takie ścieżki w wielu miejscach wciąż są rzadkością. Dlatego, jako odpowiedzialny rowerzysta, znaj przepisy oraz bądź świadom konsekwencji, jakie grożą za ich złamanie.

Zadbaj także o swój pojazd, aby był sprawny i odpowiednio wyposażony. Jeśli planujesz wymienić sprzęt na nowy, zajrzyj do naszego sklepu, gdzie znajdziesz solidne rowery od renomowanych producentów. Model elektryczny? A może miejski klasyk, idealny na trasę do pracy lub na zakupy? 

W Sprint Rowery znajdziesz to, czego potrzebujesz! Oferujemy także wysokiej jakości odzież rowerową, obuwie, akcesoria (np. zegarki, torby, bidony, uchwyty, oświetlenie, przyczepki) czy części i narzędzia. Jeśli potrzebujesz pomocy w zakupach, jesteśmy do Twojej dyspozycji!