This is a demo store. No orders will be fulfilled.
Wybieramy najlepsze rowery karbonowe! Ranking

Dlaczego rowery karbonowe są tak cenione przez rowerzystów? Zastosowanie włókien węglowych w produkcji ram rowerowych jest przełomowym odkryciem, które zmieniło tę branżę na zawsze. W naszym rankingu zebraliśmy kilka świetnych rowerów z ramą karbonową specjalnie dla Ciebie!
Spis treści:
- Najlepsze rowery karbonowe – czym się wyróżniają?
- Polecany rower karbonowy, czyli o czym pamiętać podczas wyboru
- Zwróć uwagę na program gwarancyjny i posprzedażowy.
- Rower z karbonu z drugiej ręki?
- Rowery karbonowe – ranking. Jaki model zdobył pierwsze miejsce?
- Czy już wiesz, który rower z karbonu będzie Twój?
- Zakończenie
Najlepsze rowery karbonowe – czym się wyróżniają?
Jeśli zastanawiasz się, dlaczego rowery karbonowe cieszą się takim uznaniem nie tylko wśród profesjonalnych kolarzy, to odpowiedź tkwi w wyjątkowych cechach włókien węglowych.
Jest to jeden z najbardziej zaawansowanych kompozytów używanych powszechnie w inżynierii. Jego niska masa, wytrzymałość i właściwości polegające na tłumieniu drgań sprawiają, że najlepsze rowery karbonowe są marzeniem wielu pasjonatów kolarstwa.
Rowery zbudowane na ramie z włókna węglowego charakteryzują się tym, że błyskawicznie przyśpieszają, są lekkie i sztywne, dzięki czemu przenoszą całą siłę generowaną przez kolarza na tylne koło.
Poza tym niektóre technologie można zastosować jedynie wtedy, gdy rama wykonana jest z carbonu. Przykładem mogą być specjalne aerodynamiczne rury KVF, które ma niemal każdy rower szosowy Aero marki Trek. Uzyskanie takiego kształtu (zbliżonego do skrzydła lotniczego), jest kompletnie niemożliwe w przypadku aluminium i stali, ramy karbonowe mają w tej materii dużą przewagę.
Poza tym są karbonowe rowery, w których włókna układane są w taki sposób, by nie było potrzebne stosowanie dodatkowych elementów zawieszenia.
Najnowszy Trek Madone zastąpił tłumik IsoSpeed nowym rozwiązaniem – IsoFlow, które nie dość, że jest bardziej aerodynamiczne, to jeszcze mniej waży i podobnie radzi sobie z tłumieniem nierówności. To jeden z tych „gadżetów”, który zrewolucjonizował świat rowerów szosowych.
Krótko podsumowując — tak, zdecydowanie chcesz mieć rower z ramą z włókna węglowego i to nie tylko ze względu na wagę roweru.
Przeczytaj także: Rama karbonowa – czy warto w nią inwestować? Wady i zalety oraz porównanie z innymi materiałami
Polecany rower karbonowy, czyli o czym pamiętać podczas wyboru
Jest kilka elementów, które mają duże znaczenie przy kupnie roweru z włókna węglowego.
Zwróć uwagę na kraj produkcji
Tanie włókno węglowe jest dostępne na wielu stronach internetowych z budżetowymi produktami z Chin. Nie jest wiadome jednak, jaka jest jego struktura i czy faktycznie produkt nie jest pozbawiony wad. Kupisz tam wszystko, od ładnej kierownicy po ramę i koła z wysokim stożkiem, jednak wygląd roweru to nie wszystko!
Jesteś w stanie wyobrazić sobie pęknięcie koła podczas jazdy? Może pęknięcie ramy przy szybkim zjeździe? Czy oszczędność kilkuset złotych jest warta takiego ryzyka?
Każdy produkt dopuszczony do sprzedaży pod szyldem konkretnej marki objęty jest serią drogich testów, badań i atestów. Wszystko po to, by zapewnić Ci maksymalne bezpieczeństwo użytkowania.
Zwróć uwagę na program gwarancyjny i posprzedażowy.
W tym przypadku królem rynku najpewniej jest Trek. Koła z carbonu produkowane przez tego producenta objęte są carbon care, które uprawnia Cię do wymiany lub naprawy uszkodzonych części na atrakcyjnych warunkach.
To samo tyczy się ram, które wymieniane są przy najdrobniejszej wadzie fabrycznej.
Zadziwiająco dobrze na tym polu sprawdza się Polygon. Sprzedaliśmy ponad 2000 tych Rowerów i pomijając to, że wad fabrycznych i zwrotów było niewiele, to każda z nich była rozpatrywana błyskawicznie i z dużym ukłonem w kierunku klienta.
Z gwarancją jest podobnie jak z ubezpieczeniem. Nie myśli się o niej, póki nie jest potrzebna.
Rower z karbonu z drugiej ręki?
Kupno roweru karbonowego z drugiej ręki jest świetnym pomysłem, by oszczędzić pieniądze, prawda?
Niestety, jest to spory błąd. Włókno węglowe źle znosi uderzenia i kupując sprzęt od obcej osoby, weź pod uwagę, że nigdy nie wiesz, jak intensywnie był używany. Nawet jeśli nie widać tego gołym okiem, to rama może mieć uszkodzoną strukturę, co będzie zagrażać Twojemu bezpieczeństwu.
Weź też pod uwagę, że część producentów zastrzega prawo gwarancyjne do pierwotnego kupującego, który okazuje potwierdzenie zakupu.
Rada jest prosta albo sprawdzasz dokładnie rower w wykwalifikowanym serwisie, albo kupujesz nowy w naszym sklepie Sprint-Rowery.
Przeczytaj również: Rama karbonowa czy aluminiowa? Jaki rower wybrać? Wady i zalety ram
Rowery karbonowe – ranking. Jaki model zdobył pierwsze miejsce?
Zebraliśmy w jednym miejscu najlepsze rowery karbonowe, uwzględniając opłacalność ich zakupu, jakość jazdy i doskonałe osiągi.
Kross Esker 7.0 Rival
Kross Esker 7.0 Rival to zdecydowanie jeden z najbardziej opłacalnych graveli na rynku. Kross stworzył od podstaw ramę z włókna węglowego, która prezentuje się elegancko i ma wszystkie podstawowe technologie.
Sprawia to, że jest znacznie lepszym wyborem, niż niejeden gravel marki premium, na ramie z aluminium w podobnej cenie. Kross zaimplementował w tej konstrukcji wewnętrzne prowadzenie linek oraz taperowaną główkę sterową. Z przodu i z tyłu znajdziemy sztywną oś, a rama przystosowana jest do montażu dodatkowych akcesoriów, bo nie brakuje w niej gniazd montażowych.
W naszym nagraniu pooglądasz go z bliska. Uczciwie informujemy, że Kross ma swoją filozofię projektowania ram i ich geometria wymaga pewnego przyzwyczajenia, podobnie jak rozmiarówka.
Rama jest wysoka i krótka, co niektórzy będą musieli zbilansować dłuższym wspornikiem kierownicy.
Pomijając to, że rama technicznie nie może równać się z propozycjami Trek lub Specialized, to wciąż jest to świetnie wyceniony rower gravelowy z włókna węglowego.
Obręcze DT Swiss połączono z piastami Shimano, za napęd odpowiada pełna grupa SRAM Rival w układzie 1x11. To połączenie daje Ci pewność precyzyjnej zmiany biegów zarówno na indywidualnym treningu, jak i podczas długodystansowego wyścigu gravelowego.
Miłym dodatkiem ze strony Kross są wysokiej jakości siodełko Fizik i owijka tego samego producenta. NieKamil dodałby do niej jedynie wkładki żelowe tłumiące wibracje i zdałaby egzamin.
Jeśli szukasz dobrego i lekkiego gravela bez wodotrysków w postaci najnowszych technologii w ramie i chcesz po prostu jeździć dla swojej przyjemności, to Kross Esker da Ci mnóstwo dobrej zabawy podczas jazdy po szutrach.
Trek Checkpoint SLR 6 eTap
Trek Checkpoint SLR 6 eTap to rower zbudowany na jednej z najlepszych ram z włókna węglowego, która zapewnia doskonałe osiągi.
Przeznaczony jest dla każdego, kto szuka gravela z najwyższej półki. Checkpoint króluje zarówno w jeździe sportowej na zawodach, jak i jeździe dla przyjemności w lesie, który masz niedaleko.
Rama jest prawdziwym dziełem sztuki. Zbudowano ją z użyciem ultralekkiego włókna węglowego OCLV serii 700, a w kluczowych miejscach została wzmocniona, by zniwelować ewentualne uszkodzenia od kamieni.
Wewnątrz dolnej rury wbudowano praktyczny schowek na narzędzia, a w ramie nie zabraknie Ci gniazd montażowych na dodatkowe akcesoria.
Oczywiście zarówno z przodu, jak i z tyłu znajdziesz sztywną oś QR12, jest też taperowana główka sterowa i wewnętrzne prowadzenie linek.
Progresywna geometria w tym gravelu zapewni Ci wysoką stabilność i doskonałą kontrolę roweru na zakrętach. W tylnej sekcji ramy wbudowano tłumik IsoSpeed, który tłumi część nierówności i podnosi wydajność jazdy.
Zapomnij o nudnych i leniwych rowerach szutrowych, Trek Checkpoint to prawdziwa wyścigówka, która w lesie jedzie jak mały szatan!
Sprzyja temu zastosowany osprzęt zasilany elektronicznie. Sram Rival eTap AXS nie tylko pozwala na dostosowanie zmiany biegów do Twoich preferencji za pomocą aplikacji mobilnej, lecz także błyskawicznie zmienia biegi.
Dużą zaletą SRAM Rival AXS jest to, że w korbie wbudowany jest pomiar mocy, dzięki czemu możesz wykonać precyzyjny trening bez dodatkowych inwestycji w akcesoria.
Ta grupa bezprzewodowa sprawia, że możesz zapomnieć o regulacjach napędu za pomocą linek i większości czynności serwisowych z tym związanych.
Do tego, Trek wyposażył Checkpoint w rewelacyjne koła z włókna węglowego Bontrager Aeolus Pro 3V.
Ich zaletą jest nie tylko niska masa i wytrzymałość, lecz także objęcie programem carbon care, który ułatwia naprawę lub wymianę w razie uszkodzeń mechanicznych.
To jeden z najlepszych graveli na rynku. Jeśli tylko możesz sobie na niego pozwolić, to nie wahaj się ani chwili dłużej, bo to fenomenalna maszyna!
Trek Emonda SL 7
Porównaliśmy Emonde do Specialized Tarmac w naszym video na YouTube. To było prawdziwe starcie tytanów, bo to dwa świetne rowery wysokiej klasy!
Trek Emonda SL 7 – jego rama jest lekka i sztywna, a jej dopasowanie H 1.5 gwarantuje komfort i niskie opory powietrza podczas zjazdów. Włókno węglowe OCLV serii 500 sprawia, że cała moc generowana podczas pedałowania trafia na tylne koło, a rower jest sztywny i lekki.
Pomagają w tym koła z włókna węglowego Bontrager Aeolus, których wysoki profil będzie dla Ciebie bardzo pomocny, gdy już będziesz zjeżdżać z pełną prędkością z górskiej przełęczy.
W przypadku Trek Emonda SL7 za napęd odpowiada elektroniczna grupa Shimano Ultegra Di2, która gwarantuje wysoką precyzję i niezawodność zmiany biegów.
Jedna rzecz, która nam się nie podoba, to poprowadzenie tylnego kabla przerzutki w sposób (delikatnie mówiąc) mało estetyczny. Da się to zrobić dużo lepiej, co pokazał Specialized w naszym porównaniu.
Fajnie, że Trek zdecydował się zastosować w tym modelu kierownicę z włókna węglowego i sztycę z tego samego materiału, dzięki temu Emonda doskonale przenosi generowaną moc na tylne koło i błyskawicznie pokonuje wszelkie podjazdy.
Współpraca biura projektowego Trek z zespołem profesjonalnych kolarzy Trek Segafredo spowodowała, że to jeden z najlepszych rowerów szosowych do wygrywania w górach, jaki znajdziecie na rynku. Wybierając ten model, trudno być niezadowolonym z jego wydajności.
Polygon Syncline C3
Polygon Syncline C3 to propozycja, która wprost zawstydza niemal każdy rower górski w tej półce cenowej. Rower z włókna węglowego za około 8000 zł? To naprawdę się nie zdarza, a jednak Polygon po raz kolejny pokazuje, że potrafi!
Do produkcji ramy wykorzystano lekkie włókno węglowe produkowane przez Polygon – ACX XC Performance. Rama ładnie tłumi drgania, jest sztywna, a dodatkowo rower wzorowo się prowadzi zwłaszcza w ciasnych sekcjach. Skąd wiemy? Bo zrobiliśmy test tego sprzętu na naszym YouTube!
Mamy tu wszystko to, czego potrzeba do dobrej zabawy podczas rekreacyjnej jazdy po trasach XC. Producent zainstalował amortyzator RockShox Recon Silver z blokadą na kierownicy, który można dopasować do swojej wagi i stylu jazdy, a poza tym dysponujemy wytrzymałym napędem na komponentach Shimano Deore M6100 w układzie 1x12.
Jest to połączenie, które stanowi rozsądne minimum do tego, by przejechać górski maraton, lub wymagającą trasę w terenie. Wydajność zmiany biegów nawet w gorszych warunkach atmosferycznych sprawia, że Syncline to świetny wybór dla kogoś, kto trenuje kolarstwo górskie, lub jeździ po szlakach.
Jedynym minusem, który widzimy w tym sprzęcie, są hamulce Shimano MT201. To konstrukcja, która poziomem trochę odstaje od reszty roweru, co nie zmienia faktu, że są to hamulce hydrauliczne. Wymiana klocków z fabrycznych na coś lepszego może sporo zmienić w ich wydajności.
Poza tym? To świetna rama, osprzęt ze średniej półki i bezkonkurencyjna cena, która sprawia, że kupowanie roweru na aluminiowej ramie w tej cenie jest nierozsądne. Polygon Syncline C3 zamiata konkurencje.
Czy już wiesz, który rower z karbonu będzie Twój?
Oczywiście nie są to wszystkie rowery karbonowe, które warto wziąć pod uwagę. Jaki rower z karbonu jest najlepszy? Taki, który będzie spełniał Twoje wymagania i na który z chęcią będziesz wsiadać.
Zdecydowanie polecamy zainwestować w ramę z włókna węglowego. Jakość jazdy i przyjemność, która z tym się wiąże, są nie do porównania z rowerem na ramie aluminiowej.
Nie zawsze trzeba sięgać po najdroższy model z górnej półki, gdyż carbon coraz częściej trafia do rowerów przystępnych cenowo. Ma to sens nawet kosztem gorszego osprzętu, gdyż rama jest najważniejszym elementem w rowerze.
Znajdź najlepsze rowery karbonowe!
Teraz już wiesz, że karbonowe rowery zapewniają doskonałe osiągi!
Nie pozostaje nic innego, jak skorzystać z oferty naszego sklepu internetowego Sprint–Rowery i wybrać coś z promocji, które przygotowaliśmy dla naszych jutuwidzów i miłośników rowerowania.
Serdecznie zapraszamy!