This is a demo store. No orders will be fulfilled.
Velo Baltica – wybierz się na szlak rowerowy wzdłuż malowniczego wybrzeża!

Morze Bałtyckie to jeden z najpopularniejszych kierunków wybieranych przez rowerzystów na wyprawy. Trasa Velo Baltica to malowniczy szlak rowerowy, który biegnie wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego. Przejeżdżając nim, możemy podziwiać piękne krajobrazy, zapierające dech w piersiach widoki oraz wiele ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Jeśli lubisz aktywny wypoczynek i rowerowe wycieczki, to Velo Baltica jest właśnie dla Ciebie! Dowiedz się, jaką długość ma ta trasa, gdzie rozpocząć wędrówkę i co zobaczyć po drodze.
Spis treści:
- Velo Baltica trasa – wszystko, co musisz wiedzieć przed wyjazdem
- Velo Baltica – jak zaplanować rowerowy wypoczynek nad morzem?
- Odkryj nadmorskie zakamarki z Velo Baltica!
Velo Baltica trasa – wszystko, co musisz wiedzieć przed wyjazdem
Trasa rowerowa Velo Baltica prowadzi z Polski, przez Litwę, Łotwę, Estonię, aż do Rosji. Całość trasy liczy około 1200 km długości i biegnie wzdłuż linii brzegowej wybrzeża Morza Bałtyckiego. W Polsce szlak rowerowy zaczyna się w Świnoujściu i prowadzi przez Międzyzdroje, Kołobrzeg, Darłowo, Ustkę, Łebę, Słupsk, Gdańsk i Elbląg.
Trasa rowerowa Velo Baltica to malowniczy fragment międzynarodowego szlaku rowerowego EuroVelo 10, obejmującego kraje położone u wybrzeża Morza Bałtyckiego. Nazwa Velo Baltica jest określeniem na odcinek tego europejskiego szlaku, który przebiega przez Polskę. Co ciekawe, nazwa początkowo została przyjęta jako potoczne określenie tego fragmentu przez województwo zachodniopomorskie, a z czasem stała się nazwą powszechnie używaną.
Ta malownicza trasa to jedna z najdłuższych oznakowanych tras rowerowych w Polsce. Jej długość to około 540 km. Trasa wybrzeżem Morza Bałtyckiego rozpoczyna się w Świnoujściu, a kończy w Elblągu. Prowadzi przede wszystkim wzdłuż wybrzeża, jednak znajdziesz i fragmenty trasy przebiegające bezpośrednio przy plaży. Jak wygląda Velo Baltica?
Velo Baltica charakteryzuje się przede wszystkim pięknymi morskimi krajobrazami, które towarzyszą nam przez całą trasę. Będąc na trasie, możesz podziwiać unikatowe wydmy, piaszczyste plaże, lasy oraz malownicze klify. W trakcie jazdy będziesz mógł zobaczyć wiele interesujących miejsc i zabytków, takich jak zamki, muzea, pałace oraz kościoły.
Baltic Velo jest szlakiem bardzo dobrze oznakowanym. Dzięki charakterystycznym pomarańczowym tabliczkom z symbolem czarnego roweru i piktogramom Unii Europejskiej z numerami 10 i 13 łatwo będzie zorientować Ci się na trasie.
Jak to jednak niekiedy bywa w trasie, czasem może być trudno odszukać właściwe oznaczenia, dlatego dla większego komfortu, warto jest, abyś przed wyruszeniem w drogę pobrał bezpłatny plik GPX lub skorzystał z dostępnych aplikacji nawigacyjnych na Twoim telefonie. To zdecydowanie ułatwi Ci jazdę i pomoże uniknąć nieplanowanego zatrzymywania się. Dzięki temu uda Ci się zaoszczędzić czas, który możesz wykorzystać na poznawanie nowych zakątków na trasie
Najsłabiej oznaczonym odcinkiem jest fragment trasy biegnący między Ustką a Dębiną. Innym ważnym oznaczeniem trasy Velo Baltica jest logo „Rowerem przez Pomorze Zachodnie”. Takie oznakowania możesz spotkać na asfaltowych odcinkach trasy w województwie zachodniopomorskim.
Przeczytaj także: Velo Dunajec – przebieg i najważniejsze atrakcje szlaku
Gdzie rozpoczyna się trasa Velo Baltica?
Jeśli chcesz rozpocząć przygodę ze szlakiem rowerowym Velo Baltica, najlepszym punktem startowym podróży będzie oczywiście jego sam początek. Znajduje się on w mieście Świnoujście. Jest to piękne miasto, które słynie z piaszczystych plaż i malowniczych krajobrazów. To tutaj znajduje się port, z którego możesz popłynąć na niemiecką wyspę Usedom. Znajdziesz tu też piękne zabytki, takie jak Katedra św. Anny czy Twierdza Świnoujście.
Ruszając w drogę ze Świnoujścia, pierwszymi miejscowościami, przez które przejedziesz, będą Międzyzdroje i Wolin, gdzie znajduje się Woliński Park Narodowy. Następnie trasa poprowadzi Cię przez kolejne miasta polskiego wybrzeża. Podążając szlakiem, natrafisz na miasta takie jak Kołobrzeg, Darłowo, Ustka, Łeba, Słupsk, Gdańsk i Elbląg i inne niewielkie miejscowości wczasowe. Każde z tych miejsc ma swój niepowtarzalny urok i warto zatrzymać się na chwilę, by poznać ich historię i piękno.
Czy Velo Baltica to trudna trasa?
Dzięki swojej długości szlak rowerowy Velo Baltica nadaje się zarówno na krótkie wycieczki wzdłuż morza, jak i na kilkudniową wyprawę rowerową. W sezonie letnim odcinki prowadzące przez turystyczne miejscowości są bardzo zatłoczone, nie tylko przez plażowiczów, ale także przez rowerzystów, którzy pokonują krótsze odcinki szlaku dla czystej rekreacji. Odcinki trochę oddalone od morza są natomiast zdecydowanie spokojniejsze. Trudność samego szlaku wynika raczej z jego długości, sam poziom trasy określa się jako łatwy.
Przeczytaj także: Jakie buty na rower wybrać? Porady i zestawienie najlepszych propozycji
Velo Baltica – jak zaplanować rowerowy wypoczynek nad morzem?
Przygotowując się do wycieczki szlakiem Velo Baltica, warto się do niej odpowiednio przygotować. Warto zaplanować termin wyprawy, sprawdzić pogodę, przygotować wygodny i odpowiedni do pogody strój, jak i spakować plecak. Zdecydowanie to jednak dobrze dopasowany rower ma największe znaczenie dla Twojego komfortu jazdy.
Weź pod uwagę nawierzchnię, jaka występuje na tej trasie. Velo Baltica to sieć tras rowerowych, na których występują zarówno drogi asfaltowe, jak i szutrowe. Niektóre odcinki to również drogi piaszczyste, leśne i betonowe. Na pokonanie tej trasy najlepiej sprawdzą się rowery turystyczne albo cross, MTB czy gravel.
Podróżując takimi drogami rowerowymi, zdecydowanie jednak nie sprawdzi się tu rower szosowy. Dobrym wyborem będzie rower crossowy damski Marin San Anselmo DS1 2023 albo rower crossowy Kross Evado 6.0 2023. Pamiętaj – dobry rower to podstawa udanej wycieczki rowerowej, warto więc dokonać porządnego wyboru.
Przygotowanie do wycieczki rowerowej
Spakuj plecak i przygotuj się do wyprawy pięknymi nadmorskimi ścieżkami. Choć po drodze spotkasz liczne serwisy rowerowe, to pamiętaj, że awaria może pojawić się w najmniej spodziewanym momencie. Warto, abyś był przygotowany na każdą ewentualność.
Dobrze mieć przy sobie np. zapasowe siodełko rowerowe Bontrager Verse Short Elite i pompkę do roweru. Wszystkie rzeczy możesz umieścić w wygodnej torbie na rower takiej jak np. Bontrager Commuter Trunk Bag.
Odkryj nadmorskie zakamarki z Velo Baltica!
Jeśli chodzi o atrakcje Velo Baltica, trasa rozpoczyna się już w znanym kurorcie, Świnoujściu. Znajdziesz tam odcinek, który będziesz musiał pokonać drogą wodną, czyli bezpłatnym promem. Kolejno możesz udać się w kierunku Międzyzdrojów, podążając leśną i piaszczystą ścieżką. W trakcie pobytu w Międzyzdrojach warto zobaczyć molo, które rozciąga się na długości ponad 400 metrów. Jest to miejsce, gdzie łączą się za sobą trasy Velo Baltica oraz Blue Velo, które prowadzą wzdłuż brzegu Zalewu Szczecińskiego.
Velo Baltica – mapa
Podążając leśnymi ścieżkami z Międzyzdrojówm możesz dotrzeć do Międzywodzia i dalej do Dziwnowa i Dziwnówka. Kontynuując jazdę z Dziwnówka szutrową ścieżką w pobliżu wydm, dotrzesz do Łukęcina. To dobre miejsce, aby zrobić sobie przerwę i zrelaksować się na pięknej, szerokiej plaży i korzystać z uroków nadbałtyckich plaż.
Możesz kontynuować podróż z Łukęcina przez Pobierowo i Pustkowo, aby dotrzeć do Trzęsacza. W tym miejscu warto zobaczyć ruiny gotyckiego kościoła, który został zbudowany na przełomie XIV i XV wieku. Do dziś ostała się już jedynie południowa ściana. Reszta budowli, która znajdowała się około 2 km od morza, została pochłonięta przez fale. Jest to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić.
Następnym punktem na Twojej trasie rowerowej będzie Rewal, do którego możesz dotrzeć szlakiem rowerowym, biegnącym wzdłuż drogi krajowej. W tym miejscu warto zobaczyć kolejkę wąskotorową, na której możesz przewieźć swoje rowery do Pogorzelicy. Możesz także dojechać tam samodzielnie, pedałując wzdłuż tej samej linii kolejowej. To z pewnością ciekawe miejsce, które warto odwiedzić.
Przeczytaj także: Jazda rowerem po chodniku – można czy nie można?
Co dalej? Przemierzając trasę z Pogorzelicy do Mrzeżyna, możesz skorzystać z trasy biegnącej przez lasy, która prowadzi szeroką, szutrową ścieżką. W trakcie jazdy warto zatrzymać się w wiacie z wygodnymi stolikami. Znajdziesz w niej modelowe miejsce odpoczynku rowerzystów, w którym możesz zregenerować siły. Na miejscu znajdziesz także zestaw kluczy serwisowych, a nawet gniazda 220V, które pozwolą Ci na ładowanie urządzeń elektrycznych jak np. rower elektryczny. To z pewnością dobra opcja na wypad za miasto.
W kolejnych etapach trasy Velo Baltica możesz kierować się przez Mrzeżyno, następnie Rogowo, Dźwirzyno, Grzybowo, aż w końcu docierasz do Kołobrzegu. Wszystkie wymienione punkty trasy pokonujesz po drogach rowerowych, które w części są wykonane z asfaltu lub kostki, a także częściowo są współdzielone z pieszymi. Dużym atutem trasy Velo Baltica jest zdecydowanie fakt, że co kilkaset metrów masz możliwość zejścia na plażę. Dodatkowym plusem są plaże, które dostosowane są specjalnie z myślą o rowerzystach. Znajdziesz na nich np. stojaki na rowery tuż przy zejściach.
Kołobrzeg to jedno z tradycyjnych miejsc docelowych polskiego wybrzeża, niestety jednak bardzo zatłoczone. Wielu rowerowych turystów robi tutaj przerwę, aby zwiedzić latarnię morską, molo i spacerować po promenadzie. Warto jednak zobaczyć centrum miasta i zatrzymać się na smażoną rybę.
Następna część trasy prowadzi przez Sianożęty, Ustronie Morskie, Gąski, gdzie warto również wspiąć się na latarnię morską, Sarbinowo, Chłopy i jechać dalej prosto w kierunku Mielna. Duża część trasy przebiega przez las oraz blisko linii brzegowej. Jest to bezpieczny fragment trasy na praktycznie płaskim terenie, zlokalizowany w pięknych okolicznościach przyrody.
Kolejne kilometry z Mielna możesz śmiało przemierzać po mierzei, która oddziela Morze od Jeziora Jamno. Ten etap trasy to 10 kilometrów łatwej i przyjemnej drogi. Po drodze miniesz Łazy, Osieki oraz Iwięcino. Potem oddal się nieco od linii brzegowej i kieruj się do Darłowa przez Bukowo Morskie, które znajduje się nad jeziorem Bukowo.
Na odcinku pomiędzy Łazami a Dąbkami szlak rowerowy odchodzi w stronę lądu. To już ostatni etap podróży nadmorskimi ścieżkami. Po drodze miniesz jeszcze Wicie, Jarosławiec, Łącko, Królewo, Złakowo, aby całą trasę zakończyć w Ustce.
Jak widzisz Velo Baltica to bardzo zróżnicowany i urokliwy szlak, co widać zarówno w krajobrazach, przyrodzie jak i miejscowościach. Rowerzysta będzie miał okazję podziwiać rozległe widoki na Morze Bałtyckie, choć w rzeczywistości nie są one tak powszechne, jak można by przypuszczać.
W niektórych większych miejscowościach dostępność stacji kolejowych sprawia, że w okresie letnim możesz spotkać tu więcej turystów, jednak może być to też pomysł na łatwe dotarcie na szlak. Trasa Velo Baltica to węzeł tras rowerowych, w których nie brakuje również małych wiosek z zabytkowymi kościołami i innymi miejscami, które warto zwiedzić. Uważa się, że to ważny cel w turystyce rowerowej. Cała trasa liczy aż 540 km, więc możesz śmiało podzielić ją na kilka dni wyprawy rowerowej.
A Ty co myślisz o tej pięknej trasie przez wybrzeże Bałtyku? Planujesz się wybrać? Zajrzyj do sklepu Sprint-Rowery i przygotuj się do podróży!
Sprawdziłam ścieżkę do Gdańsk i jestem w szoku