This is a demo store. No orders will be fulfilled.
Szlak wokół Tatr – jak wygląda trasa? Co ze sobą zabrać?

Myśląc o szlaku rowerowym dookoła Tatr, zapewne wyobrażasz sobie, jak trudna i wymagająca jest ta trasa. Strome podjazdy, hektolitry wylanego potu, by pokonać kręte górskie dróżki. Okazuje się jednak, że szlak wokół Tatr to trasa rowerowa dla każdego, nawet mniej doświadczonego rowerzysty. Przedstawiamy tę imponującą górską trasę na pograniczu polsko słowackim i podpowiadamy, co przyda Ci się w podróży.
Spis treści:
- Wycieczka wokół Tatr rowerem – czy to możliwe? Kiedy się wybrać?
- Trasa rowerowa dookoła Tatr – jak się przygotować?
- Szlak wokół Tatr – to cię zaciekawi!
- Czy wybierzesz się na rowerowy szlak wokół Tatr?
Wycieczka wokół Tatr rowerem – czy to możliwe? Kiedy się wybrać?
Szlak wokół Tatr wytyczono w taki sposób, by umożliwić aktywny wypoczynek praktycznie każdemu. Nie tylko rowerzyści, ale także osoby jeżdżące na rolkach czy hulajnodze mogą pokonać te malownicze odcinki. Trasę da się przejechać całą od początkowego aż po końcowy punkt. Śmiało możesz również podzielić ją na krótsze odcinki.
Może ona tylko zrazić do dalszych wypraw, a przecież nie o to chodzi w tej aktywności fizycznej. Ma być przede wszystkim przyjemnym sposobem na spędzanie czasu.
Optymalną trasą dla każdego jest właśnie szlak rowerowy wokół Tatr. Wyjaśniamy, jak przebiega trasa i jak się do niej przygotować.
No właśnie, a kiedy zaplanować termin takiej podróży dookoła Tatr? Może jest to dobra opcja tylko na cieplejsze dni? Przedstawiamy kompendium wiedzy na temat szlaku wokół Tatr.
Co to jest szlak rowerowy dookoła Tatr?
Trasa rowerowa wokół Tatr to tak naprawdę projekt polsko-słowacki nazwany „Tatry”. Jest on jednocześnie szlakiem historyczno-przyrodniczo-kulturowym. Takie, a nie inne ukształtowanie tras głównego szlaku zostało zaplanowane na wzór dawnych szlaków handlowych. Dodatkowo funduje on masę zachwycających widoków, ponieważ szlak prowadzi przez cztery krainy geograficzne: Podhale, Orawę, Liptów oraz Spisz przy samych podnóżach Tatr. Co ciekawe, cała trasa zaczyna się i jednocześnie kończy w Nowym Targu.
Po drodze można zajrzeć do malowniczych wiosek utrzymanych w góralskim klimacie po stronie zarówno polskiej, jak i słowackiej. Nie zabraknie też atrakcji dla fanów zabytkowych miejsc i budowli, takich jak kościołów i pałaców. Po drodze czekają Cię piękne krajobrazy czystej natury. Możesz zobaczyć urokliwe miejsca oraz podziwiać krajobraz podczas przejażdżki tym szlakiem.
Jak wygląda trasa rowerowa dookoła tatr?
Trasa wokół Tatr rowerem jeszcze niedawno wynosiła łącznie 150 km ścieżek rowerowych. Aktualnie długość trasy to 250 km. Jednocześnie szlak ten stanowi ważny element rowerowej infrastruktury w codziennym transporcie lokalnym. Cała trasa jest w doskonałym stanie i to koniecznie trzeba podkreślić. W większości będziesz jechać asfaltową ścieżką. Po drodze bez problemu znajdziesz miejsca na odpoczynek, czyli wiaty postojowe. Trasa obejmuje także szeroki wybór restauracji serwujących regionalne posiłki.
Aktywny wypoczynek to zdecydowanie trafne określenie, jeśli chodzi o przejazd rowerem ścieżkami wyznaczonymi dookoła Tatr polskich i słowackich. Cała trasa uwzględnia spokojne odcinki dla każdego rowerzysty oraz bardziej mordercze podjazdy dla doświadczonych cyklistów. Pamiętaj, że nie musisz od razu przejeżdżać całej ścieżki naraz. Możesz wybrać interesujący Cię odcinek szlaku i pokonać go w pierwszej kolejności.
Kiedy się wybrać w trasę wokół Tatr?
Wycieczkę rowerową w okolice Tatr można zaplanować na praktycznie każdą porę roku. Najlepiej będzie jednak wybrać się w sezonie letnim albo wiosennym. W zasadzie jest to właśnie najlepszy czas na większość wycieczek rowerowych.
Do trasy warto się przygotować dużo wcześniej. Zaplanuj wolny czas, sprawdź pogodę i przygotuj mapy szlaku. Zastanów się również, co będzie pomocne w trakcie pokonywania ścieżek.
Przeczytaj także: Jak przygotować się na Żelazny Szlak Rowerowy? 5 wskazówek
Trasa rowerowa dookoła Tatr – jak się przygotować?
Każda trasa wymaga mniejszego lub większego przygotowania – również rowerowy szlak dookoła Tatr. Ścieżki biegną w różnych miejscach, a momentami nawet u podnóży gór. Przygotowując się do drogi, warto przede wszystkim wybrać odpowiedni rower.
Na tego typu wycieczkę idealnym wyborem dla Ciebie będzie np. rower turystyczny. Na asfaltowych ścieżkach sprawdzi się doskonale jednoślad miejski taki jak np. Trek District 1 Equipped 2023. Dobrym rozwiązaniem nawet dla osób nieco bardziej zaawansowanych będzie rower crossowy taki jak np. Kross Evado 5.0 2023.
Kolejny ważny element to niezbędne akcesoria. W trakcie trasy dookoła Tatr przyda Ci się z pewnością bidon, który możesz zamontować na uchwycie przy swoim rowerze. Dbaj o nawodnienie przez całą podróż. Dobrym rozwiązaniem będzie designerski bidon taki jak np. Specialized Eyes Purist MoFlo.
Na szlaku rowerowym bardzo przydatna może okazać się torba na ekwipunek. Nie zakładaj raczej takiej, które będzie krępować Twoje ruchy, a zaprojektowaną specjalnie, by zapewniać komfort podczas podróży jak np. Torba na ramę Bontrager Adventure Boss.
Trasa po ścieżkach rowerowych czasami może się wiązać z usterkami sprzętu. Na takie okoliczności lepiej być przygotowanym. Zamiast jednak brać ze sobą kilka różnych narzędzi, sięgnij po jedno na różne problemy, jak np. Narzędzie wielofunkcyjne Bontrager zintegrowane z BITS.
Co ważne, kontroluj także pogodę w zaplanowanym terminie wycieczki. W zależności od warunków atmosferycznych dopasuj odpowiedni strój. Kurtka wiatrówka i bluza z polaru to nieodłączne elementy ubioru każdego miłośnika jazdy na rowerze.
Szlak wokół Tatr – to cię zaciekawi!
Szlak rowerowy wokół Tatr przebiega przez wiele wartych uwagi miejsc. Przedstawimy je wszystkie po kolei, abyś wiedział, co warto zobaczyć po drodze i na jakie warunki się przygotować.
Początek trasy wokół Tatr – Nowy Targ
Trasa dookoła Tatr ma swój początek w Nowym Targu i biegnie malowniczym traktem poprowadzonym blisko 1 km od pięknie odnowionego dworca kolejowego. Przez cały odcinek jest to płaska i wygodna droga asfaltowa, po której z łatwością przejedziesz każdym rowerem turystycznym.
Ten fragment szlaku funduje piękne widoki, ponieważ praktycznie przez cały czas widoczne są Tatry. Oczywiście pod warunkiem sprzyjających warunków atmosferycznych.
Od rozpoczęcia trasy przez 35 km ścieżka rowerowa prowadzi prostą asfaltową drogą z dala od ruchu ulicznego.
Trasa przez jezioro Liptowskie
Przedstawimy Ci teraz nieco zmodyfikowany odcinek trasy szlaku dookoła Tatr. Droga ta prowadzi od Przełęczy Huciańskiej do Jeziora Liptowskiego. Początek trasy ma miejsce w Dolnym Kubinie, a następnie powinieneś kierować się przez Wyżny Kubin i wieś Lesztyny, zamiast jechać na Malatinę i wieś Bukowina, przez które oficjalnie wiedzie szlak. Oszczędzisz sporo czasu odbijając na miejscowość Lúčky, a dalej jadąc w kierunku Liptowskiej Tepli.
Zdecydowanie będzie to najtrudniejszy odcinek na całej trasie naszego przejazdu. Nie tylko prowadzi on po drodze z ruchem samochodowym, ale też tuż za Lesztynami rozpoczyna się bardzo ostry kilkukilometrowy podjazd w górę wynoszący 12%.
Decyzję co do wyboru trasy pozostawiamy więc Tobie. Jesteśmy jednak przekonani, że jadąc oficjalnym szlakiem przez Malatinę, będzie Ci łatwiej, a dodatkowo zobaczysz malownicze miejsca, takie jak Pogórze Orawskie, Magurę Orawską i Tatry Zachodnie. Jadąc dalej w Górach Choczańskich, możesz podziwiać drewniany kościół ewangelicki z 1688 roku, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Szlak wokół Tatr – Szczyrba – Zadziar (Spisz)
Trasę dookoła Tatr można zaplanować na kilka sposobów. Tutaj przedstawimy pełny szlak rowerowy. Dalej drogę możesz skrócić i zamiast jechać dookoła Tatr, nieco zboczyć na Dunajec i Czorsztyn. Tamtędy dalej da się wracać w kierunku Nowego Targu. Możesz jednak wydłużyć wyprawę i kontynuować jazdę w kierunku Liptowskiego Mikułasza i Spiszu oraz Tatrzańskiej Kotliny. To piękna kraina pełna zapierających dech w piersiach widoków.
Będziesz mieć okazję zobaczyć miasteczka, zamki i kościoły. Dalej przez Zdziar czeka Cię odcinek ze Szczyrby do Świtu (Svit), który pokonasz zwykłą drogą, by następnie wjechać na fantastycznie zaprojektowaną ścieżkę rowerową. Biegnie ona wzdłuż rzeki Młynówki i prowadzi do centrum Popradu.
W zasadzie na całej długości szlaku, który biegnie na pograniczu polsko słowackim, można podziwiać piękne widoki. Z Popradu kieruj się przez Kotlinę Popradzką na rowerowy szlak wokół Tatr, który poprowadzi Cię szosą wiodącą w kierunku Hozelec. Z Żakowiec (Zakovce) lokalną drogą dojedziesz do Wierzbowa (Vrbov). Za Białą Spiską rowerowy Szlak wokół Tatr przechodzi w słowacką cyklotrasę prowadzącą do Tatrzańskiej Kotliny (9 km).
Słowacka pętla rowerowa dostarcza niesamowitych widoków. Ze Zdziaru położonego u podnóża Tatr Bielskich i Magury Spiskiej udasz się w kierunku granicy słowacko-polskiej.
Początkowy odcinek szlaku tuż za wioską jest dość męczący i wiedzie ostro pod górę. Dalej trasa wiedzie przez malowniczy Osturń. Ostatni szlak poprowadzi dalej asfaltową drogą wprost do Kacwina. Tam możesz podziwiać wodospad „Pod Upłazem”.
Zakończenie trasy rowerowej wokół Tatr
W tym miejscu możesz powoli kończyć swoją wyprawę. Po przejechaniu Kacwina da się ruszyć Szlakiem wokół Tatr biegnącym przez Łapsze Niżne, Dursztyn, Krempachy i Nową Białą w kierunku Nowego Targu. Jeśli chcesz urządzić sobie jednodniową wycieczkę rowerową, możesz wybrać na pierwszy odcinek szlaku trasę z Nowego Targu lub z Czarnego Dunajca do granicy polsko-słowackiej, lub jechać dalej do słowackiej wsi Liesek, albo do Trzciany.
Zobacz także: Wiślana trasa rowerowa – czy warto się wybrać? Podpowiadamy!
Czy wybierzesz się na rowerowy szlak wokół Tatr?
Taka wyprawa przedstawiona na powyższym opisie przewiduje 4 dni w podróży rowerowej. Trasa: Nowy Targ – Dolny Kubin – Szczyrba – Zdziar – Nowy Targ to optymalna sieć ścieżek dla każdego rowerzysty.
Bez wątpienia ta polsko słowacka pętla rowerowa, to niezwykle malownicza trasa pełna zabytków i miejsc na postoje. Na uznanie zasługuje także dbałość o wykonanie ścieżek, które w większości są asfaltowe. Po drodze zwiedzisz muzeum historii miasta, jak i zamki czy pałace.
Jeśli planujesz przejażdżkę po tym szlaku, możesz szykować ekwipunek i planować datę wyprawy! Zajrzyj do sklepu Sprint-rowery i wybierz sprzęt, który przyda Ci się w podróży.
Trasa wokół Tatr to niewątpliwie jednak z tych rzeczy, które warto, a nawet i trzeba zrobić na rowerze.
Oficjalna trasa jest super przygotowana, a jest też kilka możliwości jej modyfikacji pod gravela, aby nieco szutrów zaznać. Taką wersję można zobaczyć u nas: https://gravelowebeskidy.pl/jednodniowa-trasa-gravelem-wokol-tatr/
My akurat byliśmy tylko na jednodniowym objeździe Tatr, lecz polecamy 2-3 dniową wycieczkę aby w pełni zaznać uroków przyrody i słowackiego klimatu.