This is a demo store. No orders will be fulfilled.
Strava – aplikacja, która zmieniła świat sportu! Jak efektywnie korzystać z najpopularniejszego narzędzia dla sportowców?

Strava, aplikacja do monitorowania postępów sportowych czy coś znacznie więcej? Czy aplikacja mobilna faktycznie jest Ci potrzebna do tego, by czerpać przyjemność z jazdy rowerem?
Może to tylko zbędny gadżet? Podpowiadamy!
Spis treści:
- Czym jest Strava i jakie są jej główne funkcje?
- Strava Aplikacja
- Śledzenie treningów – jak to robić efektywnie?
- Wahoo Elemnt New Roam GPS zestaw i Wahoo Elemnt New Bolt GPS zestaw
- Segmenty i rywalizacja – motywacja w czystej postaci!
- Społeczność Stravy – nie tylko cyferki, ale i relacje
- Najlepsze wskazówki i triki do korzystania z aplikacji
- Korzystaj z aplikacji!
Czym jest Strava i jakie są jej główne funkcje?
Na samym wstępie zdradzamy tajemnicę lasu i powiemy Wam wprost pewną znaną od dawien dawna prawdę…
Na rowerze można jeździć bez garmina, pulsometru i telefonu w kieszeni z włączonym pomiarem parametrów jazdy. Mało tego! Jazda bez cyfrowych dodatków nie tylko jest możliwa, ale także przyjemna!
Nie zmienia to faktu, że Strava nie bez powodu jest przełomową aplikacją w świecie sportu. Wprowadzając praktyczne rozwiązania wspierające trening, wypracowała sobie szczególną pozycję wśród kolarzy i biegaczy. Dlaczego?
Strava Aplikacja
Założona w 2009 roku przez Marka Gaineya i Michaela Horvatha, szybko zdobyła popularność wśród biegaczy, rowerzystów i innych entuzjastów sportów wytrzymałościowych. Jej głównym celem jest śledzenie i analiza aktywności fizycznej użytkownika.
Dzięki GPS Strava dokładnie rejestruje przebyty dystans, czas trwania treningu, tempo, a także wysokość n.p. podczas jazdy na rowerze w górach. Jednak to nie wszystko!
Aplikacja rowerowa Strava oferuje również funkcje społecznościowe, które pozwalają na rywalizację z innymi użytkownikami, dzielenie się swoimi osiągnięciami oraz otrzymywanie wsparcia od społeczności.
Jednym z najbardziej unikalnych aspektów Stravy są "segmenty" – określone odcinki trasy, na których użytkownicy mogą rywalizować o tytuł najszybszego zawodnika. Wprowadzenie tego elementu grywalizacji sprawiło, że wielu sportowców stało się jeszcze bardziej zaangażowanych w swoje treningi.
Śledzenie treningów – jak to robić efektywnie?
Do śledzenia treningów niezbędne jest Ci urządzenie pomiarowe z właściwymi czujnikami. Jakie parametry są najważniejsze?
Pomiar tętna – mierzenie częstotliwości uderzeń serca na minutę podczas wysiłku pozwala Ci monitorować wydatek energetyczny i trenować efektywnie. To najpopularniejszy i najłatwiejszy do analizy parametr treningowy. Wymaga specjalnego czujnika na klatce piersiowej lub nadgarstku.
Niektóre smartwatche pozwalają na pomiar tętna podczas noszenia zegarka na ręce, jednak dla kolarzy jest to niezbyt praktyczne zastosowanie, zdarza się też, że działa on z opóźnieniem. Dlatego szukaj produktu z paskiem zewnętrznym.
Kadencja – polega na pomiarze obrotów korbą na minutę. Trenując kadencję, jesteś w stanie zwiększyć efektywność swojego pedałowania i wydatek energetyczny. To bardziej zaawansowany parametr niż pomiar tętna i wymaga specjalnego czujnika zamontowanego w okolicach supportu.
Pomiar mocy – to najdokładniejszy i najlepszy sposób na śledzenie swoich treningów
Do każdego z tych parametrów niezbędny Ci będzie monitor treningowy w postaci komputera rowerowego lub zegarka.
Przeczytaj także: Kadencja na rowerze – czym jest i jak ją mierzyć?
Wahoo Elemnt New Roam GPS zestaw i Wahoo Elemnt New Bolt GPS zestaw
Wahoo Elemnt New Roam GPS zestaw i Wahoo Elemnt New Bolt GPS zestaw to dwa bliźniaczo podobne do siebie komputery rowerowe. Model Bolt zalecany jest dla rowerzystów, którzy szukają komputera rowerowego do ścigania. Roam świetnie nada się do jazdy wszędzie tam, gdzie przyda Ci się nawigacja ze względu na większy czytelny wyświetlacz.
W zestawie znajduje się licznik Wahoo Elemnt Bolt GPS, zestaw sensorów Wahoo RPM do pomiaru kadencji i prędkości oraz zaawansowany sensor tętna Wahoo Tickr 2.
Dzięki pełnej integracji z systemem komunikacji ANT+ urządzenia oferują możliwość połączenia z wieloma dodatkowymi czujnikami dostępnymi na rynku, w tym z czujnikami pomiaru mocy. Bezproblemowo współpracują także z większością trenażerów, które są na rynku, stanowiąc uzupełnienie treningu domowego.
Bateria w modelu Bolt pozwala na ciągłą pracę przez 15 godzin z włączonym modułem GPS, Roam według producenta gwarantuje powyżej 17 godzin.
Wygodnym dodatkiem do tych komputerów rowerowych jest aplikacja dedykowana Wahoo. Z jej poziomu możemy dopasować treść wyświetlacza do swoich potrzeb i planować trasy. Oczywiście każde z tych urządzeń współpracuje z najpopularniejszymi aplikacjami fitness, takimi, jak Strava.
Dodatkowy system QUICKLOOK LEDS skutecznie informuje o obciążeniu treningowym, przypominając o przekroczeniu stref tętna. Co więcej, licznik obsługuje pełną nawigację GPS, umożliwiając planowanie trasy i eksplorację nowych miejsc. Dzięki temu, nawet jeśli zgubisz drogę, urządzenie pomoże Ci wrócić na właściwą ścieżkę.
To kompletne urządzenia pomiarowe, które często można zauważyć na kierownicach najlepszych zawodników World Tour. Wybierając jeden z tych zestawów, nie potrzebujesz nic więcej, by cieszyć się pełnią współpracy z aplikacją Strava.
Przeczytaj również: Jazda rowerem zimą nie musi być wyzwaniem! Poznaj polecane modele trenażerów
Garmin Fenix 6 Pro
Garmin Fenix 6 Pro to nie tylko zegarek, ale prawdziwy kompan dla każdego kolarza, który pragnie podnieść swoje umiejętności do kolejnego poziomu. Ten zaawansowany zegarek sportowy jest nie tylko elegancki, ale przede wszystkim funkcjonalny.
Dla kolarzy, którzy chcą analizować każdy aspekt swojego treningu, Fenix 6 oferuje zaawansowane funkcje monitorowania wydajności, w tym pomiar VO2 max, efekt treningu oraz jego status. Funkcje zegarka wspierane są przez potężne zaplecze Garmin Connect, które oferuje gotowe plany treningowe i dokładną analizę naszych postępów.
Zegarek dokonuje pomiaru tętna z nadgarstka, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by dokupić do niego dodatkowe sensory, które będą Ci niezbędne do zebrania pełnych danych treningowych. Garmin Fenix 6 Pro wykorzystuje wszystkie najważniejsze protokoły, od bluetooth, po ANT+.
Bateria w Fenix 6 potrafi wytrzymać nawet do 14 dni w trybie smartwatcha, a w trybie GPS z muzyką aż do 10 godzin, co czyni go idealnym towarzyszem na długie wyprawy rowerowe.
Fenix 6 doskonale współpracuje z popularnymi aplikacjami treningowymi, w tym oczywiście ze Stravą. Zapewnia też pełne wsparcie najważniejszych funkcji tej aplikacji jak segmenty i planowanie tras.
To jeden z najlepszych smartwatchy na rynku. Dostosowanie go do jazdy na rowerze wymaga dokupienia sensorów, jednak jeśli zależy Ci na wszechstronnym urządzeniu treningowym, to ciężko trafić lepiej.
Jak połączyć Garmin ze Strava?
Synchronizacja Strava–Garmin jest stosunkowo prosta i wymaga kilku kroków. Przedstawiamy instrukcję:
Przez aplikację mobilną Garmin Connect:
- Otwórz aplikację Garmin Connect na swoim smartfonie.
- Przejdź do menu, wybierając ikonę "Trzy linie" w lewym górnym rogu.
- Wybierz "Ustawienia".
- Przewiń w dół i wybierz "Połączenie z usługami zewnętrznymi".
- Z listy dostępnych usług, wybierz "Strava".
- Będziesz przekierowany na stronę logowania. Zaloguj się, korzystając z danych dostępowych Strava.
- Po zalogowaniu, wyraź zgodę na wymianę danych pomiędzy Strava a Garmin Connect.
Segmenty i rywalizacja – motywacja w czystej postaci!
Segmenty w aplikacji Strava stały się prawdziwym hitem wśród rowerzystów i biegaczy.
To specyficzne odcinki trasy, które użytkownicy sami definiują, by móc ścigać się z czasem – swoim i innych. Wyobraź sobie jazdę na swoim ulubionym wzniesieniu i chęć pokonania go jak najszybciej.
Dzięki segmentom w Strava możesz nie tylko zmierzyć swój czas, ale także porównać go z wynikami innych osób z tego samego odcinka. Co więcej, dla każdego segmentu aplikacja tworzy ranking, w którym możesz rywalizować o miano Króla lub Królowej Segmentu (KOM/QOM).
To nie koniec możliwości! Strava pozwala na tworzenie własnych segmentów, dzięki czemu możesz wyznaczyć sobie nowe wyzwania na ulubionych trasach. A jeśli jesteś osobą konkurencyjną, z pewnością zainteresują Cię liczne wyzwania organizowane przez Strava, w których możesz zdobyć atrakcyjne nagrody.
W skrócie, segmenty w Strava to idealne narzędzie dla każdego, kto chce dodać trochę rywalizacji do swoich treningów i śledzić swoje postępy.
Co jest Ci niezbędne do tego, by zostać królem segmentu? Szybki rower i świetna forma!
Formy Ci nie zapewnimy, natomiast wiemy, że taki Pinarello Grevil to dobry kandydat do tego, by bić wszelkie rekordy. Pooglądaj go z bliska!
Ten rower to prawdziwe dzieło sztuki zbudowane na wspaniałej ramie z włókna węglowego. Pomijając fakt, że jest po prostu piękny, Pinarello jak zwykle zadbało o najwyższej klasy technologie, które ułatwią Ci szybką jazdę.
Aerodynamiczny widelec Onda pomoże Ci przecinać powietrze na asfaltowych odcinkach, a asymetryczny widelec tylny i rama tłumiąca drgania dadzą Ci najwyższą możliwą wydajność jazdy.
Całość została połączona z najwyższej klasy osprzętem dla Graveli, Shimano GRX810, by w każdej pogodzie dać Ci maksimum precyzji zmiany biegów i bezpieczeństwo hamowania.
Maksymalna szerokość opony w Pinarello Grevil to 42 mm, więc nikt Cię nie posądzi o to, że kalasz piękny rower „kartoflem”. Nawet bez szerokich opon Grevil będzie super szybki.
Społeczność Stravy – nie tylko cyferki, ale i relacje
Dużą zaletą Stravy są funkcje społecznościowe, które zachęcają do kontynuowania aktywności fizycznej.
Użytkownicy mogą tworzyć profile, na których publikują swoje treningi, osiągnięcia oraz trasy biegowe czy rowerowe. Dzięki temu inni mogą komentować, lajkować oraz udostępniać te aktywności, co sprzyja budowaniu społeczności wokół wspólnych pasji.
Strava umożliwia również tworzenie oraz dołączanie do klubów, gdzie użytkownicy mogą wspólnie rywalizować, ustalać cele oraz dzielić się doświadczeniami. Dodatkowo aplikacja oferuje wyzwania, które motywują do regularnych treningów i rywalizacji z innymi użytkownikami.
Wszystko to sprawia, że Strava nie jest tylko narzędziem do monitorowania aktywności fizycznej, ale również platformą społecznościową, która łączy ludzi o podobnych zainteresowaniach i pasjach.
Czy mamy taki klub? Oczywiście! Przecież nie mogło być inaczej, wystarczy, że poszukasz na aplikacji „Filigranowi zawodnicy” i dołączysz do wspólnej rywalizacji!
Przeczytaj również: Aplikacje do trenażera, czyli jazda po trasach wirtualnych
Najlepsze wskazówki i triki do korzystania z aplikacji
Ukrywanie swojej lokalizacji: dla tych, którzy martwią się o prywatność, Strava oferuje funkcję "Privacy Zones". Dzięki niej możesz ukryć dokładną lokalizację swojego domu, pracy lub innych miejsc, które odwiedzasz regularnie. Wystarczy ustawić strefę prywatności w ustawieniach, a aplikacja automatycznie ukryje początek i koniec Twojej trasy w obrębie tej strefy.
Segmenty Strava: jednym z najpopularniejszych elementów Strava są segmenty. Są to krótkie odcinki trasy, na których użytkownicy rywalizują ze sobą, aby osiągnąć jak najlepszy czas. Korzystaj z nich, bo to najlepszy sposób na to, by urozmaicić swój trening.
Analiza treningu: Strava oferuje zaawansowane narzędzia do analizy Twojego treningu. Możesz śledzić swoje postępy, porównywać różne treningi i analizować swoją formę. Dzięki temu lepiej dostosujesz swój plan treningowy i osiągniesz lepsze wyniki.
Korzystaj z aplikacji!
Strava wkradła się do kolarskiego świata i powoli staje się treningowym standardem. Warto przy poprawianiu osiągów i cyferek pamiętać, że najważniejsza w tym wszystkim jest radość z jazdy.
Jeśli potrzebujesz się pozytywnie doładować przed wyjazdem na rower, zapraszamy na nasz kanał YouTube, bo dzieje się tam niezwykle dużo!
Wszystkie niezbędne akcesoria do uprawiania rowerowego sportu znajdziesz w naszym sklepie internetowym. Sklep dobry i ceny dobre, więc koniecznie zaglądajcie!
Do następnego!