This is a demo store. No orders will be fulfilled.

Stary Kolejowy Szlak – odkryj piękno Pomorza Zachodniego na rowerze!

17/05/2023
Stary Kolejowy Szlak – odkryj piękno Pomorza Zachodniego na rowerze!

Szukasz łatwej trasy rowerowej, którą pokonasz, podziwiając piękno dzikiej natury? To właśnie Stary Kolejowy Szlak Rowerowy łączący Pojezierze Wałeckie z Morzem Bałtyckim jest punktem, który powinieneś uwzględnić na swojej mapie rowerowych celów. Sprawdź, jak długi jest ten szlak rowerowy i co zabrać ze sobą na przejażdżkę. 

Spis treści:

  1. Stary Kolejowy Szlak – rowerowa przygoda przez malownicze zakątki Pomorza Zachodniego
  2. Praktyczne porady dla rowerzystów – jak przygotować się do przejazdu Starym Kolejowym Szlakiem?
  3. Trasa rowerowa Stary Szlak Kolejowy – najpiękniejsze atrakcje, które na Ciebie czekają
  4. Zakończenie

Stary Kolejowy Szlak – rowerowa przygoda przez malownicze zakątki Pomorza Zachodniego

Stary Szlak Kolejowy to trasa, która umożliwia podziwianie najpiękniejszych miejsc na Pomorzu Zachodnim. Krajobraz na szlaku jest mocno urozmaicony. To nie tylko uroki nadbałtyckiego krajobrazu, ale również lasy i pojezierza. Poziom trudności całej trasy nie jest wysoki. Zdecydowanie trasa rowerowa Starym Szlakiem Kolejowym jest łatwa i przyjemna. Dzięki temu sprawdzi się jako propozycja dla Ciebie, nawet jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z jazdą na rowerze.

Szlak ten to jedna z czterech tras rowerowych, które powstają etapami w ramach budowy Sieci Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego. Trasa ma początek na wybrzeżu koszalińskim i biegnie na południe dwiema odnogami – z Mielna oraz z Kołobrzegu. Obydwie drogi łączą się w Białogardzie i prowadzą dalej do Wałcza. Nazwa nie jest tu przypadkowa, ponieważ Stary Kolejowy Szlak na Pomorzu Zachodnim prowadzi ścieżkami po dawnym torowisku kolejowym.

Sprawdź także, jak wygląda: Szlak Kanału Elbląskiego – odkryj Mazury Zachodnie z perspektywy roweru 

Trasa rowerowa - mapa Starego Kolejowego Szlaku

Jaką długość ma Kolejowy Szlak Rowerowy?

Jest to wspaniała trasa rowerowa o łącznej długości aż 196 km, którą można podzielić na trzy mniejsze etapy. Pierwszy z nich to wybór między dwoma szlakami: Kołobrzeg – Białogard lub Mielno – Koszalin – Białogard, które mają długość 55 km. Trasa ta wciąż jest w trakcie budowy, ale można nią przejechać. Należy jednak pamiętać, że nie jest jeszcze oznakowana. 

Druga opcja, o długości 46 km, składa się głównie z jazdy po drogach asfaltowych. Następnie, kolejnym etapem na Starym Szlaku Kolejowym jest trasa Białogard – Złocieniec, która liczy aż 69 km. Podczas jazdy mija się niewielkie wioski, a także można podziwiać piękne pola, łąki i lasy. Ten odcinek zagwarantuje Ci mnóstwo możliwości do odpoczynku i podziwiania piękna natury.

Ostatnim fragmentem trasy jest odcinek Złocieniec – Wałcz – Skrzatusz, którego długość wynosi 77 km. W przypadku tego ostatniego odcinka powierzchnie są nieco bardziej zróżnicowane. Trasa prowadzi głównie przez obszary leśne, szutrowe oraz gruntowe. To zdecydowanie idealna propozycja dla Ciebie, jeśli lubisz rowerowe ścieżki o podwyższonym poziomie trudności.

Kolejowy Szlak Rowerowy

Gdzie rozpocząć trasę rowerową Starym Szlakiem Kolejowym?

Ten szlak liczy prawie 200 km, dlatego przed zaplanowaniem podróży możesz się zastanawiać, gdzie rozpocząć wycieczkę? Kolejowy Szlak Rowerowy, który biegnie przez Pomorze Zachodnie, został oznaczony cyfrą 15 na mapach dróg rowerowych. 

Jest to trasa wyjątkowa, ponieważ można ją pokonać na różne sposoby - przede wszystkim ma dwa początki. Pierwszy z nich znajduje się w Mielnie, skąd należy kierować się w kierunku Koszalina. Druga opcja to rozpoczęcie trasy w Kołobrzegu. Obydwie odnogi łączą się w Białogardzie, skąd trasa prowadzi dalej na Wałcz i Skrzatusz.

Praktyczne porady dla rowerzystów – jak przygotować się do przejazdu Starym Kolejowym Szlakiem?

Mimo że trasa rowerem przez Stary Kolejowy Szlak nie jest wymagająca, liczy sporo kilometrów. W zależności od tego, jak długą wycieczkę zamierzasz zaplanować, powinieneś wcześniej odpowiednio przygotować się do drogi. 

Przede wszystkim, upewnij się, że Twój rower jest w dobrym stanie technicznym – sprawdź hamulce, opony, łańcuch oraz bieżące smarowanie. Następnie, zaplanuj trasę, zwracając uwagę na odległości między poszczególnymi atrakcjami, aby móc odpowiednio dozować siły. Zadbaj o odpowiednią ilość wody oraz prowiant, który pozwoli Ci utrzymać energię przez cały dzień. Pamiętaj również o zestawie naprawczym na wypadek defektu, a także o odblaskach i światłach, które zwiększą Twoją widoczność na drodze. Ubierz się także odpowiednio do prognozy pogody i pory roku, nie zapominając o wygodnym obuwiu oraz kasku. Przygotowany w ten sposób, będziesz mógł w pełni cieszyć się niezapomnianą przygodą na Starym Kolejowym Szlaku.

Szlak ten stanowi połączenie istniejącej już infrastruktury rowerowej z nowo powstałymi ścieżkami. Niektóre odcinki mogą nie być tak dobrze oznakowane, choć w większości na trasie uwzględniono znaki. Na wszelki wypadek przed rozpoczęciem wycieczki sprawdź mapę i przeanalizuj punkty, które warto odwiedzić. Oczywiście, biorąc pod uwagę długość szlaku, pokonanie wszystkich ścieżek może zająć kilka dni z przerwami na odpoczynek. Taka wyprawa to doskonały pomysł na spędzenie urlopu czy długiego weekendu. Możesz także podzielić wycieczkę na kilka odcinków albo wybrać ten, który najbardziej Cię interesuje.

Przeczytaj o tym, Jaki rower do bikepackingu? Spakuj wszystko, czego potrzebujesz i ruszaj w drogę! 

Stary Kolejowy Szlak na pomorzu zachodnim

Wybierz rower dostosowany do nawierzchni

Zanim wsiądziesz na rower, przede wszystkim sprawdź, czy nadaje się on na tego typu wycieczkę. Trasa ta w ponad 70% prowadzi asfaltowymi drogami, ale są również odcinki prowadzące przez las i drogami szutrowymi. Idealny na tego typu przejażdżki będzie rower turystyczny, szosowy albo rower typu gravel. Zwróć uwagę na model taki jak Rower gravel Kross Esker 2.0 MS 2023.

Rower gravel Kross Esker 2.0 MS 2023

Na dłuższe wycieczki po różnorodnym podłożu sprawdzi się również taki jak Rower crossowy Marin San Rafael DS2 2023.

Rower Crossowy Marin San Rafael DS2 2023

Zadbaj o bezpieczeństwo w trakcie wycieczki

W czasie podróży warto, abyś był przygotowany na każdą ewentualność. Pęknięta opona czy uszkodzony pedał od roweru to takie sytuacje, których najpewniej wolałbyś uniknąć, ale niestety wszystko się może zdarzyć. Przygotowując się odpowiednio do trasy rowerowej, uniknij stresu i niepotrzebnych nerwów związanych z usterką. Zapasowe pedały do roweru takie jak np. Pedały rowerowe TIME Xpresso 4 możesz spakować do plecaka.

Pedały rowerowe TIME Xpresso 4

 

Przyda Ci się również zapięcie do roweru, takie jak Zapięcie Abus Ivera Chain 7210 7mm/85cm, abyś mógł bezpiecznie zostawić rower w czasie postoju.

Zapięcie Abus Ivera Chain 7210 7 mm/85 cm

Trasa rowerowa Stary Szlak Kolejowy – najpiękniejsze atrakcje, które na Ciebie czekają

Zastanawiasz się, gdzie rozpocząć trasę i jakie miejsca odwiedzić po drodze? Przedstawiamy najpiękniejsze atrakcje, jakie Cię czekają. Trasa rowerowa Stary Szlak Kolejowy to niezwykłe miejsce, które warto odwiedzić, zwłaszcza gdy jesteś miłośnikiem dwóch kółek. Ta malownicza droga ciągnie się wzdłuż linii kolejowej, która niegdyś tętniła życiem. Dziś jednak to tylko szlak zwiniętych torów, który skrywa wiele pięknych atrakcji.

Najważniejsze atrakcje na Starym Szlaku Kolejowym to przede wszystkim:

  • XX-wieczny pałac w Rąbinie,
  • Średniowieczny Kościół w Lipiu,
  • Miasteczko Połczyn-Zdrój,
  • Drawski Park Krajobrazowy,
  • Park Żubra.

Zaczynając trasę w Kołobrzegu, warto rozpocząć wycieczkę rowerową od słynnej latarni morskiej i portu. Kołobrzeg to piękne miasto turystyczne, z którego warto rozpocząć tę niezwykłą przygodę na dwóch kółkach. Szlak rowerowy prowadzi przez malownicze tereny, gdzie można podziwiać urokliwe krajobrazy. W trakcie podróży natrafisz na liczne mosty i wiadukty, które stanowią ciekawą pamiątkę po tym, że kiedyś prowadziła tu linia kolejowa.

Następnie udaj się w kierunku Zieleniewa koło Kołobrzegu. Tam będziesz poruszał się ścieżką, która poprowadzona jest po dawnym torowisku kolejowym. Kolejne miejscowości po drodze to: Gościn i Karlin. Aby uniknąć jazdy w pobliżu ruchliwej drogi wojewódzkiej, za Karlinem zjedź na leśną drogę w kierunku Rościna. Kolejny punkt to miasto Białogard, gdzie będziesz mógł odpocząć. Dalej w miejscowości Rabinie możesz zwiedzić XX-wieczny pałac, a we wsi Lipie gotycki kościół. 

Jadąc w kierunku Połczyn-Zdroju, w Złocieńcu, możesz zatrzymać się w Parku Żubra. Jest to idealne miejsce na przerwę w trakcie wycieczki, gdzie będziesz mógł podziwiać żubry z bliska. Zwróć także uwagę na zabytkowe budynki i obiekty, które zobaczysz na trasie. Wiele z nich przypomina o bogatej historii tego regionu, a także o niezwykłej roli kolei w przeszłości.

Kolejnym etapem trasy jest przejazd przez malownicze tereny, gdzie możesz podziwiać piękno przyrody i urokliwe krajobrazy. Możesz tutaj zwolnić i nacieszyć się widokami oraz spędzić chwilę na odpoczynku. Na tej trasie czeka na Ciebie także możliwość przejechania przez liczne mosty i wiadukty.

Trasa rowerowa Stary Szlak Kolejowy z Kołobrzegu do Połczyna-Zdroju to weekendowa pętla o długości około 47 kilometrów, którą warto przejechać, zwłaszcza w sezonie letnim. Podróżując tą trasą, nie tylko zaczerpniesz przyjemności z aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, ale także odkryjesz niezwykłe miejsca, które skrywają wiele ciekawostek. Warto jednak pamiętać, że to nie jest łatwy odcinek – miejscami ślad trasy wymaga od rowerzystów większego wysiłku.

Po dotarciu do Połczyna-Zdroju, nie możesz pominąć odwiedzin Starego Dworca. W sezonie letnim warto zobaczyć wiele ciekawych ekspozycji związanych z historią kolei, które znajdują się w pobliżu tego miejsca.

Dojeżdżasz do Wierzchowa ze Złocieńca, po drodze mijając Bobrowo. Na tym odcinku możesz spodziewać się nawierzchni szutrowej, charakterystycznej dla terenów leśnych, oraz miejscami dróg gruntowych. Następnie kierujesz się w stronę Wałcza, aby dotrzeć do końcowego przystanku, czyli wielkopolskiej wsi Skrzatusz. Większość tego odcinka jest wciąż w trakcie znakowania lub budowy, jednak nie powinno to stanowić przeszkody w osiągnięciu celu podróży.

Dowiedz się więcej o tym, co oznacza Znak „zakaz wjazdu rowerów” – co musisz wiedzieć? 

Trasa rowerowa - infografika w postaci checklisty

Zakończenie

Stary Kolejowy Szlak to wyjątkowa trasa rowerowa, na której odkryjesz niezwykłe atrakcje, zabytkowe obiekty oraz urokliwe krajobrazy. Przejeżdżając przez niezwykłe miejsca, poczujesz atmosferę minionych lat i bogatą historię tego regionu. Warto wybrać się na tę niezapomnianą przygodę na dwóch kółkach, zwłaszcza w sezonie letnim.

Abyś mógł w pełni cieszyć się tą wyjątkową trasą, zachęcamy do skorzystania z oferty sklepu Sprint-Rowery. Znajdziesz tam szeroką gamę rowerów, akcesoriów oraz profesjonalne doradztwo. Nie czekaj, odwiedź sklep Sprint-Rowery i rozpocznij swoją przygodę rowerową na Starym Kolejowym Szlaku!