This is a demo store. No orders will be fulfilled.
Spinning rowerowy — skuteczny trening dla zdrowia i sylwetki dla każdego

Spinning rowerowy to jeden z najlepszych sposobów na utrzymanie kondycji w okresie jesienno-zimowym. Ta forma treningu nie tylko poprawia samopoczucie w szare jesienne dni, lecz także skutecznie podnosi Twoją sprawność w warunkach domowych. Dlaczego warto dać jej szansę? Podpowiadamy!
Z artykułu dowiesz się:
-
Jakie są zamienniki treningu rowerowego na zewnątrz w sezonie zimowym?
-
Czy na rowerze spinningowym przyjmuje pozycję zbliżoną do jazdy na jednośladzie?
-
Czy lepiej trenować na niskiej intensywności, czy iść na zajęcia spinnigowe?
Spis treści
- Spinning — co to jest i dlaczego warto spróbować?
- Trening spinningowy w domu — dlaczego warto?
- Trenażer jako alternatywa dla rowerka spinningowego
- Przykładowe ćwiczenia podczas spinningu rowerowego
- Jak przygotować się do jazdy na rowerze spinningowym?
Spinning — co to jest i dlaczego warto spróbować?
To intensywny trening cardio wykonywany na przeznaczonym do tego stacjonarnym rowerze spinningowym. Taka forma ćwiczeń najczęściej wymaga udania się do klubu fitness i treningu w grupie pod okiem instruktora, chyba że zdecydujesz się na zakup takiego sprzętu do domu.
Taki godzinny trening jest w stanie wyciągnąć z Ciebie ostatnie pokłady energii. W skład takich sesji mogą wchodzić interwały, ćwiczenia podnoszące siłę mięśni i sekcje mocnego pedałowania.
Nieraz zauważysz, że dzięki intensywności treningu tego typu, ocierasz się o granice swojego maksymalnego wysiłku. Trening na rowerze spinningowym potrafi być niezwykle wymagający dla organizmu!
To znakomity sposób na przełamanie monotonii w treningu zimowym. Taka aktywność fizyczna niesie za sobą także szereg korzyści zdrowotnych. Jakich?
Trening spinningowy w domu — dlaczego warto?
Regularne treningi na rowerze spinningowym poprawiają wydolność układu sercowo naczyniowego, wzmacniają serce i obniżają ryzyko chorób układu krwionośnego. Jak wiadomo, jazda rowerem przyczynia się także do zwiększenia pojemności płuc i budowania ogólnej wytrzymałości organizmu.
Spinning na rowerze stacjonarnym w domu przyczynia się także do szybkiego spalania tkanki tłuszczowej. W ciągu godziny można pozbyć się między 400, a 600 kcal w zależności od intensywności treningu.
To sprawia, że indoor cycling jest jedną z najlepszych form redukcji tkanki tłuszczowej i poprawy masy ciała. Co więcej — regularna jazda na rowerze spinningowym wzmacnia mięśnie nóg, pośladków i brzucha, co przyczynia się do poprawy całej sylwetki.
Trenażer jako alternatywa dla rowerka spinningowego
Trenażer rowerowy jest alternatywą dla niezbyt mobilnego rowerka spinningowego. To specjalistyczne urządzenie, które daje możliwość jazdy na swoim rowerze. Dzięki funkcjom smart możesz symulować obciążenie organizmu zbliżone do tego, które znasz z jazdy na zewnątrz.
Trenażer rowerowy sprawdzi się nawet wtedy, gdy interesuje Cię tylko wymodelowanie sylwetki i spokojna jazda przy wsparciu instruktora trasy z aplikacji Zwift lub Rouvy. Dobrze skonfigurowany sprzęt tego typu da Ci nie więcej frajdy niż grupowe sesje w klubie fitness. Sprawdź też nasz wpis: Co to jest trenażer?
Na które z nich warto zwrócić uwagę?
Wahoo Kickr Core — To zaawansowany trenażer typu direct-drive, który zapewnia realistyczne doznania z jazdy w rewelacyjnej cenie. Jeśli tylko możesz sobie na niego pozwolić, to gwarantujemy, że w tym budżecie nie kupisz nic lepszego. Jego koło zamachowe sprawia, że doświadczenie z jazdy jest zbliżone do jazdy na zewnątrz.
Wbudowany pomiar mocy z dokładnością do 2% pomoże Ci kontrolować intensywność wysiłku.
Moc, którą może wygenerować to aż 1800 W i jesteśmy pewni, że jeśli tylko zechcesz, to zapiecze Cię mięsień czworogłowy uda.
Większość amatorów naprawdę nie potrzebuje lepszego sprzętu do treningu w domu.
Tańszym rozwiązaniem jest Wahoo Kickr Snap. To trenażer z oporem magnetycznym, który wymaga zastosowania specjalnej opony do trenażerów (np. Schwalbe Insider). Charakteryzuje się łatwością montażu i niezłą stabilnością podczas jazdy na wysokiej intensywności.
Trenażer daje opcję regulowania oporu i jest kompatybilny z najważniejszymi aplikacjami fitness na rynku. To dobry wybór, jeśli liczysz się z budżetem i nie chcesz w tym momencie kupować trenażera z bezpośrednim montażem.
Możesz także rozważyć Tacx Antares T1000. Jest to trenażer rolkowy, który umożliwia trening w warunkach domowych. Jego zaletą jest płynna i naturalna jazda na rowerze, wymuszająca utrzymanie równowagi i doskonalenie techniki jazdy.
Konstrukcja jest kompaktowa, a trenażer łatwo się składa. Przygotowanie do jazdy zajmuje dosłownie kilkanaście sekund.
Czy ma jakieś wady? Nie współpracuje z aplikacjami typu Zwift i nie jest w stanie generować żadnego oporu na rolkach. To prosta platforma, która nie zastąpi Ci w pełni rowerka spinningowego.
Twoje mięśnie pośladkowe już gotują się do kręcenia w domu? Koniecznie sprawdź nasz przegląd trenażerów do domowej „jaskini wytopu"!
Przykładowe ćwiczenia podczas spinningu rowerowego
Nie ma znaczenia, czy interesuje Cię zrzucenie nadprogramowych kilogramów, czy jazda na maksymalnych obrotach — wybierając odpowiedni rodzaj treningu, możesz wpływać na korzyści z jazdy.
Trening interwałowy — intensywne pedałowanie z przerwami
Interwały polegają na naprzemiennym pedałowaniu z wysoką intensywnością przez 30-60 sekund, a następnie 1-2 minutach jazdy w celu regeneracji. Pamiętaj, by dostosować ilość sesji do swojego poziomu wytrenowania i nie zapomnij zrobić rozgrzewki!
Trening tego typu skutecznie poprawia wydajność układu sercowo-naczyniowego, poprawia metabolizm i prowadzi do szybkiego spalania kalorii.
Symulacja podjazdów — jazda w pozycji stojącej
W trakcie tego ćwiczenia przyjmij pozycję stojącą i pedałuj na dużym obciążeniu. Chodzi o to, by wykonać spokojne pedałowanie z niską kadencją. Pozycja ta angażuje duże partie mięśniowe, szczególnie najistotniejszych trzech części ciała kolarza — brzucha, nóg i pleców.
Poprawa samopoczucia to przyjemny skutek uboczny tej sesji, choć na drugi dzień możesz odczuwać, że zmęczenie jest trochę większe niż zwykle.
Pamiętaj, co służy regeneracji mięśni — masaż, basen i wysokobiałkowe posiłki.
Stałe tempo — jazda w strefie tlenowej
Jazda na umiarkowanym obciążeniu w stałym tempie pozwala na utrzymanie organizmu w tak zwanej strefie tlenowej. Ta „magiczna” strefa jest filarem wydolności i poprawia także tętno maksymalne.
Jazda w „tlenie” jest całkowicie inna niż na granicy przemian beztlenowych. Rozpoznasz ją po tym, że mówienie jest na granicy komfortu, a Twoje ciało nie męczy się tak szybko. To długi i jednostajny wysiłek, który można kontynuować przez kilka godzin. Czasami bywa nudny, warto więc zadbać o dostęp do serialu. Pomaga także playlista: „muzyka na rower spinningowy".
Wytrzymałościowy trening tego typu pobudza mięśnie do produkcji mitochondriów, co pozwoli Ci na mniejsze zmęczenie podczas przyszłego wysiłku. To fundament budowania formy sportowej, który wymaga skupienia się na jednostajnym pedałowaniu o niskiej intensywności.
Jak przygotować się do jazdy na rowerze spinningowym?
Spinning wymaga odrobinę innego przygotowania niż jazda na świeżym powietrzu. Pamiętaj, by zadbać o kilka elementów przed rozpoczęciem treningu właściwego, a będziesz znacznie chętniej trenować. Jak się przygotować?
Przede wszystkim ubierz się odpowiednio. Wybierz odzież sportową, która efektywnie odprowadza wilgoć. Nie zapomnij o koszulce termoaktywnej (np. Endura Translite II), gdyż dzięki takiemu treningowi spocisz się znacznie bardziej niż zwykle. Nie zapomnij ręcznika!
Pamiętaj też o odpowiednim nawodnieniu. Nie musimy chyba dodawać, że bidon filigranowego zawodnika jest wręcz obowiązkowy, prawda? Każdy napój pity z niego dodaje mocy i ułatwia pedałowanie, a podczas jazdy tętno maksymalne utrzymuje się 20% wyżej niż zwykle. Korzystaj!
Na koniec pozostaje Ci przygotowanie sprzętu i zaplanowanie sesji treningowej.
Jeśli korzystasz z zajęć zorganizowanych na siłowniach, to prawdopodobnie możesz wybrać grupę zaawansowania, w której robione są treningi o różnej intensywności.
Jadąc na tradycyjnym rowerze z trenażerem w swoim domu, to Ty decydujesz, jak będzie wyglądać Twoja sesja treningowa.
Spinning — idealny trening całoroczny?
Okazuje się, że Spinning może być dobrym uzupełnieniem aktywności jesienią i zimą, a kolarstwo to nie tylko rower i jazda na zewnątrz.
Warto pamiętać o innych formach uprawiania sportu, by całkiem nie popaść w cyklozę.
Dla tych, dla których już jest za późno i wciąż myślą tylko o nadchodzącym sezonie mamy przygotowane rewelacyjne oferty. Nasz sklep Sprint-Rowery jest zarówno dla miłośników jazdy na klasycznym rowerze, jak i innych sportów. Zapraszamy!