This is a demo store. No orders will be fulfilled.
Rwa kulszowa a jazda na rowerze – fakty i mity

Radość z uprawiania sportu często utrudniają różnego rodzaju kontuzje czy choroby. Tak jest w przypadku bólu w dolnej części pleców, popularnie określanego jako rwa kulszowa. Czym jest i jak rozpoznać objawy? Rwa kulszowa a jazda na rowerze – czy istnieją tu przeciwskazania? Odpowiedzi poznasz po lekturze naszego tekstu!
Spis treści:
- Rwa kulszowa – co to jest?
- Rwa kulszowa a rower – fakty
- Rwa kulszowa a rower – mity
- Rwa kulszowa – porady
- Już wiesz, czym jest rwa kulszowa, czy można jeździć na rowerze z bólem i jak go pokonać!
Rwa kulszowa – co to jest?
Nim dokładnie omówimy zagadnienie pod tytułem „rower a rwa kulszowa”, warto pochylić się nad tym, czym właściwie jest ten ból. Dawniej dolegliwość kojarzono głównie ze starszymi, podczas gdy obecnie dopada ona coraz częściej młodsze osoby, będące w sile wieku i niemające dotychczas większych problemów ze zdrowiem.
Pochodząca od łacińskiego słowa ischias ischialgia, potocznie określana jako atak korzonków nerwowych to objawy rwy kulszowej, które związane są z uciskiem największego nerwu obwodowego znajdującego się w ludzkim ciele. Nerw kulszowy, bo to właśnie o nim mowa, ciągnie się od tylnej części uda, poprzez goleń, aż po palce stóp.
Ból rwy kulszowej jest bardzo charakterystyczny. Nagły, niespodziewany i wyjątkowo dokuczliwy, pojawia się w okolicy odcinka lędźwiowego kręgosłupa i niejednokrotnie towarzyszy mu drętwienie innych części pleców. Ma on miejsce wówczas, gdy uszkodzone dyski kręgosłupa dokonują mechanicznego nacisku na korzenie nerwowe.
Jak to wygląda w praktyce? Wspomniane dyski to włóknisto-chrząstkowe krążki z galaretowatym jądrem, które znajdują się pomiędzy kręgami. Zapewniają one amortyzację, sprężystość i wytrzymałość na wstrząsy podczas ruchu. Niestety, z upływem lat te właściwości stają się coraz słabsze, przez co cały kręgosłup zmaga się z coraz większymi obciążeniami. Co gorsza, wiek nie jest jedynym negatywnie wpływającym czynnikiem na stan krążków międzykręgowych. Znaczenie ma też styl życia czy niektóre choroby.
Dlatego, choć dotychczas z reguły problem ten spowodowany był rzeczywiście zmianami zwyrodnieniowymi postępującymi z wiekiem, to obecnie coraz częściej wpływa na nie siedzący tryb pracy przy komputerze, zła postawa ciała (również podczas chodu) oraz znikoma aktywność ruchowa, będąca domeną społeczeństwa XXI wieku. Te z kolei gwarantują wzrost masy i objętości tkanki tłuszczowej, a to przekłada się na rosnące obciążenia kręgosłupa, czyli trzonu ludzkiego układu ruchu.
Atak rwy kulszowej wiele razy doprowadzał poszkodowanych do łez cierpienia. Aby go doświadczyć, wcale nie trzeba się zbytnio natrudzić. Wystarczy nawet pojedynczy gwałtowniejszy ruch – przy wstawaniu, pochylaniu się czy podnoszeniu ciężkich przedmiotów. Wówczas w plecach odczujesz paraliżujący ból. Potwierdzają to relacje osób, które miały do czynienia z tą, delikatnie mówiąc, nieprzyjemną dolegliwością. Zdarzało się, że boleść była tak silna, że powodowała konieczność zastygnięcia w jednej pozycji, aby przypadkiem nie narażać się na kolejny dyskomfort.
Gwałtowny ruch powodujący atak rwy kulszowej można nazwać efektem końcowym. Tymczasem przyczyn, które stały u początku problemu możesz z pewnością odnaleźć kilka. Pierwsza to moment, gdy dyski kręgosłupa zaczynają wystawać poza jego oś. To najczęściej konsekwencja chorób zwyrodnieniowych, dyskopatii, wypadnięcia dysku czy skrzywienia kręgosłupa.
Druga, która może wiązać się z innymi schorzeniami w organizmie, to przykładowo zwężenie kanału kręgowego, kręgozmyk, nadmierny wzrost napięcia mięśnia gruszkowatego, a także nadwaga (bądź otyłość), cukrzyca, miejscowy stan zapalny lub nowotwór. Dalej wpływ na kłopot z bólem rwy kulszowej może mieć nawet dieta, jeśli będzie uboga w wapń, sole mineralne i witaminy.
Może rozwiązaniem jest Dieta wysokobiałkowa – produkty i zasady diety dla sportowców?
Podnoszenie zbyt ciężkich ciężarów, będące trzecią możliwą przyczyną, prowadzi bowiem do wybrzuszania się dysków. To też efekt słabych mięśni brzucha i pleców, które powinny utrzymywać korpus w prawidłowej postawie, tymczasem nie są w stanie tego zrobić. Podobnego efektu może spodziewać się kobieta w ciąży, gdyż rosnące w jej łonie dziecko prowadzi do zmian w układzie ruchu, choćby przez przeniesienie środka ciężkości.
Na koniec, problem z rwą kulszową może wywołać gwałtowne oziębienie odcinka lędźwiowego (nawet przez skok w upalny dzień do chłodnej wody).
Ból promieniujący od lędźwi przez pośladek do stopy to jednak niejedyne dramatyczne konsekwencje ataku rwy kulszowej. Poszkodowany może mieć kłopoty z utrzymaniem moczu, wypróżnianiem się, zmagać się z niedowładem mięśniowym, odczuwać przykurcze w innych mięśniach, ogólne osłabienie i spadek sił witalnych czy mieć wrażenie, że wbijane mu są małe, lecz ostre szpileczki.
Rwa kulszowa a rower – fakty
Rwa kulszowa a jazda na rowerze to kwestia, która rozpali dyskusję nie tylko pośród fanów kolarstwa, ale także osób o wykształceniu medycznym. Najczęstszą odpowiedzią, którą prawdopodobnie usłyszysz, będzie: „to zależy”. Aby określić, czy jest możliwy powrót do aktywności fizycznej, należy zbadać, w jakim stanie fizycznym jest osoba cierpiąca na rwę kulszową, co spowodowało atak, jakim rowerem jeździ i na jakich trasach oraz czy jest zdeterminowana do zmiany niektórych przyzwyczajeń, będących szkodliwymi dla kręgosłupa.
Standardową pozycją podczas kolarskich treningów jest pochylenie tułowia i utrzymywanie go w formie łuku, z głową znajdującą się tuż nad kierownicą. Będzie ona odpowiednia w przypadku stenozy lędźwiowej (ciasnoty), gdyż im bardziej wyprostowany kręgosłup, tym nacisk na nerw kulszowy będzie większy i bolesny. Odwrotnie sytuacja wygląda, gdy przyczyną jest dyskopatia. Ergonomiczna pozycja jazdy będzie potęgować ból, a wskazane prostowanie pleców podczas siedzenia na siodełku kłóci się z dotychczasowymi doświadczeniami ćwiczeń dla kolarza.
Dowiedz się więcej o tym, jak powinna wyglądać Prawidłowa pozycja na rowerze – jak siedzieć, żeby jeździło się lepiej?
Jeśli doświadczyłeś problemów z rwą kulszową, a chcesz powoli wracać do aktywności fizycznej, najlepiej porozmawiaj na ten temat z lekarzem bądź wykwalifikowanym fizjoterapeutą. Unikaj ćwiczeń obciążających kręgosłup, zrezygnuj z jazdy po wybojach i wybieraj trasy o gładkiej powierzchni. Kiedy zaś chodzi o sprzęt, faktem jest, że im lepsze amortyzatory ma pojazd, tym dla kręgosłupa lepiej. Natomiast najpewniejszym rozwiązaniem będzie z kolei trening na rowerze stacjonarnym. Medyk podpowie również jaką pozycję do ćwiczeń dobrać, aby pomogła uporać się ze schorzeniem, zamiast dodatkowo je pogłębiać.
Rwa kulszowa a rower – mity
Panuje błędne przeświadczenie, że każdy ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, doświadczany podczas aktywności fizycznej (choćby przy jeździe na rowerze), to rwa kulszowa. Na szczęście tak nie jest. Jednakże niektórzy wpadają w drugą skrajność, twierdząc, że nagły dyskomfort to efekt zakwasów. Tymczasem one pojawiają się kilka lub nawet kilkanaście godzin po zakończeniu treningu. I co więcej, choć potrafią być bardzo bolesne, nie równają się z udręką, jaką niesie ze sobą atak rwy kulszowej.
Kolejny mit to konieczność przerwania jazdy i natychmiastowego schłodzenia bolesnego miejsca. Zimno nie jest wskazane na dolegliwości kręgosłupa. To właśnie ciepło rozszerza naczynia, a podrażniony przez stan zapalny układ nerwowy lepiej reaguje na kojącą, wyższą temperaturę. Warto także podkreślić, że nawadnianie organizmu nie sprawi, że unikniesz boleści korzonków. Naturalnie picie wody powinieneś wciąż praktykować, ponieważ niesie ono ze sobą szereg innych korzyści, jednak nie licz, że rozwiąże problem ataku rwy kulszowej.
Rwa kulszowa – porady
Leczenie ischialgii w każdym przypadku różnić będzie się od wywołującej je przyczyny. Sposób zachowawczy polega w szczególności na odciążeniu kręgosłupa, leżeniu i niewykonywaniu czynności wymagających wysiłku. Warto udać się do fizjoterapeuty, który pomoże zmniejszyć stan zapalny specjalnymi ćwiczeniami, zaproponuje rozciąganie mięśni i takie zabiegi jak pole magnetyczne, krioterapię, laseroterapię czy fonoforezę.
Jeśli to nie pomoże, konieczna będzie interwencja lekarza. On w początkowej fazie zaleci z pewnością tabletki i maści przeciwbólowe, w tym także i takie, na które potrzebna będzie recepta. Kolejny etap pomocy lekarskiej to zastrzyki z blokadą, a w końcu operacja. O kwalifikacji do niej i rodzaju zabiegu decyduje neurolog lub neurochirurg.
Co zrobić, żeby uniknąć problemów z rwą kulszową? Koniecznie zadbaj o ergonomiczne krzesło w miejscu pracy i nie rezygnuj z aktywności fizycznej, choć pamiętaj, aby nie przeciążać swojego organizmu nadmiernymi ciężarami.
Dowiedz się, jak wykonać poprawnie Rozciąganie po treningu – co robić po zejściu z roweru?
Ryzyko ataku zminimalizuje jazda po równym terenie w mieście. Nie masz roweru miejskiego? To żaden problem. Poznaj Trek District 1 Equipped 2023, który dzięki specjalnej geometrii ramy oraz wyprofilowanej kierownicy, zapewnia komfortową pozycję ciała podczas jazdy. Dla kobiet ciekawą alternatywą będzie z kolei rower miejski Electra Loft i7 Step-Thru 2023. Jest lekki, a dzięki przesunięciu środka ciężkości i obniżeniu siodełka, uzyskano większą wygodę pedałowania i utrzymania prostej sylwetki w trakcie jazdy.
Jeśli natomiast potrzebujesz odpowiedniego siodełka do Twojej szosówki, postaw na Bontrager Verse Pro, które gwarantuje mocną i stabilną pozycję podczas szybkiej jazdy. Z kolei kierownica S-works Hover Carbon pochłania niekorzystne wibracje podczas jazdy, dzięki czemu wraz z dobrą pracą amortyzatorów rowerowych ograniczysz wpływ niekorzystnych drgań na ciało.
Już wiesz, czym jest rwa kulszowa, czy można jeździć na rowerze z bólem i jak go pokonać!
Rwa kulszowa to bolesny problem, który dotyka starszych, ale i coraz młodszych, aktywnych osób. Jednak w szczególności tych, którzy nie mają czasu na ćwiczenia fizyczne. Niestety potrafi pojawić się w najmniej spodziewanym momencie i skutecznie odebrać radość z życia, jazdy na rowerze i innych codziennych czynności. Kiedy Cię dopadnie, nie wahaj się skorzystać z pomocy lekarza lub fizjoterapeuty, którzy wesprą Cię w walce o powrót do zdrowia.
Gdy już odzyskasz pełną sprawność, a specjaliści zachęcą Cię znów do wytężonej aktywności fizycznej, wybierz dobrej jakości sprzęt. Wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz w naszym sklepie internetowym Sprint-Rowery.