This is a demo store. No orders will be fulfilled.

Rowerowa Stolica Polski 2021 - nowa odsłona, trzeciej edycji!

16/06/2021
Rowerowa Stolica Polski 2021 - nowa odsłona, trzeciej edycji!

Wielkimi krokami zbliża się czas, kolejnej odsłony jednej z największej w Polsce imprez rowerowych. Rowerowa Stolica Polski coraz bliżej, a przygotowania do niej trwają już w najlepsze. Kto weźmie udział w tegorocznej rywalizacji? Jakie zmiany zaszły?

Rowerowa stolica Polski – co to za impreza?

Polacy uwielbiają jazdę na rowerze, o czym świadczą również liczby. Według badań przeprowadzonych w 2012 r. przez Centrum Badania Opinii Społecznej, po pojazd ten sięga nawet 70% naszych rodaków. Aż 22% wszystkich z nich robi to systematycznie, każdego dnia. Kolejne 35% na rower wsiada od czasu do czasu, głównie w weekendy. Pozostałe 13% robi to jedynie okazjonalnie. I właśnie z myślą o nich powstała ta wyjątkowa impreza. O co w niej chodzi?

Impreza, rowerowa stolica polski, sprint-rowery.pl

Rowerowa stolica Polski – krótka historia

Pierwszy raz usłyszeliśmy o niej 2 lata temu. To właśnie wtedy, w 2019 roku postanawiano zorganizować imprezę, w której będą mogli wziąć udział rowerzyści z całej Polski – i to całkowicie bezpłatnie. Jej historia sięga jednak już 2017 roku i zainicjowanego we włoskiej Bolonii projektu Europejskiej Rywalizacji Rowerowej, która niestety legła w gruzach. Jej idea jednak przetrwała i stała się inspiracją do stworzenia konkursu rowerowego na terenie naszego kraju. I tak oto d jej zorganizowania przystąpiono po raz pierwszy we wrześniu 2019 roku w Bydgoszczy.

I edycja Rowerowej stolicy Polski

W rywalizacji pomiędzy rowerzystami z całej Polski wzięło udział tysiące rowerzystów. Do konkursu o tytuł zwycięzcy przystąpiło aż 23 miasta, które przez cały wrzesień, rejestrowały wysiłki rowerowe swoich mieszkańców. I tak oto 4 października 2019 r. po podsumowaniu wszystkich przejechanych kilometrów, ogłoszono w Bydgoszczy wyniki. Pierwsze miejsce oraz puchar zwycięzcy przypadł mieszkańcom Nowej Soli. Na podium (na drugim miejscu) znalazło się również Leszno oraz Gorzów Wielkopolski (na trzecim miejscu). Mieszkańcy Nowej Soli w trakcie całego miesiąca pokonali na dwuśladach aż 185 757 kilometrów.

II edycja Rowerowej stolicy Polski

Podobnie, jak i I edycja konkursu, impreza miała miejsce we wrześniu – kolejnego roku, czyli 2020. Udział w imprezie wzięło jeszcze więcej miast – zgodnie z podsumowaniem do konkursu przystąpiło ich niemalże dwukrotnie więcej, czyli aż 43 miasta! Uczestnicy konkursu pokonali wspólnymi siłami na rowerach ponad 3,6 milionów kilometrów. Jednak zaszczytny Puchar Rowerowej Stolicy Polski mógł wpaść w ręce tylko jednego z uczestniczących w konkursie miast. Już w październiku organizatorzy Pucharu – miasto Bydgoszcz, ogłosili, że tytuł zwycięzcy ponownie przypadł w ręce Nowej Soli. W ciągu całego miesiąca mieszkańcy miasta pokonali rekordowe 329 tysięcy kilometrów! Do rozgrywek zgłosiło się aż 1700 rowerzystów. Na kolejnych miejscach uplasowały się Biała Podlaska (miejsce drugie) oraz Gniezno (miejsce trzecie). Pytanie, kto stanie na podium w tym roku?

III edycja Rowerowej stolicy Polski

Przygotowania do najnowszej odsłony konkursu ruszyły wraz z pierwszym dniem wiosny, czyli 21 marca 2021 roku. Zgodnie z postanowieniami organizatora imprezy ruszył właśnie wtedy oficjalny trening przed zawodami. Potrwa on przez kolejne 2 miesiące, czyli do 21 maja 2021 roku. Co dalej? Wraz z początkiem czerwca rozpocznie się oficjalna rywalizacja o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, który potrwa aż do 30 czerwca 2021 roku. Które z miast otrzyma puchar, zaszczytny tytuł i będzie określane jako stolica rowerowa Polski?

Tegoroczna edycja Rowerowej stolicy Polski – uczestnicy

Podobnie jak i w poprzednim roku, udział w konkursie weźmie 43 miasta z całej Polski! Ich mieszkańcy, w ciągu całego czerwca będą mogli przystąpić do sportowej rywalizacji o tytuł Rowerowej stolicy Polski. Oczywiście jednak muszą oni najpierw przystąpić do wzięcia udziału w oficjalnym treningu. Nie da się również ukryć, że w regulaminie tegorocznego konkursu zaszło kilka istotnych zmian. Najważniejszą z nich jest aplikacja Rowerowa stolica Polski, do której pobrania zmuszeni są wszyscy uczestnicy rozgrywek. Zainstalowanie tej aplikacji jest warunkiem koniecznym do wzięcia udziału w rywalizacji. Każdy, kto skorzysta z niej w trakcie oficjalnego treningu – wraz z 1 czerwca przystąpi do rywalizacji miast o tytuł zwycięzcy. Lista miast, które zgłaszają chęć uczestnictwa w zabawie, każdego dnia się powiększa. Pojawiły się na niej również nowi uczestnicy. W tegorocznym wyścigu po raz pierwszy zadebiutują m.in. Stargard, Kołobrzeg, Siemianowice Śląskie.
rowerowa stolica polski, jazda, sprint-rowery.pl

Rowerowa stolica Polski – aplikacja

Zgodnie z postanowieniami organizatora konkursu – Miasta Bydgoszcz, tegoroczna rywalizacja nastąpi w oparciu o zastosowanie zupełnie nowej aplikacji – „Aktywne Miasta”. Apka została stworzona specjalnie z myślą o rejestrowaniu wyczynów sportowych uczestników Pucharu. Będzie ona bowiem rejestrować codzienne trasy oraz przekazywać informacje o pokonanych kilometrach do centrali, zajmującej się liczeniem punktów. Każdy rowerzysta, który pobierze aplikacją na swojego smartfona, wraz z dniem 1 czerwca przystąpi do udziału w tej sportowej zabawie. Aplikacja Aktywne Miasta jest całkowicie darmowa – po jej pobraniu oraz założeniu konta wystarczy jedynie wybrać miasto, dla którego będzie się zbierać kilometry przejechane na rowerze. Jest ona również dostępna w wersji anglojęzycznej, a co ciekawsze – działa na terenie całego świata. Oznacza to, że w tegorocznym konkursie mogą wziąć udział również ci, którzy fizycznie nie przebywają na terenie naszego kraju.

Każdy uczestnik zarejestrowany w aplikacji, będzie mógł reprezentować w konkursie dowolnie wybrane przez siebie miasto. Na tym jednak jeszcze nie koniec nowości. Aplikacja Aktywne Miasta umożliwia również inne, dodatkowe funkcje. Będzie ona m.in. upoważniała uczestników konkursu do otrzymania atrakcyjnych rabatów i zniżek u partnerów tej akcji. Wszystko dzięki specjalne przyznawanym odznakom, na podstawie których będzie można je otrzymać. Ponadto apka została również wyposażona w możliwość importu treningów z urządzeń Garmin. Posiada ona także panel pomocy rozszerzony o dodatkowy chat, wzgląd do statystyk oraz możliwość kontynuacji przerwanych wcześniej treningów.
aplikacja aktywne miasta, sprint-rowery.pl

Tegoroczni sponsorzy

Z każdym kolejnym rokiem poszerza się lista chętnych do wsparcia idei tego konkursu. W tegorocznej edycji konkursu nie mogło zabraknąć sponsorów, którzy zobowiązali się do ufundowania atrakcyjnych nagród. W poprzednich altach były to m.in. rowery znanych i cenionych marek oraz wiele gadżetów i akcesoriów rowerowych. Imprezę w tym roku wspiera ponownie marka Fale Loki Koki, firma Ibombo, Horyzonty.pl oraz SISU, który stał się partnerem technicznym. Patronat medialny nad tą imprezą objęły m.in. Onet, RMF Maxxx oraz kanał Eurosport.

Rowerowa Stolica Polski – główne cele i zasady

Walka o puchar oraz tytuł mistrza, zdaniem organizatora ma mieć na celu nie tylko niesienie zdrowej, sportowej rywalizacji. Organizatorom konkursu przyświecają również i inne cele. Jakie?

Rowerowa Stolica Polski – cele

Przede wszystkim jej główną ideą ma stać się promowanie zdrowego stylu życia oraz propagowanie aktywnego wypoczynku. Poniekąd ma to również związek z promocją coraz prężniej rozwijającej się na terenie naszego kraju turystyki rowerowej. Organizatorom konkursu, tak jak i miastom, które zgłosiły swoje uczestnictwo, zależy również na tym, by do jazdy na rowerze przekonać jak największą ilość osób. Dlatego też w tym celu stworzono aplikację, która pozwala uczestnikom konkursu, wzięcie w nim udziału nawet wtedy, gdy znajdują się poza granicami Polski. Rower stanowi nie tylko ważny element zdrowego trybu życia, ale również jest całkowicie ekologicznym środkiem transportu. Jest to ciekawa alternatywa dla środków transportu, które przyczyniają się do emisji spalin i zanieczyszczania środowiska naturalnego. Uczestniczące w konkursie miasta, wyróżniają się tym, iż zaczęły one wdrażać ideę smart city.

Zasady

Jednym z największych wyzwań, przed jakim stanęli organizatorzy pierwszej edycji konkursu, było to, w jaki sposób należy przeliczać punkty tak, by było to jak najbardziej sprawiedliwe. Wiadomo bowiem, że miasta, które posiadają największą ilość mieszkańców, mogą uzyskać najlepsze wyniki. Postanowiono więc postawić na ilość, a na jakość! Tym samym organizatorzy konkursu opracowali system punktowy, który przelicza ilość pokonanych na rowerze kilometrów, przez ilość mieszkańców w mieście, które reprezentuje. Tak stworzony system pozwala na sprawiedliwe ocenianie wyczynów sportowych poszczególnych miast. Nawet jeżeli te nie należą do miast z największą ilością mieszkańców. Doskonałym tego przykładem jest Nowa Sól, która już dwukrotnie w historii konkursu zdobyła zaszczytny tytuł Rowerowej Stolicy Polski (w latach 2019 i 2020). Dlatego też w tym roku organizator konkursu postanowił, że puchar, który dotychczas miał charakter nagrody przechodniej, będzie wręczany na stałe tym, którzy trzykrotnie go zwyciężą. Póki, co Nowa Sól ma tu największe szanse. Oczywiście o ile uda im się zwyciężyć rozgrywki również i w tym roku. W przeciwnym wypadku szanse tej drużyny spadną do zera. Zgodnie z nowymi regułami, puchar zostanie powierzony miastu na zawsze tylko i wyłącznie wtedy, gdy dana drużyna wygra go trzy razy z rzędu.

Rowerowa stolica polski Puchar, sprint-rowery.pl

Pozostałe nagrody

Na końcu warto również wspomnieć o tym, jakie nagrody przewidziano dla uczestników konkursu, którzy podzieleni na grupy, będą reprezentowali swoje miasto. Do najlepszych i najbardziej aktywnych rowerzystów powędrują liczne nagrody. Będą to m.in. markowe rowery oraz akcesoria rowerowe. Będą to m.in. rowery marski Kellys, które zostały ufundowane przez jednego ze sponsorów – CentrumRowerowe. Zgodnie z decyzją organizatorów zostanie im przyznanych pięć wyróżnień w grupach, które są wyodrębnione na podstawie liczby mieszkańców. W poprzednich latach osoby, które odznaczyły się największymi dla danych miast wynikami, otrzymywały również od swoich miast indywidualne wyróżnienia, a czasami i nagrody. Pozostali uczestnicy zabawy mogą natomiast liczyć na wiele zniżek w sklepach patronujących tej imprezie. Zgodnie z decyzją organizatorów miastom uczestniczącym w Pucharze zostanie przyznanych pięć wyróżnień w grupach, które są wyodrębnione na podstawie liczby mieszkańców.

Tagi