This is a demo store. No orders will be fulfilled.

Rower w góry – jaki wybrać? Ranking

13/04/2023
Rower w góry – jaki wybrać? Ranking

Wybór roweru górskiego nie jest łatwym zadaniem. Już na etapie poszukiwań pojawia się wiele pytań – jaki model wybrać pod styl jazdy, na jakie rozwiązania zwracać uwagę? Korzystając ze wskazówek zawartych w tym poradniku, podjęcie decyzji o tym, jaki rower w góry wybrać, będzie dla Ciebie o wiele prostsze. Zapraszamy!

Spis treści:

  1. Jak wybrać rower w góry i na co zwrócić uwagę?
  2. Rower do jazdy po górach – czym powinien się wyróżniać?
  3. Rower w góry – ranking najlepszych modeli
  4. Czas na przejazd rowerem po górach! Który sprzęt wybierasz?
  5. Jaki rower w góry wybrać? Podsumowanie

Jak wybrać rower w góry i na co zwrócić uwagę?

Rower górski (MTB) to najczęściej wybierany typ roweru. Ma wszelkie możliwe cechy, aby umożliwić Ci maksymalny komfort jazdy w górskim terenie. Z tego względu, jednoślad poradzi sobie zarówno na ubitym, jak i luźnym podłożu. 

Od początku rozwoju kolarstwa górskiego technologia w jednośladach nieustannie się rozwija. Największe zmiany poczyniono w geometrii ram rowerowych, przez co rowery górskie radzą sobie coraz lepiej z terenowymi przeszkodami. Jaki rower w góry wybrać? Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Najpierw należy zacząć od zdefiniowania stylu jazdy.

To właśnie sposób, w jaki jeździsz, określa rodzaj roweru, jakim będziesz się poruszać. Istnieje wiele odmian rowerów górskich przystosowanych do charakterystycznego stylu jazdy. Jak zatem wybrać odpowiedni rower do jazdy po górach? Zacznijmy od omówienia najbardziej popularnych typów tych jednośladów.

rower-do-jazdy-po-gorach

Rower crosscountry

Najczęściej wybierany rower w góry to rower do crosscountry (skrót XC). Najbardziej istotny parametr, jaki cechuje ten rower do jazdy po górach to rozmiar kół 29 cali. Duże koła zapewniają dobry kontakt z podłożem, a co za tym idzie lepszą przyczepność w terenie. 

Rama może być wykonana z aluminium, stali, lub włókna węglowego i występować w opcji amortyzowanej (full) lub sztywnej (hardtail). Wybór pomiędzy fullem a hardtailem zależy od trudności terenu, jaki pokonujesz. Największy nacisk jest kładziony przez producentów na maksymalnie niską masę takiego roweru. 

W crosscountry niezbyt często spotykane są szerokie opony. Dodatkowo mają niski i mało agresywny bieżnik ze względu na opory toczenia. Co więcej, ten typ roweru wyposażony jest w hamulce tarczowe hydrauliczne – bardziej efektywne w hamowaniu względem tych mechanicznych (na linkę). Coraz częściej w wysokiej klasie tego typu roweru stosuje się także sztycę z regulowaną wysokością siodła (bardzo przydatne rozwiązanie na zjazdach i podczas stromych podjazdów).

Zainspiruj się: Rower crossowy – Kross Evado 5.0. Podpowiadamy, czy warto go mieć!

Rower szlakowy

Jaki rower w góry powinieneś wybrać, jeśli chcesz wyjechać na wzniesienie za pomocą siły własnych nóg i zjechać trasą na sam dół? Jaki rower do jazdy po górach sprawdzi się idealnie na singlach blisko Twojego miasta? Odpowiedzią jest rower górski, który nosi nazwę roweru szlakowego. Cechuje się przede wszystkim bardzo dobrą amortyzacją z przodu i z tyłu. Jazda dzikimi lub wytyczonymi ścieżkami wymusza stosowanie amortyzowanej ramy i amortyzatora przedniego o większym skoku niż w rowerach XC (w końcu korzenie i kamienie przy trudnym terenie są częściej spotykane). 

Rower w góry w wersji szlakowej ma koła w rozmiarze 27,5 cala lub 29 cali z dość szerokimi oponami o agresywnym bieżniku. Co więcej, dobrej klasy osprzęt, czyli mocne hamulce hydrauliczne, wzmacniane koła, regulowana sztyca to wyróżniki tej klasy jednośladów. 

To idealny rower do jazdy po górach w trudnych warunkach. W stosunku do modeli crosscountry rowery szlakowe mają większą masę. W końcu komponenty muszą wytrzymać wiele łomotów podczas Twojej górskiej zabawy. 

Szukasz pomysłu na trasę? Sprawdź Szlak wokół Tatr – jak wygląda trasa? Co ze sobą zabrać?

Rower elektryczny

Co, jeśli chcesz jeździć po szlaku, ale ze wspomaganiem elektrycznym? Z pomocą przychodzi górski rower elektryczny. Najczęściej wybieranym typem jest wyżej wspomniany model szlakowy. Jazda takim rowerem po górach sprawia wiele przyjemności – na podjazdach wspomaganie elektryczne pomoże Ci podjeżdżać szybciej, oszczędzając Twoje siły na kolejne atrakcje w górach. Dzięki wbudowanym w ramę akumulatorom o dużej pojemności elektryczny rower do jazdy po górach potrafi przejechać nawet 100 kilometrów! 

W jednośladach zasilanych baterią stosuje się koła w największym rozmiarze 29 cali z bardzo szerokimi oponami, sztycę regulowaną oraz bardzo mocne hamulce tarczowe. Masa całej konstrukcji często dochodzi nawet do 20 kilogramów, stąd konieczność sprawnego systemu hamowania. Rower ten jest również wyposażony w amortyzowaną ramę i widelec przedni z dużym skokiem. Jest to idealny rower szlakowy dla osób niemieszkających na co dzień w górach oraz dla tych, o niższej wytrzymałości fizycznej.

Rower zjazdowy

Czy istnieje rower do jazdy po górach, na którym możesz poskakać w bikeparkach? Oczywiście, że tak! To rower zjazdowy, czyli ekstremalny typ roweru do jazdy po górach. Umożliwia zjazd trasą z wieloma skałami, korzeniami czy przeszkodami typu flow (stolikami, step-upami oraz dropami). Jednoślad cechuje największy skok zawieszenia – zarówno ramy amortyzowanej, jak i przedniego widelca. To właśnie w tym modelu stosuje się przedni widelec dwupółkowy, ze względu na większy skok oraz na zachowanie jego sztywności. 

Rower zjazdowy ma unikalną geometrię, która pozwala na zachowanie stabilności i dobrego prowadzenia podczas szybkiej jazdy w dół. Obecnie stosowanymi rozmiarami kół w rowerze downhillowym są 29 i 27,5 cala z szerokimi i agresywnymi oponami wraz ze wzmocnionymi bokami. Bardziej wytrzymałe koła, silne hamulce oraz napinacz łańcucha zabezpieczający go przed spadaniem to ważne atuty tego roweru.

jaki-rower-w-gory

Rower do jazdy po górach – czym powinien się wyróżniać?

Gdy już zdefiniowałeś Twój styl jazdy, musisz wybrać konkretny rower górski. W tym momencie mogą pojawić się kolejne problemy, który rower do jazdy po górach wybrać. Czym wyróżniają się rowery MTB?

W dostrzeżeniu różnic pomoże także nasze porównanie: Gravel czy MTB? Który wybrać? Mamy odpowiedź! 

jaki-rower-w-gory-ciekawostka

Ważne jest również sprawdzenie klasy napędu zastosowanego w interesującym Cię rowerze górskim. Optymalnym obecnie rozwiązaniem jest użycie jednej zębatki z przodu (narrow-wide) oraz kasety i przerzutki tylnej z zakresem od dziesięciu do dwunastu przełożeń. Taki napęd nie boi się podjazdów ani zjazdów. To rozwiązanie minimalizuje także ryzyko spadającego łańcucha.

Ostatnim, lecz równie istotnym komponentem, na jaki musisz zwrócić uwagę przy wyborze roweru w góry to hamulce. Producenci stosują w tego typu modelach najczęściej hamulce tarczowe hydrauliczne. W rowerach XC oraz w niektórych szlakowych stosuje się zaciski hamulcowe dwutłoczkowe – w końcu rower lekki nie potrzebuje ogromnej siły hamowania. Wykorzystuje się również tarcze o mniejszej średnicy (najczęściej 160 i 180 milimetrów).

Sytuacja jest inna, jeśli chodzi o modele szlakowe oraz zjazdowe do profesjonalnej jazdy – najczęściej rowery wyposażone są w zaciski czterotłoczkowe, zdolne do efektywnego zatrzymania jednośladu podczas nagłych sytuacji. Tarcze hamulcowe w takich rowerach mają średnicę od 180 milimetrów wzwyż. Zwróć uwagę jaka konfiguracja jest zastosowana w rowerze który Ty chcesz wybrać.

rowerem-po-gorach

Rower w góry – ranking najlepszych modeli

W rankingu zebraliśmy dla Ciebie najlepsze modele rowerów górskich. Są to modele crosscountry oraz szlakowe. W tym zestawieniu wszystkie rowery są przeznaczone do użycia na górskich szlakach.

Trek Remedy 7 27,5 2022 – do zabawy na szlaku

Doświadczenie marki Trek w produkcji świetnych rowerów jest znane od dawna. Trek Remedy 7 w połączeniu z kołami 27,5 cala daje niespotykaną przyjemność z jazdy nie tylko po bikeparku czy singlach – również na ciasnych i technicznych, lokalnych trasach. Jeśli częściej jeździsz dla przyjemności z kumplami po singlach niż na zawody – to rower dla Ciebie! 

Doskonały komfort jazdy zapewnia przedni widelec Rockshox 35 Gold RL oraz damper Rockshox Deluxe Select+. Oprócz tego Remedy 7 uzbrojony jest w trwały dwunastorzędowy napęd SRAM NX Eagle oraz mocne hamulce SRAM Guide T.

rower-gorski-1 

Marin Rift Zone 1 29 2023

Rowery górskie marki Marin pochodzącej z Kalifornii to świetna propozycja dla osób bardzo często odwiedzających góry na rowerze. Marin Rift Zone 1 to model z lekką i odporną, aluminiową ramą amortyzowaną. W tym rowerze zastosowano widelec przedni Rockshox Recon Silver RL oraz damper X-Fusion O2 Pro R. Zamontowany napęd 11-rzędowy Shimano Deore pozwala na szybką i precyzyjną zmianę przełożeń, oraz zmniejsza ryzyko spadania łańcucha. 

Koła w rozmiarze 29 cali sprawiają, że jest to idealny rower do całodniowej jazdy po ulubionych trasach górskich. To świetna propozycja dla osób zaczynających przygodę z jazdą trailową. 

rower-gorski-2

Giant XTC SLR 29 2 2023

Nowa, bardzo ciekawa propozycja roweru do XC ze sportowym zacięciem od Gianta – model XTC SLR z kołami 29 cali. Zastosowana w tym jednośladzie technologia produkcji ram ALUXX SLR sprawia, że rama została odchudzona przy zachowaniu maksymalnej wytrzymałości i sztywności. 

W tym hardtailu zastosowano regulowany widelec przedni Giant Crest 34 RRL o skoku 100 milimetrów i o szerokości lag górnych aż 34 milimetry, co sprawia, że jest on niesamowicie sztywny w zakrętach. Całość dopełnia dwunastorzędowy napęd Shimano Deore i hamulce Shimano BR-MT201. Ten rower to doskonała propozycja dla średniozaawansowanych kolarzy crosscountry, wybierających maratony i inne okazje do pościgania się w terenie.

rower-w-gory-3

Marin Bobcat Trail 4 2023

Model Bobcat Trail 4 to propozycja Marina dla ludzi aktywnych, ceniących sobie jazdę bez spiny. Ten hardtail pozwoli Ci przejechać ulubiony szlak, a następnie wróci z Tobą przez szuter i asfalt do domu. W zależności od rozmiaru ramy, w tym rowerze stosuje się koła 27,5 lub 29 cali.

Do Marina zamontowany został napęd firmy Microshift, co jest doskonałą, budżetową alternatywą dla droższych komponentów innych firm. Mimo takiego rozwiązania w dalszym ciągu zachowano precyzję działania. Zastosowany amortyzator przedni SR Suntour XCM HLO-DS o skoku 120 milimetrów ma system blokady skoku. W oczy rzucają się także modne opony z beżowymi bokami WTB Trailboss.

rower-w-gory-4

Czas na przejazd rowerem po górach! Który sprzęt wybierasz?

Każdy zaproponowany przez nas model został zaprojektowany do komfortowej jazdy po górach, niezależnie czy jest to crosscountry, czy jazda po singlach i trailach. Stąd też każdy z modeli będzie dobrym wyborem na górskie trasy. Największą rolę grają jednak Twoje umiejętności jazdy.

Niezależnie od tego jaki sprzęt wybierzesz, konstrukcje przedstawionych modeli są bardzo trwałe oraz cechują się bardzo dobrym osprzętem. 

Według nas rower który będzie Ci dawał najwięcej frajdy na łatwych, górskich trasach to Marin Rift Zone 1. Jest to złoty środek pomiędzy spokojną jazdą po singlach a agresywniejszym pokonywaniem trasy ze skakaniem i przeszkodami. Taki rower trafia do największej liczby odbiorców, którzy zaczynają przygodę z kolarstwem grawitacyjnym. Niemniej jednak każdy z zaproponowanych rowerów doskonale poradzi sobie w górach. 

Jaki rower na długie trasy wybrać

Jaki rower w góry wybrać? Podsumowanie

Niezależnie od tego, jaki rower górski wybierzesz, większość z nich jest stworzona, aby dawać Ci przyjemność z jazdy. Szerokie spektrum zaproponowanych wcześniej rowerów na pewno pomoże Ci podjąć dobrą decyzję co do wyboru tego właściwego. Każdy z nich, a także bogatą ofertę akcesoriów znajdziesz na naszej stronie Sprint-Rowery