This is a demo store. No orders will be fulfilled.

Jaki rower szosowy wybrać? Czy znasz wszystkie rodzaje?

15/02/2021
Jaki rower szosowy wybrać? Czy znasz wszystkie rodzaje?

Rowery szosowe mocno ewoluowały w ostatnich latach. Dodatkowe typy tych jednośladów wypełniły istniejące luki, a bardziej różnorodny asortyment pomógł wielu kolarzom w wybraniu odpowiedniego do swoich potrzeb roweru szosowego. Jaki rower szosowy będzie jednak najlepszy dla Ciebie? Dowiesz się tego z naszego poradniku, w którym omówimy ich rodzaje.

Spis treści:

    1. Wybór dobrego roweru szosowego – kluczowe czynniki do rozważenia
    2. Jaki wybrać rower szosowy? Podsumowanie

Wybór dobrego roweru szosowego – kluczowe czynniki do rozważenia

Jeżeli ścigasz się amatorsko lub szukasz dla siebie najlepszego roweru do jazdy po szosie, możesz być przytłoczony dostępnym wyborem. 

Szosy ewoluowały w różnych kierunkach. Mamy dostępne rowery szosowe

  • endurance (komfortowe) na długie wycieczki,
  • wyścigowe (klasyczne lub aerodynamiczne),
  • triathlonowe, zorientowane na jak najlepszy wynik w konkretnej dyscyplinie i w jeździe na czas,
  • gravel, stworzone tak, aby dobrze sprawdzały się zarówno na szutrach, jak i asfaltowej nawierzchni, 
  • przełajowe, dedykowane do jesiennych wyścigów CX. 

Trzy ostatnie kategorie to wariacje w temacie – oddalają się od „tradycyjnych” konstrukcji, zachowując kluczowe cechy i sportową pozycję. Obecnie kupując rower szosowy, już wcale nie musisz jeździć tylko po gładkiej nawierzchni – takie możliwości daje np. gravel.

Dowiedz się więcej: Gravel czy MTB? Który wybrać? Mamy odpowiedź!

Dziś skupimy się jednak na klasycznych pojazdach. Przekażemy Ci wszystkie informacje, które musisz wiedzieć, aby znaleźć dobry rower szosowy! 

Rower szosowy na początek, czyli endurance

Szosa endurance ma po polsku dość niefortunną nazwę: komfortowa”. Wygoda to zdecydowanie jedna z zalet takiego roweru, ale nie dominująca. Angielskie endurance oznacza wytrzymałość i to słowo znacznie lepiej pokazuje, o co chodzi. 
Rowery szosowe endurance są projektowane tak, abyś mógł jechać jak najdłużej, nie tracąc sportowych osiągów. Dla takiego celu wygoda w siodle jest po prostu konieczna. To daje Ci możliwość, abyś jechał daleko i szybko. Po prostu komfort jazdy długodystansowej gra tutaj najbardziej istotną rolę. 

Producenci wykorzystują topowe technologie, żeby ułatwić życie kolarzom. Niepozorne rowery endurance często skrywają rozwiązania z najwyższych półek. Co ciekawe, niektóre rowery ekip startujących w wyścigu Paryż-Roubaix posiadają właśnie geometrie tego typu jednośladów. Zanim doradzimy, jaki rower szosowy na początek wybrać, omówimy cechy roweru typu endurance.

W rowerze szosowym z geometrią endurance masz do dyspozycji: 

  • przyjazną użytkownikowi geometrię. Jedziesz w wygodniejszej, trochę bardziej wyprostowanej pozycji, która pozwala pokonywać wielogodzinne trasy bez przemęczenia mięśni;
  • systemy amortyzujące, np. IsoSpeed (Trek), karbonowe widelce, sztyce i wykonana z włókna węglowego kierownica;
  • szerszy prześwit na opony. Zazwyczaj montowane są warianty o szerokości 28-32 mm, z możliwością zmiany aż do 38-40 mm. Szersze opony odpowiadają za większy komfort jazdy po mniej równych drogach asfaltowych.

Jaki rower szosowy dla amatora typu endurance wybrać? Jaki jest ich koszt? Rowery szosowe endurance występują praktycznie w każdym przedziale cenowym. Mają mocowania na błotniki i bagażniki, żebyś mógł dopasować je do swoich potrzeb (także tych turystycznych).

Przeczytaj również: Jaki rower do bikepackingu? Spakuj wszystko, czego potrzebujesz i ruszaj w drogę!

Jaki rower szosowy na początek?

Jaki rower szosowy na początek przygody z kolarstwem z firmy Trek wybrać? Polecamy budżetowy model ze stajni Treka: Trek Domane AL 2 2023. To opcja z geometrią typu endurance – samą ramę wykonano z lekkiego stopu aluminium wraz z widelcem przednim stworzonym z włókna węglowego. Domane oznacza komfort i wydajność dla każdego kolarza. Polecany jest dla świeżo upieczonych miłośników przygody z kolarstwem szosowym. Lekkie koła oraz reszta komponentów firmy Bontrager, a także napęd firmy Shimano wpływają na niezawodność tego roweru. Jeśli zastanawasz się wiec, jaki rower szosowy dla amatora wybrać, my polecamy Domane AL2.

Chcesz sprawdzić inne rowery szosowe od Treka? Sprawdź, jak wypada: Trek Madone SL 6 Di2, czyli kolejna odsłona roweru szosowego 

Dla nieco mocniej wprawionych kolarzy istnieje bardziej zaawansowana odmiana Domane SL 5 2023. W tym rowerze rama oraz przedni widelec wykonane są z karbonu w technologii Treka OCLV. Włókno węglowe znacznie poprawia komfort jazdy na takim rowerze, a zastosowane koła z systemem bezdętkowym sprawiają, że rower przyśpiesza jak szalony! Model wyposażono w sztywne osie oraz komponenty firmy Shimano z grupy 105. Hydrauliczne hamulce tarczowe Shimano 105 wpływają na efektywność hamowania w trudnych warunkach. Ta lekka, zwinna konstrukcja to jak pakiet startowy do zakochania się w jeździe szosowej! Ma dożywotnią gwarancję i ramę używaną na największych wyścigach szosowych.

Rower szosowy Trek Domane SL 5 2023

Jaki rower szosowy dla amatora posiada w swojej ofercie firma Giant? Giant Contend AR4 2023 to idealny rower szosowy dla amatorów kolarstwa tego typu. To doskonała opcja pod względem ceny i jakości tego produktu. Contend jest rozwiązaniem szosowym o bardzo szerokich możliwościach wyboru trasy. Pokonasz z nim swoje ulubione drogi asfaltowe i odkryjesz nowe, bardziej przygodowe trasy poza gładką nawierzchnią. Ramę wykonano z lekkiego aluminium, a widelec włącznie z rurą sterową to konstrukcja karbonowa. Świetnie pochłaniająca drgania sztyca D-Fuse może przypominać wrażenia z jazdy na rowerze z kompozytu. Co ciekawe, otrzymujesz świetny rower poniżej pięciu tysięcy złotych ze sztywnymi osiami! Kolarstwo szosowe potrzebowało tak dobrego modelu dla początkujących!Rower szosowy Giant Contend AR 4 2023

Również dla ambitnych amatorów i osób średnio-zaawansowanych, Giant przygotował model endurance z włókna węglowego. W tym przypadku również sztyca jest wykonana z karbonu. Model TCR Advanced Disc 2 2023 zapewnia szybką jazdę na sprintach oraz wydajne podjazdy górskie. W tym modelu producent zastosował ramę wykonaną w całości z włókien węglowych – podobnie jak widelec przedni. Napęd Shimano 105 o przełożeniach 2x11 to świetne rozwiązanie w tym rowerze. To po prostu bardzo dobry rower szosowy za niską cenę.

Wyprzedzamy! Rower szosowy wyścigowy (race)

Klasyczny rower wyścigowy poznasz po prostej, smukłej budowie (i po tym, że wyprzeda wszystkie inne). Szosa race ma być lekka i sztywna, niedająca się wytrącić z jazdy przez boczny wiatr. W tym przypadku jedziesz prosto po zwycięstwo. Ten segment rowerów kierowany jest w większości do zawodników, którzy są już przyzwyczajeni do jazdy sportowej. Modele sportowe cechuje również inna pozycja niż na rowerze typu endurance. Sylwetka jest pochylona, jak najbardziej aerodynamiczna, a siodło twarde (w tej kategorii hitem są modele Power). 

Wyższa wydajność i wytrzymałość oznaczają też wyższą cenę. Rower szosowy wyścigowy to koszt od 5 000 zł daleko w górę. Płacisz za solidną, ultra lekką ramę, która spełnia wszystkie wymogi Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI), projekt testowany często w tunelu aerodynamicznym, dożywotnią gwarancję i dedykowany osprzęt. Najlepsze rowery szosowe bezsprzecznie należą do tej rodziny jednośladów. 

Jaki rower szosowy z geometrią typowo wyścigową posiada w swojej ofercie Trek? Model Emonda SL5 2023 pozwoli Ci pokonać każdą trasę w błyskawicznym tempie! Jest to lekki rower o dobrej aerodynamice, pozwalający zachować jazdę ze stałą prędkością na płaskich odcinkach. Ze względu na niską masę, pozwoli również na efektywne pokonywanie trudnych górskich podjazdów. Waga tego roweru to niecałe 9 kilogramów. Rama i widelec przedni wykonane są w technologii OCLV z karbonu. W rowerze zastosowano pełną grupę firmy Shimano 105. Również ten rower posiada hydrauliczne hamulce tarczowe. Koła przygotowane są do jazdy bezdętkowej.

Polygon Strattos S7 Disc to bardzo dobry rower szosowy z geometrią wyścigową. Zakup roweru firmy Polygon to świetny pomysł – w stosunkowo niskiej cenie jak za model tej klasy, dostajesz świetną ramę z widelcem, a także rewelacyjny osprzęt. Karbonowa rama i widelec, sztywne osie, spełnienie wymagań UCI dot. startu w zawodach sportowych i doskonała jazda – to tylko namiastka luksusu który oferuje model Strattos.

Na jaki rower szosowy się zdecydować?

Aerodynamiczny rower szosowy. Witaj w przyszłości!

Modele aero robią wrażenie. Wyglądają jak futurystyczne, kosmiczne maszyny zdolne oderwać się od ziemi i polecieć aż do mety. Prawda nie jest aż tak odległa. Najlepsze rowery szosowe aerodynamiczne, jak sama nazwa wskazuje, mają minimalizować opory powietrza. Im wyższa prędkość, tym większy wiatr musisz pokonać – właśnie dlatego profesjonalni kolarze są tak mocno pochyleni w siodle. Rowery aero mają „kroić powietrze” i dzięki temu sprawić, że będziesz jeszcze szybszy. Wystające linki i inne elementy, szczególnie z przodu, są niedopuszczalne. Minusem, z którym producenci próbują sobie radzić na różne sposoby, jest większa (w stosunku do modeli wyścigowych) masa. Cięższy rower aero jedzie szybciej na płaskiej trasie, ale może się okazać mniej wydajny na podjazdach. 

Jaki rower szosowy aerodynamiczny wybrać? Jest wiele propozycji różnych producentów na rynku. Jedną z nich jest Cannondale System Six Ultegra 2021. Firma Cannondale odpowiada za najlepsze rowery szosowe z Ameryki. Jest to karbonowa maszyna do wygrywania. Aerodynamiczne rama i widelec z włókien węglowych, koła wykonane z kompozytu oraz pełna grupa Shimano Ultegra – to przepis na wygrywanie. Skąd System Six w nazwie? Odnosi się do sześciu najważniejszych elementów, które współpracują: ramy, widelca, sztycy, kierownicy, mostka i kół. 

Pinarello to włoska firma od lat produkująca rowery szosowe, a raczej najlepsze rowery szosowe na świecie. Jaki rower szosowy aerodynamiczny ma w swojej ofercie ta firma? Pinarello X3 Disc 105 Di2 2023 – ten model zasługuje na uwagę najbardziej doświadczonych kolarzy. Nowa geometria ramy, ma ogromny wpływ na komfort użytkowania. Dzięki aerodynamicznej pozycji kolarza podczas jazdy – ten rower po prostu przecina powietrze w niesamowitym tempie. Pinarello w branży rowerowej jest niczym Ferrari w motoryzacji. Wrażenia z jazdy będą zatem nieziemskie.

Przeczytaj także: Pinarello Dogma F, czyli jeden z najlepszych rowerów szosowych na świecie 

Jaki wybrać rower szosowy? Podsumowanie

Aby wybrać odpowiedni rower szosowy, najważniejsze są Twoje preferencje. Droższy model szosowy niekoniecznie okaże się tym, na którym zwyciężysz, pobijesz własne życiówki, będziesz chciał jeździć do utraty tchu. Tak jak mówimy w filmie (w którym opowiadamy jaki wybrać rower szosowy i na co zwracać uwagę przy zakupie roweru szosowego) - najważniejsze jest to, do czego będziesz używał swojego nowego roweru, i jak poczujesz się w siodle.

Mieszkasz w górach albo na wybrzeżu i chcesz trenować coraz więcej? Wybierz rower wyścigowy, lekki na podjazdach i odporny na boczny wiatr. Będziesz wykręcał waty na długich, przyjemnych szosach? Sprawdź, czy polubisz się z aero. Nie lubisz się ograniczać i chcesz, żeby Twój rower szosowy był używany nie tylko do treningów? Możesz śmiało przetestować możliwości szosy endurance, zmieniając opony i zjeżdżając z asfaltu.

A jeśli nadal masz wątpliwości – napisz do nas! Chętnie doradzimy i znajdziemy Ci szosę idealną. Wszystkie, opisane modele, a także wiele więcej rowerów szosowych znajdziesz na naszej stronie internetowej Sprint-Rowery. Zapraszamy!

Tagi