This is a demo store. No orders will be fulfilled.
Rower miejski czy trekkingowy?

Gdy szukasz roweru do przemieszczania się po mieście, to naturalnym wydaje się pytanie: „rower miejski, czy trekkingowy?”. Każdy z nich ma inną konstrukcję i zastosowanie. Który z nich sprawdzi się lepiej w mieście i podczas dojazdu do pracy? Podpowiadamy!
Spis treści:
- Różnice między rowerem miejskim a trekkingowym
- Jak dokonać wyboru między rowerem miejskim a trekkingowym?
- Zakończenie
Różnice między rowerem miejskim a trekkingowym
Oba modele różnią się od siebie w wielu aspektach. Mają inną geometrię ramy, opony, systemy przełożeń i stosowane przerzutki. Wpływa to na ich zastosowanie i komfort jazdy.
Rama roweru miejskiego jest zwykle cięższa i bardziej stabilna podczas jazdy. Pewnym standardem stały się rowery miejskie z niskim przekrokiem, by ułatwić wsiadanie i zsiadanie z roweru na postoju. Taka konstrukcja sprzyja też wygodnej jeździe z wyprostowanymi plecami, która sprawdza się w miejskiej przestrzeni.
W opozycji do tego „trekkingi”, mają bardziej sportową konstrukcję ramy. Nie oznacza to jednak, że nie nadają się one do jazdy rekreacyjnej. Wręcz przeciwnie! Wiele z modeli dostępnych na rynku sprawdzi się zarówno podczas dojazdu do pracy, jak i na terenowych trasach z mniej wymagającą nawierzchnią. Są uniwersalne i wygodne w użytkowaniu. Bez problemu zamontujesz do nich dodatkowe akcesoria, takie jak bagażniki, czy błotniki i oświetlenie, co zwiększa ich funkcjonalność.
Rowery trekkingowe najczęściej występują z przednim amortyzatorem, który podnosi komfort jazdy i wybiera część nierówności. To dodatek, który przydaje się podczas jazdy w lekkim terenie. Oba typy rowerów różnią się również ogumieniem. Model miejski będzie wyposażony w gładkie opony do jazdy po asfalcie i kostce, a trekking w takie, które mają uniwersalny bieżnik.
Jeśli chodzi o przełożenia i systemy przerzutek, to rowery miejskie częściej wyposażone są w prostsze mechanizmy z mniejszą ilością biegów. Rzadko w modelach miejskich montuje się przednią przerzutkę, a szybka jazda jest na nich utrudniona. Przełożenia stopniowane są tak, by wzniesienia w mieście nie były dla Ciebie zbyt dużym wyzwaniem.
Przeczytaj również: Gravel czy szosa – co wybrać?
Jak dokonać wyboru między rowerem miejskim a trekkingowym?
Czym się różni rower trekkingowy od miejskiego? Konstrukcyjnie są to dwa różne światy, tak samo, jak ich odbiorcy. Wybór zależy przede wszystkim od tego, gdzie i jak planujesz jeździć.
- Jeśli Twoim priorytetem jest przewożenie bagażu podczas dojazdu do pracy, komfort i sprawne przemieszczanie się z punktu A do punktu B – polecamy Ci rower miejski.
- Jeżeli planujesz jazdę poza ścieżkami rowerowymi i cenisz sobie wszechstronność, dobrym wyborem będzie dla Ciebie rower trekkingowy, nawet, wtedy gdy mieszkasz w mieście.
Nakręciliśmy materiał video, który pomaga odpowiedzieć na pytanie: „rower trekkingowy, a miejski – jakie są różnice?”
Electra Loft 7i EQ Step-Thru – Jeden z najładniejszych rowerów miejskich na rynku.
Łączy klasyczny, elegancki design z funkcjonalnością roweru miejskiego. Electra projektuje rowery, które przyciągają wzrok i nie inaczej jest w przypadku Loft 7i. To model w stylu holenderskim, od którego trudno oderwać wzrok.
Jego podstawę stanowi aluminiowa rama z opatentowaną geometrią flat foot technology. Ta wyjątkowa technologia sprawia, że stojąc na światłach, możesz podeprzeć się nogą bez konieczności zsiadania z siodełka. W przestrzeni miejskiej jest to cecha istotnie wpływająca na komfort jazdy i użytkowania. To, co zwraca uwagę w Loft 7i, to estetyczne detale. Szerokie, komfortowe siodełko w stylu retro, łączy się kolorystycznie z chwytami na kierownicy i lakierem na ramie. Efekt jest wyjątkowy i jesteśmy przekonani, że niejedna kobieta zachwyci się pięknem tego roweru. Od strony technicznej istotną kwestią są komponenty napędu.
Electra Loft 7i ma przekładnie wewnętrzną Shimano Nexus z 7 biegami. To przerzutki, które pozwalają na zmianę biegów na postoju (bez konieczności kręcenia korbą) i są niemal bezobsługowe od strony serwisowej. W miejskim rowerze trudno o lepsze rozwiązanie. Rower wyposażony jest w dopasowane kolorystycznie błotniki, oświetlenie zasilane z prądnicy w piaście koła i bagażnik. Masz w nim wszystko to, czego Ci trzeba do przemierzania miejskich uliczek.
Trek Verve 3 equipped – niby rower trekkingowy, a miejski charakter widać w nim wyraźnie
Trudno ocenić, czy jest to rower miejski, czy trekkingowy. Trek Verve 3 Equipped sprawdzi się zarówno podczas codziennych dojazdów do pracy, jak i na dłuższych wycieczkach.
Zbudowano go na lekkiej ramie z Alpha Gold Aluminum, która objęta jest dożywotnią gwarancją producenta. Jej geometria gwarantuje stabilną i komfortową jazdę z wyprostowanymi plecami. Kierownicę poprowadzono wysoko, niczym w klasycznym modelu miejskim, nie tracąc przy tym trekkingowego charakteru Trek Verve. Efekt jest taki, że jeździ się na nim szybko i komfortowo.
Osprzęt Trek Verve 3 jest na wysokim poziomie. Napęd korzysta z nowoczesnej grupy Shimano Cues w układzie 1 × 9. Przerzutki zmieniają się płynnie i nie sprawiają żadnych trudności w eksploatacji. Do kompletu są w tym modelu hydrauliczne hamulce tarczowe Shimano MT200. Taki zestaw pozwoli Ci na bezpieczną jazdę w każdych warunkach pogodowych. Co ważne, Trek Verve 3 ma dodatkowe akcesoria. Eleganckie błotniki, stopka i wbudowany system oświetlenia, to dodatki, które przydadzą Ci się, gdy zechcesz go wykorzystać jako środek transportu do pracy.
Szerokie opony w rozmiarze 700x40C mają uniwersalny bieżnik, który sprawdzi się zarówno podczas jazdy miejskiej, jak i w lekkim terenie. To świetny wybór dla osób szukających wygodnego i niezawodnego roweru do codziennego użytkowania.
Unibike Vision 2024 – rower trekkingowy czy miejski? A może dwa w jednym?
Gdybyśmy mieli wskazać jedną firmę, która jest „królem” segmentu trekkingowo-miejskiego, to zdecydowanie byłby to polski Unibike. To marka, która od lat projektuje w tym segmencie rowery będące odpowiedzią na potrzeby polskiego użytkownika. Współczynnik cena/jakość jest w nich zawsze korzystny.
To klasyczny rower trekkingowy z ramą w wersji „damskiej”. Sprawdzi się podczas codziennych dojazdów do pracy oraz rekreacyjnych wycieczek na podmiejskich ścieżkach rowerowych.
Ramę Unibike Vision wykonano z aluminium, a na przedniej osi zastosowano amortyzowany widelec SR Suntour z 50 mm skoku. Razem z wygodnymi chwytami na kierownicy i szerokim siodełkiem Selle Royal, masz do dyspozycji komfortowy rower do codziennej jazdy. Wygodna, miejska geometria sprawia, że siedzi się na nim niemal z wyprostowanymi plecami. Niski przekrok ułatwia wsiadanie i schodzenie w razie potrzeby postoju. Napęd korzysta z podstawowych przerzutek Shimano Tourney w układzie 3 × 7. Jest niedrogi w eksploatacji i łatwy w serwisowaniu, co ułatwi Ci codzienne korzystanie.
To, co zwraca uwagę w Unibike Vision, to użycie klasycznych hamulców szczękowych V-brake. Dzięki nim rower jest lżejszy niż w przypadku, gdyby producent zdecydował się na najtańsze hamulce tarczowe na rynku. Ciekawostką dla nas jest fakt, jak Unibike w tak atrakcyjnej cenie zmieścił jeszcze dobre opony. Schwalbe Land Cruiser to wytrzymały trekkingowy model ogumienia o dobrych parametrach jezdnych, który w tej półce cenowej niemal nie występuje.
Szukając roweru do codziennej jazdy, nie możesz pominąć Unibike Vision.
Giant Liv Flourish 2 2024
To elegancki rower miejski zaprojektowany z myślą o kobietach. Jego rama i komponenty opracowane zostały z uwzględnieniem anatomii kobiecego ciała, dzięki czemu jest komfortowy jak nic innego na rynku. Jeśli zastanawiasz się co wybrać, rower miejski, czy trekkingowy, to Giant Liv Flourish łączy ich najlepsze cechy.
Rama została wykonana ze stopu ALUXX opracowanego przez Giant. Jest lekka, wytrzymała i atrakcyjnie się prezentuje. Jej geometria pozwala na komfortową jazdę i łatwość manewrowania w warunkach miejskich. Konstrukcja typu „step-through” z niskim przekrokiem ułatwia wsiadanie i zsiadanie, co jest szczególnie praktyczne podczas miejskich przejażdżek.
Giant Liv ma napęd Shimano w układzie 3 × 8, obejmujący przednią przerzutkę z serii Shimano Tourney i tylną Shimano Altus. Pozwala to na płynną zmianę biegów i dostosowanie obciążenia na pedałach do sytuacji na trasie. Serwis tych komponentów jest prosty i niedrogi, co jest dużą zaletą, gdy zdecydujesz się wykorzystać ten rower do codziennych dojazdów do pracy. Rower posiada także wytrzymałe koła z aluminium z piastami produkcji Giant. Fabryczna opona o szerokości 700 × 38 C pozwoli Ci na wygodne pokonywanie zarówno odcinków asfaltowych, jak i mniej wymagającą jazdę terenową.
Pod względem komfortu i użyteczności, jest to wyjątkowo dobrze przygotowany rower. Ergonomiczne chwyty na kierownicy tłumią część nierówności, a siodełko Selle Royal Essenza+ z amortyzacją zwiększa komfort jazdy. Akcesoria dodatkowe, takie jak błotniki, oświetlenie Led i bagażnik z przodu, sprawiają, że rower jest w pełni przygotowany do codziennego użytkowania.
To dobry wybór dla kobiet poszukujących roweru miejskiego, który łączy w sobie kilak cech znanych z trekkingów. Poradzi sobie zarówno na utwardzonej ścieżce miejskiej, jak i na przejażdżce w pobliskim lesie.
Zobacz także: Rower damski – jaki wybrać?
Zakończenie
Wiesz już, czy który typ roweru jest dla Ciebie? Rower miejski, czy trekkingowy? Zdajemy sobie sprawę, że wybór nie należy do najłatwiejszych! Przed zakupem zastanów się, w jakich warunkach planujesz jeździć rowerem i w jakim budżecie chce się zmieścić z zakupem.
Jeśli wciąż nie wiesz, co będzie dla Ciebie lepsze, to zapraszamy do naszego sklepu internetowego. Nasi fachowcy przeprowadzą z Tobą wywiad i pomogą wybrać odpowiedni rower, który będzie Ci dobrze służył przez kilka sezonów.
Wejdź też na nasz kanał YouTube, na którym poruszamy między innymi, co oprócz roweru przyda Ci się do jazdy.
Do następnego!