This is a demo store. No orders will be fulfilled.
Garmin Edge 1050 recenzja

Nowy Edge 1050 to nawigacja dla kolarzy, którzy nie szukają kompromisów, jeżeli chodzi o możliwości elektroniki na trasie. Oprócz kompletu funkcji, znanego z poprzednika Edge 1040, znajdziesz tutaj całkiem sporo nowych opcji, które pomogą w treningu, ale też na co dzień. Co oferuje Garmin Edge 1050 i czy warto przeznaczyć na niego niebagatelną sumę 3 tysięcy złotych?
Czego dowiesz się z tego artykułu:
- Edge 1050 to najnowszy licznik rowerowy marki Garmin.
- Komputer został wyposażony w nowy typ wyświetlacza i działa do 60 godzin na jednym ładowaniu.
- Garmin Edge 1050 oferuje rozbudowane informacje o wydajności, powiadomienia na żywo i alerty oraz wiele funkcji planowania trasy.
- Cena urządzenia wynosi od 3100 do 3600 w zależności od wersji.
Spis treści:
- Garść technikaliów
- Edge 1050. Czas pracy na baterii
- Funkcje treningowe
- Monitorowanie jazdy
- Funkcje planowania tras
- Funkcje bezpieczeństwa
- Co jeszcze potrafi nowy Garmin Edge?
- Ile kosztuje komputer rowerowy Edge 1050?
- Czy warto kupić Edge 1050?
Garść technikaliów
Na początku przyjrzyjmy się nowemu urządzeniu Edge od strony technicznej. Producent zastosował w nim ekran dotykowy o przekątnej 3,5 cala (60,2 x 118,5 x 16,3 mm) z matrycą ciekłokrystaliczną o rozdzielczości 480 x 800 pikseli. Urządzenie waży 161 g, więc raczej go nie poczujesz, nawet jeśli latasz na karbonie. Nowy wyświetlacz aż jarzy nasyconymi kolorami w przeciwieństwie do stosowanego wcześniej prostszego TFT.
Obraz jest kolorowy, estetyczny i czytelny, czyli dokładnie taki, jaki powinien być w topowym komputerze rowerowym. Klasa wodoszczelności obudowy to IPX7, czyli technicznie rzecz biorąc, możesz zanurzyć urządzenie na głębokość 1 metra do 30 minut i nic złego nie powinno się z nim stać. W praktyce licznik spokojnie poradzi sobie z każdą, nawet najbardziej uciążliwą ulewą. Nieraz pewnie lepiej niż kolarz.
Nowością jest wbudowany głośnik. Pozwala on na odtwarzanie wskazówek dotyczących nawigacji. Pełni też funkcję dzwonka rowerowego, za pomocą którego ostrzeżesz innych uczestników ruchu o swojej obecności na drodze.
Edge 1050. Czas pracy na baterii
Żywotność baterii urządzenia wynosi od 20 do nawet 60 godzin w trybie oszczędzania energii. Skąd aż taka różnica? Ano stąd, że czas działania zależy od wielu czynników, w tym:
- włączenia trybu oszczędzania baterii,
- liczby podłączonych sensorów,
- natężenia interakcji z ekranem w trakcie jazdy,
- trybu używanego GPS (jednozakresowy/dwuzakresowy),
- sparowania telefonu z aplikacją Garmin Connect,
- temperaturze, w jakiej działa urządzenie.
Dla uproszczenia możesz przyjąć, że licznik rowerowy spokojnie zadziała na jednym ładowaniu przez 30-40 godzin. 20 godzin to raczej skrajność, ale w razie potrzeby podczas jazdy można też ładować baterię na bieżąco.
Funkcje treningowe
Liczniki Garmin Edge wyróżniają się przede wszystkim rozbudowanymi funkcjami pozwalającymi na śledzenie rozwoju sportowego. Wskaźnik stanu wytrenowania monitoruje przygotowanie wydolnościowe do jazdy z uwzględnieniem tygodniowego obciążenia treningowego oraz pułapu tlenowego VO2 Max. Do tego dochodzi jeszcze specyficzne wytrenowanie rowerowe i określenie profilu kolarskiego. Komputer mierzy też aklimatyzację cieplną i wysokościową.
Na podstawie danych generowane są codzienne sugestie treningowe i tworzone są adaptacyjne plany treningowe Garmin Coach, które pozwalają na rozwój formy sportowej.
Monitorowanie jazdy
Kolorowy wyświetlacz podaje wiele informacji na temat możliwości wysiłkowych. Informacje o poziomie staminy w czasie rzeczywistym pomagają lepiej dopasować tempo jazdy. Z kolei Power Guide pozwala wyznaczać cele mocy. Funkcja przewodnika mocy została solidnie rozbudowana, więc teraz jest dokładniejsza.
Bezpośrednio na urządzeniu wyświetlają się dane dotyczące dynamiki jazdy z podziałem na szosę oraz MTB. Dynamika jazdy na rowerze górskim obejmuje nawet liczbę i dystans skoków i czasu spędzonego w powietrzu. Jeśli bawisz się w enduro lub downhill, skorzystasz z takich opcji, podobnie jak ze śledzenia wskaźników Grit i Flow, czyli płynności jazdy.
Osoby, które lubią trenować świadomie, docenią również funkcję ClimbPro, która zbiera dane dotyczące przewyższeń na trasie i pozwala na ich analizę po zakończeniu jazdy. Co istotne, pola danych można dowolnie konfigurować, więc zawsze widzisz na ekranie te informacje, które są dla ciebie najważniejsze.
Czy Garmin Edge to jedyny sprzęt, jakiego potrzebujesz?
Oczywiście trzeba pamiętać, że do pełnej funkcjonalności komputera użytkownik musi korzystać z czujników mocy/kadencji oraz sensora tętna. Te pierwsze są zainstalowane w rowerze, zaś czujnik HR montuje się na klatkę piersiową. W ten sposób dostarczasz danych niezbędnych do tego, aby komputer przeliczył wartości pochodne względem danych wejściowych.
Funkcje planowania tras
Analogicznie jak w przypadku swojego poprzednika, Edge 1050 pozwala na korzystanie z map topograficznych Garmin Cycle Map. Tworzenie tras może nastąpić z wykorzystaniem ogólnej mapy wgranej do pamięci urządzenia albo z funkcji Trendline, czyli wyszukiwania popularnych tras w pobliżu.
Znajduj trasy dostosowane do potrzeb
Ciekawą opcją jest możliwość przefiltrowania tras tak, aby komputer pokazywał wyłącznie np. drogi asfaltowe lub szutrowe. W ten sposób nie musisz zastanawiać się, czy Twoja szosa lub gravel poradzą sobie na szlaku. Rozwiązanie jest bardzo czytelne, kolorami oznaczono odcinki tras o różnych nawierzchniach.
Na ekranie pojawiają się też ostrzeżenia o zagrożeniach na drodze zgłaszane przez innych rowerzystów. Przypomina to trochę oznaczenia z samochodowych map Google Maps.
Jak wygląda planowanie nowych tras?
Wyznaczanie tras następuje bezpośrednio w Garmin Edge. Nie musisz więc za każdym razem odpalać komputera i podłączać do niego licznika. Menedżer map łączy się z siecią za pomocą protokołu Wi-Fi, więc wszystkie aktualizacje przeprowadzisz na trasie, np. w pit stopie na stacji benzynowej.
Funkcje bezpieczeństwa
Świadomość sytuacyjna i bezpieczeństwo podczas jazdy jest bodajże najważniejsze, niezależnie od tego, czy zaczynasz przygodę z kolarstwem, czy jeździsz jako profesjonalista. Pod tym względem nowy Edge również wyróżnia się na plus.
Zgodność z radarem wstecznym Garmin Varia i inteligentnymi światłami pozwala monitorować sytuację na drodze. Funkcja wykrywania incydentów automatycznie wysyła wiadomość pod numery wskazane jako alarmowe. Z kolei funkcja GroupRide rozsyła komunikaty do wszystkich uczestników ustawki. Do tego dochodzi możliwość lokalizacji na żywo pozycji kolarza (LiveTrack) i kompatybilność z nawigacją satelitarną InReach na wypadek, gdybyś wypadł poza zasięg operatora komórkowego.
Co jeszcze potrafi nowy Garmin Edge?
Garmin wypuścił na rynek prawdziwy kombajn, który oprócz bardziej i mniej podstawowych funkcji dysponuje także kilkoma rozwiązaniami przydatnymi na co dzień.
Płatności zbliżeniowe Garmin Pay pozwalają płacić w terminalu płatniczym, jeżeli akurat nie masz przy sobie karty lub gotówki. Eleganckie i wygodne, a co więcej, bezpieczne rozwiązanie. Połączenie komputera ze smartfonem pozwala na odczytywanie powiadomień w trakcie jazdy. Możesz nawet na szybkości odpowiedzieć na SMS-a jednym z predefiniowanych komunikatów lub stworzyć własny, np. „Nie mogę rozmawiać. Trenuję”.
Możliwości licznika rowerowego dodatkowo zwiększa dostęp do Connect IQ, czyli sklepu, z którego pobierzesz różnego rodzaju niestandardowe pola danych i widżety. To możliwość dodawania zupełnie nowych funkcji!
Ile kosztuje komputer rowerowy Edge 1050?
Obecnie nowe urządzenie Edge dostępne jest w dwóch wersjach:
- Podstawowej (zawiera licznik Edge 1050 wraz z przewodem do ładowania i transferu danych, uchwyt na kierownicę oraz linkę zabezpieczającą),
- Bundle Pack (oprócz samego licznika do zestawu są dołączane czujnik tętna HRM-Dual oraz rowerowy czujnik prędkości i kadencji 2. generacji).
Przynajmniej na razie Garmin nie zdecydował się na uzupełnienie linii o model z ładowaniem solarnym, jak miało to miejsce w przypadku Edge 1040 Solar. Niewykluczone jednak, że za jakiś czas takie rozwiązanie się pojawi.
W pierwszym przypadku za zakup zapłacisz około 3100 zł, w drugim — około 3600 zł.
Czy warto kupić Edge 1050?
Zanim zapytasz, czy wato kupować nowe urządzenie Garmina, zastanów się, ile czasu spędzasz tygodniowo w siodełku i za jaką kwotę kupiłeś rower. Doświadczeni kolarze z pewnością docenią nowe możliwości nawigacji. Osoby początkujące spokojnie mogą poszukać czegoś tańszego.
Nowy Edge to z pewnością nie jest tani sprzęt. Brakuje też nieco ładowania baterii ze słońca, więc o wielodniowych wycieczkach raczej można zapomnieć. Z pewnością cieszą rozbudowane plany treningów, status treningu oraz alerty o zagrożeniach i zainstalowana mapa. W sumie od licznika rowerowego trudno wymagać więcej.