This is a demo store. No orders will be fulfilled.
Rama stalowa czy aluminiowa? Porównanie materiałów i propozycje rowerów

Rama stalowa, czy aluminiowa? Która z nich będzie lepszym wyborem dla Ciebie? Ramy aluminiowe są lekkie i wytrzymałe, czy z taką technologią jest jeszcze na rynku miejsce na stal? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule!
Spis treści:
- Rama stalowa czy aluminiowa? Co warto wiedzieć o tych materiałach?
- Rama aluminiowa czy stalowa? Analiza różnic i zalet obu materiałów
- Rowery aluminiowe i stalowe – zestawienie modeli
- Rower z ramą stalową czy aluminiową? Ty decydujesz!
- Zakończenie
Rama stalowa czy aluminiowa? Co warto wiedzieć o tych materiałach?
Wybór odpowiedniej ramy rowerowej to kluczowy krok w procesie zakupu roweru. Producenci starają się to ukryć, poprzez akcentowanie w swoich materiałach prasowych, jak dobry mają osprzęt, jednak pamiętać trzeba przy zakupie, że rama jest podstawą naszego roweru.
Ramy rowerowe przez wiele lat były głównie produkowane ze stali, materiału znanego z wytrzymałości i zdolności do tłumienia drgań. Jednak z biegiem czasu stal została w dużej mierze wyparta przez aluminium, które oferuje lżejszą wagę i korzystniejszy stosunek ceny do jakości.
Co więcej, produkcja ram aluminiowych jest szybsza i tańsza, co przyczyniło się do ich dominacji na rynku.
Ostatnie sezony rowerowe to przede wszystkim moda i wielki boom na gravele. Sprawiło to, że rama stalowa wróciła do łask i znalazła swoje zastosowanie w nowoczesnych rowerach. Dlaczego?
Przeczytaj także: Rower crossowy a trekkingowy – jakie są różnice? Porównanie i propozycje modeli
Rama aluminiowa czy stalowa? Analiza różnic i zalet obu materiałów
Ramy stalowe
Stal, zwłaszcza typu chromowo-molibdenowa 4130, jest bardziej podatna na korozję niż aluminium. Zauważysz to po pewnym czasie, gdy nieopatrznie uszkodzisz lakier swojego roweru z ramą stalową.
Mimo to, stalowe ramy cieszą się uznaniem ze względu na swoją wytrzymałość i możliwość naprawy po ewentualnych wypadkach. Dużą zaletą w wielodniowych wyprawach jest to, że w niemal każdej wiosce po drodze znajdziemy spawacza, który naprawi nasz rower, co pozwoli na kontynuowanie wyprawy.
Co ciekawe, stal świetnie radzi sobie z tłumieniem drgań. Nie jest może tak dobra w tym, jak włókno węglowe, jednak rowery zbudowane na ramie stalowej pomimo swojej wagi uchodzą za znacznie bardziej komfortowe niż ich aluminiowe odpowiedniki.
Warto zwrócić uwagę na specjalistów w branży rowerowej, którzy tworzą lekkie i cienkie rurki stalowe. Są marki, które słyną z produkcji ram rowerowych ze stali i specjalizują się w tym materiale. Jedną z najbardziej pożądanych technologii w rowerach z tego materiału, jest cieniowanie, które pozwala na obniżenie masy ramy.
Ramy aluminiowe
W przeciwieństwie do ram stalowych rama aluminiowa jest trudna w naprawie. Wymaga specjalistycznego sprzętu do spawania i konkretnych umiejętności. Przyjęło się w branży, że raczej są one „jednorazowe”, a ich naprawa jest nieopłacalna.
W branży rowerowej popularne są ramy wykonane z aluminium 6061, które charakteryzują się dobrą możliwością formowania, dzięki czemu producent może uzyskać „bajeczne kształty”.
Pomaga w tym technologia hydroformingu, która polega na kształtowaniu rur aluminiowych za pomocą rozgrzanego oleju pod ciśnieniem. Dzięki temu producent jest w stanie uzyskać nawet najbardziej skomplikowane profile, które mają większą wydajność w tłumieniu drgań, a rama dzięki użyciu tej technologii jest bardziej sztywna.
Istnieje również aluminium 7075, które jest wytrzymalsze, ale bardziej podatne na korozję. Nie jest powszechnie używane, choć zdarza się w najtańszych rowerach.
Jeśli chcesz sprawdzić, z jakiego materiału wykonana jest Twoja rama, wystarczy puknąć w nią. Stal dźwięczy, podczas gdy aluminium wydaje głuche dudnienie.
Rowery aluminiowe i stalowe – zestawienie modeli
Rower BMX Mongoose Legion L10
Sporty grawitacyjne to jedna z tych dyscyplin, w której stalowe ramy wciąż mają zastosowanie i nic nie wskazuje na to, żeby miało się to zmienić. Ich wytrzymałość sprawia, że jeździec nie musi się zastanawiać, czy przy lądowaniu sprzęt wytrzyma.
W przypadku BMX Mongoose Legion L10 rama ma freestyle’ową geometrię i została wzmocniona w najbardziej obciążonych miejscach.
Ze stali wykonana jest także korba i kierownica. Wszystko po to, by był to prawdziwy „latający pancernik”, który wytrzyma nawet najcięższą próbę.
Producent zastosował w tym rowerze proste hamulce U–brake i klasyczne koła BMX ze stalowymi piastami.
Faktem jest, że nie jest to najlżejszy rower, jednak prawdopodobnie to jeden z tych modeli, który byłby w stanie wytrzymać nawet wybuch jądrowy. Jeśli szukasz twardego zawodnika do powietrznych ewolucji, to Mongoose Legion wie o, co chodzi!
Marin Four Corners 2023
Marin Four Corners 2023 to gravel entry-level (dla początkujących), który został niezwykle ciepło przyjęty przez rynek. Został zaprojektowany z myślą o różnorodnych zastosowaniach – od bikepackingu, po turystykę rowerową i jazdę codzienną.
Jego sercem jest stalowa rama, która zapewnia komfort jazdy dzięki wygodnej geometrii i dobrym właściwościom tłumienia drgań. Niski przekrój i luźny kąt główki ramy przekładają się na wygodną jazdę i stabilność podczas jazdy po szutrach.
Standardowa opona w Marin Four Corners jest szerokości 40, jednak rama bez problemu zmieści nawet najnowsze gravelowe propozycje o szerokości 45, dzięki czemu możesz go dostosować do wymagającego terenu.
To jeden z ciekawszych wyborów, gdy szukasz niedrogiego gravela do dalekich wypraw. Nie dość, że rama jest wykonana ze stali, to nie brakuje w niej możliwości montażu dodatkowych akcesoriów. Dołóż do niego bagażnik i sakwy, a świat dalekich wypraw stanie przed Tobą otworem!
Marin Four Corners korzysta z wysokiej klasy komponentów Shimano Sora w układzie 2x9. Wyjątkiem w tym przedziale cenowym jest zastosowanie wkładu supportu Hollowtech II, co powoduje, że od strony technicznej to bardzo dobra propozycja na tle konkurencji.
Jedynym punktem, do którego można się przyczepić, są hamulce mechaniczne Tektro Spyer–C. W deszczu nie dadzą Ci tak dobrej kontroli, jak hamulce hydrauliczne, jednakże do dalekich wypraw są znacznie lepszym wyborem ze względu na łatwość naprawy ewentualnej usterki.
Marin Four Corners jest dobrym wyborem zarówno dla kogoś, kto szuka roweru na daleką wyprawę, amatorski wyścig gravelowy, jak i do codziennej jazdy. To prosty gravel, który zaskoczy Cię swoją funkcjonalnością.
Canondale Quick Disc 3
Canondale Quick Disc 3 to rower crossowy, który przeznaczono do jazdy w różnych warunkach. Sprawdzi się zarówno jako efektywny środek transportu do pracy, jak i narzędzie do wykonania lekkiego treningu. Jego szerokie opony w rozmiarze 700x35C pozwolą Ci na wygodną jazdę zarówno po asfalcie, jak i szutrze. To dobra alternatywa dla kogoś, kto nie chce gravela!
Cannondale Quick Disc 3 ma ramę z hydroformowanego aluminium. Wszystkie linki i pancerze poprowadzone zostały wewnętrznie, a główka ramy jest taperowana, więc to sztywna konstrukcja nadająca się do użytku nawet dla cięższych rowerzystów.
Dzięki zastosowaniu widelca z włókna węglowego Cannondale Quick Disc 3 wydajnie tłumi część nierówności podczas jazdy, dając Ci niezbędny komfort.
Do konfiguracji napędu producent wykorzystał komponenty Shimano Altus i Acera. Do Twojej dyspozycji jest 18 biegów, które zestawiono w taki sposób, by rekreacyjna jazda była czystą przyjemnością.
Na wyróżnienie zdecydowanie zasługują w Cannondale hamulce tarczowe hd-r280 od Tektro oraz dobrej klasy piasty Formula ze sztywną osią.
Jeśli szukasz roweru do codziennej jazdy po mieście i leśnych ścieżkach z prostą kierownicą, to Cannondale Quick Disc 3 powstał dla Ciebie.
Polygon Path X5
Polygon Path X5 to jeden z tych producentów, który staje się coraz bardziej rozpoznawalny na rynku. Dzieje się to między innymi za sprawą wysokiej jakości (w tym ram) dostarczonej w przystępnej cenie.
Polygon Path X5 jest kolejnym dowodem na to, że ten producent dobrze wie, jak skonfigurować porządny rower w świetnej cenie. Pooglądajcie go z bliska w naszym video na YouTube, to fajna maszyna!
Przede wszystkim Path ma świetną ramę z aluminium z zaawansowaną gravelową geometrią. Główka rury jest taperowana, linki i pancerze poprowadzone są wewnętrznie, a kąty obliczono tak, by był to stabilny i przyjemny w prowadzeniu rower.
Pomaga w tym widelec z włókna węglowego z dodatkowymi gniazdami montażowymi na akcesoria. Zarówno z przodu, jak i z tyłu znajdziesz sztywną oś.
Mocnym punktem w Path X5 jest osprzęt w postaci Shimano 105 w układzie 2x11. To szosowa grupa osprzętu, która znalazła zastosowanie w gravelach do lekkiej jazdy terenowej i zadziwiająco dobrze radzi sobie w tych warunkach.
Wydajne hamulce tarczowe z serii Shimano 105 pozwalają na bezpieczną jazdę w trudnych warunkach atmosferycznych, a koła na piastach Novatec z maszynowymi łożyskami mają niskie opory toczenia i wytrzymałe dwuścienne aluminiowe obręcze.
Standardowa opona w Path X5 ma rozmiar 700x35 z gładkim bieżnikiem.
Nasza konkluzja jest taka, że to świetny rower dla kogoś, kto szuka szosowego gravela, lub roweru szosowego z możliwością wyskoczenia okazjonalnie na drogę szutrową.
Przeczytaj także: Rama karbonowa – czy warto w nią inwestować? Wady i zalety oraz porównanie z innymi materiałami
Rower z ramą stalową czy aluminiową? Ty decydujesz!
Wybór odpowiedniej ramy rowerowej jest kluczowy dla komfortu i wydajności jazdy.
Zarówno stal, jak i aluminium mają swoje unikalne zalety, które przyciągają różne grupy rowerzystów. Stalowa rama jest ceniona za jej trwałość, zdolność tłumienia drgań i klasyczny wygląd. Z kolei rama aluminiowa przyciąga swoją lekkością, odpornością na korozję i przystępną ceną.
Jeśli jesteś entuzjastą długich tras i cenisz komfort jazdy, stalowy rower może być dla Ciebie idealny.
Jeśli natomiast szukasz lekkiego roweru do szybkiej jazdy po mieście lub na treningi, model z ramą aluminiową będzie bardziej odpowiedni.
Ostateczny wybór zależy od Twoich indywidualnych potrzeb, stylu jazdy i budżetu.
Stal czy aluminium?
W naszym sklepie Sprint-Rowery znajdziecie rowery każdego typu, z ramą z każdego materiału, wysyłane na platformach prosto do Waszego domu.
Gorąco zapraszamy do zapoznania się z ofertą, bo kolejny sezon już coraz bliżej.
Jak chcesz pooglądać z bliska rowery i nasze recenzje, to nasz YouTube powstał właśnie dla Ciebie!
Do następnego!