This is a demo store. No orders will be fulfilled.

Przechowywanie roweru – gdzie, jak? Podpowiadamy!

09/02/2023
Przechowywanie roweru – gdzie, jak? Podpowiadamy!

Nadchodzi smutny moment, kiedy musisz pożegnać się ze swoimi ukochanymi dwoma kółkami aż do kolejnego sezonu? Znajdź odpowiednie miejsce i zabezpiecz swój rower, by wraz z nastaniem pierwszych promieni wiosennego słońca był gotowy do drogi! Jak to zrobić? Dlaczego to takie ważne? Odpowiadamy!

Spis treści:

  1. Dlaczego warto zadbać o prawidłowe przechowywanie roweru?
  2. Jakie miejsce na przechowywanie roweru będzie najlepsze?
  3. Gdzie trzymać rower w bloku? Kreatywne rozwiązania
  4. Rower pod chmurką? Jak o niego zadbać?

Dlaczego warto zadbać o prawidłowe przechowywanie roweru?

Rowerzyści dzielą się zasadniczo na dwie grupy: tych, nierozstających się ze swoim jednośladem przez cały rok i tych, którzy wraz z nastaniem niższych temperatur odwieszają swój pojazd na przysłowiowy kołek. 

Rower zawieszony

 Jeśli więc planujesz „przezimować” swój rower, musisz znaleźć dla niego odpowiednie miejsce i przygotować jednoślad. Co musisz zrobić i dlaczego nie warto zaniedbywać tych czynności? 

Zanim Twój sprzęt zapadnie w zimowy sen, należy zadbać o prawidłową konserwację, by jednoślad był zwarty i gotowy na następny sezon. Warto rozpocząć ją od porządnego umycia roweru. Ten krok nie wymaga dużych nakładów, jedynie wiadra z wodą i płynem, gąbki oraz odrobiny wolnego czasu. Wyczyść dokładnie każdą część roweru oprócz zębatek i łańcucha. Pamiętaj, by do mycia nie używać myjki ciśnieniowej, gdyż grozi to dostaniem się wody do różnych mechanizmów, czy wypłukania smaru, a to wiąże się z uszkodzeniem pojazdu. 

Jakie miejsce na przechowywanie roweru będzie najlepsze?

Łańcuch należy przetrzeć ściereczką ze środkiem odtłuszczającym, aby pozbyć się z niego lepkiego osadu. Przerzutki i zębatki najłatwiej myje się… szczoteczką do zębów. Tu przyda się odrobina odtłuszczacza i dużo cierpliwości. Po umyciu, spłukaniu i osuszeniu roweru, trzeba zabrać się za smarowanie. Przy łańcuchu należy zrobić to punktowo i precyzyjnie. Warto do tego celu używać przeznaczonych do jednośladów smarów. Jeśli posiadasz rower z amortyzatorem ze stalową sprężyną, on też wymaga czyszczenia i posmarowania specjalnym preparatem. 

Dodatkowo warto zrobić przegląd roweru. Kontrola stanu technicznego roweru przed jego przechowaniem pozwoli Ci uniknąć przykrych niespodzianek wraz z nastaniem kolejnego sezonu. Dokładnie sprawdź działanie przerzutek, napięcie linek i stan klocków hamulcowych. Warto też skontrolować ciśnienie w kołach (i ewentualne dopompuj zarówno przednie, jak i tylne koło do maksymalnego ciśnienia dla danego modelu), czy też scentrowanie kół. 

Prawidłowa konserwacja jest kluczowa dla zachowania komfortu w codziennym użytkowaniu i bezpieczeństwa jednośladu. Nieodpowiednie przechowywanie roweru może znacząco skrócić czas eksploatacji podzespołów, a także narazić Cię na niebezpieczeństwo związane z nieodpowiednim ich działaniem. 

Gdzie trzymać rower?

Jakie miejsce na przechowywanie roweru będzie najlepsze?

Kiedy Twój rower będzie już przygotowany, czas na znalezienie dla niego odpowiedniego miejsca na przeczekanie zimy. No właśnie, co to znaczy odpowiednie? Przede wszystkim zadaszone, ciepłe i suche. Przechowywanie roweru w miejscu o dużej wilgotności i narażanie go na niskie temperatury może sprawić, że elementy pojazdu najbardziej narażone na działanie niekorzystnych czynników ulegną zniszczeniu. Jakie miejsca rozważasz? Sprawdź, czy przechowywanie tam sprzętu to dobry pomysł!

Piwnica

Wiele osób decyduje się trzymać rower przez zimę właśnie w piwnicy. Czy jest odpowiednia? Odpowiedź jest niejednoznaczna. Jeśli mieszkasz w domu i masz suchą piwnicę i odpowiednio dużo przestrzeni, aby rower mógł tam swobodnie stać, jest to zdecydowanie świetne miejsce. 

W gorszej sytuacji są mieszkańcy bloków współdzielący tę powierzchnię. Wtedy to ryzyko kradzieży jednośladu jest spore. Zapięcie roweru, takie jak Giant Surelock Force 1 może nieco je zmniejszyć. Jednak jeśli jesteś bardzo przywiązany do swojego sprzętu (a skoro to czytasz, to śmiemy twierdzić, że tak), wtedy warto poszukać bezpieczniejszych schowków.

Garaż

Tu sytuacja kształtuje się podobnie do trzymania roweru w piwnicy. Przydomowe garaże mogą nadawać się do przechowywania roweru zimą, jednak osiedlowy garaż podziemny nie będzie najlepszym wyborem. Pomimo tego, że jest w nim zazwyczaj ciepło i sucho, to jest on użytkowany przez wielu mieszkańców, a przechowywanie rowerów w garażu często wiąże się z ryzykiem kradzieży

Klatka schodowa

Stawianie rowerów na klatce schodowej w bloku to dość powszechna praktyka. Jednak czy to dobre miejsce dla Twojego jednośladu? Nie do końca. Nie dość, że tak jak w powyższych przypadkach, taki rower jest łakomym kąskiem dla złodziei, to niektóre wspólnoty mieszkaniowe całkowicie zakazują tego typu praktyk. Wiąże się to z przepisami przeciwpożarowymi i minimalną szerokością drogi przeciwpożarowej. Powinna ona wynosić co najmniej 80 cm, a każdy przedmiot blokujący przestrzeń musi być usunięty. 

Balkon

Rowery spoglądające smutno z balkonów to również często spotykany widok. Jednak miejsce to nie spełnia żadnego z wymogów dobrego miejsca do zimowania roweru. Przechowywanie roweru na balkonie to prosta droga do korozji stalowych elementów, a także blaknięcia kolorów. Długotrwałe narażenie na niekorzystne warunki może więc kosztować Cię dużo pieniędzy i straconego czasu, który mógłbyś spędzić na przejażdżkach.

Przechowywanie roweru na balkonie

Gdzie trzymać rower w bloku? Kreatywne rozwiązania

Skoro nie piwnica, garaż, klatka schodowa, ani balkon to zostaje… pokój? Wydawałoby się, że właśnie to jest najlepsze miejsce na przechowywanie roweru. Jednak o ile właściciele domów znów są w uprzywilejowanej pozycji, bo zawsze mogą znaleźć trochę wolnej przestrzeni na strychu lub w mało uczęszczanym pokoju, tak osoby, które do dyspozycji mają jedynie niewielkie mieszkanie, mogą sceptycznie podchodzić do tego pomysłu. Niepotrzebnie! Dowiedz się, jak przechowywać rower w mieszkaniu bez utraty cennego metrażu!

Wieszaki ścienne do powieszenia roweru

Wieszaki ścienne to jedne z najpraktyczniejszych i najbardziej estetycznych rozwiązań umożliwiających komfortowe przechowywanie roweru w mieszkaniu. Są one dostępne w kilku opcjach.

  • Wieszak do zawieszania roweru w poziomie to subtelny i uniwersalny uchwyt do roweru pozwalający na zawieszenie go za pedały lub za sztycę. Wieszaki ścienne są przeznaczone do rowerów o wadze do 30 kg. Ich montaż jest niezwykle prosty i szybki, a rower możesz zawiesić nawet pod samym sufitem! Wszelkie akcesoria, takie jak kołki rozporowe czy wkręty są dołączone do zestawu. 
  • Wieszak do zawieszania roweru w pionie. Rower zawieszony w ten sposób na ścianie jest nie tylko efektowny, ale i praktyczny. W przypadku tego typu wieszaka sprzęt przytrzymywany jest za przednie koło. Przystosowane są one do wieszania jednośladów, których waga nie przekracza 30 kg, a średnica kół jest mniejsza niż 29’’, co w praktyce oznacza, że nadaje się niemal do każdego modelu. 
  • Wieszak ścienny obrotowy. Jeśli nie jesteś w stanie zdecydować się, które rozwiązanie będzie dla Ciebie lepsze, warto przemyśleć zakup wieszaka obrotowego umożliwiającego zmianę położenia roweru w zakresie 180 stopni. 

jak przechowywać rower w mieszkaniu

Stojak do przechowywania roweru

Jeśli myślisz, że stojak na rower zupełnie nie nadaje się do postawienia w małym mieszkaniu, sprawdź stojaki pozwalające trzymać rower w pionie! Taki stojak serwisowy, dzięki swojej solidnej, stabilnej konstrukcji z łatwością utrzyma sprzęt ważący nawet 30 kg. Przechowywanie roweru w pionie to ogromna oszczędność miejsca a w industrialnych lub loftowych mieszkaniach będzie on ciekawym pomysłem na ozdobę wnętrza, która nada mu charakteru.

Przeczytaj także: Mycie roweru na myjni – czy warto? Jak robić to dobrze?

Rower pod chmurką? Jak o niego zadbać?

Chociaż przechowywanie roweru na zewnątrz nie jest najbardziej polecanym sposobem, to w niektórych przypadkach jest ono nieuniknione. Nie musisz jednak czekać, aż Twój jednoślad zacznie być zżerany przez rdzę. Możesz go uchronić na kilka sposobów. Sprawdź, jak przechowywać rower na balkonie lub podwórku, by jak najmniej narazić go na uszkodzenie!

Plandeka

To jeden z najtańszych, a jednocześnie skutecznych sposobów na ochronę roweru przed wilgocią. O ile przykrywanie nią całego roweru nie jest najlepszym pomysłem, tak plandeka przyda się do stworzenia dachu nad rowerem, który to będzie izolował go od deszczu czy śniegu. Dla dodatkowej ochrony możesz zakupić wodoodporny pokrowiec na rower.

Namiot rowerowy

Namiot do przechowywania roweru to świetna opcja, dzięki której ochronisz swój pojazd przed deszczem, śniegiem i mrozem. Namiot magazynowy jest niewielki, nieco większy od samego jednośladu, dlatego też sprawdzi się, nawet jeśli masz ograniczoną przestrzeń. Wybierając tę opcję, warto zaopatrzyć się w stopkę rowerową, np. regulowaną nóżkę Bontrager, by móc swobodnie postawić swój pojazd. Taki namiot może spełniać wiele funkcji, dlatego też, jeśli jesteś entuzjastą biwaków, zdecydowanie przyda Ci się również latem. Jest on łatwy w montażu, wodoodporny i przystępny cenowo. 

przechowywanie roweru na zewnątrz

A przede wszystkim…odpowiednia konserwacja

Jednoślad przechowywany na zewnątrz jest zdecydowanie bardziej narażony na korozję niż rower w mieszkaniu, a nawet w piwnicy. Dlatego też konieczne jest regularne sprawdzanie stanu uszczelek, usuwanie rdzy, kiedy tylko się pojawi i smarowanie łańcucha i śrub. Warto więc co jakiś czas przyjrzeć się dokładnie pojazdowi i ocenić jego stan. W przypadku zauważenia jakichkolwiek śladów świadczących o negatywnym działaniu czynników zewnętrznych należy reagować natychmiast.

Zobacz także: Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Przechowywanie roweru nie będzie już dla Ciebie problemem!

Rower to nie tylko wspaniałe hobby, ale też spora odpowiedzialność. Zapewnienie należytego stanu technicznego pojazdu gwarantuje bezpieczeństwo podczas jazdy. Niestety, jest to środek lokomocji, który sprawdza się najlepiej w ciepłych miesiącach. Jeśli nie jesteś wielkim fanem zimowej jazdy na rowerze, to musisz znaleźć dla swojego pojazdu miejsce na zimowy odpoczynek. 

rower w mieszkaniu

Po lekturze tego artykułu wiesz już, że ani balkon, ani piwnica nie są najlepszymi miejscami, aby magazynować w nich rower. Bezpieczny będzie z pewnością w mieszkaniu, jednak nie każdemu taki dodatkowy lokator jest w smak. Jeśli nie ma się innego dogodnego miejsca, to rower zmuszony jest zimować na zewnątrz. Jednak nawet wtedy jesteś w stanie o niego zadbać, by uniknąć ogromnych kosztów serwisu związanych z korozją. 

Jeśli jesteś miłośnikiem jazdy na dwóch kółkach, odwiedź sklep internetowy Sprint-Rowery i wybierz idealny model roweru dla siebie! Jeśli zaś szukasz akcesoriów do swojego pojazdu, możesz liczyć na szeroki wybór w świetnych cenach. Kupuj sprzęt sportowy w Sprint-Rowery i ciesz się szybką dostawą!