This is a demo store. No orders will be fulfilled.

Prostata a jazda na rowerze – rozwiewamy wątpliwości!

24/04/2023
Prostata a jazda na rowerze – rozwiewamy wątpliwości!

Jeśli aktywność fizyczna jest ważnym elementem Twojego życia, to wiesz, jak negatywnie mogą wpływać na tę kwestię różne dolegliwości. Co w sytuacji, gdy zaczyna o sobie dawać znać prostata, a jazda na rowerze przestaje być komfortowa? Czy jeżdżąc na jednośladzie, powinieneś obawiać się kłopotów z prostatą? Odpowiedzi znajdziesz w naszym tekście! 

Spis treści:

  1. Prostata a jazda na rowerze 
  2. Problemy z prostatą a jazda na rowerze – czy to możliwe?
  3. Czy jazda na rowerze szkodzi prostacie? Fakty
  4. Jak zabezpieczyć prostatę podczas jazdy na rowerze?
  5. Już wiesz, czy jazda na rowerze wpływa na zapalenie prostaty i inne problemy z gruczołem krokowym!

Prostata a jazda na rowerze 

Nim przeanalizujemy dokładnie zagadnienie pod tytułem „jazda na rowerze a prostata”, warto pochylić się nad tym, czym właściwie ona jest. Niektórym wydaje się, że prostata jest czymś niebezpiecznym, a termin ten oznacza poważną dolegliwość, która wymagać będzie długotrwałego, bolesnego i kosztownego leczenia. Na szczęście nie trzeba się tego obawiać. 

Prostatę bez wyjątku znajdziesz u każdego przedstawiciela płci męskiej, ponieważ to gruczoł krokowy lub inaczej gruczoł sterczowy albo też stercz, pełniący wiele istotnych funkcji w układzie moczowo-płciowym mężczyzny. 

Czy płeć przeciwna ma prostatę? Nie. Kobiety nie mają dokładnego odpowiednika tego narządu. Warto jednak wspomnieć, że posiadają struktury podobne do prostaty, powstałe z tych samych komórek zarodkowych podczas rozwoju dziecka w łonie matki. Znajdują się one blisko ujścia cewki moczowej, a noszą nazwę parzystych gruczołów przedsionkowych mniejszych. 

Przeczytaj także o tym, czym jest Kolano skoczka – przyczyny, objawy i leczenie kontuzji u kolarzy 

jazda-rowerem-a-prostata

Stercz u mężczyzn znajduje się w części miednicy mniejszej, w okolicy krocza. Z jednej strony umiejscowiony jest bezpośrednio pod pęcherzem moczowym, z drugiej zaś przywiera do przedniej ściany odbytu. Przez wnętrze gruczołu krokowego przechodzi cewka moczowa. Na modelach anatomicznych człowieka prostata przypomina owoc orzecha włoskiego. Jeśli narząd działa bez zarzutu, to również w rzeczywistości ma taką wielkość i strukturę. 

Jakie są popularne problemy z gruczołem krokowym? Najczęstszą chorobą prostaty, negatywnie wpływającą na aktywność seksualną mężczyzny jest jej łagodny przerost. Występuje on najczęściej u starszych mężczyzn, a konkretnie u 50% osób powyżej 60. roku życia. Polega na rozroście komórek gruczołowych prostaty, które powodują ucisk na przewód moczowy i skutkują problemami z oddawaniem moczu. 

Jeżeli zbliżasz się do tego słusznego wieku oraz zaobserwowałeś, że co najmniej 2-3 razy w nocy udajesz się do toalety w celu oddania moczu, prawdopodobnie rozwija się u Ciebie łagodny przerost gruczołu krokowego. Inne objawy wspomnianej dolegliwości, to poczucie nagłej potrzeby oddania moczu, nawet wtedy, gdy przed chwilą byłeś w toalecie albo wyciekanie moczu z cewki moczowej, które wymaga regularnego zmieniania bielizny. 

Nieleczony przerost prowadzi do całkowitego zamknięcia światła przewodu moczowego. To oznacza silny ból i mało przyjemny zabieg założenia cewnika, który pomoże w pozbyciu się nagromadzonego moczu. Co więcej, niewydalanie moczu może w dłuższej perspektywie prowadzić do problemów z nerkami. W początkowym i średniozaawansowanym stadium lekarze zaordynują leczenie farmakologiczne. Należy je stosować pod ścisłym nadzorem, gdyż często organizm „przyzwyczaja się” do terapii i nie reaguje na nią tak, jakbyś tego oczekiwał. 

Kolejna mało komfortowa przypadłość to zapalenie prostaty. Pierwsze objawy to z reguły częstsze oddawanie moczu wraz z silnym uczuciem parcia na pęcherz, pieczenie przy wypróżnianiu się oraz ból w okolicy krocza. Przyczynami zapalenia prostaty są bakterie i inne drobnoustroje, które przedostają się do stercza. 

jazda-na-rowerze-a-prostata

Czy w codziennym życiu ograniczać Cię będzie zapalenie prostaty? A rower, którym jeździsz do pracy? Czy będziesz musiał z niego zrezygnować? Z pewnością takie pytania pojawiają się w Twojej głowie. Wszystko zależy od tego, jak szybko zareagujesz. Dolegliwość ta może przybrać formę ostrą lub przewlekłą, dlatego zignorowanie pierwszych objawów przerostu może przerodzić się w ostre zapalenie prostaty. Jego objawy to ból krocza podczas siedzenia, wysoka gorączka, bolesny częstomocz, pieczenie oraz ropny wyciek z cewki moczowej, ból w okolicy krocza, a nawet części krzyżowej kręgosłupa. 

Konieczne będzie spożywanie dużej ilości płynów, a aktywność fizyczna niestety musi zostać ograniczona. Aby uporać się z bólem, lekarz może zalecić przyjmowanie leków przeciwbólowych i rozkurczowych, aczkolwiek podstawą przy ostrym zapaleniu stercza jest stosowanie antybiotyków. Zwykle jest to przyjmowanie doustne (pamiętaj o probiotykach!), jednak niektóre osoby będące w ciężkim stanie muszą mieć podawany lek dożylnie (w szpitalu powinieneś otrzymać tabletki działające osłonowo).

Co w przypadku przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego? Tutaj objawy z reguły są mniej nasilone i pojawiają się wraz z upływem czasu. Najczęściej to ból krocza oraz zewnętrznych narządów płciowych i łona, zaburzenia erekcji, ból podczas stosunku i w trakcie oddawania moczu. W jego leczeniu stosuje się środki farmakologiczne, takie jak antybiotyki, leki przeciwbólowe, rozkurczowe i przeciwzapalne, ale również gorące nasiadówki czy zmianę diety, która może też zmniejszyć, a później zapewnić utrzymanie właściwej masy ciała.

Nieograniczony podział komórek może z kolei powodować raka prostaty. To najczęściej diagnozowany nowotwór u mężczyzn i drugi – po raku płuc – pod względem liczby zgonów, do których doprowadził. Choroba ta może rozwijać się bezobjawowo nawet przez kilkanaście lat. Dlatego eksperci i lekarze zachęcają i mobilizują każdego mężczyznę, który ma więcej niż 40 lat, aby raz w roku odbywał badanie prostaty u lekarza specjalisty urologa, a także nie ignorował zalecenia wykonania określonych badań profilaktycznych. 

Można wyodrębnić trzy główne sposoby leczenia nowotworu gruczołu krokowego. Są to operacja polegająca na wycięciu stercza, radioterapia oraz leczenie systemowe, na które składają się chemioterapia albo przyjmowanie hormonów. 

czy-jazda-rowerem-szkodzi-prostacie

Problemy z prostatą a jazda na rowerze – czy to możliwe?

Jak sam widzisz, choć mowa o części ciała wielkości orzecha włoskiego, to sprawa jest niezwykle złożona. Podobnie rzecz ma się z zagadnieniem pod tytułem „jazda rowerem a prostata”. Jeśli zmagasz się z przerostem prostaty, to gdy lekarz nie stwierdzi inaczej, nie powinieneś mieć większych problemów z aktywnością fizyczną. 

Jazda na rowerze wpływa korzystnie na zdrowie, pełni bowiem istotną rolę w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała, przyczyniając się do spowolnienia rozwoju i nowotworów, również tych układu moczowo-płciowego. Przy dłuższej jeździe z dolegliwością przerostu prostaty możesz jednak odczuwać nagłą potrzebę oddania moczu. Wyjazd planuj w taki sposób, aby na trasie móc dokonywać regularnych przerw. 

Jeśli zdecydowałeś się na dłuższą wyprawę, dobrze ją rozplanuj i sprawdź jaki rower do bikepackingu? Spakuj wszystko, czego potrzebujesz i ruszaj w drogę! 

W przypadku zapalenia gruczołu krokowego, także w fazie przewlekłej, wycieczki rowerowe raczej nie będą zalecane. Dlaczego? Niekorzystny wpływ jazdy to najczęściej drażnienie okolicy krocza, przez co mogą nasilać się objawy związane z chorobą. 

Co z nowotworami? Podobnie jak w przypadku stanu zapalnego, powinieneś unikać jazdy na rowerze, aby nie naruszać chorego miejsca. Również po operacji wycięcia gruczołu krokowego przez jakiś czas należy unikać jazdy na rowerze. W miarę jednak rekonwalescencji Twój urolog da Ci zielone światło do uprawiania kolarstwa. Każdy przypadek jest inny, dlatego o konkretne wytyczne, zawsze zapytaj Twojego lekarza prowadzącego. 

problemy-z-prostata-a-jazda-rowerem

Czy jazda na rowerze szkodzi prostacie? Fakty 

Przeciwnicy jazdy na rowerze próbują zniechęcić mężczyzn do korzystania z jednośladów rozmaitymi argumentami. Czas obnażyć najpopularniejsze z nich i pokazać, jakie są fakty. Wybitni kolarze tacy jak Lance Armstrong czy Ivan Basso nie zachorowali na raka prostaty, lecz jąder. Co więcej, nie udowodniono związku przyczynowo-skutkowego, który potwierdzałby, że za problem odpowiada ich profesja. 

rower-a-prostata-cieakowstka

Czy jazda na rowerze wpływa na sam przerost prostaty? Tutaj też eksperci nie mają wątpliwości, że nie, choć długotrwałe przebywanie na siodełku, może prowadzić do chwilowego ucisku i drętwienia w okolicy łona i pośladków. Przez te objawy można odnieść błędne wrażenie, że ma się do czynienia z przerostem stercza. Po kilkunastu lub kilkudziesięciu minutach wszystko powinno wrócić do normy. Jeśli nie, koniecznie skonsultuj się z urologiem, gdyż może to oznaczać, że zaczęła rozwijać się u Ciebie ta dolegliwość. 

Jak zabezpieczyć prostatę podczas jazdy na rowerze?

Aby chronić gruczoł krokowy podczas pokonywania kolejnych kilometrów, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na dwa czynniki. Pierwszy to rower, gdyż im sprawniejsze amortyzatory ma wbudowane, tym skuteczniejsze będzie tłumienie drgań, tak niekorzystnie wpływających na okolice krocza. 

Dowiedz się więcej: Jak smarować amortyzator w rowerze? Zabezpiecz tę część przed wytarciem 

Drugi, być może nawet ważniejszy czynnik, to odpowiednie siodełko. Najlepiej, gdy posiada warstwą żelową, również tłumiącą drgania podczas jazdy oraz wgłębienie lub otwór w jego centralnej części, albowiem taki układ zmniejsza nacisk ciała na tętnicę oraz gruczoł prostaty

zapalenie-prostaty-a-rower-1

Szukasz nowego siodełka? Sprawdź SELLE ITALIA SLR Boost TM Superflow S (id match S3). Jego wierzch pokryty jest poliuretanem, który zapewni komfort jazdy, będzie amortyzować wstrząsy, a dodatkowo posiada dużą szczelinę, dzięki czemu ucisk na prostatę będzie znacznie mniejszy. Z kolei siodełko rowerowe Bontrager Aeolus RSL posiada wycięcie na praktycznie całej długości, eliminując tym samym nacisk na tkanki miękkie. 

zapalenie-prostaty-a-rower-3

Z kolei, gdy potrzebujesz nowego roweru, wybierz rower crossowy Trek Dual Sport 2 Gen 4. Łączy w sobie najlepsze cechy rowerów szosowych z rowerami MTB, dlatego sprawdzi się doskonale na górskich szlakach i w ruchu miejskim. Ciekawą alternatywą będzie rower górski Kross Level 3.0. Dlaczego? W przypadku zsunięcia się z siodełka zmniejszy się prawdopodobieństwo bolesnego spotkania z ramą, ponieważ obsadzona jest ona nieco niżej. 

zapalenie-prostaty-a-rower-2

Już wiesz, czy jazda na rowerze wpływa na zapalenie prostaty i inne problemy z gruczołem krokowym!

Prostata to gruczoł, który jest narządem obecnym w ciele każdego mężczyzny. Choć jest niewielki, to pełni wiele istotnych funkcji. Dlatego panowie powinni o niego zadbać w sposób szczególny. W przypadku jakichkolwiek problemów, zwłaszcza tych związanych z oddawaniem moczu, nigdy nie miej oporów przed skontaktowaniem się ze specjalistą. Pomoże on rozwiązać ten mało przyjemny, męski problem i odpowie na wszystkie nurtujące Cię pytania. 

Jeśli natomiast liczysz na konkretne i merytoryczne wsparcie w wyborze odpowiednich akcesoriów rowerowych, nie zastanawiaj się i skontaktuj się z nami. Wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz w naszym sklepie internetowym Sprint-Rowery