This is a demo store. No orders will be fulfilled.
Po co jest karta rowerowa? Czy wciąż jest wymagana? Odpowiadamy!

Jazda na rowerze to aktywność fizyczna ciesząca się szczególną popularnością. Skutecznie podnosi tętno i sprawia, że krew krąży znacznie szybciej w żyłach. Kierowanie rowerem wydaje się czynnością łatwą i taką, której nigdy się nie zapomina. Tym pojazdem może jeździć każdy i już kilkuletnie dzieci podejmują naukę, rozpoczynając ją od trzech kółek. Jednak na jakiej podstawie możemy przemieszczać się rowerem w ruchu miejskim? Po co jest karta rowerowa i czy wciąż jest wymagana?
Spis treści:
- Czym jest i jak wygląda karta rowerowa?
- Karta rowerowa – do czego uprawnia?
- Kto musi mieć kartę rowerową?
- Od kiedy karta rowerowa jest wymagana?
- Co grozi za brak karty rowerowej?
- Co przyda się dziecku na rowerze oprócz karty rowerowej?
- Już wiesz, po co jest karta rowerowa i komu jest potrzebna!
Czym jest i jak wygląda karta rowerowa?
Przed wyprawą rowerową zastanawiasz się, co będzie Ci potrzebne i przygotowujesz plecak oraz inne niezbędne rzeczy. Czysty bidon, pompka i dętka w razie przebicia opony. Wydaje się, że masz wszystko. Jednak czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, czy wziąć ze sobą coś takiego jak karta rowerowa? Do czego uprawnia ten dokument? Czy jest wymagany? A może dotyczy tylko nieletnich?
To kwestia, której warto się lepiej przyjrzeć, planując przejażdżki jednośladem, tym bardziej po mieście. Być może okaże się, że zapomniałeś spakować najważniejszej rzeczy! Wyjaśniamy, po co jest karta rowerowa i czy każdy rowerzysta ma obowiązek mieć ją przy sobie. Przybliżamy także informacje na temat tego, jak wyrobić kartę rowerową i jak wygląda egzamin.
Karta rowerowa jest jednym z dokumentów potwierdzających uprawnienia do kierowania rowerem. Taki dokument jest wydawany bezterminowo, co oznacza, że wraz z biegiem lat nie trzeba powtarzać egzaminu. No właśnie, jak taki egzamin wygląda?
Egzamin na kartę rowerową
Zastanawiasz się, jak wygląda egzamin na kartę rowerową? Podejść do niego mogą już dzieci w wieku 10 lat. Odbywa się on zawsze w szkole i najczęściej przeprowadza się go w lecie, a dokładniej w czerwcu pod koniec roku szkolnego. Jeśli chodzi o dzieci poniżej 18. roku życia, które nie uczęszczają do szkoły podstawowej, to egzamin zdają one w WORD-zie, a karta jest wówczas wydawana przez dyrektora ośrodka ruchu drogowego.
Przystępujący do egzaminu na kartę rowerową musi się zmierzyć z częścią teoretyczną, a także częścią praktyczną, aby uzyskać dokument. Na teście znajdują się pytania dotyczące takich kwestii jak:
- wyposażenie roweru,
- zagadnienia z zakresu pierwszej pomocy,
- przepisy dotyczące sygnalizacji świetlnej;
- zachowanie przy znakach drogowych;
- ogólne przepisy.
Egzamin teoretyczny obejmuje 25 pytań, na których rozwiązanie zdający ma 35 minut. Na teście mogą się pojawić maksymalnie 4 błędne odpowiedzi, aby wynik testu był pozytywny. Jeśli chodzi o egzamin praktyczny, to dziecko go zdające ma za zadanie jechać po linii prostej, zatrzymać się w wyznaczonym miejscu, przejechać slalom między pachołkami oraz przejechać ósemkę. Liczy się tu umiejętność prowadzenia roweru i znajomość przepisów o ruchu drogowym. Na koniec, po zaliczeniu egzaminu teoretycznego i praktycznego, osoba w wieku 10-18 lat dostaje swoją kartę rowerową. Od tej chwili nieletni może poruszać się rowerem samodzielnie.
Egzamin nie jest trudny i większość bez żadnego problemu zdaje go za pierwszym podejściem. Dzieci przyswajają całą wiedzę podczas zajęć w szkole. Wtedy uczą się wszystkich znaków i odpowiednich manewrów na rowerze. Od kiedy karta rowerowa trafi w ich ręce, stają się członkami ruchu drogowego.
Karta rowerowa – do czego uprawnia?
Zastanawiasz się, do czego uprawnia karta rowerowa? Zezwala ona na jazdę rowerem, a także hulajnogą elektryczną. Mogą to być także deskorolki elektryczne. Co ciekawe, karta rowerowa uprawnia też osoby, które ukończyły 15. rok życia do poruszania się pojazdami zaprzęgowymi. Tak więc w skrócie karta ta daje możliwość osobom niepełnoletnim do samodzielnej jazdy na rowerze po drogach publicznych.
Co ciekawe, istnieją także inne dokumenty, które uprawniają do jazdy na rowerze. Do kierowania tym pojazdem przez osobę, która nie ukończyła 18 lat, uprawnia także prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T i karta motorowerowa. Właściciel któregoś z tych dokumentów nie musi uzyskiwać osobnej karty rowerowej.
Kto musi mieć kartę rowerową?
Dzieci od 10 do 18 roku życia podczas jazdy rowerem muszą mieć przy sobie kartę. Oznacza to, że nakaz ten nie obowiązuje osób powyżej 18. roku życia. Jeśli masz prawo jazdy, tym bardziej nie musisz się martwić o brak karty rowerowej. Przyjmuje się, że ten wymóg dotyczy wyłącznie dzieci i młodzieży.
Po co jest karta rowerowa? Potwierdza ona, że uczestnicy ruchu drogowego mają odpowiednią wiedzę i umiejętności techniczne, by poruszać się po drodze. Co ciekawe zgodnie z uchyloną ustawą z dnia 1 lutego 1983 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 1992 r. nr 11, poz. 41) i poprzednimi aktami prawnymi regulującymi zasady ruchu drogowego, osoba, która osiągnęła 18. rok życia, także musiała przy sobie mieć kartę rowerową. Nie dotyczyło to osób, które miały prawo jazdy.
Jak wygląda karta rowerowa?
Jak wygląda ten dokument? Jest to karta, w której zawarte są dane uprawnionego oraz potwierdzenie, że nabył od prawo do jazdy rowerem i innymi wymienionymi w dokumencie pojazdami. W karcie zawarta jest również data wydania, czyli moment nabycia uprawnień. W rubryce umieszczone są także informacje na temat szkoły właściciela karty. Na drugiej stronie dokumentu uwzględniona została rubryka z możliwością wyboru rowerów albo motorowerów do jazdy, którymi uprawnia wydana karta. Unikalnym wyznacznikiem tego dokumentu jest jego numer.
Kto wydaje kartę rowerową?
Kartę rowerową mogą wydawać 3 organy:
- dyrektor szkoły – w sytuacji, kiedy dziecko jest uczniem szkoły podstawowej i ma zgodę rodzica lub opiekuna,
- dyrektor wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego – tylko jeśli dziecko ukończyło szkołę podstawową,
- przedsiębiorca prowadzący ośrodek szkolenia kierowców.
Od kiedy karta rowerowa jest wymagana?
Posiadanie karty rowerowej jest wymagane w przypadku dzieci, które ukończyły 10 lat. Mimo dokumentu zaleca się jednak, by podczas jazdy pojazdem przebywały pod opieką osoby dorosłej. Młodzi rowerzyści muszą mieć wiedzę z zakresu przepisów ruchu drogowego, mimo wszystko są traktowani w świetle prawa jako piesi. Jeśli chodzi o dzieci poniżej 10. roku życia, to powinny one jeździć rowerem nie po jezdni, a po chodniku, na którym muszą im towarzyszyć opiekunowie.
Zwykle właśnie w wieku 10 lat dziecko przygotowuje się do egzaminu na kartę rowerową i przyswaja wiedzę z zakresu przepisów o ruchu drogowym, która ma znaczenie dla rowerzystów. Znaki i poruszanie się po drogach publicznych to absolutne minimum, jakie należy przyswoić.
Co grozi za brak karty rowerowej?
Zastanawiasz się, co grozi za brak karty rowerowej? Od 1 stycznia 2022 roku przepisy ruchu drogowego za brak dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu zostały zaostrzone. Jazda rowerem bez takiej karty grozi mandatem nawet do 1000 zł. Później przepisy zostały raz jeszcze zmienione. Teraz za brak dokumentu można otrzymać nawet 1500 zł mandatu. Warto pamiętać, że ten przepis kierowany jest do osób do 18. Roku życia. To one powinny mieć przy sobie dokument uprawniający do kierowania pojazdem, którym się poruszają. Dokument, który potwierdza kwalifikacje rowerzysty, może być więc karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1 albo B1. Prawo jazdy kategorii AM może otrzymać osoba, która ukończyła 14 lat. W przypadku pozostałych wymienionych wyżej kategorii – trzeba mieć skończone 16 lat. Kary dotyczące brakiem odpowiednich dokumentów są zwiększane z roku na rok.
W niektórych sytuacjach policjant może wydać jedynie upomnienie i nie nakładać mandatu na dziecko. Wciąż obowiązują przepisy o obowiązku przebywania dzieci w wieku poniżej 10 lat z opiekunem podczas jazdy na rowerze.
Znaczenie mają tu przede wszystkim względy bezpieczeństwa. Znajomość przepisów okazuje się przydatna na drodze i stąd też rosnące zainteresowanie wyrabianiem kart rowerowych. Taki dokument jest potwierdzeniem znajomości przepisów ruchu drogowego i uprawnia do samodzielnego kierowania rowerem po drogach publicznych w określonym przedziale wiekowym.
Co przyda się dziecku na rowerze oprócz karty rowerowej?
Przygotowując dziecko do jazdy na rowerze, warto zadbać przede wszystkim o dobry sprzęt dostosowany do wieku i wzrostu dziecka. Jako rower dla maluchów, sprawdzi się np. Rower dziecięcy Giant Adore 16 2023. Dla większych dzieci lepiej wybierać jednoślad młodzieżowy taki jak np. Rower młodzieżowy Giant Liv Enchant 24 2023 z kołami o 24 calach. Rower warto wybierać zawsze, biorąc pod uwagę wzrost dziecka.
Na drodze kluczowe jest bezpieczeństwo. Dlatego zawsze sprawdzaj, czy Twoje dziecko ubiera kask przed przejażdżką na rower. Sięgnij po takie, które zapewni mu maksymalne bezpieczeństwo, jak Kask rowerowy Specialized Echelon II. Istotnym elementem zapewniającym ochronę po zmroku jest lampka, która oświetli drogę i zapewni widoczność. Możesz sięgnąć po gotowy zestaw taki jak np. Zestaw lampek rowerowych Trek Commuter Comp R Flare R City Bike Light Set. Co ciekawe, lampki także są wymagane prawnie, dlatego warto zadbać, abyście Ty i Twoja rodzina byli dobrze zabezpieczeni podczas przejażdżki na dwóch kółkach.
Dzwonek ze śmiesznym motywem taki jak Dzwonek Electra Cool Cat Domed Ringer nada rowerowi designerski styl. Umożliwi sprawną komunikację manewrów na zatłoczonym chodniku.
Już wiesz, po co jest karta rowerowa i komu jest potrzebna!
Wiesz już, do czego uprawnia karta rowerowa i dlaczego jest tak ważna. Daje oficjalne potwierdzenie, że dziecko nauczyło się rozróżniać znaki i zachowywać w ruchu drogowym. To ważne, kiedy mamy do czynienia z jazdą po drogach publicznych. Choć obecnie większość rowerzystów korzysta z dróg i ścieżek rowerowych, to karta w przypadku dzieci ma także znaczenie prawne. W przypadku kierowców to prawo jazdy potwierdza umiejętności, a nieletni mają właśnie kartę rowerową.
Błędne jest więc przekonanie, że karta rowerowa jest wymagana w przypadku wszystkich rowerzystów. Osoby dorosłe nie muszą jej mieć, kiedy poruszają się na dwóch kółkach. Pamiętaj jednak, aby dbać, by Twoje dziecko miało przy sobie kartę rowerową, kiedy jeździ samo na rowerze. W przeciwnym razie może dostać upomnienie albo mandat w wysokości nawet do 1500 zł! Zajrzyj do sklepu Sprint-Rowery po wszystko, co potrzebne na udaną wyprawę rowerową.
Dzień dobry.Chciałem się upewnić czy mając 43 lata muszę mieć czy posiadać takie coś jak karta rowerowa jeżdząc już tyle lat na rowerze prosiłbym o odpowieć dziękuje Krzysztof
Witam. Nie rozumiem braku jakichkolwiek wymogów do jazdy na rowerze tylko dlatego, że w świetle prawa jest się osobą dorosłą. Nikt nie jest w stanie zagwarantować czy za kierownicę nie wsiądzie osoba bez jakichkolwiek wiedzy z zakresu prawa drogowego, bez odpowiedniej(minimalnej) sprawności ruchowej, nie wspominając już o sprawności samego sprzętu. Już dość się naspotykałem młodych rowerzystów łamiących wszelkie zasady(jeżdżących po zmroku bez oświetlenia, bez jakichkolwiek elementów odblaskowych, w ciemnych ubraniach, bez kasków, poruszających się bez zwracania uwagi na otoczenie). Gdzie są rodzice, gdzie są służby??