This is a demo store. No orders will be fulfilled.
Mycie roweru na myjni – czy warto? Jak robić to dobrze?

Każdy rowerzysta prędzej czy później patrząc na swój rower, dochodzi do wniosku, że nadeszła pora, aby zrobić z nim porządek. Jeżeli jeździsz aktywnie w terenie, nie zważając uwagi na pogodę – prawdopodobnie będzie to zdecydowanie szybciej. Jeśli jedynie od czasu do czasu wybierasz się na wycieczkę po ścieżkach rowerowych – być może ten moment nadejdzie później. Skutek jest jednak podobny – sprzęt trzeba umyć. Z artykułu dowiesz się, jak wygląda mycie roweru na myjni samochodowej oraz co zrobić, by proces przebiegł szybko i dobrze.
Spis treści:
- Dlaczego warto regularnie myć rower?
- 10 kroków jak myć rower na myjni
- Części roweru, na które powinniśmy szczególnie uważać
- Jak dodatkowo zadbać o rower?
- Już wiesz, jak myć rower na myjni!
Dlaczego warto regularnie myć rower?
Na pewno wiesz, że rower jest stworzony do użytkowania na świeżym powietrzu. Oznacza to, że wszystkie kluczowe elementy są zaprojektowane w taki sposób, aby zabrudzenia nie mogły do nich dotrzeć, lub aby były w stanie funkcjonować mimo nich.
Przykładowo suport i piasty, które umożliwiają swobodne obracanie się napędu i kół, są obecnie w pełni zamkniętymi mechanizmami. Jeszcze niedawno suport można było rozłożyć na części do samych łożysk. Dzisiaj jest to często jeden, zintegrowany z korbą i zębatkami element, co sprawia, że naprawdę trzeba się postarać, aby jakikolwiek brud dostał się do środka. Dzięki temu mechanizm jest dużo trwalszy i bardziej odporny na warunki atmosferyczne.
Łańcuch i zębatki z kolei świetnie radzą sobie z zabrudzeniami i działają pomimo błota. W sytuacji ekstremalnego zabłocenia wystarczy kilka obrotów korbą i chusteczka, aby znacząco poprawić funkcjonowanie napędu. Zasadniczo jednak projektanci zadbali o to, żeby te elementy doskonale rodziły sobie z wszelkimi warunkami, w jakich mogą się znaleźć.
Dlaczego w takim razie warto regularnie myć rower? Powodów jest kilka. Zacznijmy od kwestii wizualnych. Przyjemnie poruszać się na lśniącym czystością sprzęcie, choć raz na jakiś czas. Oczywiście staje się to mniej istotne, gdy jeździsz terenowo ipo 10 minutach nie widać zupełnie efektów czyszczenia roweru, ale dla osób, które spędzają więcej czasu na ścieżkach rowerowych – może to być istotne.
Kolejna kwestia to jakość działania sprzętu. To, że rower został zaprojektowany do radzenia sobie z błotem, nie oznacza wcale, iż funkcjonuje tak samo dobrze, gdy jest zabrudzony. Hamulce mają mniejszą efektywność, biegi gorzej wskakują, łańcuch i zębatki hałasują, a amortyzatory gorzej tłumią nierówności. Co więcej, jeżeli piach dostanie się między obracające się powierzchnie – może to skutkować zarysowaniami i irytującymi piskami oraz skrzypieniem w czasie jazdy. Odpowiednia konserwacja roweru może zapobiec lub chociaż czasowo zminimalizować te wszystkie mankamenty.
Następnym plusem czyszczenia roweru jest zdecydowana poprawa przebiegów sprzętu bez awarii. Zabłocony łańcuch nie tylko zużywa się szybciej, ale także negatywnie wpływa na wszystkie zębatki, tak samo przednią, jak i na tylną kasetę. Jeżeli błoto dostanie się do mechanizmu przerzutek, to zmiana biegów będzie trudniejsza. Oznacza to rozciąganie się linek sterujących oraz większe zużycie mechanizmu.
Ostatecznie – jeżeli rower dostał mocno w kość i nastąpiło jakieś pęknięcie, to pod warstwą błota możesz tego nie zauważyć. To wszystko sprawia, że regularne czyszczenie roweru jest istotne, także dla Twojego bezpieczeństwa. Poniżej dowiesz się, jak wykonać to szybko i efektywnie.
10 kroków jak myć rower na myjni
Wiele osób zastanawia się, czy można myć rower na myjni. Odpowiedź brzmi – tak. Mycie roweru na myjni możesz przeprowadzić na wiele różnych sposobów. To, jak będziesz czyścić rower, jest głównie uzależnione od Twoich warunków mieszkaniowych. Płyn do mycia naczyń w wiaderku z wodą i gąbka to prosta opcja, którą da się zorganizować praktycznie zawsze. Jeżeli dodatkowo masz dostęp do węża ogrodowego, znajdujesz się już w bardzo komfortowej sytuacji.
Niestety spory odsetek rowerzystów mieszka w blokach i nie każdy ma dostęp do ogródka z wężem zapewniającym wysokie ciśnienie. Co więcej, liczba pięter między dworem (bądź polem!) a mieszkaniem może skutecznie zniechęcać do chodzenia z wiadrem wody, aby rower najpierw umyć, a potem porządnie opłukać czystą wodą.
W takiej sytuacji niezastąpione jest mycie roweru na myjni samochodowej, która umożliwi Ci mycie roweru myjką ciśnieniową. To znacząco przyspiesza cały proces, a także pozwala na bardzo dokładne wyczyszczenie wszystkich zakamarków.
Do wyprawy na myjnię warto się jednak przygotować i zabrać ze sobą wszystko, co może Ci się przydać. Zestaw oczywiście będzie mocno uzależniony od tego, jak dokładnie, chcesz zająć się sprzętem. Jeżeli chcesz bardzo dokładnie umyć rower – przyda Ci się zestaw kluczy, aby na czas czyszczenia rozmontować część elementów. Szmatkami z mikrofibry dokładnie wyszorujesz cały rower, a na koniec wytrzesz go do sucha. Aby pozbyć się starego smaru i uwięzionego w nim brudu wykorzystaj odtłuszczacz – świetnie sprawdzi się produkt Finish line CITRUS o pojemności 600 ml. Co więcej, szczotka do łańcucha i zębatek pozwoli Ci usunąć zanieczyszczenia z zakamarków napędu. Pamiętaj też o odpowiednim smarze do łańcucha, aby ponownie go zabezpieczyć. W tym przypadku polecamy olej Momum MIC Dry Oil Lube.
Pozostaje kwestia wyboru odpowiedniej myjni (jeżeli masz wybór, naturalnie). Warto zwrócić uwagę na dwa elementy. Pierwszym z nich jest to, czy myjnia ma program nabłyszczania wodą destylowaną – czasem jest to czysta woda, czasem z dodatkowym środkiem nabłyszczającym. Drugim elementem, który znacząco ułatwia mycie roweru na myjni, jest specjalny stojak dla rowerów. Zdarzają się myjnie z takimi udogodnieniami, dzięki którym masz pewność, że rower będzie stabilny mimo silnego strumienia wody.
Jeżeli masz wszystko, czego potrzebujesz – czas na mycie roweru myjką ciśnieniową.
- Odkręć wszystkie dodatkowe akcesoria – błotniki, uchwyty na bidony, ewentualne lampki. Nie jest to konieczne, ale da Ci to dostęp do wszystkich zakamarków.
- Ustaw rower na stanowisku. Jeżeli jest stojak – wykorzystaj go. W przeciwnym razie warto sprzęt postawić na kierownicy i siodełku na kratce odpływowej (UWAGA – roweru elektrycznego nie ustawiamy do góry nogami – może to spowodować, że woda dopłynie do silnika)
- Opłucz rower wodą, aby oczyścić go z luźniejszego błota. Istotne jest unikanie kierowania strumienia wody bezpośrednio w szpary przy suporcie czy amortyzatorach. Staraj się kierować strumień wody ukośnie, aby ciśnienie wody odrzucało zanieczyszczenia w przeciwnym kierunku.
- W tym momencie możesz użyć odtłuszczacza do łańcucha.
- Teraz czas na mycie zasadnicze. Na tym etapie można skorzystać z programu w myjni z detergentem w postaci aktywnej piany lub wykorzystać detergenty przeznaczone do rowerów, takie jak środek do czyszczenia roweru Bontrager. Wybór jest kwestią preferencji. Istotne jednak jest, aby ostrożnie operować strumieniem. Mocny strumień wody pozwala na dokładnie umycie roweru, ale wysokie ciśnienie może wepchnąć wodę tam, gdzie nie powinna się dostać albo rozregulować przerzutki. Takie miejsca lepiej traktować z większej odległości i pod odpowiednim kątem. Pamiętaj, aby umyć także zdemontowane przedtem elementy.
- Jeżeli chcesz uzyskać jeszcze lepszy efekt – skorzystaj z mikrofibry, aby przetrzeć wszystkie elementy roweru.
- Spłukiwanie czystą wodą – w tym momencie możesz już naprawdę z daleka zraszać rower, liczy się bardziej obfitość wody niż jej ciśnienie.
- Woda zdemineralizowana oraz nabłyszczanie – ten program nadaje rowerowi błysku i pozwala jeszcze dokładniej spłukać wszystkie pozostałości po myciu.
- W tym momencie możesz zwolnić stanowisko, ale Twoja praca jeszcze się nie skończyła. Po pierwsze rozruszaj przerzutki, aby pozbyć się z nich wody. Za pomocą mikrofibry w miarę dokładnie wytrzyj rower do sucha oraz zamontuj wszystkie elementy, które wcześniej z niego zdjąłeś.
- Mycie roweru na myjni bezdotykowej już za Tobą, jednak pozostała jeszcze aplikacja nowego smaru do łańcucha. Przechyl rower delikatnie na stronę przerzutek, aby smar nie dostał się przypadkiem na felgę czy w pobliże hamulców i nałóż smar na łańcuch. Ambitnym rozwiązaniem jest traktowanie każdego ogniwa z osobna po obu stronach. Możesz jednak załatwić sprawę szybko – kręć napędem do tyłu i zaaplikuj smar w ruchu. Kilka obrotów korby na każdą stronę łańcucha zdecydowanie załatwia sprawę.
Części roweru, na które powinniśmy szczególnie uważać
Mycie roweru przy pomocy myjki ciśnieniowej jest naprawdę proste i szybkie. Pełny proces razem ze smarowaniem to jakieś 10 minut. Błyskawiczne mycie z pominięciem łańcucha można wykonać w 2 minuty.
Warto podkreślić jednak jeszcze raz – zwróć szczególną uwagę na to, gdzie kierujesz strumień. Nieumiejętne mycie roweru może się skończyć koniecznością regulacji przerzutek czy rozkręcania sprzętu, aby pozbyć się wody, która dostała się tam, gdzie nie powinna. Elementy, przy których należy zachować szczególną ostrożność to: amortyzatory, suport, przerzutki. Umyj je z odpowiedniego kąta i większej odległości.
Jak dodatkowo zadbać o rower?
To, że mycie roweru myjką ciśnieniową jest tak proste, nie oznacza, że nie możesz o rower zatroszczyć się na co dzień – wręcz przeciwnie. Dbałość o stan sprzętu po każdej jeździe pozwoli Ci rzadziej korzystać z myjni, a i rower będzie dłużej w świetnej kondycji technicznej.
Co możesz zrobić na co dzień? Po pierwsze, po każdej jeździe warto „chwycić” łańcuch przez suchą szmatkę, czy nawet chusteczkę higieniczną i „przewinąć” kilka kółek, aby oczyścić go z błota czy piachu.
Jeżeli trasa była błotnista i widzisz błoto na zębatkach – metalowa szczotka lub specjalna szczotka do przerzutek i ponownie – kilka kółek korbą, aby oczyścić kasetę z zanieczyszczeń. Ostatecznie wilgotna szmatka i przetarcie ramy oraz amortyzatorów – zajmie to dosłownie kilka minut, a Twój rower nie tylko będzie lepiej wyglądał, ale też lepiej jeździł.
Już wiesz, jak myć rower na myjni!
Mamy nadzieję, że mycie roweru na myjni nie sprawi Ci kłopotu, a te wskazówki pomogą Ci w utrzymaniu Twojego sprzętu w świetnym stanie, dzięki czemu będzie Ci on służył przez długie lata. Gdy przyjdzie czas na zmianę sprzętu – poznaj ofertę Sprint-Rowery. Znajdziesz w niej sprzęty znanych i sprawdzonych marek – od rowerów górskich, po miejskie elektryczne. Jeżeli z kolei szukasz dodatkowych elementów wyposażenia bądź smarów – z pewnością znajdziesz je wśród akcesoriów rowerowych.
"umyj je z odpowiedniego kąta"....czyli z jakiego?
Jak można pisać tak ogólnie, to bez sensu.
Trzeba było napisać po prostu myj tak żeby było dobrze i po sprawie ???? ;)))