This is a demo store. No orders will be fulfilled.

Klamkomanetki – jak działają i kiedy się ich używa?

24/08/2023
Klamkomanetki – jak działają i kiedy się ich używa?

Spis treści:

  1. Klamkomanetki – jak działają, czyli zrozumienie mechanizmu
  2. Klamkomanetki rowerowe – rola i zastosowanie w różnych typach rowerów
  3. Manetki czy klamkomanetki – porównanie i wybór odpowiedniego systemu
  4. Klamkomanetki do roweru – jakie aspekty należy uwzględnić podczas wyboru?

Klamkomanetki – jak działają, czyli zrozumienie mechanizmu

Aby w pełni zrozumieć działanie klamkomanetek, należy podzielić je na dwie części. Klamkomanetka składa się z klamki hamulcowej służącej do zwalniania roweru, a jej korpus połączony jest z manetką do zmiany biegów w rowerze. Klamka może być połączona z manetką w sposób stały (jako jeden odlew) lub te dwa komponenty mogą być przykręcane do siebie. 

W zależności od typu napędu w rowerze mogą być w nim zamontowane różne konfiguracje. W rowerach crossowych np. w rowerze Polygon Heist X2 nie są one ze sobą połączone – występuje osobna dźwignia hamulca oraz manetka zmiany przełożeń. Klamkomanetki do roweru mogą być połączone z hydraulicznym lub mechanicznym układem hamulcowym. Pozwalają na wykonywanie hamowania oraz zmiany biegów bez konieczności odrywania rąk z kierownicy. Umieszcza się je na kierownicy przed chwytami, za pomocą metalowych, skręcanych obejm. Sam montaż klamkomanetek jest niezwykle łatwy, bo wymaga jedynie odkręcenia chwytów i założenia nowego zestawu linek. 

klamkomanetki-jak-dzialaja

Klamka hamulcowa jest połączona za pomocą stalowej linki, schowanej w przewodzie hamulcowym (pancerzu) do przedniego lub tylnego hamulca. Poprzez zaciskanie klamki wywierany jest nacisk na klocki hamulcowe, co powoduje ich przemieszczenie w kierunku tarczy lub obręczy. W sytuacji, gdy klamkomanetka jest zaprojektowana do hamulców hydraulicznych, ruch klamki (pompy hamulca) poprzez wytworzenie ciśnienia w układzie, powoduje zaciskanie się klocków wokół tarczy hamulcowej lub obręczy. 

Działanie manetki zmiany biegów jest nieco podobne do mechanicznego systemu hamowania w rowerze. Manetka wewnątrz jest zbudowana z wielu trybów, pozwalających na precyzyjną zmianę przełożeń podczas jazdy. Od zewnątrz, ten skomplikowany mechanizm ochrania korpus. Manetka posiada dwie dźwignie — jedną, której wciśnięcie powoduje zmianę przełożenia do góry, a wciśnięcie drugiej zmianę przełożenia w dół. Zmiana przełożenia następuje z powodu ciągnięcia lub wypuszczania odpowiedniej odległości linki przerzutki. Jest ona połączona za pomocą linki przerzutki w pancerzu razem z przednią lub tylną przerzutką. Ruch przerzutki z kolei nakierowuje łańcuch na odpowiednią zębatkę podczas jazdy. Dzięki specjalnej sprężynie napinającej w manetce możliwa jest zmiana przełożeń w dwie strony. To często jej uszkodzenie powoduje brak poprawnego działania całej manetki. Jest to bardzo istotna część układu. 

Dźwignia zmiany biegów oraz klamka hamulca są bardzo narażone na uszkodzenia, szczególnie w przypadku niekontrolowanego uderzenia roweru o ziemię. Rower może podczas upadku oprzeć się o dźwignię manetki lub klamkę. Siła uderzenia może nieodwracalnie uszkodzić klamkomanetki. W rowerach enduro np. Polygon Siskiu D6 producent świadomy zagrożeń, jakie niesie ze sobą szybka jazda w trudnym terenie, zastosował manetkę zmiany biegów z osobnymi klamkami hamulców hydraulicznych. Jest to zatem newralgiczna część w rowerze, podatna na ewentualne uszkodzenia podczas rowerowego wypadku.

Przeczytaj również: Jak założyć gripy? Wskazówki i poradnik krok po kroku

Klamkomanetki rowerowe – rola i zastosowanie w różnych typach rowerów

Klamkomanetki występują w wielu typach rowerów. W zależności, do jakiego rodzaju są przeznaczone, mogą różnić się nie tylko designem, ale także cechami użytkowymi. W przypadku dynamicznej jazdy górskiej lub szosowej klamkomanetki rowerowe są bardzo istotnym komponentem. 

Klamkomanetki występują najczęściej w rowerach:

  • Szosowych i gravelowych – dawniej w tego rodzaju rowerach, montowano manetki oraz klamki hamulcowe osobno. Od jakiegoś czasu, w popularnych szosówkach i gravelach stosuje się zintegrowany system manetki zmiany biegów i klamki hamulca. Montaż klamkomanetek w tych rowerach odbywa się na kierownicy typu baranek. Zmiana biegów podczas jazdy np. na rowerach szosowych odbywa się przy chwycie w górnej pozycji na kierownicy.

    Zmiana biegów na chwycie dolnym może być trudna i nie zawsze jest możliwa. Hamulców można używać zarówno w chwycie górnym, jak i dolnym. Rola klamkomanetek w rowerach szosowych i gravelowych jest bardzo istotna – odpowiadają one za płynną zmianę biegów oraz za hamowanie. Co ciekawe, w wielu rowerach typu gravel np. Polygon Path X4 stosuje się szosowe grupy klamkomanetek.

klamkomanetki-jak-dzialaja

  • Górskich – klamkomanetki w tych rowerach posiadają zazwyczaj bardziej zaawansowane funkcje. Z uwagi na zróżnicowanie terenu, po którym poruszają się tego typu rowery, klamkomanetki muszą zapewniać natychmiastowe hamowanie oraz szybką i gładką zmianę przełożeń.

  • Trekkingowych, miejskich oraz crossowych – klamkomanetki w tych rowerach są zazwyczaj bardzo uniwersalne i proste w budowie. Łatwa obsługa i trwałość to ich ważne cechy. Muszą działać w sposób efektywny, zmieniając biegi oraz zapewniając dobre hamowanie w zróżnicowanych warunkach. Klamkomanetki są skonstruowane w taki sposób, aby przeciwstawić się nawet najbardziej niesprzyjającym warunkom atmosferycznym. 

Poziom działania klamkomanetek ogromnie wpływa na jakość jazdy na rowerze. Ze względu na ich złożoną konstrukcję, nie są zbyt łatwe do przeserwisowania w warunkach domowych. Jeśli używasz roweru w ciężkich i deszczowych warunkach, mamy dla Ciebie dobrą radę. W celu uchronienia klamkomanetek przed nadmierną eksploatacją – po prostu wysusz je po każdej jeździe oraz przetrzyj z brudnego osadu (najlepiej używać ścierki z mikrofibry, która całkiem nieźle chłonie wilgoć). 

Jeśli Twój rower posiada ma z przerzucaniem biegów za pomocą manetki, nie zawsze musi to być jej wina. Sprawa ma się podobnie z klamką hamulca – jeśli hamulec hamuje słabiej lub po prostu musisz bardziej wcisnąć klamkę, by zahamować, niekoniecznie musi to być wina samej klamki. 

Najczęstszym powodem tych problemów jest po prostu zużyta linka z pancerzem. Warto zatem dbać o poprawne działanie całego układu napędowego w Twoim rowerze. W przypadku wystąpienia problemów z poprawnością jego działania nie wahaj się tego skonsultować w serwisie rowerowym. 

Przeczytaj także: Przerzutki Shimano – rodzaje pod naszą lupą! Jakie wybrać?

Manetki czy klamkomanetki – porównanie i wybór odpowiedniego systemu

Wiesz już, że klamkomanetka składa się z manetki zmiany biegów oraz klamki hamulca. Wiesz także, że te dwa komponenty mogą być zintegrowane w jeden, lub mogą występować osobno. Co zatem będzie lepsze do Twojego roweru – klamki hamulcowe i manetki czy klamkomanetki? Niestety, nie ma na to uniwersalnej odpowiedzi, a wszystko zależy od typu roweru oraz indywidualnych preferencji. Aby odpowiedzieć w sposób rzetelny na to pytanie, należy przeanalizować wady i zalety obydwu rozwiązań. 

Manetki występują w większej ilości rowerów w stosunku do klamkomanetek. Rowery trail, enduro oraz downhillowe posiadają manetki zmiany biegów. Mogą być one także bardziej ergonomiczne dla palców, w czasie długiej jazdy. Powodem ich stosowania jest między innymi częsty montaż hamulców hydraulicznych w rowerach. Jest to o wiele lepsze rozwiązanie pod kątem wagowym (manetka z klamką hamulca waży mniej od klamkomanetki). 

Od czasu pojawienia się rowerów z napędem z jedną tarczą z przodu (1x), w zdecydowanej większości z nich stosuje się jedną manetkę np. dwunastorzędową Shimano SL-M9100. Budowa klamkomanetki Shimano oraz manetki tej samej firmy jest podobna – w końcu korzysta się z gotowych rozwiązań, i w przypadku klamkomanetek łączy się je ze sobą z klamką hamulca. Co istotne, w niektórych modelach manetek można jednocześnie hamować oraz zmieniać biegi. 

klamkomanetki-jak-dzialaja

Klamkomanetki są najczęściej spotykane w rowerach szosowych, gravelowych oraz w rowerach trekkingowych. Klamkomanetki szosowe np. Shimano 105 ST-R7170-R umożliwiają rowerzyście zmianę biegów oraz hamowanie poprzez naciskanie klamki na boki, do przodu i do tyłu. Są one o wiele bardziej intuicyjne w stosunku do konwencjonalnych manetek. 

Dodatkowo niektóre klamkomanetki firmy Shimano oferowane są do obsługi napędów elektronicznych. To dodatkowe ograniczanie masy roweru! Klamkomanetki prezentują się na kierownicy elegancko i jednolicie. Montaż na kierownicy jest banalny – jedna klamkomanetka posiada jedną obejmę, umożliwiającą jej montaż na kierownicy.

klamkomanetki-jak-dzialaja

Klamkomanetki do roweru – jakie aspekty należy uwzględnić podczas wyboru?

Istnieje kilka czynników, o których nie możesz zapomnieć w przypadku wyboru klamkomanetek do Twojego roweru. Po pierwsze, staraj się dobrać właściwy model klamkomanetek przystosowanych do typu roweru, jaki posiadasz. Nie ma pewności, że produkty przeznaczone do innych typów będą ze sobą kompatybilne. 

Warto również sprawdzić, czy wybrane klamkomanetki w połączeniu z przerzutką, kasetą oraz hamulcami będą działać tak, jak powinny. Pamiętaj, aby wybrać klamkomanetki o odpowiedniej ilości przełożeń, dostosowanej do napędu w Twoim rowerze. W przypadku wyboru klamkomanetek szosowych lub gravelowych zwróć uwagę na ergonomię – w końcu muszą być one wygodne dla Twoich dłoni przez wiele kilometrów! 

Nie zapomnij także o precyzji ich działania. Jeśli posiadasz zwiększony budżet na zakup klamkomanetek szosowych – zwróć uwagę, z jakich materiałów wykonano ten komponent. Wielu producentów posiada w swojej ofercie lekkie klamkomanetki wykonane z włókna węglowego.

Jeśli nie jesteś pewien czy wybrane przez Ciebie klamkomanetki będą kompatybilne z napędem w Twoim rowerze – skonsultuj to z nami! Z łatwością dowiesz się i przyśpieszysz wybór właściwego rozwiązania.

Wybór między klamkomanetkami a manetkami zależy od Twoich preferencji oraz stylu jazdy. Wybierz takie rozwiązanie, które będzie dla Ciebie najbardziej intuicyjne w obsłudze. Najważniejsza jest frajda z jazdy, a nie ciągła walka z napędem w Twoim rowerze! Zaproponowane klamkomanetki, manetki, rowery oraz wiele innych rowerowych akcesoriów znajdziesz w naszym sklepie internetowym Sprint-Rowery.