This is a demo store. No orders will be fulfilled.

Jazda rowerem w deszczu – wszystko, co powinieneś wiedzieć!

10/07/2023
Jazda rowerem w deszczu – wszystko, co powinieneś wiedzieć!

Jazda na dwóch kółkach jest nie tylko sposobem na utrzymanie dobrej formy fizycznej, ale i świetną alternatywą dla poruszania się po mieście bez samochodu. Niestety nie zawsze można liczyć na dobrą pogodę. Gdy zaczyna padać, należy zachować bezpieczeństwo podczas manewrów jednośladem. Jak powinna wyglądać jazda rowerem w deszczu? Jakie ubrania przeciwdeszczowe wybrać? Odpowiedzi znajdziesz w tym tekście! 

Spis treści:

  1. Jak przemieszczać się rowerem w deszczu? Niezbędne wyposażenie w deszczowe dni
  2. Ubranie rowerowe na deszcz: Jak przygotować się na niekorzystną pogodę?
  3. Jazda w deszczu rowerem: Praktyczne wskazówki dotyczące bezpieczeństwa
  4. Rower na deszczu: Jak chronić jednoślad przed wilgocią i korozją?
  5. Już wiesz, jak powinna wyglądać jazda rowerem w deszczu i jak radzić sobie w mokrych warunkach

Jak przemieszczać się rowerem w deszczu? Niezbędne wyposażenie w deszczowe dni 

Czy wiesz, jak przygotować siebie i rower na deszcz? Takie warunki nie są optymistyczną wersją pokonywania trasy, szczególnie przy niskich temperaturach. Jednak dobrze dobrana ochrona przed deszczem na rowerze może zapewnić bezpieczną jazdę i utrzymać komfort pedałowania na wielokilometrowej trasie. Nim jednak przejdziemy do wskazania, jaka odzież będzie przydatna do podróży w czasie deszczu, pochylimy się nad aspektami technicznymi Twojego pojazdu. Dbałość o jednoślad z pewnością pomoże Ci w przypadku jazdy w deszczowe dni.

Ubranie rowerowe na deszcz

Rower a deszcz – ubranie ochronią błotniki 

To absolutny must-have, gdy chcesz poruszać się nie tylko w czasie największych opadów, ale także tuż po nich, kiedy ulice, ścieżki rowerowe, a zwłaszcza terenowe odcinki Twojej drogi pokryte są wodą i błotem. Tak zabezpieczysz odzież oraz obuwie przed obryzganiem. Co więcej, błotniki powinny zmniejszyć ryzyko na trafienie w plecy lub głowę kamieniami czy żwirem, wydostającymi się spod kół. 

To nie jedyne zalety jakie podczas poruszania się rowerem w deszczu ma używanie błotników. Dzięki nim rowerzyści pędzący bezpośrednio za Tobą też nie powinni zostać ochlapani wodą, która wydobywa się spod kół. Choć oczywiście znajdą się przeciwnicy błotników, szczególnie w rowerze górskim czy MTB, to ich zwolennicy wskazują, że te elementy wyposażenia mogą wspomóc ochronę przed korozją i wydłużyć czas sprawnego użytkowania pojazdu. Zamontujesz je na widelcu przednim oraz ramie lub sztycy podsiodłowej. 

Przeczytaj także: Rowery MTB do 4000 zł – w jaki zainwestować? Przegląd modeli 

Szukając odpowiednich błotników do Twojego roweru, skorzystaj z naszych podpowiedzi. Chcesz postawić na sprawdzone rozwiązanie, które wykorzystasz w wielu pojazdach? Uniwersalny zestaw błotników Bontrager Universal Fat Bike to coś dla Ciebie. Bezproblemowy i łatwy w montażu, w kilka chwil poradzi sobie z nim każdy bardziej lub mniej wprawiony rowerzysta.

Uniwersalny zestaw błotników Bontrager Universal Fat Bike

Jeśli zaś masz rower o węższych oponach, wówczas zdecyduj się na błotniki Bontrager NCS 700c. Te elementy również nie sprawią żadnych kłopotów podczas montażu, posiadają regulowane wsporniki, a na dodatek można w nich zamontować tylną lampę. 

Rower a deszcz – oświetl każde miejsce 

Lampy są kolejnym, niezwykle ważnym punktem, gdy chcesz, aby Twoja jazda rowerem w deszczu była możliwie jak najbezpieczniejsza i komfortowa. Jak wskazują polskie przepisy, na przodzie musisz umieścić co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (takiej jak w samochodowych światłach mijania), zaś z tyłu przynajmniej światło odblaskowe barwy czerwonej i minimum jedno światło pozycyjne – też czerwone. 

Działające światła nie są co prawda obowiązkowe podczas dobrej widoczności, lecz kiedy ta drastycznie się zmniejsza, co ma miejsce nie tylko po zmroku, ale także w trakcie opadów, wówczas musisz je włączyć. Gdy więc tylko ruszasz rowerem na deszcz, sprawdź, czy lampki działają dostatecznie dobrze i nie jest konieczna wymiana baterii lub podładowanie oświetlenia. Powinieneś być bowiem widoczny z przynajmniej 150 metrów. 

Sprawdź: Jakie wybrać oświetlenie rowerowe? Ranking od Sprint-Rowerów!

Jazda w deszczu na rowerze – zadbaj o odpowiednie opony 

Wybór właściwego ogumienia jest bardzo istotny podczas jazdy po wodzie. Opony o głębszym bieżniku i dobrze odprowadzającym wodę wzorze z pewnością zagwarantują lepszą przyczepność na mokrej nawierzchni. To jednak niejedyna rada dotycząca opon, którą koniecznie musisz poznać, aby rower na deszczu nie powodował utrudnień podczas jazdy. 

Niezależnie na jak długi wyjazd się wybierasz, zmniejsz ciśnienie o około 20%. Dzięki temu Twoje opony rowerowe zapewnią Ci lepszą przyczepność na trudnych i wymagających odcinkach, bowiem większa będzie powierzchnia styczna. Postaraj się nie przesadzić, gdyż niedopompowana opona może pęknąć lub uszkodzić się w inny sposób. Uważaj też, aby na rower w czasie deszczu nie wybierać się mając założone całkowicie nowe ogumienie. Opony trzeba wyczuć, a mokra nawierzchnia znacząco może to utrudnić.

Rower a deszcz – hamulce muszą być sprawne! 

W deszczu droga hamowania zawsze staje się znacznie dłuższa, dlatego ważne jest, aby hamulce były w dobrym stanie. Regularnie sprawdzaj stan hamulców, dokonuj konserwacji i wymieniaj zużyty sprzęt. Do objawów źle działającego sprzętu należą ograniczona siła hamowania, charakterystyczne dźwięki podczas zmniejszania prędkości – zwłaszcza przy ostrym hamowaniu – skrzypienie, pisk, szum czy słabe działanie dźwigni. Niepokoić powinny Cię również wibracje podczas hamowania. 

Dowiedz się więcej: Hamulce tarczowe czy V-brake? Który system hamowania w rowerze jest lepszy? 

Wyciągasz rower na deszcz? Musisz wiedzieć, gdzie jedziesz 

To rada, z którą podzieli się z Tobą każdy doświadczony kolarz. Coraz więcej wsiadających na dwa kółka posługuje się podczas jazdy smartfonem zamontowanym na kierownicy. Dzięki włączonej nawigacji zawsze udaje się opracować najlepszą drogę do celu. Jednak jazda na rowerze w deszczu utrudnia widoczność mapy, pokazywanej na ekranie telefonu komórkowego. 

Na szczęście z pomocą przyjdzie Ci choćby pokrowiec Topeak Smartphone Drybag. Wodoodporny materiał łączony dźwiękowo i uszczelniony na szwach zapewni Ci najwyższy poziom ochrony telefonu, z kolei przezroczyste okienko transmituje dotyk na ekran. To sprawi, że nawet podczas postoju, gdy będziesz chciał oddzwonić lub wybrać nową trasę, unikniesz wyjmowania komórki z etui.

Ubranie rowerowe na deszcz: Jak przygotować się na niekorzystną pogodę? 

Jazda rowerem w deszczu wymaga nie tylko odpowiedniego sprzętu, na którym będziesz się poruszać. Powinieneś zadbać także o odpowiednie ubrania przeciwdeszczowe, chroniące przed wodą lub przynajmniej znacznie ograniczające przenikanie wilgoci w czasie deszczu

Tę część „rowerowej odzieży” powinieneś mieć zawsze 

Choć jego celem nie jest ochrona przed deszczem na rowerze, a co więcej – nawet dorośli nie mają obowiązku nosić go podczas jazdy, to warto ubierać go przed każdym wyjazdem w trasę. Mowa oczywiście o kasku, który chroni głowę kolarza i zmniejsza ryzyko doznania niezwykle poważnych kontuzji czaszki. Do uszkodzeń głowy należą: wstrząśnienie mózgu, pęknięcie czaszki i wiele innych bolesnych zdarzeń, które wiążą się z długim pobytem w szpitalu oraz żmudną rehabilitacją. Niektóre też mogą skończyć się kalectwem lub śmiercią, zwłaszcza że na mokrej nawierzchni znacznie łatwiej o upadek. 

Sprawdź również: Co ile wymieniać kask rowerowy? 

Kurtka przeciwdeszczowa – najlepszy przyjaciel w czasie deszczu 

Tego rodzaju odzież przeciwdeszczowa ochroni części ciała, które najmniej poruszają się podczas pedałowania. Choć oczywiście korpus, plecy czy ręce niewątpliwie są aktywne i wykonują bardzo ważną pracę, to jednak jazda na rowerze w deszczu będzie o wiele przyjemniejsza w kurtce, która zabezpieczy przed wilgocią, a co za tym idzie wyziębieniem od pasa w górę. 

Czy w Twojej szafie jest już wysokiej jakości kurtka przeciwdeszczowa? Jeśli nie, koniecznie postaw na przeciwdeszczową kurtką rowerową Trek Circuit. Ten element garderoby jest lekki, niezwykle kompaktowy, ma oddychającą membranę i nadaje się do noszenia nie tylko w czasie deszczu. Przygotowana została w dwóch kolorach – eleganckim czarnym oraz jaskrawym żółtym. W trakcie opadów warto wybrać tę drugą barwę – będziesz znacznie lepiej widoczny!

Rowerem w deszczu – o czym należy pamiętać?

Spodnie przeciwdeszczowe – komfortowa jazda w każdych warunkach 

Kolejny element, który powinna zawierać odpowiednia odzież przeciwdeszczowa to bez wątpienia wysokiej jakości spodnie przeciwdeszczowe. Podczas wyboru zwróć uwagę nie tylko na ich wodoszczelność, ale także krój i dopasowanie. Mają bowiem dać swobodę ruchów podczas jazdy na rowerze. Ważne jest, aby były wystarczająco luźne, a równocześnie nie zbyt obszerne – za duża ilość materiału może przeszkadzać w pedałowaniu. 

To jednak nie wszystko. Tak spodnie, jak i wspomniana wcześniej kurtka przeciwdeszczowa, muszą zapewnić komfort termiczny. Nie tylko od zewnątrz, ale i od wewnątrz. Dlatego wybieraj wyłącznie produkty z oddychających materiałów. Takie są właśnie spodenki cargo Assos MILLE GTC ZEPPELIN C2. Zachwycą one nie tylko profesjonalistów, ale i tych dla których jazda w deszczu rowerem to prawdziwa pierwszyzna. 

Nieprzemakalne rękawiczki – detal, ale jak ważny 

To właśnie dzięki nim zachowasz pewny chwyt kierownicy i nawet jazda w deszczu na rowerze nie będzie stanowić żadnego wyzwania. Tak jak wcześniej omawiana odzież przeciwdeszczowa, tak i rękawiczki powinny być wodoszczelne z zewnątrz i oddychające w środku. Zwiększą Twoją widoczność, jeśli zdecydujesz się na model z odblaskami po stronie grzbietu dłoni oraz palców.

Rower na deszcz

Jazda w deszczu rowerem: Praktyczne wskazówki dotyczące bezpieczeństwa 

Jednak nawet najwyższej jakości ubranie rowerowe na deszcz nie zapewni Ci bezpieczeństwa. Oczywiście poza kaskiem. Chcąc chronić się przed konsekwencjami wypadków na mokrej nawierzchni, przede wszystkim zwolnij. Pomogą Ci w tym z pewnością sprawne hamulce i wyważona kierownica, ale też zdrowy rozsądek. 

Jazda rowerem jesienią oznacza liście zalegające na trasie. Mokre stają się śliskie niczym lód i wystarczy ułamek sekundy, aby zaliczyć bolesne spotkanie z ziemią. Podczas ulewnych opadów deszczu, trudno ocenić, czy kałuża przez którą musisz przejechać, powstała w wyniku delikatnej nierówności czy prawdziwej wyrwy, która także doprowadzi do wywrotki. 

Wreszcie zbyt szybka jazda rowerem uniemożliwia reakcję podczas niespodziewanych sytuacji, gdy to inny uczestnik ruchu drogowego zachowa się niezgodnie z przepisami. Niestety w takich momentach istnieje duże ryzyko uszczerbku na zdrowiu, ale też uznania współwiny, za niedostosowanie prędkości do warunków pogodowych. 

Rower na deszczu: Jak chronić jednoślad przed wilgocią i korozją? 

Chcąc ochronić rower przed szkodliwym działaniem wilgoci, której konsekwencją jest rdzewienie metalowych elementów, po każdym wypadzie dokładnie umyj i osusz rower. Następnie staraj się trzymać go w suchym pomieszczeniu, unikaj zaś wilgotnych piwnic bądź strychów. Nie zapominaj także o regularnym smarowaniu łańcucha, dzięki czemu jazda rowerem podczas niepogody nie przyczyni się do jego błyskawicznej degradacji tego elementu.

Zaczerpnij wiedzy w tym temacie: Czym smarować łańcuch rowerowy i jak to zrobić? Poradnik

Co ciekawe, na rynku pojawia się coraz więcej produktów, które pomagają zabezpieczyć poszczególne elementy przed wodą. Wśród nich wymienić można nieprzemakalne siodełko lub specjalne osłony blokujące przedostanie się wilgoci. Producenci prześcigają się w ich wymyślaniu, co sprawia, że znajdziesz nawet izolację od deszczu na kierownicę, przerzutki lub widelec amortyzatora.

O czym powinieneś pamiętać podczas jazdy w deszczu?

Już wiesz, jak powinna wyglądać jazda rowerem w deszczu i jak radzić sobie w mokrych warunkach 

Jak widzisz, jazda rowerem nie musi być straszna nawet wtedy, gdy z nieba leją się strugi deszczu. Warto jednak w każdym przypadku posiadać odpowiedni sprzęt, odzież i zabezpieczenia. Potrzebujesz wsparcia lub podpowiedzi? Już teraz odwiedź nasz sklep internetowy Sprint-Rowery. Wiemy, co zrobić, aby kolarstwo w każdych warunkach było bezpieczne i sprawiało ogromną frajdę. Z chęcią pomożemy Ci w takiej sytuacji!