This is a demo store. No orders will be fulfilled.

Jazda na rowerze. Czy to sport dla każdego?

06/05/2021
Jazda na rowerze. Czy to sport dla każdego?

Pierwsze, ciepłe promienie słońca, po przedłużającym się chłodnym przedwiośniu, są niczym komenda wzywająca wszystkich rowerzystów do wykręcenia pierwszych kilometrów w nowym sezonie rowerowym. Leśne alejki, ścieżki rowerowe i wszystkie dostępne elementy drogowej infrastruktury zapełniają się rowerzystami, pokazując jak bardzo, z roku na rok, wzrasta wśród Polaków zainteresowanie tym sportem. Coraz więcej osób przekonuje się do tej formy aktywności widząc, jaki wiele korzyści niesie ze sobą jazda na rowerze i jakie dzięki niej można osiągnąć efekty. 

Jakie to korzyści?  I co tak naprawdę daje jazda na rowerze?

Oczywiście odpowiedzi na te pytania jest wiele i dla każdego plusy z jazdy na rowerze mogą być inne, ale warto przyjrzeć się tym najważniejszym i najbardziej uniwersalnym:

Zdrowie

Jedną z najważniejszych korzyści, wynikających z jazdy na rowerze, jest bardzo pozytywny jej wpływ na zdrowie a jako najważniejszą zaletę wymienić tu należy wzmocnienie układu krwionośnego. Podczas jazdy na rowerze serce musi zacząć bić szybciej po to, by dostarczyć tlen do wszystkich komórek, które właśnie w tym momencie wydatkują energię i potrzebują go więcej niż podczas spoczynku. Puls wzrasta, oddech przyspiesza a cały układ krwionośny pracuje zdecydowanie mocniej. Na początku swojej rowerowej przygody, taki stan może skutkować mniejszym lub większym zmęczeniem. Jeśli jednak jeździmy na rowerze regularnie serce, tak jak każdy inny mięsień, zaadoptuje się do tego wzmożonego wysiłku a my odnotujemy znaczącą poprawę naszej wydolności. Nagle okaże się, że bez zmęczenia można przejechać znacząco dłuższy dystans, w lepszym niż dotąd tempie. Pozytywny efekt jazdy na rowerze w postaci lepszej kondycji, objawi się także podczas wchodzenia po schodach bez zadyszki, żwawym biegu za uciekającym autobusem lub podczas uprawiania innych sportów wymagających sprawności fizycznej. 

W kontekście zdrowia, nie sposób pominąć tak znaczącego tematu, jakim jest utrata wagi. Większe wydatkowanie energii podczas jazdy na rowerze możliwe jest oczywiście dzięki większemu spalaniu kalorii, które z kolei ma kluczowe znaczenie w procesie odchudzania. Regularna jazda na rowerze sprawia, że metabolizm przyspiesza i nawet w dni wolne od jazdy na rowerze, organizm zużywa więcej kalorii, niż w okresie przed rozpoczęciem przygody rowerowej. Prawidłowość ta może być doskonałą podstawą dla osób, które mają w planach zrzucić kilka kilogramów. Należy jednak pamiętać, że w realizacji takich celów, oprócz samej jazdy na rowerze, niezbędna jest zbilansowana dieta i odpowiednia do zapotrzebowania, ilość przyjmowanych, w ciągu dnia, kalorii.

Zobacz wpis "Jak schudnąć na rowerze?" 

Endorfiny i relaks

Endorfiny to tzw. hormony szczęścia. Wytwarzane głównie w mózgu i rdzeniu kręgowym, uwolnione niwelują stres i wywołują uczucie błogości. Osoby doświadczające wpływu endorfin czują się zrelaksowane, zadowolone z siebie i po prostu szczęśliwe. Działanie tych hormonów porównać można do założenia różowych okularów, skutecznie niwelujących wszystkie odcienie codziennej szarości. Według naukowców, jednym z najbardziej skutecznych sposobów na uwolnienie endorfin, jest uprawianie sportu i jazda na rowerze też oczywiście ma w tym procesie swój udział. Jeśli dodamy do tego fakt, że wysiłek fizyczny, generowany podczas jazdy na rowerze, skutecznie „oczyszcza głowę” i rozładowuje napięcie, dochodzimy do gotowej recepty na prawdziwy, skuteczny relaks. Jazda na rowerze korzystnie wpływa więc nie tylko na zdrowie fizyczne, ale również psychikę.


Budowanie relacji

W każdy weekend, na ścieżkach rowerowych, zauważyć można mnóstwo rodziców z dziećmi na rowerach. Czy może być coś lepszego od wspólnie spędzonego czasu w gronie rodzinnym, na świeżym powietrzu, podczas uprawiania sportu? Wspólna jazda na rowerze to czas, który można spędzić razem i naprawdę skupić się na sobie, bez dodatkowych rozpraszaczy w postaci telefonów, tabletów czy konsol do gier. Jeśli dodatkowo jazdę na rowerze zaplanujemy w formie wycieczki do wcześniej nie odwiedzanego miejsca, może mieć ona walory edukacyjne i krajoznawcze. Wspólna z dziećmi jazda na rowerze, to też przekazywanie im pozytywnego wzorca i kształtowanie dobrego nawyku spędzania czasu wolnego aktywnie, na powietrzu, z dala od mediów.

Jazda na rowerze daje też możliwość poznawania nowych osób. Na portalach społecznościowych odnaleźć można wiele miejsc, w których nieznane dotąd sobie osoby umawiają się na wspólną jazdę na rowerze. Organizowane są różne wycieczki rowerowe  lub kolarskie ustawki, do których dołączyć może każdy, kto tylko ma na to ochotę. W ten sposób powstaje coraz więcej grup rowerowych, skupiających ludzi o takich samych zainteresowaniach i wspólnej pasji. W grupach takich oczywiście bardzo łatwo o nowe znajomości a czasem nawet prawdziwe przyjaźnie. Dla wielu osób jazda na rowerze spełnia więc ważną funkcję socjalizacyjną i nierzadko jest jedynym sposobem na wyjście poza własne grono znajomych i poznanie nowych ludzi. 

Zobacz wpis "Wycieczka rowerowa na sportowo: coffee ride"

Środek transportu

Chociaż jeszcze trochę nam brakuje do rowerowej Holandii, to już dziś zaobserwować  u nas można wzrastającą liczę osób dojeżdżających do pracy rowerem - często niezależnie od pogody i pory roku. Brak konieczności stania w korkach, codzienny regularny trening fizyczny poprawiający stan zdrowia, oszczędność pieniędzy a często również oszczędność czasu, to najważniejsze zalety dojeżdżania do pracy rowerem. Jeśli dodamy do tego wzrastającą w społeczeństwie świadomość ekologiczną, spodziewać się można, że rower będzie oczywistym wyborem dla coraz większej ilości Polaków. 

Rower jest również najłatwiejszym i najbardziej dostępnym środkiem transportu. Osoba, która zaczyna przygodę rowerową, już po dwóch, trzech tygodniach regularnych treningów, jest w stanie bez wysiłku pokonywać dystanse 40 - 50 kilometrowe. Rowerzyści, z dwukrotnie dłuższym doświadczeniem mogą z powodzeniem pokonywać dystanse około 100km. W tym kontekście, rower stanowi sensowną alternatywę dla innych środków transportu, a w momencie w którym dodamy tu inne korzyści wynikające z samej jazdy na rowerze, spodziewać się można dlaczego zwiększania udziału rowerzystów w codziennym transporcie. 

Powody, by jeździć na rowerze mogą być różne. Jednym zależeć będzie na sprawności fizycznej. Innych rower będzie wspierał w procesie zrzucania kilogramów. Dla jeszcze innych jazda na rowerze będzie elementem spajającym i zbliżającym członków rodziny, przyjaciół i znajomych. Są i tacy, dla których rower to tyle co autobus lub tramwaj - zwykły środek transportu. Nie można zapomnieć też o tych, dla których jazda na rowerze to prawdziwa pasja i nie wyobrażają sobie bez niego życia. Jest jednak pewne, że niezależnie od indywidualnych motywacji, każdy regularnie jeżdżący rowerzysta, doświadczy pozytywnych efektów uprawiania tego sportu. Odnotuje poprawę swojego stanu zdrowia, sprawności i kondycji fizycznej. Poczuje się bardziej zrelaksowany a dzięki stałemu rozładowywaniu codziennych napięć, mniej zestresowany. Czy trzeba czegoś więcej?

Jazda na rowerze to po prostu sport po zdrowie.

Tagi