This is a demo store. No orders will be fulfilled.
Jakie spodnie na rower? Ranking

Zastanawiasz się, jakie spodnie na rower wybrać, by zapewnić sobie komfort w każdych warunkach? W naszym rankingu przygotowaliśmy najlepsze propozycje na zimę i okres przejściowy. Jak wybrać odpowiednią odzież na rower? Podpowiadamy!
Spis treści:
- Na co zwrócić uwagę przy wyborze spodni rowerowych?
- Spodnie na każdą pogodę – modele na lato i zimę
- Spodnie z wkładkami – zalety i wady
- Ranking najlepszych spodni rowerowych dostępnych na rynku
- Zakończenie
Na co zwrócić uwagę przy wyborze spodni rowerowych?
Dobre spodnie rowerowe odpowiadają nie tylko za wygodę wynikającą ze specjalnej wkładki podpierającej Cię na siodełku, ale także chronią przed otarciami i regulują temperaturę ciała.
Dobór odpowiedniej odzieży wpływa na ogólną przyjemność z jazdy. W ubraniach, które są dobrze dopasowane do Ciebie, jeździ się częściej, dłużej i znacznie bardziej komfortowo. Dwa słowa na temat ubioru zimowego opowiedzieliśmy w naszym studiu nagraniowym.
Jakie spodnie rowerowe wybrać i które ich cechy są najważniejsze?
Szelki – dlaczego warto je mieć?
Spodnie rowerowe z szelkami to rozwiązanie, które gwarantuje dopasowanie i wygodę podczas jazdy. Dzięki szelkom spodnie pozostają na swoim miejscu niezależnie od intensywności pedałowania i pozycji na rowerze.
Szelki przeważnie wykonane są z przewiewnego materiału, co zapobiega przegrzaniu się w cieplejsze dni i sprawia, że nie czujesz ich na ciele podczas jazdy.
Materiał – klucz do komfortu
Spodnie na rower najczęściej wykonane są z mieszanek lycry, nylonu i elastanu. Są to materiały, które łączą w sobie elastyczność, przewiewność i zdolność do odprowadzania wilgoci.
Materiał może być uzupełniony specjalnymi wkładkami docieplającymi lub membranami blokującymi wiatr. Jakie spodnie rowerowe na zimę wybrać? Takie, które ochronią Cię przed przeszywającym mrozem i opadami atmosferycznymi. A jakie spodnie rowerowe na jesień będą właściwe? Takie, które chronią przed deszczem, ale nie mają ciężkiej membrany chroniącej przed mrozem.
To pozwoli Ci zachować komfort termiczny nawet podczas długiej jazdy.
Wkładka – wygoda na dłuższych trasach
Jednym z najważniejszych elementów każdego modelu spodni rowerowych jest wkładka. Powinna być anatomicznie dopasowana i wykonana z materiałów antybakteryjnych, które redukują ryzyko otarć i podrażnień.
Specjalistyczne wkładki piankowe lub żelowe o wysokiej gęstości skutecznie amortyzują wstrząsy i podnoszą komfort jazdy.
Zobacz też: Spodenki na rower z wkładką żelową – ranking najlepszych modeli dla rowerzystów
Krój wyścigowy czy casualowy?
Krój wyścigowy będzie odpowiednim wyborem dla każdego rowerzysty, który szuka ubrań „opinających” ciało. Chodzi o wysoki poziom kompresji dający efekt „drugiej skóry”. Takie ubranie jest mniej komfortowe, ale stawia niewielki opór aerodynamiczny.
Krój casualowy (regular fit) zapewnia większą swobodę ruchów i jest przeznaczony do mniej wymagającej jazdy. Są to ubrania o „luźniejszej” formie niż typowo wyścigowe odpowiedniki.
Spodnie na wymagającą pogodę – modele na jesień i zimę
Jakie spodnie na rower zapewnią Ci komfort niezależnie od warunków pogodowych? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. W garderobie kolarza jeżdżącego przez cały rok powinny znajdować się trzy zestawy odzieży: letnia, przejściowa i zimowa.
Niestety z racji na zmianę warunków pogodowych i niskie temperatury, trudno jest pogodzić jesień i zimę jedną parą uniwersalnych spodni.
Sprawdźmy więc, czym różnią się poszczególne propozycje.
Okres przejściowy (jesień/wiosna)
Trek Circuit Softshell
To dobry wybór na chłodne i wietrzne dni w okresie przejściowym. Pokryte są materiałem typu softshell, który oferuje umiarkowaną izolację termiczną. Ich tylna sekcja wykonana jest z materiału termicznego, który zapewnia wysoki poziom oddychalności i odprowadzania nadmiaru wilgoci.
Przednia część spodni wykonana jest z materiału blokującego wiatr i chroniącego przed przeszywającym zimnem. Konstrukcja ma także panele oddychające, które minimalizują ryzyko przegrzania podczas intensywnej jazdy. Komfort jazdy podnosi w nich wbudowana wkładka redukująca nacisk na okolice krocza.
To spodnie, które sprawdzą się podczas jesiennej jazdy w temperaturach od -4 do 10 stopni Celsjusza.
Trek Circuit Thermal Unpadded Cycling Tight
To wszechstronna opcja przeznaczona do używania w okresie przejściowym. Ich wbudowana wewnętrzna warstwa termiczna pomaga utrzymać komfort termiczny w chłodniejsze dni, a brak wbudowanej wkładki pozwala użyć ich w różnych dyscyplinach sportu.
Elastyczny pas i lekko dopasowany krój sprawiają, że są to spodnie wygodne podczas różnych aktywności rowerowych. Ich materiał charakteryzuje się szybkim odprowadzaniem wilgoci.
To produkt, który polecamy każdemu, kto nie chce spodenek z wkładką rowerową.
Sezon zimowy
Assos Mille GT Winter Bib Tights C2
To produkt specjalnie opracowany pod kątem jazdy rowerem w mroźne dni. Spodnie te wykorzystują zaawansowane technologie izolacyjne, które skutecznie zatrzymują ciepło ciała i jednocześnie odprowadzają wilgoć na zewnątrz.
Ich materiał z membraną przeciwwiatrową i wodoodporną skutecznie chroni przed śniegiem, deszczem i lodowatym powietrzem. Spodnie posiadają także odblaskowe elementy zwiększające Twoją widoczność na drodze. Jeśli nie wiesz jakie spodnie na rower zimą wybrać, by było Ci Ciepło, to Assos Mille GT Winter Bib Tights C2 są stworzone dla Ciebie.
Ich ergonomiczny krój i miękkie, oddychające szelki zapewnią Ci komfort nawet podczas długich tras. Dodatkowo spodnie Assos Mille GT Winter Bib Tights C2 mają wszytą jedną z najskuteczniejszych wkładek, jakie są dostępne na rynku. To pozwoli Ci na komfortowe wykonywanie długich jednostek treningowych bez względu na warunki za oknem.
Jeśli budżet nie jest dla Ciebie ograniczeniem, to zdecydowanie polecamy odzież zimową Assos. To prawdopodobnie najlepsze ubrania rowerowe, jakie można kupić.
Assos Equipe R Habu Winter Bib Tights S11
Jakie długie spodnie na rower wybrać na intensywny zimowy trening? Assos Equipe R Habu Winter Bib Tights S11 sprawdzą się zarówno na treningu, jak i na intensywnym wyścigu przełajowym. Ich aerodynamiczny wyścigowy krój łączy lekkość z ochroną przed wiatrem i wilgocią.
Spodnie wyposażone są w membranę okrywającą okolice krocza, która skutecznie chroni przed zimnym wiatrem i wodą. Dodatkowo cała tkanina, z której zostały wykonane, jest wodoodporna.
Assos zastosował w tym modelu materiał Airblock.1098, który jest najlżejszą membraną w ich ofercie oraz RX Extreme – panele blokujące zimne powietrze. W spodnie wbudowana jest także technologia Acqua Shield Tec, która sprawia, że woda skutecznie spływa z powierzchni materiału, utrzymując suchy mikroklimat wewnątrz.
Szelki wykorzystują konstrukcję X-Frame, która stabilizuje wkładkę i główny panel spodni. Dzięki temu ryzyko opadania materiału w dolnej części pleców jest minimalne, a spodnie dobrze leżą na Tobie nawet podczas intensywnej jazdy.
Assos w tym modelu zastosował także nową wkładkę Equipe R S11, którą zaprojektowano z myślą o najwyższym komforcie i wsparciu okolic krocza i pośladków.
Jakie spodnie na rower wybrać, by wziąć udział w wyścigu przełajowym w zimie? Polecamy Assos Equipe R Habu Winter Bib Tights S11.
Przeczytaj również: Jak się ubrać na rower na 0 stopni Celsjusza
Spodnie z wkładkami – zalety i wady
Spodnie z wkładką to jeden z najważniejszych elementów kolarskiej garderoby. Ich używanie niesie za sobą szereg zalet i można je śmiało zakwalifikować jako „sportową odzież funkcjonalną”. Pomimo wielu korzyści, które oferują, mają także wady, które będą wykluczały ich użycie w pewnych sytuacjach.
Jakie spodnie rowerowe wybrać, by jazda była komfortowa? Zdecydowanie takie, które mają wszytą wkładkę.
Dlaczego warto wybrać spodnie z wkładką?
Amortyzacja nacisku i ochrona zdrowia
Wkładka w spodniach rowerowych skutecznie zmniejsza nacisk na kości kulszowe i okolice krocza. Jest to pomocne przy długich trasach, a obecność wkładki skutecznie podnosi komfort jazdy. Dobrej jakości wkładki chronią Twoją skórę przed otarciami i podrażnieniami.
Oddychalność, odprowadzanie wilgoci i wygoda
Wkładka odprowadza nadmiar wilgoci z powierzchni skóry i sprawia, że pozostaje ona sucha nawet podczas intensywnego wysiłku. Większość producentów integruje z wkładkami technologie działające antybakteryjnie, co zapobiega powstawaniu infekcji i podrażnień skóry.
Jakie wady mają spodnie z wkładką?
Cena
Spodnie z wkładkami (szczególnie te od renomowanych producentów) są droższe niż ich odpowiedniki bez wkładek. To wynik zastosowania dodatkowych technologii i materiałów, które mają na celu podniesienie komfortu.
Wymagająca pielęgnacja
Aby zachować właściwości antybakteryjne i oddychające wkładki, należy je w odpowiedni sposób pielęgnować. Spodnie powinny być prane w niskich temperaturach i suszone zgodnie ze wskazówkami od producenta. Zaleca się także stosowanie delikatnych detergentów, które nie będą degradowały materiału.
Czas schnięcia
Niektóre wkładki (zwłaszcza te żelowe) mogą wymagać dłuższego schnięcia po praniu. Może to być uciążliwe dla osób, które mają niewiele zestawów odzieży treningowej.
Brak uniwersalności
W porównaniu z modelami bez wkładek, spodnie te są przeznaczone tylko do jazdy na rowerze.
Czy warto kupić spodnie z wkładką? Zdecydowanie tak! To jeden z elementów odzieży, który bezpośrednio wpływa na komfort jazdy. Mimo tego, że początkowo używanie spodni tego typu wymaga przyzwyczajenia, to kto zacznie w nich jeździć, ten nie wróci do zwykłej odzieży sportowej na rowerze.
Ranking najlepszych spodni rowerowych dostępnych na rynku
W naszej ofercie mamy kilku renomowanych producentów, którzy oferują wysokiej jakości odzież w różnych półkach cenowych.
Assos
To szwajcarska firma, która od lat wyznacza standardy w produkcji odzieży kolarskiej. W jej portfolio znajdziesz zaawansowane materiały i minimalistyczny design. Assos jest producentem, którego ubrania znajdziesz między innymi na trasach największych wyścigów świata.
Assos zalicza się do odzieży premium i oferuje najwyższą jakość na rynku. Filozofia firmy oparta jest na innowacyjności, precyzji wykonania i dążeniu do perfekcji w każdym detalu. Produkty marki objęte są programem dożywotniej gwarancji, czym firma podkreśla ich trwałość i wyjątkową jakość.
Sprawdź także: Zaawansowane technologie i elegancja – odzież rowerowa Assos
Rapha
To brytyjska marka, którą od niedawna mamy w swojej ofercie. Zdobyła uznanie wśród kolarzy na całym świecie głównie za sprawą eleganckiego designu, który łączy się z funkcjonalnością.
W ofercie Rapha znajdziesz produkty zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów. To prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalna marka kolarska wśród rowerowej społeczności na Instagram i Strava.
Trek/Bontrager
Trek od długiego czasu produkuje odzież pod swoją marką Bontrager, która dostarcza wysoką jakość w rozsądnych pieniądzach.
Większość ich ciuchów to „złoty środek” pomiędzy wyglądem, funkcjonalnością i przystępną ceną. Użytkownicy cenią je za komfort noszenia i trwałość materiałów.
Endura
To szkocka firma, która oferuje odzież kolarską o dobrym stosunku jakości do ceny. Jeśli zastanawiasz się jakie spodnie rowerowe na zimę kupić, by były w rozsądnej cenie, to najprawdopodobniej w ofercie Endura znajdziesz coś dla siebie.
Produkty Endura cenione są za trwałość i jakość materiałów, co sprawia, że są atrakcyjną opcją zwłaszcza dla rowerzystów zaczynających przygodę z regularnym jeżdżeniem.
Zakończenie
Wiesz już jakie długie spodnie na rower dają korzyści i wiesz, dlaczego warto mieć je w swojej kolarskiej garderobie.
Jeśli tylko należysz do tych rowerzystów, którzy jeżdżą cały rok bez względu na warunki pogodowe, to odwiedź nasz sklep i sprawdź ofertę kolarskiej odzieży i akcesoriów.
Koniecznie sprawdź też nasz kanał YouTube i serię „Rowery Widzów”. Dzieje się w niej zaskakująco dużo!
Do następnego!