This is a demo store. No orders will be fulfilled.

Jakie pedały do MTB i roweru górskiego wybrać? Poznaj odpowiedź!

17/04/2023
Jakie pedały do MTB i roweru górskiego wybrać? Poznaj odpowiedź!

Jakie pedały do MTB są najlepszym wyborem? Różni producenci proponują odmienne rozwiązania. Jednak na pierwszy rzut oka poszczególne modele jednej marki wcale tak bardzo się od siebie nie różnią. Czy na pewno tak jest? Sprawdzamy!

Spis treści:

  1. Jakie pedały do roweru? Tym powinny się wyróżniać!
  2. Jakie pedały do MTB bądź roweru górskiego będą najlepsze?
  3. Najlepsze pedały do MTB i roweru górskiego – nasz ranking
  4. Jazda z przyjemnością – najlepsze modele pedałów!
  5. Pedały do roweu górskiego – czy już wybrałeś?

Jakie pedały do roweru? Tym powinny się wyróżniać!

„Wpinane” pedały to jeden z najważniejszych wynalazków w świecie rowerowym. Można postawić go na równi ze stworzeniem przerzutek, bo komfort i jakość jazdy dzięki SPD zostały wzniesione na wyżyny. 

pedaly-do-roweru-jakie-wybrc

Wielu rowerzystów po sprawdzeniu tego systemu potwierdza, że powrót do jazdy na „normalnych” pedałach, to całkowicie inny poziom. Użytkowanie butów SPD ze specjalnymi pedałami pozwala osiągać znacznie wyższą wydajność i przyjemność z jazdy.

Jest to wynalazek, który wymaga pewnego przyzwyczajenia i na samym początku wypięcie się z obuwia może przysparzać pewnych trudności. Kto, choć raz nie zaliczył spektakularnej gleby na skrzyżowaniu, czekając na zmianę świateł, ten nie wie, czym jest jazda w zatrzaskach, albo najlepsze wciąż przed nim.

Chcąc przybliżyć Wam temat, popełniliśmy film na YouTube na temat pedałów rowerowych do roweru górskiego. Jakość kinowa doskonali aktorzy, no i Felcik jako reżyser, który mimo wożenia ze sobą całego studia filmowego, lata za nami po lesie na platformach jak dziki. Mamy żywy przykład, że nie każdy potrzebuje SPD, żeby dobrze jeździć na rowerze. Właściwe pedały do roweru górskiego powinny się wyróżniać przede wszystkim długotrwałą niezawodnością i bezpieczeństwem w każdych warunkach.

Jakie pedały do MTB bądź roweru górskiego będą najlepsze?

Platformy vs platformy z gniazdem SPD vs SPD

Jakie pedały do roweru górskiego są najlepsze? Takie, które są zarówno wygodne, jak i bezpieczne dla Ciebie i Twojego stylu jazdy. 

Na rynku dostępne są trzy typy konstrukcji pedałów.

Platformy – najłatwiejsze w użyciu, powszechnie używane, w większości przypadków bardzo tanie. W jeździe wyczynowej są wciąż obecne w sportach grawitacyjnych. Zazwyczaj stosowane są zwłaszcza tam, gdzie potrzebna jest wygoda, a nie wydajność podczas pedałowania. Można używać ich w każdym obuwiu.

Jeśli nie chcesz korzystać z systemu SPD, a masz rower górski, pedały powinny mieć chociaż trochę kolców zapewniających przyczepność buta. To zwiększa bezpieczeństwo i kontrolę podczas jazdy.

Platformy z gniazdem SPD – pośrednie rozwiązanie, które pozwala na wygodną jazdę zarówno w zwykłym obuwiu, jak i specjalistycznych butach rowerowych. Ich wadą jest dość niska masa. Są często wybierane przez rowerzystów, którzy mają jeden rower, służący im zarówno jako środek transportu, jak i jednoślad do aktywnego spędzania wolnego czasu.

Pedały zatrzaskowe (SPD) – potocznie zwane „spd-kami” lub „zatrzaskami”. To system, który wymaga specjalistycznego, rowerowego obuwia z miejscem na przykręcenie bloków. To dzięki tym elementom możliwe jest połączenie buta z pedałem. Wbrew pozorom nie jest to rozwiązanie przeznaczone tylko dla tych, którzy chcą bić rekordy prędkości i jeżdżą agresywnie na rowerze. Jazda z pedałami zatrzaskowymi niesie za sobą wiele plusów także dla zwolenników spokojniejszego pokonywania kolejnych kilometrów.

Zobacz także: Prawidłowa pozycja na rowerze – jak siedzieć, żeby jeździło się lepiej?

jakie-pedaly-do-roweru

Pedały do roweru górskiego – na co zwrócić uwagę?

Ze względu na charakter jazdy rowerem górskim, istotne jest kilka czynników, które koniecznie musisz rozważyć przy zakupie. Pedały są częścią, która szczególnie narażona jest na działanie piachu, wody i błota. Jest to także element roweru, który stale poddawany jest obciążeniom podczas obrotu korbą. Istotne będą więc takie parametry, jak:

  • Ogólna wytrzymałość i jakość wykonania – główna oś pedału może być wykonana ze stali lub tytanu. Korpus główny w wielu modelach jest stalowy lub aluminiowy, a w najlepszych modelach może to być włókno węglowe lub tytan;
  • Waga – wbrew pozorom pedały są elementem roweru, na którym można oszczędzić całkiem sporo masy własnej roweru;
  • Łożyska i łatwość serwisu – warto dowiedzieć się przed zakupem, czy dany model pedałów jest „rozbieralny” i jakikolwiek serwis wchodzi w grę. W tej kategorii zdecydowanie przoduje Shimano ze względu na popularność i dostępność części. Na żywotność łożysk przede wszystkim ma wpływ jakość uszczelnienia. Profilaktycznie raz w roku zajrzyj do środka i przeprowadź czyszczenie, by zakupione pedały posłużyły Ci jak najdłużej;
  • Odporność na błoto – jest uzależniona od konstrukcji pedałów. Jeśli nie planujesz jeździć w deszczu, to możesz przymknąć oko na ten aspekt. Jednak ktoś, kto jeździ gravelem lub rowerem górskim w różnych warunkach pogodowych powinien mieć to na uwadze. Niektóre modele pedałów po zapchaniu błotem po prostu nie pozwalają na wpięcie buta.

Oglądając nasze video porównawcze, możesz dojść do wniosku, że zdania są podzielone co do tego, które modele dobrze sobie radzą w błocie, a które nie. Materiał to także źródło informacji na temat pozostałych, ważnych czynników decydujących o wyborze.

Sprawdź również: Bezbłędnie do celu? Poznaj najnowszy komputer rowerowy Garmin Edge 540 oraz Garmin Edge 840

pedaly-do-roweru-gorskiego

Najlepsze pedały do MTB i roweru górskiego – nasz ranking

Jakie pedały do roweru MTB wybrać? To zależy od tego, jaki preferujesz styl jazdy i czy planujesz zainwestować w buty rowerowe. Oto kilka modeli z konkretnymi opisami, dzięki którym dowiesz się, dla kogo zaprezentowane elementy będą trafionym zakupem: 

Shimano SPD PD-T421 – do turystyki i jazdy miejskiej

To model przeznaczony dla tych rowerzystów, którzy potrzebują rozwiązania uniwersalnego. Są dobrze wykonane, korpus pedału jest z aluminium oblanego tworzywem, a oś pedału wykonana została ze stali.

Ich dużą zaletą jest to, że z jednej strony mają platformę, a z drugiej gniazdo zatrzaskowe SPD. To fajne rozwiązanie dla kogoś, kto ma jeden rower i np. dojeżdża do pracy w normalnym obuwiu, ale czasami chce pojeździć w butach rowerowych. Do trekkingu i jazdy miejskiej będą nadawały się idealnie. 

Co ważne, w naszym teście waga pedałów pokazała 428 gramów, co jest wynikiem niezłym jak na połączenie SPD i platformy.

jakie-pedaly-do-roweru-1

Look X-Track EN-Rage Plus – Enduro, Trail

To model dedykowany do jazdy Enduro/Trail. Look zintegrował z zatrzaskiem platformę, która zwiększa powierzchnie styku z butem. To rozwiązanie sprawia, że komfort użytkowania jest lepszy w wymagającym terenie i poprawia w ten sposób stabilność podczas jazdy. 

Konstrukcja jest podwójnie uszczelniona i korzysta z łożysk maszynowych. Specjalna budowa ułatwia korzystanie z pedałów w błocie, a jakość wykonania jest na bardzo wysokim poziomie. Korpus powstał z aluminium, a oś pedału jest ze stali. To bardzo fajna i wytrzymała konstrukcja do ostrego jeżdżenia w terenie. 

Ich dużą zaletą jest kompatybilność z blokami SPD od Shimano. W ten sposób masz pewność, że z łatwością dokupisz do nich bloki, jeśli będzie taka potrzeba.

Kwestia dodatkowa, ale równie istotna – w naszym teście waga pokazała 457 gramów.

Shimano SPD PD-M647 – Enduro, Downhill, BMX, Trail

To bezpośrednia konkurencja (tańsza) Look X-Track. Konstrukcyjnie występują tutaj uszczelnione łożyska kulkowe i stalowa oś pedału. Korpus wykonany jest z żywicy i aluminium. Dużą zaletą jest spora platforma, która zapewnia dobre podparcie dla buta

Zdecydowanym minusem jest waga – 580 gramów. Pamiętać jednak trzeba, że jest to konstrukcja przeznaczona do użytku w trudnych warunkach – wytrzymałość i niezawodność jest stawiana w nich wyżej niż niska masa.

jakie-pedaly-do-roweru-3

Look X-Track Race Carbon – lekkie pedały do jazdy wyczynowej

Ten model jest bezpośrednią konkurencją najlepszego modelu Shimano XTR. Uwagę zwraca ich niska masa. Odpowiada za to korpus z włókna węglowego i ośka wykonana z aluminium. Look ma także wyższy wariant tego produktu, który ma tytanową ośkę i dzięki temu jest jeszcze lżejszy.

To, co spodoba się wymagającym użytkownikom, to spory zakres regulacji, bo Look pozwala nie tylko na szeroką regulację zakresu napięcia sprężyny. Możesz także dopasować kąt wpięcia i wypięcia buta.

Konstrukcja jest tak przygotowana, by pedały były niezawodne nawet w trudnych warunkach pogodowych. Dla osoby, która jeździ maratony lub ściga się na XC, będzie to model idealny.

Podobnie jak w innych modelach tego producenta, system jest kompatybilny z blokami Shimano. Look X-Track występują w kilku wariantach, które można dopasować do poziomu zaawansowania użytkownika. Różnią się między sobą materiałem, z którego je wykonano. 

Nawet najtańszy model z tej serii, jest bardzo ciekawą propozycją, bo konstrukcja jest uszczelniona i zapewnia stosunkowo dobre podparcie.

Time Atac XC 4 – hit cenowy i jakościowy?

Jest to podstawowy model tego producenta, który śmiało może stawać w szranki z modelami Shimano ze średniej półki. Jest przy tym duża szansa, że w bezpośrednim porównaniu będą sobie znacznie lepiej radziły w błocie od produktów japońskiego producenta.

Pedały wykonano na stalowej ośce, a korpus odlany został z kompozytu. W naszym teście porównawczym na YouTube możecie zauważyć, że Kamil je polubił. W końcu w kategorii cena/jakość to zdecydowany lider. Komplet kosztuje w okolicach 200 zł, a waży raptem 290 gramów.

Dodatkowo informacja – do ich użycia wymagane są dedykowane bloki TIME.

jakie-pedaly-do-roweru-5

Shimano PD M520 i M540 – „wół roboczy” od Shimano

Ta propozycja to prawdziwa „klasyka gatunku”. Są to dwa modele, które używane są przez miliony kolarzy na całym świecie. Proste w konstrukcji, wytrzymałe i stosunkowo niezawodne. 

Model M520 jest zbudowany na osi ze stali z uszczelnionymi łożyskami. Mechanizm zatrzaskowy średnio radzi sobie w trudnych warunkach pogodowych, a cała konstrukcja jest dość prosta w serwisie. Komplet waży 380 gramów.

Model M540 to ulepszona wersja M520. Lepiej uszczelniona i waży odrobinę mniej, bo komplet ma około 350 gramów.

Shimano PD-M8100 (Deore XT)

Gdyby ktoś miał wątpliwości, to jest to ulubiony model NieKamila i tak zwana „klasyka gatunku”. 

W rzeczywistości jest to rozwiązanie ze wzmocnionym uszczelnieniem łożysk, które dobrze znoszą uderzenia i jazdę w błocie. Pedały te nie należą do najlżejszych (340 gramów), ale prezentują wysoki poziom niezawodności i mają wszystkie niezbędne regulacje.

Ta konstrukcja jest ulepszana przez Shimano od wielu lat i właściwie, jeśli szukasz niezawodnych pedałów na zatrzaski, to możesz je brać w ciemno.

jakie-pedaly-do-roweru-6

Jazda z przyjemnością – najlepsze modele pedałów! 

Jakie pedały do MTB będą najlepsze? Wszystko wskazuje na to, że nasz ranking wygrał model Time Atac . Przemawia za nim zaawansowana konstrukcja, niska masa własna i rewelacyjna cena. Dla niektórych przeszkodą może być fakt, że nie obsługują bloków SPD od Shimano, jednak nie jest to zbyt duży problem. 

Bardzo interesująco prezentują się modele Look. Zarówno X-Track EN-Rage Plus, jak i X-Track Race Carbon, wydają się świetną alternatywą dla japońskiego Shimano. Dobrą informacją jest to, że obsługują system bloków Shimano, a konstrukcyjnie są bardzo dopracowane. Cenowo jednak przegrywają z propozycją Time.

„Klasyka gatunku”, czyli modele Shimano M520 i M540, a także Deore XT M8100 – tutaj nie można trafić źle. Szczególnie polecamy Shimano, jeśli nie stawiasz dużych wymagań zatrzaskom, a potrzebujesz czegoś, co jest solidne i zwyczajnie wykonuje pracę, do której zostało zaprojektowane. Miej na uwadze, że łatwość wpięcia i wypięcia w błocie w pedałach konstrukcji Shimano jest dyskusyjna. Można zrobić to lepiej i taniej, czego dowodem są, chociażby produkty Time.

Nasz ranking prezentuje się następująco:

pedaly-do-roweru-mtb

Pedały do roweu górskiego – czy już wybrałeś?

Wszystkie wymienione modele w tym artykule zobaczyć możesz na naszym kanale na platformie YouTube. Mamy też w naszym sklepie Sprint-Rowery kilka naprawdę dobrych propozycji i promocji, więc jeśli już wiesz, jakie pedały do MTB wybrać, to zapraszamy na zakupy.

Sezon się rozkręca, niech Wam pogoda dopisuje.

Do następnego!