This is a demo store. No orders will be fulfilled.
Jakie okulary wybrać na rower?

Niektórzy nie wyobrażają sobie jazdy na rowerze bez okluartów, a inni nawet nie pomyśleli o ich zakładaniu. Dla jednych to podstawa rowerowej mody i stylu, a dla pozostałych to zbędne akcesorium. Okulary rowerowe - jakie zadania spełniają, jakie są zalety wynikające z ich użytkowania, i co warto o nich wiedzieć aby wybrać odpowiednie dla siebie?
Spis treści:
- Po co okulary rowerowe?
- Rowerowe okulary przeciwsłoneczne i ich kategorie
- Okulary fotochromowe - co to i dla kogo?
- Okulary rowerowe a okulary korekcyjne
- Okulary na rower – wygoda i dopasowanie
- Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze okularów rowerowych?
- Jakie okulary na rower wybrać?
Po co okulary rowerowe?
Co zatem opowiada się za ich stosowaniem na rowerze? Podobnie jak każdy inny typ okularów, tak samo okulary rowerowe mają za zadanie poprawiać wizję i chronić oczy. Jak, kiedy i gdzie się to objawia?
Zdecydowana większość egzemplarzy wykorzystywanych podczas jazdy na rowerze to okulary przeciwsłoneczne. Podobnie jak te, które nosimy na co dzień, mają one za zadanie poprawiać nasze widzenie oraz chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. W związku z tym okulary rowerowe mają również wpływ na komfort jazdy, zmniejszając zmęczenie oczu przy długim wystawieniu na słońce.
Chronią również oczy przed wszelkimi zanieczyszczeniami, czy owadami. Zwłaszcza przy większych prędkościach osłaniają również przed wiatrem, co jest w stanie np. bardzo skutecznie rozwiązać problem łzawiących oczu.
Dobrze dobrane okulary do warunków są przydatne dla każdego rowerzysty, nie tylko dla zaciętych sportowców. Zarówno podczas ciężkich treningów, jak i swobodnej przejażdżki w weekend okulary na rower zapewnią odpowiedni komfort, a na dłuższą metę także wpłyną korzystnie na zdrowie oczu i zmniejszą ryzyko powstania nieprzyjemnych schorzeń, wywołanych choćby szkodliwym działaniem promieniowania UV.
Wpływ na to ma ich wyposażenie w dobrej jakości filtr, który ogranicza promienie słoneczne i zapewnia doskonałą widoczność niezależnie od warunków oświetleniowych. A te w słoneczne dni mogą być ekstremalne i wpływać na bezpieczeństwo jazdy. W przypadku okularów przeciwsłonecznych takie właściwości oferuje filtr UV400, który osłoni je przed pełnym zakresem szkodliwego promieniowania słonecznego.
Okulary kolarskie, oprócz ochrony, mogą też po prostu świetnie uzupełniać styl rowerzysty. Zdecydowana większość modeli dostępna jest w różnych kolorach, a więc wybierzesz takie, które pasują do Twojego ubioru. Pewne jest natomiast, że dobre okulary rowerowe muszą się również podobać. Oczywiście w pierwszej kolejności trzeba kierować się ich funkcjonalnością, ale nie trzeba rezygnować z wyglądu.
Rowerowe okulary przeciwsłoneczne i ich kategorie
Wszystkie okulary przeciwsłoneczne dzielimy ze względu na poziom przepuszczanego przez nie światła według kategorii:
-
0 kat. S0 - przepuszczalność światła 80-100%,
-
1 kat. S1 - 43-80%,
-
2 kat. S2 - 18-43%,
-
3 kat. S3 - 8-18%,
-
4 kat. S4 - 3-8%.
Decyduje to o warunkach, w których ochrona oczu przed promieniami słonecznymi będzie odpowiednia, a także zapewnią przy tym odpowiedni poziom przyciemnienia pozwalający na szczegółowe widzenie w danych warunkach oświetleniowych. Co za tym idzie - o sytuacjach, w których się sprawdzą.
Kategoria 0
To szkła transparentne. Sprawdzają się podczas jazdy w nocy i w warunkach o bardzo ograniczonej widoczności, gdzie chronią oczy przed warunkami atmosferycznymi i zabrudzeniami, a nie przed samym słońcem. To po prostu całkowicie przezroczyste soczewki.
Kategoria 1
Okulary, których zadaniem jest zazwyczaj zwiększenie kontrastu w dni z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Soczewki nie są transparentne i zwykle mają żółtą barwę. Stosuje się je w pochmurne i deszczowe dni do ochrony oczu przed zanieczyszczeniami i poprawy wizji.
Kategoria 2
Ma za zadanie chronić oczy przed intensywnymi promieniami słonecznymi, ale jednocześnie zachować dobrą widoczność podczas gorszych warunków atmosferycznych. To uniwersalne soczewki na umiarkowane warunki pogodowe, które jednak rzadko spotyka się w przypadku okularów rowerowych. Ich uniwersalność nie uwzględnia takiego poziomu przyciemnienia jak wyższe kategorie, ani transparentności tych niższych.
Kategoria 3
To zdecydowanie najbardziej popularne okulary przeciwsłoneczne stosowane na rowerze. Ich zadaniem jest ochrona wzroku w słoneczny dzień i stosuje się je w sezonie letnim, podczas jazdy na otwartych przestrzeniach w słoneczne dni. W tym wypadku największy wybór to okulary szosowe, ale często są wybierane również jako jedyne okulary na rower, jeśli jeździmy wyłącznie przy ładnej pogodzie, albo uzupełnia się je drugą parą na gorsze warunki oświetleniowe.
Kategoria 4
To “najmocniejsze” okulary przeciwsłoneczne. Mają za zadanie chronić wzrok w najbardziej wymagającej scenerii, jak np. w słoneczny dzień zimą, kiedy leżący śnieg potęguje poziom jasności. Kategoria jest tak skuteczna, że nie zaleca się stosowania jej do jazdy samochodem. Są to typowe okulary kolarskie. W przypadku jazdy na rowerze mogą się sprawdzić natomiast w najbardziej ekstremalnych, nasłonecznionych warunkach.
Będąc przy powyższych kategoriach warto wspomnieć o kolorze szkieł. Bowiem przy soczewkach o mniejszej przepuszczalności światła barwa zewnętrznej strony okularów nie musi wpływać na poziom przyciemnienia, a może dawać jedynie efekt wizualny. W zależności od modelu kolor może natomiast mieć istotny wpływ na wizję przez daną soczewkę, wpływając znacząco na postrzeganie barw i kontrast widzenia, przez co modele w innym kolorze sprawdzą się lepiej w innej scenerii i przy innych preferencjach.
Dlatego, kiedy zadasz sobie pytanie, jakie okulary na rower, warto zainteresować się przepuszczalnością światła, bo ma to ogromny wpływa w trakcie jazdy. Niezależnie od tego, czy jeździsz na rowerze szosowym po gładkich powierzchniach, czy stawiasz na rower górski, zakup okularów musi chronić przed promieniowaniem UV, ale też gwarantować odpowiednią widoczność.
Okulary fotochromowe - co to i dla kogo?
Zmiana okularów, albo samych ich szkieł bywa uciążliwa. Zwłaszcza podczas zmieniających się warunków w trakcie jednej przejażdżki. Rozwiązaniem tego problemu są okulary z fotochromowymi szkłami.
Jak one działają?
W dużym uproszczeniu, nie zagłębiając się w szczegóły techniczne, szkła w tej technologii reagują na padające na nie światło. Przy większym natężeniu oświetlenia przyciemniają się, a gdy ono ustaje to samoczynnie poziom ich przyciemnienia spada. Oznacza to, że jedna para soczewek jest w stanie zmienić swój charakter od prawie transparentnych szkieł, po te o wysokim stopniu przyciemnienia.
Oczywiście wszystko co ma swoje zalety ma również wady. Te dotyczące szkieł fotochromatycznych dotyczą głównie “zakresu” ich pracy i czasu reakcji. Nie osiągają one tak wysokiego poziomu przyciemnienia jak tradycyjne soczewki przeciwsłoneczne wysokiej kategorii, a jednocześnie nie są idealnie transparentne.
Czas reakcji to opóźnienie określające, ile czasu zajmie okularom przyciemnienie i ponowne rozjaśnianie się po zmianie warunków oświetlenia. Zwykle przyciemniają się one szybciej niż rozjaśniają. Nie do końca jest to ich wadą, a bardziej cechą takiego rozwiązania. Na uwagę zasługuje natomiast fakt, że wysokiej jakości soczewki fotochromowe mają wyraźnie krótsze czasy reakcji niż ich tańsze odpowiedniki.
Cechą jest także ich wyższa cena w porównaniu do tego samego modelu okularów wyposażonego w tradycyjną szybkę. Natomiast biorąc pod uwagę fakt, że są one w stanie zastąpić nam wymienne szkła, to w niektórych sytuacjach, pomimo większej ceny, mogą się po prostu ostatecznie opłacać i pozytywnie wpłynąć na komfort jazdy.
Kiedy sprawdzi się takie rozwiązanie?
-
Gdy wychodząc na rower przewidujemy zmianę warunków atmosferycznych, albo planujemy powrót o zmierzchu.
-
Jeśli wychodzimy o świcie i wracamy w pełnym słońcu, albo po prostu gdy trasa prowadzi przez otwarte, nasłonecznione przestrzenie, a w innych częściach przez zacieniony las.
W takich sytuacjach pozwolą zapomnieć o noszeniu ze sobą dwóch par okularów, albo wymiennych szkieł i zawsze mieć na nosie te o odpowiednim stopniu przyciemnienia do warunków na trasie.
Okulary rowerowe a okulary korekcyjne
Dla osób z wadami wzroku okulary korekcyjne to codzienność. W związku z tym czerpanie korzyści z modeli przeciwsłonecznych na rowerze może być problematyczne. Na szczęście można to łatwo rozwiązać wybierając okulary umożliwiające zainstalowanie wkładki korekcyjnej.
To dodatkowa ramka, którą instaluje się po wewnętrznej stronie okularów, za ich główną szybką. Musi być ona dopasowana do danego modelu i można w niej osadzić soczewki korekcyjne o odpowiednich parametrach, według indywidualnego zapotrzebowania. W ten sposób uzyskujemy wygodne i stabilne połączenie właściwości okularów rowerowych i korekcyjnych. Nie trzeba też zaopatrywać się w soczewki kontaktowe, by poskromić wady wzroku na rowerze. Są to więc rowerowe okulary korekcyjne, które miłośnik dwóch kółek może dopasować do swoich potrzeb.
Okulary na rower – wygoda i dopasowanie
Podczas wyboru zdecydowanie warto zwrócić uwagę na aspekt dopasowania okularów do kształtu twarzy. Dobrze dobrane nie tylko świetnie wyglądają, ale też pozwalają na dokładną ochronę przed wiatrem i zapewniają wysoki komfort noszenia.
Regulowany nosek czy kształt zauszników lub samej ramki, będą miały w tej kwestii znaczenie. By wybrać dobre okulary rowerowe oczywiście najprościej je przymierzyć. Jakikolwiek ucisk nie może wchodzić w grę, a same okulary nie powinny spadać.
Okulary warto również przymierzyć do posiadanego kasku, i na odwrót. Górna część ramki zawadzająca o skorupę w przedniej części, albo zauszniki kolidujące z konstrukcją kasku po bokach to sytuacje które absolutnie nie wchodzą w grę pod względem zarówno wygody, jak i późniejszej stabilności okularów w czasie jazdy.
Kształt to często kwestia indywidualnych preferencji. Niektórym pasują bardziej tradycyjne i sprawdzone okulary sportowe, a innym nowoczesne modele z jedną szybą, bez przerwy na nosie. Razem z dopasowaniem warto tutaj wybrać taki model, który nie będzie ograniczał pola widzenia. Może wpływać na to zarówno szeroki nosek, jak i sama ramka. Pod tym względem zdecydowane zalety posiadają okulary o dużej powierzchni. Poprawiają one wizję, ale jednocześnie lepiej radzą sobie ze wspominanym już wiatrem, zabrudzeniami, czy owadami, osłaniając większą część twarzy.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze okularów rowerowych?
Do cech odróżniających dobre okulary rowerowe zaliczyć można odporność na parowanie szkieł, przez wyposażenie ich w powłokę antyfog, ale wpływ ma na to również sam kształt okularów i ich szczegółowo zaprojektowana wentylacja. Odpowiedni przepływ powietrza nie tylko zapobiega parowaniu, ale także jest korzystny dla oczu i naszego komfortu w trakcie dużego wysiłku. W kwestii samych szkieł ich zaletą może być również wysoka odporność na zarysowania, albo powłoka hydrofobowa, z którą okulary będą lepiej radzić sobie podczas jazdy w deszczu.
Jeśli zależy nam na dobieraniu okularów w zależności od panujących warunków jedną z opcji są modele umożliwiające wymianę soczewek. Przy takim rozwiązaniu można dobrać ich rodzaj przed każdą jazdą, albo zabrać ze sobą dodatkową szybkę w trasę. Możliwość dokupienia dodatkowych szkieł do wybranych oprawek może okazać się także przydatna jeśli w przyszłości zdecydujemy się na dobranie takich o innym poziomie przyciemnienia, albo zajdzie potrzeba wymiany uszkodzonej szybki na nową.
Niektóre modele pozwalają na dobranie także szkieł fotochromatycznych, pozwalając na skompletowanie całego zestawu, gotowego na każde warunki i każdą sytuację, który będzie oparty o nasze ulubione i najlepiej leżące oprawki.
Jakie okulary na rower wybrać?
Jak widzisz, pod uwagę trzeba wziąć wiele kwestii, które pomogą odpowiedzieć na pytanie, jakie okulary na rower wybrać. Dostępne są modele sportowe, okulary rowerowe damskie, okulary na rower szosowy, modele z szerokimi szkłami czy inne modele, które świetnie nadają się do jazdy na rowerze. Szeroki wybór sprawia, że o wiele łatwiej jest dobrać okulary rowerowe do własnych potrzeb.
Zastanawiasz się właśnie, jakie okulary na rower wybrać? Sprawdź ofertę sklepu Sprint-Rowery, gdzie znajdziesz różne rodzaje okularów rowerowych i z pewnością wybierzesz takie, które będą Ci pasować.