This is a demo store. No orders will be fulfilled.

Jaki rower wybrać – o typach rowerów, różnicach miedzy nimi i ich zastosowaniu

27/04/2024
Jaki rower wybrać – o typach rowerów, różnicach miedzy nimi i ich zastosowaniu

Zakup roweru to nie lada wyzwanie, biorąc pod uwagę, ile jest ich dostępnych na rynku. Im bardziej zagłębisz się w temat, tym więcej wątpliwości może powstać. W tym artykule wyjaśnimy, jaki rower wybrać w zależności od tego, gdzie sprawdzą się najlepiej.

Spis treści:

  1. Jaki rower wybrać spośród dostępnych na rynku?
  2. Rowery crossowe i trekkingowe – najbardziej uniwersalne
  3. Dla kogo rower miejski?
  4. Rower górski do jazdy terenowej
  5. Rower szosowy – nie tylko dla kolarzy
  6. Rower gravel – gdzie się sprawdzi?
  7. Rowery elektryczne, czyli jazda ze wspomaganiem
  8. Jaki rower wybrać? To już zależy od Ciebie

jaki-rower-wybrac

Jaki rower wybrać spośród dostępnych na rynku?

Rower górski, trekkingowy, miejski, szosowy, crossowy, gravel, elektryczny… Już samych rodzajów jednośladów jest sporo i może to wywołać lekki zawrót głowy. A kiedy już zdecydujesz, jaki typ jest dla Ciebie najlepszy, trzeba jeszcze wybrać odpowiedni model, bo to również jest bardzo istotne. W końcu dwukołowiec może służyć zarówno do sportu, jak i rekreacyjnej jazdy. 

W tym poradniku przedstawimy najważniejsze grupy rowerów, które są dostępne na rynku. Dzięki temu otrzymasz odpowiedź, jaki rower wybrać.

Rower trekkingowy i crossowy – najbardziej uniwersalne

Wybierając rower uniwersalny do codziennej jazdy do pracy lub rekreacyjne wycieczki w wolnym czasie, warto rozważyć rower crossowy lub trekkingowy. Pozwolą one na zastosowanie pełnych błotników, zainstalowanie bagażnika albo stopki, co sprawdza się podczas przewożenia dodatkowego bagażu i w przypadku niekorzystnej pogody. 

Uniwersalność rowerów nie oznacza jednak, że idealnie nadają się do wszystkiego. Ich charakter jest daleki od sportowego, na co wpływa, chociażby pozycja rowerzysty za kierownicą. W rowerach crossowych będzie ona bardziej pochylona niż w trekkingowych, ale w dalszym ciągu nie tak sportowa, jak już w przypadku rowerów górskich.

Oba typy rowerów posiadają najczęściej amortyzowane widelce o małym skoku, a oprócz tego rower trekkingowy ma często lekko wygiętą kierownicę i koła, które są nieco mniej dostosowane do jazdy po sypkiej nawierzchni w porównaniu do crossa.

Zbliżonym, pod kątem pozycji, typem roweru do crossowego jest rower fitness. Posiadają one w pełni sztywne ramy i wyposażone są w koła i napędy ukierunkowane na jazdę po asfalcie. Mają cienkie opony i napędy z grup szosowych.

O ile dwukołowce trekkingowe nie należą do sportowych, to ich zastosowanie nie musi być w pełni rekreacyjne. Jak sama nazwa wskazuje – są stworzone do trekkingu, który może obejmować trasy na wyprawach o długości nawet kilku setek kilometrów przy przewożeniu całego potrzebnego ekwipunku.

Rower crossowy Trek Dual Sport 3 Gen 5 2023

jaki-rower-wybrac2

To właśnie rower, który został zaprojektowany z myślą o tych użytkownikach, którzy szukają uniwersalności, szybkości i wygody jednocześnie. Wyposażenie go w zaawansowane technologie sprawia, że bardzo dobrze sprawdzi się zarówno do jazdy po asfalcie, jak i ścieżkach oraz drogach szutrowych.

Główną rolę odgrywa rama Alpha Gold wykonana z aluminium, co stanowi połączenie lekkości i wytrzymałości. O zwiększenie komfortu na wymagających trasach dba widelec z włókna węglowego, który świetnie radzi sobie z tłumieniem wibracji. Dopełnieniem możliwości jednośladu są przerzutka Shimano Deore z intuicyjną i niezawodną zmianą biegów oraz hamulce tarczowe Shimano.

Dla kogo rower miejski? 

Rower miejski nie bez powodu otrzymał taką, a nie inną nazwę. Pozycja użytkownika jest najbardziej wyprostowana w porównaniu do pozostałych typów dwukołowców. Wiąże się to z możliwością wygodnej obserwacji sytuacji w ruchu miejskim, a także zastosowaniem roweru w sytuacji, kiedy zależy nam na przejechaniu z punktu A do B na niewielkim dystansie i bez konieczności przebierania się.

Rowery miejskie mają wiele udogodnień w postaci koszyków na zakupy czy niskich ram, które ułatwiają wygodne wsiadanie bez przekładania nogi. Posiadają także uproszczone napędy z małą liczbą przełożeń, zazwyczaj w postaci piasty planetarnej (tzw. wewnętrzne przerzutki), co w wykorzystaniu miejskim ma korzyści w postaci ograniczenia prac serwisowych i możliwości zmiany biegów na postoju. Dodatkowo mają często również wygodne siodełka, które zwiększają komfort jazdy.

Czy rowerem miejskim można jeździć również poza miastem? Można, jednak pozycja i rodzaj napędu nie sprzyjają pokonywaniu dłuższych dystansów. Wyprostowana pozycja nie należy do najwygodniejszych do wielogodzinnej trasy, a liczba przełożeń utrudni jazdę z odpowiednią kadencją, czy nawet uniemożliwi wjazd pod większą górkę. Z tego względu rower crossowy lub trekkingowy jest bardziej uniwersalne, gdy zależy nam także na bardziej wycieczkowym zastosowaniu jednośladu.

Rower miejski Trek District 1 Equipped 2023

jaki-rower-wybrac3

Rower o prawdziwie miejskim charakterze, który świetnie sprawdzi się jako zdrowy środek transportu do pracy czy szkoły. Linki poprowadzone są wewnętrznie, a to pozwoliło uzyskać elegancki wygląd jednośladu. Ponadto przyjmiesz na nim komfortową pozycję, a specjalnie wyprofilowana kierownica zapewni jeszcze większą wygodę.

Napęd roweru jest w pełni zabudowany – jest to możliwe dzięki 7-biegowej przerzutce Nexus. Wytrzymałe hamulce tarczowe zwiększają bezpieczeństwo jazdy, a oświetlenie LED sprawi, że możesz poruszać się nawet po zmroku. Oprócz tego District 1 wyposażony jest w bagażnik i błotniki, dzięki czemu przewieziesz dodatkowy ładunek i nie ubrudzisz się w gorszą pogodę. 

Rower górski do jazdy terenowej

Rower MTB

Wykorzystanie popularnego górala jako roweru uniwersalnego coraz bardziej odchodzi do lamusa, a sam rower MTB to dzisiaj wyspecjalizowana maszyna do jazdy w prawdziwie wymagającym terenie. Rowery górskie to bardzo duża rodzina i znajduje się w niej wiele dwukołowców o zupełnie różnych zastosowaniach. 

Rower XC

Z jednej strony znajdziemy tam wyścigowe rowery XC do startów w zawodach cross-country, polegających na pokonywaniu okrążeń na trasie usianej przeszkodami i podjazdami. Takie rowery najbardziej ze wszystkich górali nadają się do stromych podjazdów ze względu na niską masę, pozycję umożliwiającą dociskanie przedniego koła do podłoża i napęd z „lekkimi” przełożeniami. 

Rower downhill

Po drugiej strony barykady są zaś rowery downhill. Cechują się całkowicie odwrotną geometrią, co pozwala prowadzić rower podczas zjazdu na stromych zboczach. Posiadają pełną amortyzację o nawet dwukrotnie większym skoku, niż rowery XC. To pozwala na skoki i zjazdy w najtrudniejszych terenach. Nie nadają się jednak przez to całkowicie do podjeżdżania czy nawet zwykłej jazdy na płaskiej trasie. 

Enduro

Wśród bardziej wyśrodkowanych modeli są takie do jazdy trailowej lub enduro. W rowerach górskich zwykle mamy do czynienia z pełnym zawieszeniem (full suspension), ale górale do jazdy nieco bardziej rekreacyjnej występują też jako hardtaile – jednoślady bez tylnego zawieszenia, ale z przednim amortyzowanym widelcem.

Wśród rowerów górskich istnieją także modele w dolnych przedziałach cenowych – do jazdy rekreacyjnej. Ich zastosowanie może być zbliżone do dwukołowców crossowych, ale wyróżniają się bardziej pochyloną pozycją, szerszymi oponami i większym skokiem amortyzatora. Nadają się zatem do szybszej jazdy po gorszym podłożu.

Rower górski Trek Procaliber 6

jaki-rower-wybrac4

Rower, który sprosta największym wyzwaniom. Wyróżnia go nowoczesny design i wytrzymałość. Specjalnie zaprojektowana geometria, gwarantuje stabilność i precyzję kierowania na trudnych trasach. Niezależnie od tego, czy są to szybkie zjazdy, czy wymagające podjazdy – kilometry pokonasz o wiele łatwiej.

Za odpowiedni skok odpowiada tutaj widelec RockShox, co ułatwi pokonywanie nierówności. 12-biegowy napęd Shimano Deore to zaś szeroki zakres przełożeń, idealny do różnorodnych stylów jazdy. O zwiększenie bezpieczeństwa dba hamulec Shimano MT200 z szerokimi tarczami, co gwarantuje natychmiastową reakcję.

Rower szosowy – nie tylko dla kolarzy

Myśląc o kolarstwie, prawdopodobnie pierwsza myśl wiąże się z kolarzami jadącymi na „szosówce” w peletonie. Właśnie do tego stworzone są rowery szosowe – do szybkiej i wydajnej jazdy po asfaltowych drogach.

Jest to możliwe dzięki przyjmowanej na nich pozycji, w czym pomaga kierownica typu baranek oraz koła na wąskich oponach (slick), co ogranicza opory toczenia. Są zatem bardzo wyspecjalizowane pod kątem jazdy po drogach z dobrą nawierzchnią. 

Możemy wśród nich znaleźć lekkie rowery do szybkiej jazdy na górskich trasach, rowery aerodynamiczne o specjalnej konstrukcji ramy, ograniczające opory powietrza kosztem masy, a nawet dwukołowce do jazdy na czas i triathlonowe, które zapewniają jeszcze lepszą aerodynamikę z uwzględnieniem specyficznej pozycji kolarza.

W ostatnich latach kolarstwo szosowe staje się natomiast coraz bardziej dostępne dla szerszego grona odbiorców o mniej bezwzględnie sportowym zacięciu. Z tego względu powstają rowery szosowe z geometrią typu endurance – wyższą główką ramy pozwalającą na nieco mniej pochyloną pozycję za kierownicą, czy rowery typu road plus pozwalające na zainstalowanie szerszych opon do jazdy po gorszej nawierzchni.

Rowery szosowe nadal nadają się jednak wyłącznie do jazdy po drogach, jednak pomimo małej uniwersalności są w tym bezwzględnie najlepsze.

Rower szosowy Cannondale CAAD Optimo 1 2023

jaki-rower-wybrac5

Przykład roweru szosowego, dla tych, którzy oczekują największej wydajności. Sprawdzi się nie tylko wśród profesjonalnych kolarzy, bo jest również doskonałą propozycją dla fanów asfaltowych wycieczek. Aerodynamiczny kształt ramy oraz zoptymalizowana geometria to możliwość rozwijania dużych prędkości przy utrzymaniu kontroli nad jednośladem. Dużą rolę odgrywa tutaj osprzęt Shimano Ultegra, dzięki któremu dobór przełożeń jest niezwykle łatwy i płynny.

Rower gravel – gdzie się sprawdzi?

Gravel to obecnie jeden z najbardziej popularnych tematów w świecie rowerowym. Bywają określane jako rowery szosowe do jazdy w terenie albo górskie z barankiem (typ kierownicy, która w gravelach jest nieco inna – posiada tzw. flarę, czyli wygięcie końcówek kierownicy na zewnątrz dla lepszej kontroli).

Rowery gravelowe to przede wszystkim rama bez amortyzacji, szerokie opony z bieżnikiem i gięta kierownica. Dzięki temu posiadają parametry zbliżone do szosówek przez jazdę na dolnym chwycie, a opony z bieżnikiem umożliwiają jazdę po szutrowej nawierzchni.

Natomiast wspomniane już rowery górskie posiadają znacznie inne właściwości, szczególnie dzięki amortyzacji, która pozwala na jazdę w kamienistym, ukorzenionym i pełnym nierówności terenie przy zachowaniu wyższego komfortu i zwrotności roweru. 

Gravel nie sprawdzi się najlepiej w takim terenie, ale będzie szybszy od roweru górskiego na gładkiej, szutrowej drodze. Rower MTB nadaje się zatem do jazdy po bezdrożach, a gravelowy może być wykorzystywany do jazdy w terenie, ale nadal po wyznaczonych drogach.

Rodzina rowerów szutrowych szybko się rozwija. Dostępne są już różne warianty, które skierowane są do wygodniejszej jazdy z dużą ilością ekwipunku, dzięki możliwości montażu bagażników. Nie brakuje też rozwiązań, które lepiej amortyzują nierówności. Rowery gravelowe są bardzo popularne do turystyki w formie bikepackingu. 

Bardziej tradycyjnym rozwiązaniem i o dłuższej historii roweru do jazdy w terenie z giętą kierownicą są rowery przełajowe. Wyraźnie różnią się one jednak geometrią ramy od rowerów gravelowych, która w typowej przełajówce jest krótsza, posiada wysoko umieszczoną górną rurę ramy do łatwego podnoszenia roweru i posiada większy prześwit. 

Rower gravel Trek Checkpoint ALR 4

jaki-rower-wybrac6

Jeśli szukasz wszechstronnego i szybkiego roweru, Trek Chekpoint to idealny sprzęd dla Ciebie. Wyposażony jest w wytrzymałą ramę Alpha Aluminium 300, która zapewnia świetną reakcję i wygodę nawet podczas długich wycieczek. Linki poprowadzone są wewnętrznie, a wbudowane mocowania na akcesoria sprawiają, że już od samego początku jednoślad jest gotowy na największą przygodę.

Producent wykorzystał tu hamulce tarczowe Tektro C550 oraz napęd 1x11 SRAM Apex, a to już bezkompromisowa kontrola i niezawodność na każdej trasie. Ponadto obręcze przystosowane są do bezdętkowych i szerokich opon, co przełoży się na wygodę podczas wycieczki.

Rowery elektryczne, czyli jazda ze wspomaganiem

Kolejnym popularnym tematem rowerowym są rowery elektryczne. To rowery wyposażone we wspomaganie w postaci silnika elektrycznego, który zwiększa moment obrotowy w czasie pedałowania, co skutkuje szybszą jazdą przy mniejszym włożonym wysiłku. Typowy e-bike dozwolony w ruchu ulicznym umożliwia wspomaganie w czasie jazdy do prędkości 25 km/h.

Obecnie w większości wymienionych wyżej typów rowerów dostępne są odpowiedniki z napędem elektrycznym. Szczególnie sprawdzają się one jako rowery miejskie, gdzie pozwalają na szybkie codzienne dojazdy z mniejszym wysiłkiem, oraz jako rowery górskie, które pozwalają cieszyć się dłuższymi i bardziej wymagającymi fizycznie trasami, mniejszym nakładem sił. 

Rower elektryczny Trek FX+ 2 2023

jaki-rower-wybrac7

Lekki, elektryczny rower miejski, który wspomoże Cię podczas każdej przejażdżki. Wyposażony jest w sztywny widelec, liczne mocowania do akcesoriów oraz akumulator o pojemności 250 Wh, co pozwoli na przejechanie ponad 50 kilometrów na jednym ładowaniu baterii. Jego funkcjonalność podnoszą błotniki, stopka i tylny bagażnik.

Jaki rower wybrać? To już zależy od Ciebie

Jak widzisz, wybór odpowiedniego jednośladu zależy głównie od tego, jak chcesz go wykorzystywać. Wybierz rower crossowy lub trekkingowy, jeśli potrzebujesz uniwersalności. Rower miejski sprawdzi się do dojazdów, a górski będzie najlepszy do pokonywania trudnych tras. Szosówka to gwarancja najwyższej wydajności, a gravel sprawi, że szybko pojedziesz nawet po szutrze. 

Już wiesz jaki rower wybrać! Wszystkie wymienione wyżej modele i typy jednośladów znajdziesz w sklepie internetowym Sprint-Rowery.