This is a demo store. No orders will be fulfilled.
Jaki kask rowerowy wybrać? Propozycje dla kobiet i mężczyzn

Wybierając się na przejażdżkę rowerową, warto odpowiednio się przygotować i zadbać o swoje bezpieczeństwo. Jednym z podstawowych elementów wyposażenia, które powinieneś mieć, jest kask rowerowy. Wielu początkujących kolarzy zadaje sobie pytanie – jaki kask rowerowy wybrać? Nasz artykuł podpowie, co warto wiedzieć o kaskach i czym kierować się podczas wyboru odpowiedniego modelu. Zapraszamy!
Spis treści:
- Po co kask na rower? Dobry kask rowerowy to podastawa!
- Jak poprawnie dobrać rozmiar kasku rowerowego?
- Jaki kask na rower wybrać? Przewodnik po różnych rodzajach
- Kask rowerowy męski – cechy i rekomendacje
- Kask rowerowy damski – jakie opcje są dostępne na rynku?
- Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając kask rowerowy?
Po co kask na rower? Dobry kask rowerowy to podastawa!
Ludzka czaszka mieści w sobie jeden z najcenniejszych organów – mózg – tak ważny i kluczowy narząd dla funkcjonowania człowieka. Nie stanowi jednak dla niego wystarczającej ochrony. Z tego powodu popularne i powszechne jest stosowanie kasków dla zwiększenia bezpieczeństwa głowy. Wykorzystywane są zarówno podczas różnego rodzaju prac, np. budowlanych, w których istnieje zagrożenie wypadkiem, jak i w sportach, w których występują duże prędkości lub ryzyko kolizji – jedną z takich aktywności jest jazda na rowerze.
Narażeni na wypadek są poruszający się z dużymi prędkościami kolarze szosowi, manewrujący na górskich trasach w terenie miłośnicy MTB, a także zwolennicy jazdy na dwóch kółkach w mieście, gdzie od kolizji czasami dzieli chwila nieuwagi. Dlatego w sprzedaży znajdziesz zarówno kask szosowy, jak i kaski MTB.
Sprawdź nasze porównanie: Gravel czy MTB? Który wybrać? Mamy odpowiedź!
Niezależnie od uprawianej dyscypliny, stylu, tempa jazdy, czy doświadczenia, niepożądany incydent może zdarzyć się każdemu, w najbardziej niespodziewanym momencie. W jego trakcie, podczas bezwładnego upadku, nie ma czasu na odruchy, ani próby uratowania się z sytuacji. Zwłaszcza przy większych prędkościach, albo przy wystąpieniu większych sił, jak w przypadku np. kolizji z samochodem. Takie zdarzenia mogą być tragiczne w skutkach i skończyć się poważnymi, trwałymi obrażeniami, a nawet śmiercią.
Ze względu na brak przewidzenia niebezpiecznego zdarzenia nie można lekceważyć potrzeby ochrony głowy i własnego bezpieczeństwa. Warto więc wyposażyć się w kask rowerowy. W sytuacji gdy będzie musiał spełnić swoją funkcję, okaże się kluczowym elementem, decydującym o stanie, w jakim wyjdziesz z niebezpiecznej sytuacji.
Na szczęście wiele rozwiązań zostało stworzonych, aby usprawnić i poprawić kask rowerowy. Jaki więc model wybrać? Najlepiej ten najbardziej bezpieczny, którego ochrona potwierdzona jest certyfikatami. Producenci nie pozostają bezczynni i przykładają kolejnych starań, opracowując kaski rowerowe i rozwijając stosowane w nich technologie. Wszystkie podejmowane działania mają za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo rowerzystów. W zależności od sposobu wykorzystania roweru napotykasz inne zagrożenia. Dlatego dobierana do dyscypliny ochrona głowy musi spełniać nieco inne zadania. Stąd mnogość rozwiązań i typów kasków, które zostaną omówione w tym artykule.
Jak poprawnie dobrać rozmiar kasku rowerowego?
Zanim padnie pytanie, jaki kask rowerowy męski lub damski wybrać, należy najpierw zastanowić się jak odpowiednio go dobrać do Twojej głowy. Niezależnie od typu kasku, o jego skuteczności w ogromnym stopniu decyduje odpowiedni rozmiar. Zdecydowana większość modeli na rynku posiada system regulacji, który pozwala na dopasowanie produktu do indywidualnego obwodu czaszki. Dany model występuje zazwyczaj w kilku rozmiarach, dla których podano przedział wartości kilku możliwych do ustawienia obwodów. To ułatwi wybór odpowiedniego kasku.
Aby zmierzyć obwód głowy, wykorzystaj elastyczną miarkę – najlepiej sprawdzi się centymetr krawiecki. Jeśli nie znajdziesz takiego produktu w swoim domowym zapleczu, możesz użyć zwykłego kawałka sznurka, a następnie zmierzyć uzyskaną długość. Pomiaru dokonaj na wysokości około 2 cm nad brwiami, prowadząc miarkę przez najszersze miejsce z tyłu głowy.
Dla pewności wykonaj kilka pomiarów. Kask powinien być odpowiedni, jeśli zmierzona wartość wypada w podanym dla danego rozmiaru przedziale. Warto tutaj unikać skrajności i wybierać rozmiar, w którym będziesz bliżej środka przedziału, co pozwoli zapobiec sytuacji posiadania zbyt dużego (w tym wizualnie) kasku, a także ułatwi swobodne założenie czapki pod spód w zimniejsze dni.
Przeczytaj także: Co ile wymieniać kask rowerowy?
Niestety z kaskami, podobnie jak z butami, jest tak, że nie każdy model pasuje do każdej budowy ciała. Dlatego kask rowerowy pomimo dobrze dobranego rozmiaru może źle leżeć przy Twoim kształcie głowy. Z tego względu warto przymierzyć produkt przed zakupem. Odpowiednio dobrany powinien po wyregulowaniu trzymać się na głowie i nie spadać, nawet bez zapięcia pasków (które zawsze w czasie jazdy muszą być odpowiednio zapięte!). Nie może również uciskać w żadnym miejscu, co szybko stałoby się niekomfortowe w czasie dłuższej przejażdżki. By wybrać dobry kask rowerowy, musisz więc wziąć pod uwagę głównie do rozmiaru swojej głowy, co zmniejszy ryzyko powstania urazów głowy.
Te istotne wskazówki są niezbędne, aby właściwie dobrać kask rowerowy. Jaki wybrać typ zapięcia kasku? Zapięcie klasyczne sprawdzi się bardzo dobrze. Nowsze, magnetyczne rozwiązanie cechuje kaski wyższej jakości i jest wygodniejsze – takie zapięcie można odpiąć za pomocą jednej ręki. Jednak podsumowując, to właściwy rozmiar kasku i kształt skorupy dopasowanej do Twojej głowy to najważniejsze parametry, które dobry kask rowerowy powinien posiadać. I to wtedy najlepiej chroni głowę.
Jaki kask na rower wybrać? Przewodnik po różnych rodzajach
Poniżej przedstawiamy rodzaje kasków rowerowych, które różnią się z zależności od typu oprawianego kolarstwa. Różnice będą szczególnie widoczne w budowie tych produktów. Który model będzie najbardziej odpowiedni dla Ciebie? Zobacz proponowane kaski rowerowe.
Kaski MTB i ich rodzaje
Jaki kask na rower górski wybrać? Czym powinien się charakteryzować? Podobnie jak zróżnicowane są dyscypliny MTB, tak samo zróżnicowane są wykorzystywane w nich kaski. W zależności od odmiany kolarstwa górskiego znajdziemy dopasowane do potrzeb i występującego ryzyka modele, które zapewnią odpowiednią ochronę głowy. Charakterystyczne dla większości dzisiejszych kasków MTB są daszki, stanowiące zazwyczaj dołączany element oraz skorupa zakrywająca w większym stopniu tylną część głowy. Nie zawsze musi być to jednak regułą.
W konkurencjach z rodziny cross-country, gdzie najważniejsze są osiągi, stosuje się lekkie i przewiewne kaski, które mają otwory wentylacyjne i są podobne swoją budową do kasków szosowych, a coraz częściej są to także dokładnie te same modele. To najbardziej minimalistyczna grupa kasków stosowanych w MTB, w których liczy się niska masa i wydajna wentylacja oraz elementy nieograniczające swobodę ruchów i osiągów zawodnika. Zwykle pozbawione są również dodatkowego daszka i zgrywają się swoim charakterem i stylem z obcisłym strojem kolarskim.
Dla fanów jazdy po ścieżkach i zjazdów w bikeparkach, do jazdy trailowej czy enduro wykorzystuje się typy kasków oferujące nieco większe zakrycie głowy niż w XC. Ich skorupa zasłania tył, lepiej chroniąc potyliczną część czaszki i jest nieco głębsza po bokach, przez co bardziej zakrywa skronie. W zdecydowanej większości modeli tego typu znajdziesz, wspomniany wcześniej, sporej wielkości, regulowany daszek. Zasłoni on twarz przed gałęziami, w razie upadku, a w niektórych przypadkach przyda się do lekkiego osłonięcia przed słońcem, czy padającym deszczem.
Uprawiający ekstremalne odmiany MTB, gdzie potrzeba najwyższego poziomu ochrony do jazdy wyczynowej, wykorzystują pełne kaski typu full face. Jak sama nazwa wskazuje, odznaczają się one budową osłaniającą całą głowę, włącznie ze szczęką. Z wyglądu przypominają kaski stosowane przez motocyklistów enduro, jednak ich konstrukcja znacznie się różni, a rowerowe kaski full face są wyraźnie lżejsze i posiadają lepszą wentylację. Modele tego typu znajdą swoje zastosowanie przede wszystkim w dyscyplinach zjazdowych i freeride’owych. To wybór osób uprawiających downhill, freeride, ścigających się w enduro, czy wykonujących ekstremalne ewolucje na rowerze górskim. Choć ogólnie zaliczają się do jazdy MTB, to jednak konkretne przeznaczenie ma ogromne znaczenie przy wyborze kasku.
Zainspiruj się: Rower w góry – jaki wybrać? Ranking
Kaski szosowe
Jak przystało na kolarstwo szosowe, w kasku stawia się na niską masę i dobrą aerodynamikę, połączoną ze skuteczną wentylacją. Dzięki takim cechom kask nie ogranicza osiągów kolarza, a modele opracowane pod kątem zminimalizowania oporów powietrza nawet pomagają urwać cenne sekundy w czasie wyścigu.
Wśród wszystkich modeli, zazwyczaj kaski szosowe sprawiają najbardziej minimalistyczne wrażenie, jednak są dopracowane do zapewnienia optymalnej ochrony w dyscyplinach, w których są wykorzystywane. Jednocześnie pomagają zachować wysokie osiągi i pozwalają na pełną swobodę ruchów.
Kaski szosowe to nie tylko domena kolarzy jeżdżących na szosie. Z powodzeniem sprawdzają się one również dla kolarzy górskich XC, miłośników przełajów, czy popularnej dziś jazdy gravelowej. Z tego względu mogą być wyborem dla rowerzystów uprawiających kilka z tych dyscyplin i pozwalać na wymienne stosowanie wraz z przesiadaniem się między rowerami.
Dla jeszcze większych osiągów, podczas jazdy na czas lub triathlonu, używa się opływowych kasków czasowych. Nastawione są one na jak największe ograniczenie oporów powietrza – posiadają więc charakterystyczny, wydłużony kształt z tyłu oraz wyposażone są w dopasowaną do skorupy szybę. Pozwalają na oszczędzanie cennej energii podczas jazdy z dużą prędkością, z odpowiednio dopasowaną pozycją na przystawce czasowej. To specjalistyczne kaski rowerowe dla zaawansowanych zawodników.
Przeczytaj również: Jak bardzo rower szosowy Polygon Helios a7 jest w stanie zwiększyć Twoją wydajność podczas jazdy?
Kaski turystyczne, miejskie i rekreacyjne
Jaki kask rowerowy powinieneś wybrać, jeżdżąc na rowerze spokojnie? Kask miejski, a może jeszcze inny typ kasku? Rekreacyjni rowerzyści i Ci wykorzystujący rower głównie do dojazdów nie potrzebują kasku MTB o wyżyłowanych parametrach, pomagających w biciu rekordów. Równie ważne jest dla tej grupy rowerzystów to, aby produkt był odpowiednio dopasowany, wygodny i nie zbyt ciężki, a także pozwalał na skuteczną wentylację. Dodatkowym atutem dla wszystkich, którzy poruszają się rowerem w ruchu ulicznym, będą dodatkowe odblaski, które producenci umieszczają często w tylnej części kasku. W niektórych modelach będą to nawet dodatkowe uchwyty do montażu lampki.
Osoby traktujące jazdę rekreacyjnie wybierają często podstawowe modele kasków MTB, czy szosowych, w których znajdują się przypinane, małe daszki. W szerokiej rodzinie kasków znajdziesz również bardziej ukierunkowane do Twojego zastosowania modele kasków turystycznych, czy miejskich, zapewniających skuteczną ochronę i bezpieczeństwo. Od bardziej sportowych modeli kasków odróżni je skorupa, która nieco bardziej okrywa głowę. Szczególnie w modelach do poruszania się po mieście zauważysz mniejszą liczbę otworów wentylacyjnych.
Czy technologie stosowane w kaskach zmniejszają ryzyko urazów? Rozwiązania in-mold i Mips
Poszukując odpowiedniego modelu, szybko natkniesz się na nazewnictwo przeróżnych, stosowanych w kaskach technologii. Jedną z najpopularniejszych jest konstrukcja in-mold. Jest dziś już praktycznie standardem w przypadku kasków rowerowych i niemal wyparła konstrukcję out-mold. In-mold polega na trwałym połączeniu zewnętrznej skorupy kasku z wewnętrzną częścią amortyzującą. Dzięki temu produkt jest znacznie trwalszy i odporniejszy na bardziej punktowe uderzenia, np. o kanciaste przedmioty. Każdy dobry kask rowerowy wykonano w tej technologii.
Drugim systemem, na który warto zwrócić uwagę jest Mips. Kask w tej konstrukcji wyposażony jest w dodatkową warstwę wewnętrzną, która ma za zadanie zwiększyć ochronę przed ruchem obrotowym głowy w czasie wypadku – warstwa skorupy zewnętrznej ma się poruszyć niezależnie od wewnętrznej siatki kasku przylegającej do głowy, rozpraszając tym samym siłę uderzenia i chroniąc mózg.
System Mips znacząco wpływa na zwiększenie poziomu ochrony oferowanej przez kask. To rozwiązanie znajdziesz w bardziej zaawansowanych modelach. Łatwo rozpoznasz obecność tego systemu po żółtej siatce wewnątrz produktu i żółtej naklejce z napisem Mips na zewnętrznej skorupie kasku.
Przykładem innego systemu (o zupełnie innej konstrukcji), który również ma za zadanie zwiększenie poziomu ochrony jest WaveCel stosowany w kaskach Bontragera. Rozwiązanie zaproponowane przez tę firmę jest wysoko oceniane.
Kask rowerowy męski – cechy i rekomendacje
Jaki kask rowerowy męski wybrać i na jakie cechy funkcjonalne zwracać uwagę? Mężczyźni ze względu na budowę, posiadają zazwyczaj większy obwód czaszki od kobiet (nie musi to być zasada, ponieważ każda osoba posiada indywidualny obwód głowy). Z tego też względu, same gabaryty kasku są większe. Większa automatycznie jest też jego masa. Jeśli chodzi o design, kaski męskie i damskie są do siebie podobne.
Jeśli zastanawiasz się jaki kask rowerowy wybrać, zdecyduj się na ten, przeznaczony do Twojego stylu jazdy. Omówione wcześniej rodzaje kasków rowerowych pomogą Ci wybrać ten odpowiedni.
Bontrager Blaze WaveCel
Dobry kask rowerowy dla mężczyzny do jazdy rowerem po górach musi posiadać mocną skorupę, chroniącą głowę rowerzysty przed niespodziewanymi upadkami. Omówiona wcześniej technologia WaveCel zastosowana w tym kasku zapewnia o wiele większą ochronę w stosunku do tradycyjnej pianki EPS używanej w tańszych kaskach. Specjalnie zaprojektowane wnętrze kasku i regulowany system mocowania na głowie znacznie poprawiają komfort jazdy. Otwory wentylacyjne z przodu i z tyłu kasku, pozwalają na wychwyt powietrza, co ogranicza nadmierne przegrzewanie głowy podczas jazdy.
MET Parachute MCR
Jaki kask rowerowy do kolarstwa grawitacyjnego wybrać? Jeżeli jeździsz bardziej hardcore’owo i zależy Ci na dodatkowej ochronie szczęki – zastanów się nad wyborem kasku fullface MET Parachute MCR. Wyglądem przypominają kaski motocyklowe. Jest to odpowiedni kask rowerowy do dyscyplin grawitacyjnych typu enduro czy downhill. Zaprojektowano go z myślą o maksymalnym poziomie bezpieczeństwa. Ponadto produkt posiada optymalny system wentylacji – rozwiązanie pożądane w bardziej zabudowanych kaskach. Odpinany daszek oraz szczęka pozwala spersonalizować go do własnego użycia, oraz zmniejszyć rozmiary podczas transportu.
HJC Valeco
Jeśli nie wiesz jaki aerodynamiczny kask rowerowy wybrać do kolarstwa szosowego, z odpowiedzią przychodzi ciekawa propozycja od firmy HJC. Duże otwory wentylacyjne, nowoczesny, aerodynamiczny kształt i niska waga kasku to najważniejsze cechy tego modelu. Technologia wykonania in-mold zastosowana przez producenta znacznie zwiększa bezpieczeństwo kolarza.
Kask rowerowy damski – jakie opcje są dostępne na rynku?
Jaki kask rowerowy damski warto kupić? Budowa damskich kasków rowerowych jest nieco inna od męskich odpowiedników ze względu na mniejszy obwód głowy u kobiet. Wpływa to również na mniejsze jego gabaryty. Lżejszy kask u kobiet wpływa pozytywnie na komfort noszenia. Ile powinien ważyć kask rowerowy przeznaczony dla kobiet? Nie ma na to jednej reguły, ponieważ istnieją różne rodzaje kasków rowerowych przeznaczonych do innych typów dyscyplin.
Twój styl jazdy to pierwsza wskazówka, aby dowiedzieć się, jak dobrać kask do odpowiedniego przeznaczenia. Dla kobiet także występują różne rodzaje – enduro, szosowe czy kaski na rower miejski. Istnieje wiele ważnych cech, które pomogą Ci podjąć decyzję. Zaproponowane przez nas modele dla kobiet posiadają maksimum udogodnień użytkowych.
KASK Valegro
Dobry kask szosowy dla kobiet, który zapewnia maksymalną ochronę głowy. Lekka konstrukcja oraz wygodny kształt sprawią, że zapomnisz co to źle dopasowany model. Opływowy wygląd wpływa również na aerodynamikę. Specjalne, podłużne otwory wentylacyjne poprawiają komfort jazdy poprzez minimalizowanie nagrzewania się i kumulowania wilgoci w kasku.
Abus Viantor
Doskonały kask dla początkujących amatorek kolarstwa, który posiada wiele cech droższych modeli. Komfort i bezpieczeństwo to najważniejsze zalety tego kasku. Technologię in-mold połączono z zewnętrznym, absorbującym materiałem EPS. Co może być wartością dodaną dla kobiet w tym przypadku? Model Viantor umożliwia wygodne noszenie włosów spiętych w kucyk. To pozwoli jeszcze lepiej dopasować kask rowerowy do rodzaju roweru i zapewni odpowiedni komfort jazdy.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając kask rowerowy?
Po wybraniu pasującego typu kasku i odpowiedniego rozmiaru zwróć uwagę na kilka elementów.
-
Jednym z bardziej wpływających na komfort użytkowania aspektów będzie wygodny system regulacji, a także dobre wykonanie pasków i samej klamry, które pozwolą na długie godziny komfortowego użytkowania. Dla pań i wszystkich osób z długimi włosami przydatny może okazać się większy otwór w tylnej części, który pozwoli na wygodne przeplecenie związanych włosów pomiędzy elementami mocowania kasku.
-
W przypadku bardziej intensywnego wykorzystania dobrą cechą jest również wymienna wyściółka. Możliwość jej odpięcia i wyprania pozwoli na łatwe odświeżenie po wyciskających siódme poty treningach.
-
Atutem może być też występująca w niektórych modelach siatka w przednich otworach wentylacyjnych. Zapobiega ona dostawaniu się owadów pod skorupę kasku w czasie jazdy, co zwłaszcza w okresie letnim uchroni przed zbyt bliskimi spotkaniami z insektami. Ważne są też dodatkowe elementy odblaskowe lub doczepiany daszek, który chroni przed promieniami słonecznymi.
Dostępna obecnie oferta modeli umożliwia również wybranie kasku dopasowanego do kształtu twarzy, a szeroka gama kolorystyczna na dobranie wedle preferencji do stroju czy koloru roweru. Bardziej rzucające się w oczy barwy, mogą zwiększyć widoczność na drodze.
W pierwszej kolejności należy pamiętać o zakupie sprawdzonych i przetestowanych produktów, o czym świadczy posiadany przez nie atest zgodności z normą DIN EN 1078 (CE). Trzeba też wiedzieć, że konstrukcja kasku ma za zadanie chronić głowę podczas jednego upadku. Z tego względu po wypadku musi on zostać wymieniony na nowy, nawet jeśli nie widać na zewnątrz uszkodzeń. Mogły one wystąpić w jego wewnętrznej strukturze i naruszyć ją do tego stopnia, że nie zapewni on odpowiedniej ochrony przy kolejnej kraksie. Producenci zalecają również wymianę bezwypadkowych egzemplarzy co jakiś czas.
Nawet dobry kask rowerowy znanego producenta powinno się wymieniać co kilka lat. Z tych względów należy zawsze kupować kaski rowerowe ze sprawdzonych źródeł i z oferty spełniających wyśrubowane normy producentów.
Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać odpowiedni kask rowerowy, odwiedź nasz sklep internetowy Sprint-Rowery, gdzie znajdziesz wiele ciekawych propozycji do każdej odmiany kolarstwa.