This is a demo store. No orders will be fulfilled.
Jaki rower gravelowy powinien wybrać ktoś, kto chce kupić fajne dwa kółka?

Teoretycznie odpowiedź na pytanie, jaki rower gravel wybrać, powinna brzmieć: „taki, na jaki możesz sobie pozwolić”. Jednak nie jest to wcale takie proste. W tym artykule bierzemy pod uwagę rowery gravelowe, które w niektórych przypadkach są już poza zasięgiem rowerzystów, którzy szukają po prostu jednośladu.
Spis treści:
Znajdziesz tu kilka bardzo mocnych propozycji z segmentu, w którym dzieje się bardzo dużo, bo opisywać będziemy rowery gravelowe ze średniej półki cenowej. Modele wybraliśmy specjalnie tak, by zadowolić tych użytkowników, którzy stawiają przed sprzętem konkretne wymagania i zwracają uwagę na nowinki techniczne. Rower szutrowy do dynamicznej jazdy? A może uniwersalny rower do codziennych dojazdów i weekendowych wypadów za miasto? Rower typu gravel sprawdzi się w tym wypadku bardzo dobrze.
Zanim przejdziemy do sedna, zdefiniujemy sobie jeszcze pojęcie „dobry rower”. W to określenie wpisuje się każdy model, który przy oparciu go pod kawiarnią na grupowej ustawce powoduje miłe komentarze kolegów i znajomych, ale jego zakup niekoniecznie zabił Twój budżet na trzy lata do przodu. Rowery typu gravel cechują się dużą rozpiętością cenową, ale dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie. I nie jest to tylko domena graveli, bo podobnie wygląda to w przypadku rowerów szosowych czy górskich.
Zapraszamy na przekrój fajnych graveli z sezonu 2023/2024!
Rower gravel – jaki wybrać?
GT Grade Sport 2024 – rower gravel dla tych, którzy potrzebują wszechstronności
GT Grade Sport 2024 jest tak udaną konstrukcją, że równie wielkim sukcesem, jak jego zaprojektowanie, jest jego zakup. Otwiera przed Tobą zupełnie nowe możliwości, więc jak tylko przyciągnął Twój wzrok, to nawet nie myśl o innym gravelu.
Piękna szara rama w matowym malowaniu nadaje mu niepowtarzalnego designu. Wszelkie linki i pancerze ukryte są wewnątrz, a płaska kierownica i spłaszczony mostek są nie tylko aerodynamiczne, ale także wyglądają bardzo atrakcyjnie.
Rower wyposażony jest w widelec z carbonu i mieszankę osprzętu Microshift. Dodatki w postaci siodełka i owijki wykonane zostały przez firmy Velo i GT Pavement. A gdyby tego było mało, jednoślad wyposażony jest w mechaniczne hamulce tarczowe.
Już teraz można podkreślić, że w tej cenie żaden rower z tego artykułu nie jest tak dobrze wyposażony i jeśli szukasz maszyny do gravelingu, a nie do ostrego ścigania, to bierz w ciemno.
NS Bikes RAG+ 2 – sportowy rower gravel w dobrej cenie
Od razu chcemy zaznaczyć, że nie jest to najbardziej komfortowy rower typu gravel w tym zestawieniu. Zarówno geometria ramy, jak i konfiguracja napędu będzie odpowiednia dla kolarzy świadomych i nastawionych bardziej na jazdę sportową niż komfort.
Nie zmienia to faktu, że mamy tutaj do czynienia ze świetną ramą z aluminium w pięknym malowaniu. Widelec z włókna węglowego, taperowana rura sterowa i mnóstwo gniazd do montażu akcesoriów zewnętrznych daje nam rower bardzo wszechstronny.
Zastosowany napęd SRAM Apex 1 jest wystarczający dla każdego, kto nie planuje walczyć tym rowerem o najwyższe stopnie podium w wielodniowych imprezach gravelowych.
Po zastosowaniu kół 27.5” zmieścimy opony o szerokości 2.2”, co pozwala na przeobrażenie NS Bikes Rag+2 w bardzo sprawny rower terenowy na sztywnym widelcu.
Jedna rzecz, do której można się przyczepić to użycie hamulców mechanicznych. W tej cenie NS Bikes mógł pokusić się o rozwiązanie wykorzystujące hamulce hydrauliczne.
NS Bikes RAG+ 2 możesz zobaczyć na naszym YouTube w jednym z filmów, tutaj. To bardzo fajny rower dla kogoś, kto ceni sobie wrażenia z jazdy ponad stabilność i komfort, jaki zwykle dają gravele.
Kross Esker 6.0 – rower gravelowy dla każego
To, że jest to jeden z najbardziej poszukiwanych graveli na rynku to nie przypadek. Jest to bardzo przemyślana propozycja od polskiego producenta.
Pierwsze, co rzuca się w oczy to to, że to bardzo ładna maszyna. Smukła rama z aluminium, pomalowana na czarno i zestawiona z oponami WTB Riddler, które imitują szytki, może się podobać.
Technologia użyta do produkcji tej ramy i potrójne cieniowanie zaowocowały bardzo dobrymi parametrami jazdy i niską masą własną całego roweru.
Do tego, Kross Esker 6.0 wyposażony jest w porządny widelec z taperowaną rurą sterową. Dodajmy sobie do tego koła DT Swiss ze sztywną osią i osprzęt klasy Shimano GRX810 (poza hamulcami, tu jest seria GRX400, a korba GRX600) i mamy do dyspozycji świetny rower typu gravel do jazdy w zasadzie wszędzie.
Czego chcieć więcej? By ten jednoślad był łatwiej dostępny. Kross Esker 6.0 to jeden z tych modeli, które niełatwo jest kupić w czasach, gdy na rynku brakuje wszystkiego, jednak jak go gdzieś znajdziesz, to śmiało bierz.
Giant Revolt 1 – propozycja od lubianej marki
Razem z opisem tego roweru przechodzimy do segmentu premium, co często wiąże się może i z większą ceną niż poprzednicy, ale razem z rowerem kupujemy pakiet serwisowy w postaci rozszerzonych warunków gwarancyjnych, przeglądów i lepszej technologii użytej zwłaszcza w przypadku produkcji ram.
Giant Revolt 1 to bardzo solidny i dobrze skonfigurowany rower gravelowy na nowoczesnej ramie z aluminium. Do dyspozycji mamy tutaj bardzo wszechstronną geometrię, która powoduje, że jednoślad nadaje się zarówno do komfortowej i stabilnej jazdy turystycznej, jak i bardziej agresywnej zabawy w lesie.
Wszystkie linki i pancerze poprowadzone są estetycznie wewnątrz ramy, a rower ma bardzo smukłą i elegancką sylwetkę. Zarówno kolor „grenadine”, jak i „deep lake” robią bardzo pozytywne wrażenie, a lakier jest dobrze zabezpieczony, co na pewno jest na plus przy jeździe w terenie i zwiększy jego żywotność.
Wszechstronność tego gravela wyraża także rozwiązanie FlipChip, czyli możliwość poszerzenia rozstawu kół w zależności od potrzeby. Prześwit na opony daje nam dużą możliwość dopasowania dwóch kółek do indywidualnych potrzeb. Giant Revolt mieści opony o szerokości 53 mm lub 2.0 po przejściu na standard 650b. W każdym wariancie ten rower gravel jedzie jak zły, o czym szerzej opowiada Kamil i NieKamil na naszym YouTube w tym nagraniu.
Do tego wszystkiego mamy oczywiście rurę sterową z włókna węglowego i osie przelotowe 12 mm, czyli jest lekko i sztywno nawet pod obciążeniem. Sztyca podsiodłowa D-Fuse tłumiąca drgania i fajna kierownica z flarą. Trzeba powiedzieć, że Giant dobrze wie, jak robić rowery gravel.
Minusy? W tej cenie można znaleźć rowery z GRX600, a tutaj mamy serię 400, choć dla wielu użytkowników nie będzie to wielka różnica, to warto to podkreślić.
Rondo Ruut AL 2 Hydro 2024 – dla tych, którzy cenią design
Rondo to polska marka, do której wzdychają niemal wszyscy rowerzyści, których interesuje graveling. To, co wyróżnia ich na rynku, to piękny design.
Są to rowery, wobec których trudno jest być obojętnym, a drobne detale i świetne wykończenie sprawiają, że po prostu cieszą oko nawet tych, którzy z kolarstwem nie są zaznajomieni.
Rama z aluminium ma mnóstwo możliwości montażu bagażników i akcesoriów, które przydadzą się w długiej trasie, a jej asymetryczny tylny widelec to znak rozpoznawczy tej marki. Z Rondo kojarzy się także widelec z włókna węglowego TwinTip, który pozwala na zmianę geometrii i rozstawu kół w zależności od tego, jak lubimy jeździć.
Spory prześwit w ramie daje możliwość zamontowania opon o szerokości 45C lub 2.2” po zmianie standardu na 650b, Ruut AL1 jest dobrze skonfigurowany i wszystko fajnie, jednak Rondo ma trudność z rywalizacją z markami premium znanych producentów, gdy weźmiemy pod uwagę cenę.
W niższych pieniądzach znajdziemy Giant Revolt 1, który jest bardzo poważnym konkurentem w tym segmencie. I mimo że Giant nie jest tak egzotyczny, to rowerzyści kierujący się ceną, tam skierują swoje spojrzenie, to chyba żaden rower gravel nie jest tak ładny i nie przyciąga wzroku.
Czy jest dobry? Bardzo, Rondo nie bez powodu zbudowało tak mocną markę na całym świecie i to po prostu rowery, które kupuje się sercem.
Marin Gestalt 2.5 2023 – tańsza, ale również dobra opcja
Marin to marka, którą kojarzą raczej zapaleni rowerzyści, ale to nie znaczy, że nie da się tu znaleźć odpowiedniego gravela do własnych potrzeb. Marin Gestalt 2.5 2023 to propozycja dla tych, którzy lubią mieszane tereny do jazdy – miasto, leśne szutry czy górskie wyboje. Jeśli jesteś osobą, która szuka przygód, ten model zdecydowanie powinien przykuć Twoją uwagę.
Rama wykonana jest z aluminium, linki poprowadzone są wewnętrznie, a do redukcji prędkości służą hamulce tarczowe Shimano Tiagra. Komponenty od strony mechanicznej dobrane są w taki sposób, by zapewnić Ci maksymalną przyjemność z jazdy. Ten gravel to połączenie cech, które oferuje zarówno rower szosowy, jak i przełajowy.
Trek Checkpoint SL 5 AXS Gen 3
Rama Trek Checkpoint SL 5 AXS Gen 3 to bardzo mocny punkt tego modelu. Nie chodzi nawet o to, że jest piękna. To po prostu jedna z najbardziej zaawansowanych technologicznie ram aluminiowych, jakie kiedykolwiek zostały wyprodukowane, co zbliża ją poziomem parametrów do ram z włókna węglowego.
Zastosowany osprzęt to wysokiej klasy Sram, który daje nam to bezproblemową zmianę biegów w nawet bardzo wymagających warunkach pogodowych.
Rower przystosowany jest do jazdy pod obciążeniem, nie brakuje gniazd montażowych na błotniki i bagażniki, rura sterowa jest taperowana, a koła mają sztywne osie. Na wyścigi długodystansowe to kawał niezawodnej maszyny.
Trek Checkpoint SL 5 AXS Gen 3 to jeden z najlepszych wyborów, jeśli należysz do grona osób, które obawiają się ram z karbonu w gravelu, a chcą jechać tam, gdzie ich wzrok poniesie.
Jaki gravel jest najlepszy?
Wszystko zależy od tego, co jest dla nas ważne przy używaniu roweru. Wymienione w artykule modele możemy podzielić na kilka kategorii.
W kategorii styl zdecydowanie wygra Rondo, bo te rowery to po prostu małe dzieła sztuki i są pięknie wykończone.
W kategorii cena/jakość wygrywają Kross Esker 6.0 i Unibike Geos, tylko że oba jest bardzo trudno kupić, więc zaraz za ich plecami czai się Giant Revolt 1, który jest bardzo fajnym rowerem w rozsądnych pieniądzach.
W kategorii sprzedam nerkę, Trek Checkpoint to jeden z najlepszych graveli na rynku na nowoczesnej aluminiowej ramie, który warto kupić, jeśli tylko możesz sobie na taki zakup pozwolić.
Ponadto warto zwrócić też uwagę na osprzęt. Niektóre modele mają mechaniczne hamulce tarczowe, a inne hydrauliczne hamulce tarczowe. Są też takie, które wyróżnia zaś karbonowy widelec. Jeśli potrzebujesz szerokich opon, również znajdziesz je w niektórych rowerach szutrowych. Wszystko to wpłynie oczywiście na cenę.
Zobacz również: Jaką markę roweru wybrać?
Rower typu gravel ma zalety roweru szosowego, a oprócz tego posiada też cechy, którymi może się poszczycić rower górski. Dzięki temu, wybierając rower, nie musisz rezygnować z szybkiej jazdy po bezdrożach. Sprawdź pełną ofertę sklepu Sprint-Rowery i postaw na swój pierwszy gravel.