This is a demo store. No orders will be fulfilled.

Jak zrobić napinacz łańcucha do roweru?

09/10/2024
Jak zrobić napinacz łańcucha do roweru?

Zastanawiasz się, jak zrobić napinacz łańcucha do roweru? W tym artykule przedstawimy, jak samodzielnie go wykonać z ogólnodostępnych materiałów. Jeśli lubisz majsterkować, budowa własnego napinacza od podstaw to idealne zadanie dla Ciebie.

Spis treści:

  1. Jak zbudować napinacz łańcucha
  2. Jakie narzędzia są potrzebne?
  3. Krok po kroku – instrukcja dla tych, którzy lubią majsterkować
  4. Sprawdzamy, czy napinacz własnej roboty jest skuteczny
  5. Zakończenie – jak zrobić napinacz łańcucha w rowerze?

jak-zrobic-napinacz-lancucha-do-roweru3

Jak zbudować napinacz łańcucha?

Napinacz do łańcucha to istotny element w rowerach, a zwłaszcza już tych z jednym biegiem, gdzie napięcie musi być stałe i jest ważne dla płynnej jazdy. Nieodpowiedni element czy po prostu taki, który nie spełnia swojego zadania, może powodować spadanie łańcucha lub szybsze zużycie komponentów. 

Jednak dla osób, które lubią majsterkować, samodzielne wykonanie takiego napinacza może być ciekawym wyzwaniem. Komponent ten można wymienić na nowy albo pobawić się w zrobienie go samemu. Dlatego, jeśli trafiasz do tego artykułu, pewnie interesujesz się, jak samemu zrobić napinacz.

Zobacz także: Sposoby na przeskakujący łańcuch w rowerze

Jakie narzędzia są potrzebne?

Wśród narzędzi warsztatowych, które mogą Ci się przydać, warto wymienić:

  • piłkę do metalu, której użyjesz do obróbki płytki stalowej,
  • wiertarkę z wiertłem do wywiercania otworów w płytce,
  • klucz płaski lub nasadowy do montażu śrub,
  • śrubokręt do regulacji napinacza,
  • szlifierka (opcjonalnie),
  • śruby i nakrętki.

Większość tych narzędzi znajdziesz w podstawowej, domowej skrzynce z niezbędnymi akcesoriami dla majsterkowicza. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na specjalne narzędzia rowerowe, które mogą przydać Ci się również w przypadku samodzielnego serwisowania roweru.

Sprawdź też: Jaki multitool rowerowy wybrać? Podpowiadamy!

Klucz dynamometryczny Bontrager

Niezastąpione narzędzie dla wymagających rowerzystów, którzy cenią sobie precyzję i bezpieczeństwo. Fabrycznie ustawiony jest na moment obrotowy 6,8 Nm, co zapewnia idealne dokręcanie komponentów, minimalizując ryzyko uszkodzeń wynikających z użycia nadmiernej siły. Wbudowany klucz T25 gwarantuje, że zawsze masz pod ręką odpowiednie narzędzie, co jest niezwykle praktyczne zarówno w warsztacie, jak i na trasie.

jak-zrobic-napinacz-lancucha-do-roweru8

Klucz multitool Crank Brothers 13

Kolejne bardzo przydatne narzędzie – oferuje aż 13 funkcji idealnych na każdą wyprawę rowerową. Mimo swojej wszechstronności pozostaje kompaktowe i lekkie, a dzięki temu łatwo zmieści się w kieszeni lub plecaku i nie obciąży Cię nawet na wymagających trasach. Multitool wykonany jest z wyjątkowo wytrzymałych materiałów, co gwarantuje niezawodność przez bardzo długi czas.

jak-zrobic-napinacz-lancucha-do-roweru7

Klucz serwisowy Topeak Prepstation do łańcuchów

Skoro jesteśmy przy temacie łańcuchów rowerowych, warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości zakuwacz, który sprawdzi się ze wszystkimi rodzajami łańcuchów, również z Campagnolo 11 z drążonymi pinami. Dzięki zintegrowanemu hakowi, którzy przytrzymuje łańcuch podczas zakuwania, cały proces jest prosty i precyzyjny. Wykonany z utwardzanej stali i wyposażony w aluminiową rączkę, zapewnia trwałość i wygodę użytkowania.

jak-zrobic-napinacz-lancucha-do-roweru6

Wskaźnik zużycia łańcucha

Niezwykle proste, ale jednocześnie niezbędne narzędzie dla każdego rowerzysty, który dba o optymalną wydajność napędu. Dzięki niemu w prosty sposób sprawdzisz, czy łańcuch wymaga wymiany i wydłużysz żywotność kasety oraz zębatek. Akcesorium wykonane jest z trwałych materiałów, a użycie niezwykle łatwe i jednocześnie precyzyjne. 

jak-zrobic-napinacz-lancucha-do-roweru5

Wyciskacz WIPPERMANN do łańcucha mini

Kompaktowy wyciskacz do łańcucha, który wyposażony jest w spinkę conneX link. Umożliwia szybkie i łatwe rozpinanie oraz zakuwanie łańcucha. Dzięki niewielkim rozmiarom i zaokrąglonym krawędziom bez problemu zmieści się w kieszeni, plecaku czy torbie rowerowej, co czyni go niezwykle poręcznym.

jak-zrobic-napinacz-lancucha-do-roweru4

Przeczytaj również: Najlepsze multitoole – dzięki nim naprawisz rower w każdych warunkach!

Krok po kroku – jak zrobić i jak założyć napinacz łańcucha w rowerze?

Zacznijmy od fundamentów, bo musisz zrozumieć podstawową funkcję tego elementu – napinacz ma za zadanie utrzymać stałe napięcie łańcucha i zapobiegać jego luzowaniu. Najczęściej stosuje się go w rowerach jednobiegowych czy takich z napędem typu fixed (służy zarówno do jazdy, jak i hamowania). Napinacz składa się z rolki lub małego kółka prowadzącego, sprężyny oraz ramienia, które umożliwia regulację napięcia łańcucha.

Domowy napinacz, bo tak możemy nazwać ten element stworzony od postaw, zbudujesz z elementów, które dostępne są w większości sklepów z częściami rowerowymi. Potrzebny będzie Ci kawałek metalu (np. mała płytka stalowa), rolka lub małe kółko prowadzące, sprężyna oraz kilka podstawowych narzędzi, o których już wspomnieliśmy. 

Budowa napinacza łańcucha to zadanie, które wymaga precyzji i podstawowych umiejętności czy chociaż chęci do majsterkowania. Wszystko jest jednak do wykonania w domowych warunkach. 

Jak zrobić napinacz do roweru? W pierwszej kolejności musisz zebrać wszystkie potrzebne elementy. Najważniejsza jest tutaj płytka metalowa, z której zrobisz ramię napinacza. Może to być fragment stalowej blachy, ale dobrze sprawdzi się też płytka aluminiowa. Bardzo ważne jest, aby ten materiał był wytrzymały i jednocześnie łatwy do obróbki. 

A teraz możemy już przejść do głównej części, a więc do własnoręcznego wykonania ramienia napinacza. Z płytki metalowej wytnij prostokąt o wymiarach mniej więcej 10 cm długości i 3 cm szerokości. Wymiary te możesz dostosować oczywiście do własnych potrzeb, ale ramię nie powinno być ani zbyt krótkie, ani zbyt cienkie, ponieważ musi wytrzymać siły działające na napinacz. Do cięcia użyj piłki do metalu. Następnie zaokrąglij krawędzie, aby uniknąć uszkodzenia łańcucha lub innych elementów roweru. Szlifierka może przydać się do wygładzenia brzegów, a ponadto nada elementowi bardziej estetycznego wyglądu. 

Na jednym z końców ramienia wytnij otwór, przez który przymocujesz napinacz do osi tylnego koła. Średnicę otworu dostosuj do średnicy śruby, której zamierzasz użyć. Upewnij się, że otwór jest na tyle duży, by elementy łatwo przez niego przeszły, ale też nie na tyle szeroki, by napinacz się przesuwał.

Kolejnym krokiem jest montaż rolki, która poprowadzi łańcuch. Rolka powinna być zamontowana na dolnym końcu ramienia w taki sposób, aby mogła się swobodnie obracać i poruszać wraz z łańcuchem. Z drugiej strony musi być też przymocowana na tyle mocno, by nie wypaść.

Sprężyna jest kluczowym elementem, ponieważ to ona utrzyma odpowiednie napięcie łańcucha. Jedną końcówkę musisz przymocować do ramienia napinacza, a drugą do ramy roweru lub innego stałego elementu. Jej zadaniem jest naciskanie na ramię napinacza, co pozwoli utrzymać stałe napięcie łańcucha. Długość i moc sprężyny możesz dopasować do swoich potrzeb, ale i w tym przypadku musi z jednej strony dobrze napinać łańcuch, a z drugiej – nie powodować zbyt dużych oporów.

Po zamontowaniu sprężyny i rolki czas na regulacje napięcia łańcucha. Możesz użyć śruby regulacyjnej, aby precyzyjnie dostosować, z jaką mocą będzie działał napinacz. Wiele też zależy od tego, jak ostatecznie skonstruujesz ten element. Choć zasada działania jest uniwersalna, to jednak możesz wprowadzać pewne modyfikacje w zależności od tego, czego wymaga Twój rower. 

Jak zamontować napinacz łańcucha w rowerze? Gotowy napinacz zamontuj do osi tylnego koła i upewnij się, że wszystkie elementy są stabilne i dobrze przypasowane. Napinacz powinien być zamontowany w taki sposób, aby rolka naciskała na łańcuch od dołu, utrzymując jego napięcie. Warto również sprawdzić, czy domowej roboty napinacz nie przeszkadza w działaniu innych części roweru.

Sprawdź też: Wymiana suportu w rowerze – poradnik krok po kroku

Sprawdzamy, czy napinacz własnej roboty jest skuteczny

No, dobrze, a jak sprawdzić, czy napinacz łańcucha działa poprawnie? Skuteczność jego działania przetestujesz w kilku krokach, a to pozwoli Ci się upewnić, że działa tak, jak należy i spełnia swoje założenia. Wszystko po to, by łańcuch nie spadał lub nie zużywał się zbyt szybko. 

Pierwszym krokiem w ocenie skuteczności napinacza jest sprawdzenie, jak dobrze utrzymuje napięcie. Obróć korbę roweru ręcznie i obserwuj, czy łańcuch porusza się płynnie. Ważne jest, by był odpowiednio napięty i jednocześnie miał wystarczający luz, by poruszać się po zębatkach. Jeżeli widzisz jakieś nieprawidłowości, dostosuj ustawienia sprężyny lub śruby regulacyjnej, by uzyskać optymalny poziom napięcia. 

Teraz warto już wybrać się na trasę, bo nawet jeśli stacjonarnie wszystko wypadło obiecująco, niekoniecznie tak samo musi być podczas jazdy. Dlatego dobrze jest przetestować napinacz w różnych warunkach i pod zróżnicowanym obciążeniem. Sprawdź, jak działa na wybojach i nierównościach. Nierówny teren, przez który łańcuch może być narażony na zmienne naprężenia, może wykazać ewentualne niedoskonałości komponentu. A powinien on sprawdzić się nawet wtedy, kiedy warunki są bardziej wymagające.

jak-zrobic-napinacz-lancucha-do-roweru2

Zmiany prędkości i intensywności pedałowania również mogą wpływać na pracę napinacza. Dlatego warto zobaczyć, jak radzi sobie przy różnych prędkościach i bardziej dynamicznej jeździe. Zwróć uwagę na ewentualne hałasy, opory czy problemy z płynnością działania. Być może potrzebne będą dalsze regulacje, takie jak poprawienie pozycji rolki lub napięcia sprężyny.

Jeśli testy wyjdą dobrze, wszystko wskazuje na to, że wykonany przez Ciebie element jest gotowy do regularnej eksploatacji. Mimo wszystko warto monitorować jego działanie na przestrzeni czasu, podobnie zresztą jak wszystkie inne komponenty roweru. Jeśli łańcuch utrzymuje właściwe napięcie przez cały czas, bez konieczności ciągłych regulacji, śmiało możesz sobie pogratulować, bo wykonałeś kawał dobrej roboty. 

Zakończenie – jak zrobić napinacz do łańcucha

Wiesz już, jak zrobić napinacz łańcucha do roweru. Jego samodzielne wykonanie to projekt, który może przynieść wiele satysfakcji, a już szczególnie tym, którzy lubią majsterkowanie. Oprócz oszczędności – własnoręcznie skonstruowanie takiego elementu pozwala lepiej zrozumieć mechanizmy działania roweru. Choć cały proces wymaga precyzji, testowania i ewentualnych poprawek, efektem jest unikalne rozwiązanie, które może okazać się równie skuteczne, co fabryczne napinacze. 

Wszystkie narzędzia i akcesoria, które mogą Ci się przydać podczas robienia własnego napinacza, znajdziesz w sklepie Sprint-Rowery

 

Polecane produkty