This is a demo store. No orders will be fulfilled.
Jak zmieścić rower w bagażniku i bezpiecznie go przetransportować?

Gdy wybierasz się w daleką podróż samochodem, zabierz również rower. Dzięki jednośladowi zwiedzisz okolicę i zadbasz o aktywność. Dowiedz się, jak zmieścić rower w bagażniku i przetransportować go w bezpieczny sposób.
Spis treści:
- Przygotowanie roweru do transportu
- Demontaż i zabezpieczenie części roweru
- Pakowanie roweru do bagażnika
- Bezpieczne mocowanie roweru
- Dodatkowe wskazówki na długie trasy
- Teraz już wiesz, jak zmieścić rower w bagażniku i go bezpiecznie przewozić!
Przygotowanie roweru do transportu
Kiedy wybierasz się na wakacje samochodem, nie musisz rezygnować z aktywności na rowerze. W wielu miejscach są przecież jednoślady do wypożyczenia. Na żadnym z nich nie będzie Ci jednak tak wygodnie jak na własnym. Właśnie dlatego lepszym rozwiązaniem będzie zabranie swoich dwóch kółek. Możesz je przetransportować w bagażniku samochodu – to zupełnie legalne i po odpowiednim przygotowaniu bezpieczne.
Kiedy nie masz specjalnej konstrukcji do przewożenia roweru na dachu samochodu, zdecyduj się na schowanie jednośladu do bagażnika. Nie rezygnuj z możliwości poruszania się na dwóch kółkach podczas wyjazdu. Dobre przygotowanie roweru, pozwoli Ci cieszyć się tym ekologicznym środkiem transportu gdziekolwiek będziesz.
Rozpocznij od usunięcia zabrudzeń. Dzięki temu unikniesz piachu czy błota w samochodzie. Jeśli auto nie jest zbyt duże, konieczne będzie rozłożenie tylnych siedzisk. W ten sposób stworzysz znacznie więcej przestrzeni. Do przewożenia roweru w niektórych samochodach trzeba będzie zdemontować niektóre części. To dlatego, że żaden element jednośladu nie może wystawać poza obrys auta. Nie należy więc wystawiać kawałka roweru przez okno.
Musisz koniecznie pamiętać, żeby zabrać ze sobą narzędzia, które po dotarciu na miejsce pozwolą Ci znów złożyć wszystkie elementy. Przed rozpoczęciem podróży sprawdź stan techniczny roweru. Przyjrzyj się, czy koła są napompowane oraz oświetlenie i hamulce działają.
Przewożenie roweru wewnątrz samochodu ma zarówno wady, jak i zalety. Ta metoda transportu sprawdzi się przede wszystkim dla osób podróżujących samodzielnie lub w parze. Jednoślad zabierze wiele miejsca z tyłu i wymusi złożenie krzeseł. Osoby podróżujące z całą rodziną muszą więc zdecydować się na inny sposób transportu rowerów. Jednoślad zajmie sporą część bagażnika, dlatego nie można liczyć na wiele miejsca na inny rodzaj bagażu, na przykład ubrania.
Możliwe, że trzeba będzie demontować pewną część roweru, a tym samym tuż po dotarciu na miejsce zająć się złożeniem części. Istnieje też ryzyko zabrudzenia, a nawet uszkodzenia tapicerki. Żeby tego uniknąć, tylne krzesła możesz wyłożyć kocem.
Choć są pewne wady, korzyści jest dużo. Przewożenie roweru wewnątrz samochodu to metoda, dzięki której zapomnisz o konieczności zakupu bagażnika na dach lub na hak. Takie konstrukcje są kosztowne – trzeba zapłacić za nie kilka tysięcy. Rower będzie dobrze zabezpieczony przed warunkami atmosferycznymi i uszkodzeniami. Podczas długich postojów nie będziesz też obawiać się o jego bezpieczeństwo, ponieważ na parkingu pozostanie schowany w środku auta. Te wszystkie zalety sprawiają, że warto wiedzieć, jak zmieścić rower w bagażniku.
Dowiedz się: Co zabrać na wycieczkę rowerową?
Demontaż i zabezpieczenie części roweru
Żeby udało się zmieścić rower wewnątrz samochodu, konieczne może być zdemontowanie niektórych jego części. Czasami wystarczające jest zdjęcie przedniego koła. Bywa jednak, że trzeba przeprowadzić też demontaż tylnego koła czy pedałów, a poza tym maksymalnie obniżyć kierownicę.
Rozpocznij od zdjęcia kół. Ustaw rower do góry nogami tak, żeby opierał się o kierownicę i siodełko. To ułatwi dostęp do nich. Odblokuj hamulce. Jeśli koło jest zamocowane na szybkozamykacz, otwórz jego dźwignię, a potem poluzuj nakrętkę po przeciwnej stronie. W przypadku koła zamontowanego na nakrętki użyj klucza, który pozwoli Ci je poluzować. Następny krok to zdjęcie koła. Wyciągnij je delikatnie, a później zabezpiecz przed włożeniem do auta. Możesz to zrobić, owijając je w folię bąbelkową.
Żeby przewożenie roweru w aucie było możliwe, czasami konieczny jest demontaż pedałów. Jak to zrobić? Ustaw jednoślad na stabilnej powierzchni. Świetnie, jeśli masz stojak na rower. Bez niego demontaż też jest jednak możliwy.
Potrzebujesz odpowiednich narzędzi. W zależności od modelu pedałów może być Ci potrzebny klucz płaski 15 mm, klucz imbusowy 6 mm lub 8 mm. Prawy pedał trzeba odkręcać przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, natomiast lewy – zgodnie z nimi. Zdjęte pedały wystarczy schować do torebki wraz z niezbędnymi akcesoriami montażowymi, żeby po dotarciu do celu mogły wrócić na swoje miejsce.
Przewożenie roweru wewnątrz samochodu będzie czasami wymagało maksymalnego obniżenia kierownicy. W zależności od modelu jednośladu są różne sposoby na regulację wysokości tej części. Możesz mieć do czynienia ze specjalną wajchą. Wówczas wystarczy przypadku dźwignię, ustawić odpowiednią wysokość i zamknąć. Jeśli to natomiast mostek regulowany, trzeba poluzować śrubę, ustawić wysokość i dokręcić.
Delikatną ramę roweru możesz owinąć kocem lub ręcznikiem, jeśli obawiasz się o zarysowania. To dobre rozwiązanie, jeśli w bagażniku przewozisz też inne przedmioty, które w przypadku nagłego manewru mogłyby uderzyć w ramę i ją zarysować.
Przeczytaj również: Jak odkręcić zapieczone pedały w rowerze?
Pakowanie roweru do bagażnika
Po zdemontowaniu części i ich zabezpieczeniu czas, by umieścić rower wewnątrz samochodu. Trzeba to zrobić w taki sposób, żeby przewożenie jednośladu było bezpieczne. Zadbaj więc o jego stabilność. Rozpocznij od ułożenia ramy roweru poziomo na podłodze bagażnika. Upewnij się, że jest stabilna. Nie powinna dawać się łatwo przesuwać.
Jeśli masz bardzo mało miejsca i zastanawiasz się, jak zmieścić rower w bagażniku, weź pod uwagę ułożenie zdjętych kół na ramie. Możesz położyć na niej najpierw koc, jeśli obawiasz się zarysowań.
Jednym z rozwiązań jest również pokrowiec na koła, na przykład pokrowiec na koła Sprint. Jest uniwersalny, dlatego możesz go wykorzystać bez względu na to, czy zabierasz ze sobą szosówkę taką jak Trek Domane SL 6 Gen 4, czy miejski jednoślad jak Electra Loft 7D Step-Thru. To produkt, który ochroni koła przed zniszczeniem, a ramę przed zarysowaniem. Łatwo go założyć i zdjąć.
Pozostałe elementy możesz ułożyć w torbie obok. Zadbaj o to, żeby się nie rozsypały. Nie zapomnij o narzędziach, które pozwolą Ci przymocować wszystkie zdjęte części po dotarciu do celu wycieczki. Podczas pakowania roweru do bagażnika zwróć uwagę na to, żeby nie zasłaniał widoku przez tylną szybę. Bezpieczeństwo podczas podróży jest najważniejsze, dlatego upewnij się, że masz nieograniczone pole widzenia.
Dowiedz się: Jakie pokrowce na koła rowerowe?
Bezpieczne mocowanie roweru
Przewóz roweru wewnątrz samochodu to wygodne rozwiązanie, jeśli nie chcesz bagażnika na dach lub hak. Ważne jest, żeby zadbać o bezpieczeństwo podczas transportu. Zadbaj o to, by rower nie przesuwał się podczas nagłego, silnego hamowania. Żeby temu zapobiec, wykorzystaj znajdujące się w bagażniku haczyki.
Potrzebujesz pasów mocujących. To produkty wykonane z elastycznego materiału. Jest on bezpieczny dla jednośladu, więc nie musisz martwić się ewentualnymi zarysowaniami.
Elastyczny materiał ułatwia dopasowanie pasów do przewożonego przedmiotu, więc z akcesorium skorzystasz jeszcze wielokrotnie, na przykład podczas przewożenia walizek. Jeśli koła są zdjęte, również powinny być przyczepione do zaczepów transportowych. Możesz zastosować w tym celu linki mocujące. Podobnie jak pasy są elastyczne. Różnią się tym, że są cieńsze od pasów. Takie mocowanie roweru wewnątrz samochodu powinno być wystarczające, żeby cieszyć się bezpieczeństwem.
Przeczytaj: Transport roweru – wszystko, co musisz wiedzieć o przewożeniu roweru samochodem
Dodatkowe wskazówki na długie trasy
Przewóz roweru wewnątrz samochodu to dla wielu osób jedyny sposób, żeby zabrać jednoślad ze sobą na daleką wycieczkę. Wiesz już, w jaki sposób spakować dwa kółka w auto. O czym jeszcze warto pamiętać?
Przygotuj sobie listę rzeczy związanych z rowerem, które musisz zabrać. To szczególnie ważne, jeśli musisz zdemontować wiele elementów, żeby jednoślad zmieścił się do bagażnika. Taka lista powinna uwzględniać nie tylko części roweru, lecz także wszystkie akcesoria, których potrzebujesz do ich zamontowania. Przed samym rozpoczęciem podróży sprawdzisz przy pomocy listy, czy aby na pewno wszystko znalazło się w samochodzie.
Jeśli czeka Cię naprawdę daleka podróż, na przykład zagraniczna, podczas postojów, koniecznie kontroluj, czy dwa kółka są cały czas prawidłowo przymocowane. Uważaj na nagłe, gwałtowne manewry. Dzięki temu ograniczysz ryzyko przesuwania się jednośladu.
Na dalekie, trwające wiele dni podróże warto zabrać ze sobą zestaw naprawczy do roweru. Przydatny będzie komplet łatek do dętek. Jeśli planujesz codziennie poruszać się jednośladem, taki produkt może uratować Twój wakacyjny wyjazd. Nie zapomnij też narzędzi rowerowych takich jak klucze.
Teraz już wiesz, jak zmieścić rower w bagażniku i go bezpiecznie przewozić!
Przewożenie roweru w aucie to świetny sposób, żeby go przetransportować, jeśli brakuje Ci bagażnika na dachu. W zależności od wielkości samochodu możliwe, że trzeba będzie zdemontować pewne elementy, na przykład koła i pedały. Przydatne może okazać się też maksymalne obniżenie kierownicy.
Ważne jest właściwe mocowanie roweru wewnątrz samochodu. Wykorzystaj pasy i linki mocujące, żeby jednoślad nie przesuwał się podczas zakrętów czy nagłego hamowania. Co jakiś czas sprawdzaj, czy rower wciąż jest stabilnie przymocowany. To ważne dla Twojego bezpieczeństwa. Spakuj rower do bagażnika w taki sposób, żeby nie zasłaniał widoku przed tylną szybę. Staraj się jeździć ostrożnie. Będzie Ci łatwiej niż w przypadku roweru zamontowanego na dachu.
Przed Tobą daleka podróż samochodem? Zabierz ze sobą rower do bagażnika! Zajrzyj do oferty Sprint-Rowery, gdzie czekają na Ciebie produkty przydatne podczas takiej wycieczki.