This is a demo store. No orders will be fulfilled.

Jak się ubrać na rower na 0 stopni Celsjusza

30/09/2024
Jak się ubrać na rower na 0 stopni Celsjusza

Zima nie musi oznaczać końca jazdy na rowerze! Choć niskie temperatury i zimny wiatr mogą zniechęcić do wsiadania na rower, to odpowiedni strój sprawi, że będziesz czerpać z zimowych treningów prawdziwą przyjemność. Jak się ubrać na 0 stopni? Podpowiadamy!

Spis treści:

  1. Dlaczego odpowiedni strój na rower w zimie jest tak ważny?
  2. Warstwy są kluczem do komfortu
  3. Ochrona rąk i stóp
  4. Wybór odpowiednich spodni rowerowych
  5. Ochrona głowy i szyi
  6. Dodatkowe akcesoria, które poprawią komfort jazdy
  7. Zakończenie

jak-sie-ubrac-na-0-stopni2

Dlaczego odpowiedni strój na rower w zimie jest tak ważny?

Jeśli pasjonuje Cię jazda na rowerze, 0 stopni Celsjusza w żaden sposób nie brzmi zachęcająco. Sezon zimowy to wiatr, mróz i wymagające warunki atmosferyczne, które stanowią spore wyzwanie przy każdej przejażdżce.

Na szczęście da się temu zaradzić i jeśli odpowiednio się przygotujesz – jazda rowerem przez cały rok jest możliwa. Sekretem jest odpowiedni ubiór!

Więcej na ten temat mówimy w naszym rowerowym przeglądzie modowym edycja jesień/zima. Zapraszamy!

Przeczytaj również: Trening kolarski zimą – wskazówki i porady

Warstwy są kluczem do komfortu

W zimowych warunkach ważne jest zastosowanie odpowiedniego systemu warstwowego. Warstwy ubioru, podobnie jak w innych zimowych aktywnościach, pomogą w adaptacji organizmu do zmieniających się warunków atmosferycznych i zróżnicowanego wysiłku.

Najważniejsza jest warstwa bazowa, która ma bezpośredni kontakt ze skórą. Jej zadaniem jest odprowadzanie wilgoci i utrzymanie skóry suchej. Polecane są szczególnie takie materiały, jak wełna Merino, czy materiały syntetyczne, które szybko schną i dobrze izolują przed utratą ciepła.

jak-sie-ubrac-na-0-stopni3

Warstwa bazowa – Endura BaaBaa Merino

To koszulka z długim rękawem wykonana z wełny Merino. To materiał, który jest znany ze swoich naturalnych właściwości termoizolacyjnych – utrzymuje ciepło nawet w chłodnych warunkach, a jednocześnie skutecznie odprowadza wilgoć.

jak-sie-ubrac-na-0-stopni5 
Po jej założeniu skóra pozostanie sucha nawet podczas intensywnego wysiłku, dlatego jest to niezbędny wybór jako podstawowa warstwa naszego ubioru.

Wełna Merino ma także właściwości antybakteryjne, co redukuje powstawanie nieprzyjemnego zapachu. Ta bielizna termoaktywna jest lekka, miękka i nie drażni skóry. Po założeniu właściwie nie poczujesz jej na ciele.

Warstwa izolacyjna – Endura Pro SL Primaloft II

Po nałożeniu bazy, która odprowadza wilgoć, istotną rolę odgrywa warstwa izolacyjna, która ma za zadanie utrzymać ciepło i chronić przed chłodem.

Na tym etapie warto wybrać odzież, która zapewni Ci odpowiednią termoregulację bez przegrzewania. Dobrze, by była wyposażona w panele membranowe chroniące przed wiatrem i system odprowadzający nadmiar ciepła na zewnątrz.

Kurtka Endura Pro SL Primaloft II to dobry wybór na warstwę izolacyjną. Jej specjalna ocieplina Primaloft sprawia, że kurtka oferuje wysoki poziom izolacji termicznej, a jednocześnie jest lekka i kompaktowa. Primaloft to syntetyczny materiał, który naśladuje właściwości naturalnego puchu, zapewniając ciepło nawet w wilgotnych warunkach. Jeśli nie wiesz, jak się ubrać na 0 stopni, to powinna być to część Twojego zestawu.

jak-sie-ubrac-na-0-stopni6
Kurtka jest wodoodporna i wiatroszczelna, co czyni ją odpowiednim wyborem także na warstwę zewnętrzną w mniej wymagających warunkach pogodowych. Mimo że oferuje wysoki poziom ochrony przed zimnem, nieźle radzi sobie z odprowadzaniem nadmiaru ciepła, co pozwala na utrzymanie optymalnej temperatury ciała podczas jazdy.

Konstrukcja kurtki zawiera minimalistyczne akcenty odblaskowe i potrójną kieszeń na plecach.

Warstwa ochronna – Assos Equipe R Habu Winter Jacket S11

Warstwa ochronna ma za zadanie chronić Cię przed czynnikami zewnętrznymi, takimi, jak wiatr, deszcz i śnieg. Jej głównym zadaniem jest zabezpieczenie ciała przed wychłodzeniem poprzez zatrzymanie wiatru i wody, jednocześnie nie blokując wentylacji.

W tej roli sprawdzi się kurtka Assos Equipe R Habu Winter Jacket S11, którą zaprojektowano z myślą o trudnych zimowych warunkach.

jak-sie-ubrac-na-0-stopni7

Wyposażona jest w zaawansowaną membranę NEOS medium, która jest trójwarstwowym, wodoodpornym i wiatroodpornym materiałem. Jego zadaniem jest skuteczne blokowanie podmuchów zimnego wiatru i ochrona przed opadami deszczu i śniegu. Mimo wysokiego poziomu ochrony przed czynnikami atmosferycznymi możesz liczyć na skuteczne odprowadzanie wilgoci z nagrzanego ciała, co zapobiega przegrzaniu podczas jazdy.

Drugim elementem tej kurtki, jest RX Evo, który stanowi element izolacyjny. To wysoce rozciągliwy, szczotkowany materiał zapewniający ciepło i komfort. RX Evo ma właściwości oddychające, co pozwala na skuteczne zarządzanie wilgocią, a jednocześnie utrzymuje ciepło.

Krój S11 sprawia, że kurtka dobrze przylega do ciała i daje Ci efekt „ucisku”, znany z ciuchów wyścigowych.

Assos wie, jak się ubrać na 0 stopni. Ich odzież to najwyższa dostępna jakość w niemal każdym segmencie.

Sprawdź także: Jaka kurtka na rower? Przygotuj się z nami na chłodne dni!

Ochrona rąk i stóp

Podczas jazdy w zimowych warunkach, ochrona dłoni i stóp jest szczególnie ważna. To właśnie te części ciała najszybciej tracą ciepło, a ich wychłodzenie może uniemożliwiać dalszą jazdę.

Takie rękawiczki jak Bontrager Velocis Waterproof Winter Gloves to dobry wybór na zimowe dni. Dzięki zastosowaniu wodoodpornej membrany i wewnętrznej wyściółki sprawdzą się nawet w temperaturach poniżej zera. Są lekkie i odporne na warunki atmosferyczne i co istotne – odprowadzają nadmiar ciepła na zewnątrz, pozostawiając suchą skórę dłoni.

jak-sie-ubrac-na-0-stopni8

Wybierając swój ekwipunek do jazdy w zimie, nie zapomnij o ocieplaczach na buty np. Endura freezing Point Overshoe II. To specjalne „pokrowce” wykonane z wytrzymałego, wodoodpornego neoprenu, które chronią przed zimnem, wiatrem i wilgocią. Ich wnętrze wyłożone jest ciepłą wyściółką, a wzmocnione podeszwy stworzono tak by wytrzymały eksploatacje w trudnych warunkach. To niezbędny dodatek w garderobie, który pomoże Ci jeździć komfortowo w zimie.

jak-sie-ubrac-na-0-stopni9

Dopełnieniem kompletu ochronnego dla Twoich stóp są specjalistyczne skarpetki zimowe Assos. Wykonane z materiałów odprowadzających nadmiar wilgoci i chroniących przed utratą ciepła. Dzięki oddychalności wełny Merino zapewniają izolację cieplną nawet przy niskich temperaturach. Elastyczny krój skarpetek gwarantuje dobre dopasowanie i wygodę użytkowania.

jak-sie-ubrac-na-0-stopni10

Wybór odpowiednich spodni rowerowych

Jazda na rowerze, 0 stopni Celsjusza, wiatr, śnieg i deszcz – koniecznie zainwestuj w dobrej klasy spodnie zimowe!

To niezbędny element garderoby, który zapewni Ci komfort podczas jazdy. Warto wybrać takie, które mają wygodną wkładkę, dobrej jakości szelki i ochronę okolic miednicy przed zimnem.

Świetnym przykładem są spodnie Rapha Core Winter Bib Tights, które są funkcjonalne i komfortowe. Wykonano je z elastycznego materiału z miękką polarową podszewką, która zapewnia ciepło i ochronę przed zimnem. Wyróżniają się wodoodpornymi panelami chroniącymi przed deszczem i bryzgami wody, co sprawia, że są dobrą odpowiedzią na pytanie „jak się ubrać na 0 stopni Celsjusza?”.

jak-sie-ubrac-na-0-stopni11
Zaletą tych spodni są wygodne szelki z oddychającego materiału. Nie tylko stabilizują spodnie, lecz także odprowadzają nadmiar ciepła na zewnątrz, podnosząc komfort jazdy. W spodniach znajdziesz także odblaskowe wstawki zwiększające Twoją widoczność podczas jazdy.

To model, który polecamy do jazdy późną jesienią i wczesną zimą. 

Ochrona głowy i szyi

Zimowa jazda na rowerze wymaga także szczególnego zadbania o komfort cieplny głowy i szyi, gdyż to właśnie przez te partie ciała ucieka najwięcej ciepła.

Odpowiednia izolacja tych obszarów nie tylko poprawi Twój komfort jazdy, ale także ochroni Cię przed wychłodzeniem i problemami zdrowotnymi. Najlepiej w tej roli sprawdzą się kominy i czapki rowerowe z membranami, które skutecznie chronią przed zimnem i wiatrem.

Dobrze jest mieć w swojej garderobie coś na wzór komina wielofunkcyjnego Bontrager. Sprawdzi się zarówno jako ochrona szyi, jak i twarzy. Wykonany jest z lekkiego, oddychającego materiału, który szybko odprowadza wilgoć.

jak-sie-ubrac-na-0-stopni12 
Dzięki temu, że komin jest elastyczny, możesz nosić go na wiele różnych sposobów w zależności od potrzeb. Może pełnić funkcję komina czy opaski na głowę.

Alternatywnym wyborem może być czapka rowerowa Trek Windshell, która skutecznie chroni głowę podczas chłodniejszych dni. Dzięki swojej konstrukcji skutecznie blokuje wiatr i jednocześnie odprowadza nadmiar wilgoci ze skóry na zewnątrz.

jak-sie-ubrac-na-0-stopni13 
Czapka jest cienka, co sprawia, że bez trudu zmieścisz ją pod kaskiem. Dopasowany krój zapewnia ochronę uszu i czoła, co skutecznie poprawia komfort jazdy w zimie.

Zobacz również: Czapka pod kask rowerowy – must-have każdego kolarza

jak-sie-ubrac-na-0-stopni4

Dodatkowe akcesoria, które poprawią komfort jazdy

Wiesz już jak się ubrać na 0 stopni Celsjusza, jednak strój to nie wszystko! Jest jeden niezbędny dodatek, w który warto się zaopatrzyć podczas planowania zimowych treningów.

Tajną bronią większości kolarzy, jest bidon termiczny, który skutecznie utrzymuje temperaturę napoju wewnątrz.

Trek posiada w swojej ofercie dwuwarstwowy bidon Voda Ice 20oz z izolacją, który możesz używać zarówno w lecie, jak i w zimie. To wygodne rozwiązanie, które pozwoli Ci ogrzać się ciepłą herbatą na długim treningu. Zdecydowanie warto mieć taki bidon.

jak-sie-ubrac-na-0-stopni14

Zakończenie

Jazda na rowerze w temperaturach bliskich 0 stopni Celsjusza może być wyzwaniem, ale dzięki odpowiedniemu przygotowaniu może stać się satysfakcjonującym i skutecznym treningiem.

Najważniejsze jest, by pamiętać o warstwowym ubieraniu się i ochronie delikatnych partii ciała, takich jak dłonie, stopy, głowa i szyja.

Jeśli szukasz odpowiedniej odzieży i akcesoriów na sezon jesienno-zimowy, to zapraszamy do naszego sklepu. Wybór jest ogromny i każdy z pewnością coś dla siebie znajdzie. Mamy produkty dla filigranowych zawodników i dla tych mniej filigranowych także.

Zapraszamy!

Polecane produkty