This is a demo store. No orders will be fulfilled.
Jak odnowić rower? Czyli wszystko o renowacji jednośladu

Każdy – czy to nowy, czy stary – rower powinien być regularnie konserwowany przez swojego właściciela. Poprawia to nie tylko jego żywotność, ale sprawia, że dłużej prezentuje się tak, jak w dniu zakupu. Jak odnowić rower? Czy zawsze trzeba wykonać malowanie roweru? Jak wygląda renowacja roweru krok po kroku? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym tekście.
Spis treści:
- Jak odnowić rower i czy jest to konieczne?
- Renowacja roweru – narzędzia i materiały potrzebne do odnowienia jednośladu
- Jak odnowić rower? Kluczowe kroki i wskazówki
- Odnawianie rowerów – częste błędy, których należy unikać
- Podsumowanie
Jak odnowić rower i czy jest to konieczne?
Odnawianie rowerów można powierzyć profesjonalistom, którzy korzystając z wieloletniego doświadczenia, będą w stanie błyskawicznie przywrócić go do doskonałego stanu. Wielu kolarzy jednak woli zatroszczyć się o swój jednoślad na własną rękę. Podjęcie tego trudu jest oczywiście czasochłonne, ale gwarantuje oszczędność pieniędzy, które wydasz na renowację w serwisie rowerowym.
Co więcej, pozwala na znacznie lepsze poznanie poszczególnych elementów, składających się na ukochane dwa kółka, niezależnie czy jest to stary rower, czy taki kupiony na początku poprzedniego sezonu. Lecz, aby podjąć się takiego działania, upewnij się, że będziesz w stanie przywrócić pojazd do pierwotnego stanu. Brak nawet najmniejszej śrubki może sprowadzić na Ciebie poważne zagrożenie.
Renowacja roweru dzieli się na kilka etapów. Należą do nich:
- malowanie roweru,
- oczyszczanie z rdzy (które poprzedza demontaż, w trakcie którego skrupulatnie rozłożysz rower na części),
- kontrola poszczególnych elementów jednośladu oraz ewentualna ich wymiana,
- a wreszcie jazda testowa, po uprzednim złożeniu go w całość.
Najważniejsze szczegółowo omówimy w dalszej części naszego tekstu. Tymczasem warto odpowiedzieć sobie na pytanie, kiedy faktycznie warto zaplanować odnawianie ramy rowerowej, kierownicy lub opon.
Przeczytaj także: Rodzaje wentyli rowerowych, czyli jak wybrać odpowiednią dętkę rowerową
Jeśli rower przez dłuższy czas pozostawał zaniedbany, leżał na strychu lub w piwnicy pełnej wilgoci, a co gorsza pokryty jest warstwą grubego kurzu, gdyż zapomniałeś schować go do specjalnego pokrowca, z pewnością zauważysz na nim zardzewiałe miejsca. Te elementy roweru co prawda mogą jeszcze posłużyć przez pewien czas, ale im dłużej będziesz zwlekać, tym do większej degradacji doprowadzisz.
Rdza, kiedy już zaczyna się przebijać przez stary lakier, powinna więc zmotywować Cię do jak najszybszego zadbania o renowację pojazdu, a przynajmniej rozpoczęcia poszukiwania odpowiedzi na pytanie, jak odnowić rower z rdzy? Pęknięcia ramy powstałe w wyniku korozji mogą zaskoczyć Cię w najmniej oczekiwanym momencie i stać się przyczyną kolizji albo wypadku, który kosztować może życie lub zdrowie.
Tak jak w przypadku widocznych zardzewiałych elementów możesz zaryzykować ruszeniem w trasy, tak sztuka ta nie uda Ci się, gdy podczas przeglądu zauważysz uszkodzenia strukturalne, jak pęknięcia. W tej sytuacji natychmiast będziesz musiał zabrać się za odnawianie ramy rowerowej, wymianę poszczególnych części lub jej spawanie.
Co z kolei, jeśli dopatrzysz się niesprawnych lub zużytych części? To zależy. Jeśli jedna z przerzutek nie działa właściwie, ale pozostałe tak – przez pewien czas uda Ci się korzystać z roweru. Weź jednak pod uwagę, że możesz mieć problem z podjazdami czy rozpędzaniem jednośladu na płaskim odcinku. Wiele bowiem zależy od przełożenia, które zostało uszkodzone. Chcąc mieć więc pełny komfort podróży, jak najszybciej rozwiąż ten problem.
Inaczej natomiast sytuacja ma się w przypadku niesprawnych hamulców bądź zniszczonych opon. Tu obowiązkowa będzie błyskawiczna interwencja. Pierwsza i druga awaria roweru może być fatalna w skutkach już na samym początku podróży. Posiadanie mocnych hamulców oraz opon z wyraźnym bieżnikiem to punkty obligatoryjne w przypadku każdego jednośladu.
Naprawić rower, a właściwie niektóre jego elementy, warto również w trakcie jazdy. Borykasz się z obniżającym siodełkiem? Sprawdź, czy na pewno jest odpowiednio dokręcone. Podobnie rzecz ma się w przypadku rozregulowanej kierownicy czy spadających pedałów.
Zobacz również: Najlepsze multitoole – dzięki nim naprawisz rower w każdych warunkach!
Renowacja roweru – narzędzia i materiały potrzebne do odnowienia jednośladu
Chcąc przeprowadzić rzetelną naprawę ukochanych dwóch kółek, będziesz potrzebował kilku niezbędnych narzędzi i materiałów. Podpowiemy Ci teraz, jak odnowić stary rower używając do tego akcesoriów, które w znamienitej części znajdziesz w swoim domu.
Jak odnowić kierownicę w rowerze? Zaopatrz się w klucze
Po pierwsze warto posiadać cały zestaw kluczy imbusowych. To właśnie one będą niezbędne podczas demontażu, a następnie przy montażu różnego rodzaju elementów roweru, takich jak kierownica, siodełko czy hamulce. Charakteryzują się one sześciokątnym przekrojem, dlatego nieprzypadkowo możesz w ich kontekście usłyszeć również nazwę „klucz sześciokątny”.
To jednak nie wszystkie rodzaje kluczy, które powinieneś posiadać. Jako drugi uznać możemy z pewnością klucze płaskie. Wykorzystuje się je do regulacji i napraw błotników, także hamulców i innych elementów. Z pewnością nie raz już w swoim życiu widziałeś lub nawet korzystałeś i wiesz, skąd wzięła się ich nazwa.
Trzeci typ kluczy potrzebnych w domu kolarza to klucze dynamometryczne. Pozwolą Ci one zapewnić prawidłowe napięcie śrub i nakrętek. Dają one gwarancję, że każdy element zostanie doprowadzony do momentu zalecanego przez producenta – nie pozostawisz roweru niedokręconego lub za mocno dokręconej śruby, która może pęknąć w każdym momencie.
Renowacja roweru krok po kroku – skorzystaj ze środków czyszczących
Odnawiając nowy lub też stary lakier nie zaczniesz pracy od tego, że rozbierzesz rower na części. Po prostu najpierw go umyjesz. Do tej pracy koniecznie zaopatrz się w wysokiej jakości środek do czyszczenia roweru. Taki specjalistyczny detergent do roweru pomaga w usunięciu brudu, oleju i rdzy z części roweru bez uszkadzania lakieru.
Co dalej? Kup kilka szczotek o różnej twardości. Są przydatne do czyszczenia poszczególnych części roweru, w tym łańcucha, kaset, oraz obręczy kół. Doskonale sprawdzą się w szczególności w różnego rodzaju zagłębieniach i trudno dostępnych miejsc. Sam detergent nie poradzi sobie z plamami i zabrudzeniami, dlatego w pewnym momencie konieczne będzie użycie wody pod ciśnieniem. A przynajmniej do rozpuszczenia płynu oraz jego spłukania.
Malowanie roweru – oto czego będziesz potrzebować
Zastanawiasz się jak odnowić ramę roweru i przywrócić jej dawny blask? Przede wszystkim zaopatrz się w spory zapas papieru ściernego, który wykorzystasz do szlifowania i pozbycia się korozji, która pojawiła się na Twoim pojeździe. Niektórzy jako alternatywę stosują drucianą szczotkę, jednak miej na uwadze, że jej nieodpowiednie użycie może doprowadzić do uszkodzeń lakieru.
Natomiast czym pomalować rower? Bez żadnych problemów znajdziesz na rynku różnego rodzaju farby rowerowe, dzięki którym zmienisz wygląd jednośladu. Lubisz eksperymenty? Tu będziesz miał prawdziwe pole do popisu. Nałożenie jej nie sprawi Ci większych problemów. Produkty te posiadają specjalny dozownik, działający jak spray, który pozwoli Ci równomiernie i bez smug rozprowadzić wybrany kolor. Zaopatrz się też w watę stalową.
Wymiana opon w rowerze – co może Ci się przydać?
Gdy zdejmiesz koło z roweru za pomocą specjalnych kluczy, czeka Cię oddzielenie opony od obręczy. Posłużą Ci do tego choćby łyżki do opon Bontrager. Wykonano je z wytrzymałego materiału, a co najważniejsze – są bardzo poręczne. Posłużą Ci więc one przez długi czas i możesz je zabrać ze sobą w każdą podróż.
Jeśli zauważysz, że masz problem z dętką i konieczna będzie jej naprawa, przyda Ci się zestaw naprawczy do dętek Lezyne Lever Kit. Zawiera on wszystko, co potrzebne do szybkiej i skutecznej naprawy dętki. Całość zaś zapakowano w poręczne etui, które można łatwo przetransportować w kieszeni lub plecaku.
W Twoich oponach zastosowano rozwiązania bezdętkowe? Pilne może się okazać ich uszczelnienie. W zadaniu tym pomoże Ci taśma 28mm do uszczelniania opon bezdętkowych do obręczy XCT Giant. Zapewni dobrą szczelność i na długi czas zapomnisz o problemie, jakim jest uchodzące powietrze z opon bezdętkowych.
Zobacz także: Jak wyregulować hamulce w rowerze? Wszystko, co powinieneś wiedzieć!
Jak odnowić rower? Kluczowe kroki i wskazówki
Kiedy już wszystko masz przygotowane, możesz zabrać się do pracy. Na początku zastanów się, jak odnowić kierownicę w rowerze. Przede wszystkim przykręć ją dokładnie i z pomocą papieru ściernego pozbądź się z niej rdzy. Gdy gripy chroniące dłonie będą już mocno zniszczone, wówczas wymień je na nowe.
Przydać mogą Ci się choćby dość uniwersalne chwyty kierownicy Accent Silicon 130mm, Dopasowują się do dłoni i gwarantują pewny chwyt kierownicy. Odpowiednia mieszanka silikonu zapewnia bardzo dobre tłumienie drgań. Ty zaś możesz skupić się na jeździe, technice oraz osiąganiu jak najlepszych rezultatów.
Z kolei jak odnowić ramę roweru? Najpierw przy pomocy posiadanych narzędzi, rozbierz rower na części. Koniecznie posegreguj śrubki, zaciski i inne ważne elementy, abyś był w stanie bez problemów odnaleźć ich miejsce podczas ponownego składania. Jeśli masz problem z pamięcią lub realizacją takich zadań, obowiązkowo zapisz sobie na kartce punkt po punkcie, co rozebrałeś i w jakiej kolejności, a podczas składania postaraj się ten schemat odwrócić.
Gdy już to zrobisz, każdą z części dokładnie wypoleruj, korzystając z papieru ściernego. Ten, który wykorzystałeś podczas czyszczenia kierownicy, powinien się nadać. Następnie weź do ręki lakier podkładowy i pokryj nim równomiernie całą powierzchnię ramy.
Całość przetrzyj watą stalową i zabierz się za odtłuszczanie, korzystając choćby z benzyny ekstrakcyjnej. Kolejny krok to pomalowanie ramy na właściwy kolor, ponowne przetarcie watą i odtłuszczenie. Na koniec ramę pomaluj jeszcze lakierem bezbarwnym, który utrzyma ją w dobrym stanie przez dłuższy czas.
Chcąc wymienić oponę, z pomocą łyżki zdejmij ją z obręczy i delikatnie wyjmij z wnętrza dętkę. Załóż nową dętkę, a dopiero później nowy bieżnik. Korzystając z posiadanej łyżki „wciągnij” nową oponę na obręcz i sprawdź, czy jest na niej równomiernie rozprowadzona. Uporawszy się z tym zadaniem, napompuj koło i przetestuj je – puszczając po płaskim terenie.
Kiedy stwierdzisz, że wszystko wygląda w porządku, załóż koło i przejedź się na stosunkowo bezpiecznym odcinku, na którym nie będziesz stanowił zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Taką praktykę warto stosować każdorazowo po złożeniu bicykla po naprawie.
Odnawianie rowerów – częste błędy, których należy unikać
Naprawić rower to nie lada wyzwanie, ale uniknąć najpopularniejszych błędów, zwłaszcza na początku swojej przygody z renowacją rowerów, to prawdziwa sztuka. Pierwszą pomyłką jest brak wszystkich lub któregoś z narzędzi. Część elementów ma ściśle określony rozmiar, dlatego spodziewaj się tego, że jeśli na przykład nie będziesz miał klucza płaskiego w rozmiarze 12, wówczas cała Twoja praca może pójść na darmo.
Drugi błąd to nierównomierne malowanie ramy, przez co pozostają na niej mało estetyczne zacieki. Postronni obserwatorzy szybko to wychwycą. Brzydki lakier sprawia, że w przypadku ewentualnej sprzedaży, potencjalny najemca będzie chciał negocjować cenę, twierdząc, że choć mechanicznie wszystko jest w porządku, to chce jeździć dobrze prezentującym się rowerem.
Trzeci błąd wreszcie to niestosowanie środków ochrony osobistej. Drobne uczulenie na dłoniach to nie jedyna z konsekwencji zdrowotnych, a przynajmniej ta z tych mniej poważnych. Lista zagrażających zdrowiu lub życiu może być znacznie dłuższa. Dlatego właśnie nie zapominaj o zakładaniu rękawiczek, okularów tam, gdzie będą potrzebne (choćby przy spawaniu).
Już wiesz, jak odnowić stary rower i jak zadbać o jego wygląd
Mamy nadzieję, że lektura naszego tekstu zachęciła Cię do regularnej renowacji ukochanego pojazdu. Odwiedź nasz sklep internetowy Sprint-Rowery, a my z chęcią pomożemy Ci przywrócić jednoślad do stanu z dnia zakupu i podpowiemy, co zrobić, żeby wszystkie oczy były zwrócone właśnie na Waszą dwójkę!