This is a demo store. No orders will be fulfilled.
Jak odchudzić rower i zrobić to dobrze? Podpowiedzi

Odchudzanie rowerów to coraz popularniejsza metoda na poprawę ich osiągów oraz zwiększenie elastyczności jazdy. Ten pomysł można traktować jako alternatywę dla kupna nowego, lżejszego roweru. Rower można odchudzić w wiele różnych sposobów, wymieniając poszczególne jego komponenty na lżejsze. Im lżejszy jest rower, tym lepsze właściwości jezdne posiada. Jak odchudzić rower? Czy warto odchudzać rower szosowy i MTB? W tym artykule odpowiemy na te pytania oraz wskażemy, na jakie kwestie należy zwrócić uwagę, gdy zdecydujesz się na zbijanie masy w Twoim rowerze. Zapraszamy!
Spis treści:
- Odchudzanie roweru – co to jest i na czym polega?
- Odchudzanie roweru – maksymalna wydajność i komfort podczas jazdy. O czym musisz pamiętać?
- Jak odchudzić rower? Skuteczne metody i praktyczne wskazówki
- Odchudzanie roweru – jakich błędów nie popełniać?
Odchudzanie roweru – co to jest i na czym polega?
Termin odchudzanie roweru oznacza proces, który ma na celu zmniejszenie wagi roweru. Można tego dokonać przez wymianę komponentów w rowerze na lżejsze i bardziej zaawansowane. Odchudzanie roweru to temat wszędzie widoczny w otoczeniu kolarskim, a w szczególności przebijający się na forach kolarskich.
Zbijanie masy roweru to obecnie bardzo popularny temat ze względu na łatwość dostępu do lepszych i lżejszych części. W jakim celu redukuje się masę w rowerze? Niższa waga roweru wpływa na bardziej komfortową jazdę – rower o wiele szybciej reaguje na przyśpieszanie. Dokonanie takiego zabiegu w rowerze, który wcześniej był „ospały” w prowadzeniu, robi ogromną różnicę. To tylko niektóre korzyści wynikające z odchudzenia roweru. Co jeszcze daje jazda bez zbędnych gramów?
- Lekki rower jest łatwiejszy w utrzymaniu większej prędkości. Mniejsza masa roweru, którą musisz napędzić siłą własnych mięśni, jest od razu zauważalna we większej prędkości średniej osiąganej na Twoich ulubionych trasach. Jazda lżejszym rowerem ułatwia wyższe osiąganie prędkości na odcinkach płaskich oraz podczas wspinania się pod wzniesienia.
- W trakcie jazdy lżejszym rowerem Twoje ciało jest mniej wysilone. Zgromadzony zapas energii może przydać się na dodatkowe kilometry zaplanowanych tras.
- Sporo lżejszy rower jest łatwiejszy w prowadzeniu i manewrowaniu – w szczególności widać to na przykładzie rowerów MTB. Lekki rower górski może być wybawieniem podczas zwinnego pokonywania trudnych technicznie tras w górach.
- Redukcja masy roweru, często połączona z montażem części z włókna węglowego (karbonu) daje dodatkowe korzyści w postaci zwiększenia komfortu i wygody jazdy na rowerze. Mniejsza masa roweru oraz lepsze tłumienie drgań powoduje mniejsze eksploatowanie ciał kolarzy na wielu trasach.
Widać zatem, że korzyści związanych z odchudzaniem roweru jest bardzo dużo. Co najważniejsze, są one związane z poprawą jakości oraz efektywności jazdy. Czy zatem warto inwestować w redukcję wagi Twojego roweru? Jak najbardziej! Lepszej zwinności, szybkości i przyśpieszenia poszukuje wielu zapalonych rowerzystów.
Odchudzanie roweru – maksymalna wydajność i komfort podczas jazdy. O czym musisz pamiętać?
Istnieje kilka ważnych aspektów, o których musisz pamiętać przy odchudzaniu Twojego roweru. Zazwyczaj koszt lekkich i zaawansowanych komponentów rowerowych nie jest mały. W dobrej klasy części zawsze warto inwestować, jednak należy dobrze przemyśleć jakim kosztem chciałbyś udoskonalić swój rower. Po pierwsze, kolarze średnio-zaawansowani oraz profesjonalni od razu docenią zmniejszenie wagi roweru. Można to zauważyć, po prostu dużo jeżdżąc na rowerze – stąd, ta różnica dla amatorów kolarstwa robiących mniej kilometrów może być mniej zauważalna.
Kolejną kwestią jest rodzaj kolarstwa, jaki uprawiasz. Jeżeli jeździsz w rekreacyjnych celach, odchudzanie Twojego roweru może się okazać bezsensowne. W skrócie: zainwestujesz swoje pieniądze w zmiany, które nie będą tak odczuwalne, jak w rowerach wyścigowych. Rower rekreacyjny np. rower crossowy Giant Roam 4 Disc zaprojektowany jest do spokojnej jazdy, przez co posiada wygodną pozycję do jazdy, trudną do spotkania w rowerach przeznaczonych do ścigania się.
Skoro mowa o pieniądzach, należy także ustalić konkretny budżet, jaki chcesz przeznaczyć na odchudzanie roweru. Wymiana komponentów na lżejsze jest zazwyczaj dość kosztowna. Należy także zastanowić się nad tym, co ma przynieść odchudzanie roweru – urwanie kilkunastu dodatkowych sekund na zawodach może być wystarczającym celem.
Warto przeanalizować stosunek pomiędzy potencjalnymi korzyściami a wydatkami, które mogą wyniknąć z odchudzania roweru. Uwzględnienie tych czynników powinno dać Ci zielone lub czerwone światło do walki z dodatkowymi gramami w Twoim rowerze. W skrócie wszystko zależy od tego ile i jak jeździsz, jaki budżet przeznaczysz na modernizację roweru oraz cel, do jakiego dążysz poprzez zbicie dodatkowej wagi Twojego roweru. Gdy jednak zdecydujesz się na odchudzanie roweru górskiego np. roweru Polygon Syncline C3, ważnym jest zwrócenie szczególnej uwagi na to, co chcesz osiągnąć.
Zachowanie równowagi pomiędzy odchudzaniem roweru a jego funkcjonalnością jest bardzo istotne – jak mawia klasyk, z niczym nie należy przesadzać. Wydawanie kroci na ultralekkie komponenty, gdy jedynym wymaganiem jest jak najmniejsza masa, nie jest dobrym pomysłem. Należy pamiętać, iż z mniejszą masą komponentów (a zatem z cieńszymi ich ściankami i mniejszą ilością materiału) w parze idzie ich duża wrażliwość na uszkodzenia. Zbyt lekkie komponenty mogą mieć obniżoną trwałość – należy zatem wybierać je z rozwagą.
Jak odchudzić rower? Skuteczne metody i praktyczne wskazówki
Czy można tanio odchudzić rower? Jak odchudzić rower MTB, a jak szosowy? Osoby, którym zależy na odchudzeniu roweru przy ograniczonym budżecie, skupiają się głównie na wymianie komponentów najcięższych. Ich wymiana może być często przeprowadzona niewielkim kosztem, a potrafi dać ogromną ulgę podczas jazdy.
Przy ograniczonym budżecie na odchudzanie roweru MTB np. roweru górskiego Trek Roscoe 6, warto skupić się na wymianie opon, kół lub amortyzatora na lżejsze. Takie działanie może przynieść maksimum korzyści za minimum ceny. Co więcej, wymiana sztycy, mostka czy kierownicy na odpowiedniki z karbonu również przyniesie zauważalną różnicę w rowerach do cross-country.
Często w rowerach MTB producenci stosują masywne systemy korbowe – ich wymiana jest stosunkowo łatwa, a potrafi przynieść wagowe korzyści. Dobrym pomysłem, aby odchudzić rowery typu fatbike z szerszymi oponami, np. rower Trek Farley 9.6, jest sztywny widelec zamiast przedniego amortyzatora.
Jak odchudzić rower szosowy? Rowery szosowe ze względu na wąskie i gładkie opony oraz aerodynamiczne właściwości posiadają niskie opory toczenia. Odchudzanie roweru szosowego nie ogranicza się jedynie do wymiany śrubek na lżejsze. Najlepszy efekt może przynieść wymiana komponentów takich jak koła (które odpowiadają za to, jak szybko rower przyśpiesza), korba, a także kierownica, sztyca, mostek i siodełko.
Popularnym działaniem w celu odchudzania rowerów szosowych jest stosowanie ultralekkich kół o świetnych właściwościach absorbujących drgania wykonanych z karbonu. Wymiana korby na lżejszą również poprawi wynik wagowy, jaki prezentuje rower szosowy np. rower szosowy Polygon Strattos S2. Często kolarze, w celu urwania jak najwięcej gramów decydują się na montaż wyższych i bardziej zaawansowanych pod kątem wagi grup szosowych. Wymiana komponentów takich jak karbonowa kierownica typu baranek czy mostek i sztyca na karbonowe to najbardziej popularna metoda odchudzania rowerów szosowych, a także poprawy komfortu jazdy.
Przeczytaj także: Wymian korby w rowerze – jak to zrobić? Poradnik krok po kroku
Odchudzanie roweru – jakich błędów nie popełniać?
Przy odchudzaniu roweru ważną kwestią jest rozważny wybór komponentów, które chcesz zastąpić. Pamiętaj, iż lekkie komponenty mogą być bardziej podatne na uszkodzenia i nie tak trwałe, jak ich cięższe odpowiedniki. Istotnym jest także wybranie jakościowych produktów renomowanych firm, posiadających odpowiednie atesty i będące przystosowane do użytku w odpowiednich warunkach.
Stanowczo odradzamy kupno i montaż części pochodzących z rynku chińskiego określanych mianem „taniego karbonu”. Są one co prawda bardzo atrakcyjne cenowo i posiadają często całkiem dobry design (są często kopiami markowych produktów). Jest jednak jedno, ale – ich bezpieczeństwo użycia. Technologia, w jakich wykonywane są atrakcyjne cenowo komponenty karbonowe z Azjatyckiego rynku, jest ograniczona, co może przekładać się na ich kiepską wytrzymałość. Naszym zdaniem nie warto oszczędzać na bezpieczeństwie.
Kolejną kwestią jest zadbanie o odpowiedni montaż nowych części. Jak już wspomniano, lekkie komponenty są nierzadko bardziej filigranowe. W przypadku montażu kierownicy, mostka czy sztycy wykonanych z karbonu istotne jest użycie specjalnych past montażowych oraz zadbanie o ich dokręcenie z odpowiednim momentem. Z pomocą mogą tutaj przyjść narzędzia rowerowe takie jak klucze dynamometryczne czy specjalne smary montażowe.
Nowe, lżejsze komponenty możesz często zamontować w łatwy sposób. Pamiętaj jednak aby robić to odpowiedzialnie po wcześniejszym upewnieniu się w celu właściwego ich montażu – zbyt mocne dokręcanie niektórych komponentów może spowodować trwałe ich uszkodzenie. To samo tyczy się zakładania na karbonowe obręcze kół opon i dętek za pomocą przyrządów nieprzeznaczonych do tego typu działań. Użycie łyżek do opon nie gryzie, a ich koszt nie jest zbyt wysoki. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych nerwów i uszkodzeń nowych i świecących komponentów Twojego roweru.
Dobrym pomysłem jest stopniowe odchudzanie roweru. Wymiana komponentów co jakiś czas na lżejsze w Twoim rowerze może pokazać, jak bardzo takie działanie było potrzebne. Dzięki temu będziesz mieć porównanie, o ile lepiej jeździ się na Twoim rowerze w porównaniu do poprzedniej jego specyfikacji. Jeśli choć raz miałeś przyjemność jazdy na lekkim rowerze – zrób to jeszcze raz! Montując odpowiednio lekkie komponenty w Twoim rowerze, będziesz w stanie wycisnąć z jazdy na nim maksimum frajdy!
Przeczytaj także: Rama karbonowa – czy warto w nią inwestować? Wady i zalety oraz porównanie z innymi materiałami
Jak odchudzić rower? Podsumowanie
Jeśli szukasz komponentów potrzebnych do odchudzenia Twojego roweru – odwiedź nasz sklep internetowy Sprint-Rowery. Posiadamy rozbudowaną ofertę części rowerowych oraz pozostałych akcesoriów potrzebnych do ich montażu. Zapraszamy!