This is a demo store. No orders will be fulfilled.

Jak jeździć szybciej na rowerze? Poradnik

18/10/2023
Jak jeździć szybciej na rowerze? Poradnik

Istnieje wiele czynników sprawiających, że możesz jeździć na rowerze szybciej i efektywniej. Techniki, takie jak poprawa techniki jazdy, odchudzanie roweru, czy wdrożenie specjalnej diety i treningu to tylko niektóre z propozycji, mających na celu poprawę szybkości Twojej jazdy na rowerze. Jak jeździć szybciej na rowerze górskim i szosowym? Czy szybka jazda na rowerze jest dla Ciebie osiągalna? W tym poradniku wskażemy, na jakie aspekty należy zwrócić uwagę w celu zwiększenia Twojej szybkości na rowerze. Przedstawimy rady dotyczące technicznych aspektów roweru, jazdy na rowerze, a także kwestii związanych ze zdrowiem, które wpływają na Twoją szybkość jazdy. Zapraszamy!

Spis treści:

  1. Poprawa techniki jazdy
  2. Wybór odpowiedniego sprzętu
  3. Optymalizacja pozycji na rowerze
  4. Trening siłowy i interwałowy
  5. Odpowiednia dieta i nawadnianie
  6. Regeneracja – klucz do szybkości
  7. Popraw swoją szybkość!

Poprawa techniki jazdy

jak szybciej jeździć na rowerze

Technika Twojej jazdy na rowerze reprezentuje umiejętności, jakie posiadasz. W skrócie: im lepiej jeździsz, tym jesteś szybszy. Ten termin dotyczy ogółu elementów związanych z jazdą na rowerze, takich jak przykładowo średnia prędkość, kadencja (ilość obrotów korby na minutę), czy tempo utrzymywane podczas zjazdów i podjazdów. Technika jazdy na rowerze MTB wymaga obierania odpowiednich linii podczas zjazdu oraz podjazdu. 

Z kolei technika jazdy na rowerze szosowym wymaga od kolarza umiejętnego wykonywania szybkich zjazdów i efektywnego podjeżdżania. Obydwa style jazdy mają też cechy wspólne jak np. dobór odpowiedniej pozycji podczas jazdy – ale o tym później.

Praca nad poprawą techniki jazdy może być osiągnięta poprzez regularną jazdę na zewnątrz. Co ciekawe, wykorzystanie trenażerów z trzema rolkami może pomóc zwiększyć Twoją efektywność pedałowania i utrzymywania równowagi. Większa kontrola nad rowerem zwiększa Twoją szybkość jazdy. 

Aby zwiększyć prędkość średnią podczas Twoich aktywności, zadbaj o utrzymanie stałej kadencji. Odpowiednia technika pedałowania pozwala stabilnie utrzymać prędkość średnią podczas jazdy. Co więcej, przyzwyczajanie Twoich nóg do stałych obrotów znacznie zmniejszają ich obciążenie w trakcie jazdy. Dzięki temu będziesz w stanie zaoszczędzić więcej energii na dalsze kilometry jazdy.

Jeżeli w Twojej okolicy organizowane są szkolenia techniki jazdy na rowerze – dobrym pomysłem będzie pojawienie się na nich. Wielu instruktorów potrafi szybko znaleźć Twoje słabości w jeździe i wskazać poprawne praktyki. Zwrócenie uwagi przez instruktora na elementy, takie jak odpowiednie wykorzystanie biegów, efektywne hamowanie i wchodzenie w zakręty czy zachowanie równowagi może dać Ci po pewnym czasie nową szybkość!

Przeczytaj także: Jak odchudzić rower i zrobić to dobrze? Podpowiedzi

Wybór odpowiedniego sprzętu

Na szybkość jazdy na rowerze szosowym czy górskim często wpływają rozwiązania techniczne. Bariera techniczna nierzadko spotykana w rowerach niższej klasy powoduje, że ciężko osiągnąć kolejny bardziej zaawansowany poziom jazdy. Z tego powodu, dopiero zmiana roweru na bardziej zaawansowany może rozwikłać ten problem. Na efektywność jazdy na rowerze (która determinuje szybkość Twojej jazdy) wpływ mają między innymi geometria ramy roweru, jego masa, opony i obecność pedałów wpinanych (SPD). 

Geometria ramy odpowiada za dobre prowadzenie się roweru – czyli zwinność czy dobre prowadzenie w zakrętach i przy dużych prędkościach. Geometria ramy wpływa również na pozycję kolarza podczas jazdy. Masa roweru również wpływa na łatwość prowadzenia się roweru – im rower lżejszy, tym łatwiej go rozpędzić i zatrzymać. Niezwykle lekki i aerodynamiczny rower np. rower Polygon Helios A7 pozwoli Ci na osiąganie bardzo wysokich prędkości. 

szybka jazda na rowerze

Montaż odpowiednio lekkich komponentów (często karbonowych) w Twoim rowerze pomoże zmniejszyć jego masę, co przełoży się na bardziej efektywną jazdę na nim. 

W rowerach górskich np. w rowerze Polygon Siskiu DSE stosuje się opony z bardziej agresywnym bieżnikiem. Odpowiada on za trakcję podczas jazdy w terenie szczególnie w trudnych warunkach. Jeżeli jeździsz głównie w suchych warunkach po utwardzonej nawierzchni, rozważ zastosowanie opon z mniej agresywnym bieżnikiem. 

jak jeździć szybciej na rowerze szosowym

 

Mniejsze opory toczenia dzięki niższemu i mniej agresywnemu bieżnikowi opony pozwolą Ci zwiększyć Twoją szybkość. Jak jeździć szybciej na rowerze górskim? Rozważ wybranie systemu SPD (Shimano Pedalling Dynamics). System ten składa się ze specjalnych wpinanych pedałów oraz butów z metalowymi blokami. Pedały zatrzaskowe pozwolą Ci uzyskać jeszcze lepszą kontrolę nad rowerem i zwiększyć efektywność Twojego pedałowania. Jest to dobra rada dla średnio-zaawansowanych kolarzy, którzy do tej pory używali pedałów platformowych.

Optymalizacja pozycji na rowerze

Zadbanie o jak najbardziej komfortową pozycję podczas jazdy na rowerze, bezpośrednio przekłada się na lepsze wyniki. Poza tym właściwa pozycja pozwoli Ci uniknąć niechcianych kontuzji, spowodowanych niepoprawnym ustawieniem. Podczas jazdy na rowerze ciało kolarza opiera się na trzech punktach: na siodełku, pedałach i kierownicy. Istotne jest dopasowanie wysokości siodełka do Twojego wzrostu – noga musi być lekko ugięta w kolanie przy pełnym wyproście podczas pedałowania. 

Ważnym jest także odpowiednie dobranie siodełka do indywidualnych preferencji – wiele fabrycznych siodełek w rowerach często jest niewygodnych. Następnie, warto zadbać o odpowiednie pochylenie siodełka do przodu lub do tyłu. Neutralne jest ustawienie siodełka poziomo. 

Zbyt mała powierzchnia pedałów platformowych może powodować „wciskanie” się ich w podeszwy butów, co może prowadzić do dyskomfortu podczas jazdy. Z kolei pedały zatrzaskowe posiadają regulację siły wpięcia i wypięcia. Jeszcze ważniejszym jest poprawne i centryczne ustawienie bloków w butach.

Podczas jazdy na rowerze, ręce opierają się na chwytach zamontowanych na kierownicy w rowerze górskim. W rowerze szosowym np. rowerze Trek Domane AL2 czwartej generacji ręce kolarza opierają się na owijce kierownicy. Poza ustawieniem wysokości i nachylenia kierownicy do swoich potrzeb, należy zadbać o odpowiednią grubość chwytów na kierownicy. Zbyt cienkie mogą powodować drętwienie rąk podczas dłuższej jazdy, a zbyt grube zbytnie nadwyrężenie przedramion. 

jak szybciej jeździć na rowerze

Jak jeździć szybciej na rowerze szosowym? Zadbaj o odpowiedni ubiór! Wielu producentów odzieży rowerowej posiada w swojej ofercie produkty, która zmniejszają opór powietrza kolarza podczas jazdy. Zmiana kasku, koszulki czy spodni na bardziej aerodynamiczne może pomóc zaoszczędzić Ci dodatkowe sekundy na zawodach.

Jeżeli jesteś profesjonalistą i masz problem z optymalizacją pozycji na rowerze – skorzystaj z usługi bikefittingu. Dopasowanie właściwej pozycji na rowerze jest bardzo ważne i przekłada się na komfort i szybkość jazdy.

Trening siłowy i interwałowy

Czy trening siłowy i interwałowy może Ci pomóc w szybszej jeździe na rowerze? Jak najbardziej – każdy z tych dwóch rodzajów treningów posiada szereg korzyści pozwalających rozwinąć Twoją prędkość na rowerze. Trening siłowy ma przede wszystkim zwiększyć Twoją moc i pokłady energii. Natomiast treningi w szczególności skoncentrowane na mięśniach kończyn dolnych poprawiają ich wydolność i siłę. 

Taka forma treningu może również pomóc we wzmocnieniu mięśni stabilizujących, co często poprawia kontrolę i równowagę w prowadzeniu roweru. Trening siłowy jest również dobrym sposobem na ograniczenie ryzyka kontuzji podczas jazdy w trudnym terenie. Jest on szczególnie istotny dla osób uprawiających jazdę enduro. Rower enduro np. rower Marin Rift Zone Carbon 1 stworzony jest do płynięcia po górskich nierównościach i podczas wypadów do bikeparków. 

jak jeździć szybko na rowerze

Z kolei trening interwałowy polega na krótkich, lecz intensywnych aktywnościach, mających na celu zwiększenie pojemności płuc i zdolności organizmu do przetwarzania tlenu. Poprawa wytrzymałości i utrzymania wysokiego tempa jazdy jest szczególnie ważna dla zawodników. Trening interwałowy może również być skuteczny w zwiększaniu prędkości kolarzy i zdolności do przyśpieszania. 

Aby trening kolarski był skuteczny, bardzo istotne jest uwzględnienie obydwu rodzajów treningów w indywidualnym planie treningowym. Połączenie efektów, jakie można dzięki temu osiągnąć może zwiększyć Twoją szybkość i efektywność jazdy. 

Przeczytaj także: Wielki wyścig kolarski – Sprint-Rowery kontra WK Dzik! Jak nam poszło? Przeczytaj i poznaj bliżej testowane rowery! 

Odpowiednia dieta i nawadnianie

Bardziej zaawansowani kolarze muszą pamiętać o odpowiedniej diecie i nawadnianiu podczas sezonu oraz poza nim. Jak jeździć szybko na rowerze? Na pewno nie bez odpowiednio ułożonej diety! Nawodnienie i właściwa dieta ma bardzo duży wpływ na wydolność czy regenerację kolarzy. 

Odpowiednio zbalansowana dieta, poprzez dostarczenie organizmowi niezbędnych składników odżywczych potrafi zwiększyć wydolność kolarza. Tyczy się to głównie węglowodanów, tak bardzo potrzebnych kolarzom podczas długotrwałego wysiłku. Co więcej, białko pomaga w odbudowie mięśni i zapobiega przemęczeniu organizmu

Właściwe nawodnienie jest niezmiernie ważne dla kolarzy. Można to często zauważyć podczas wielu wyścigów, jak wiele bidonów jest potrzebnych, aby odpowiednio zadbać o skuteczne dostarczenie wody organizmowi zawodnika. Przede wszystkim nawodnienie ma na celu zachowanie wydolności fizycznej – podczas jazdy organizm wydala pot i ciepło. 

Stopniowa utrata płynów znacznie obniża wydolność kolarzy. Odpowiednie nawodnienie wpływa również na utrzymanie koncentracji i chroni przed przegrzaniem. Zapobieganie utracie masy ciała czy unikanie skurczów mięśni poprzez dostarczenie wody i elektrolitów organizmowi kolarza to kolejne, wcale nie mniej ważne funkcje odpowiedniego nawodnienia. 

Regeneracja – klucz do szybkości

Regeneracja kolarzy polega nie tylko na odpoczynku fizycznym. Zakłada ona również zadbanie o odpowiedni poziom odżywiania, nawodnienia oraz snu. Najbardziej popularnymi technikami regeneracyjnymi wśród kolarzy są masaże, rozciąganie czy rolowanie mięśni

Regeneracja jest nieodłącznym elementem dobrze skonstruowanego planu treningowego, mającego na celu osiągnąć lepsze wyniki oraz szybkość przez zawodników. Najważniejsze zalety regeneracji to: odbudowa mięśni, ograniczenie psychicznego i fizycznego zmęczenia, wzrost jakości treningów i zmniejszenie ryzyka kontuzji. Regeneracja ma na celu również przyzwyczajenie Twojego organizmu do częstych treningów, co wpływa na stopniowe polepszanie jego wytrzymałości i zwinności.

jak jeździć szybciej na rowerze szosowym

Popraw swoją szybkość!

Jeśli szukasz lekkiego roweru, który poprawi Twoją szybkość jazdy – odwiedź nasz sklep internetowy Sprint-Rowery. Posiadamy rozbudowaną ofertę rowerów, części i akcesoriów, a także odzieży rowerowej. Zapraszamy!

 

Polecane produkty