This is a demo store. No orders will be fulfilled.

Jak dopasować rozmiar dętki do Twojego roweru? Poradnik Sprint-Rowery

08/04/2024
Jak dopasować rozmiar dętki do Twojego roweru? Poradnik Sprint-Rowery

Jednym z najistotniejszych detali, które warto wziąć pod uwagę, aby zapewnić sobie jak największy komfort i bezpieczeństwo podczas każdej przejażdżki jest właściwe dobranie rozmiaru dętki do roweru. Czy zdarzyło Ci się kiedyś doświadczyć nieprzyjemnego zgrzytu, gdy dętka nie pasowała idealnie do opony? A może masz wątpliwości co do tego, jaki rozmiar dętki będzie najlepszy dla Twojego jednośladu? W naszym tekście przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą dopasować Ci rozmiar dętki do roweru

Spis treści:

  1. Dobry rozmiar dętki rowerowej – dlaczego jest tak istotny?
  2. Jak sprawdzić rozmiary dętki rowerowej?
  3. Dętki rowerowe – rozmiary
  4. Typy zaworów w dętkach – co musisz o nich wiedzieć
  5. Wymiana dętki rowerowej – tych przyrządów będziesz potrzebować
  6. Naprawa dętki w rowerze krok po kroku
  7. Opony bezdętkowe – czy to przyszłość kolarstwa?
  8. Już wiesz, jaki rozmiar dętki do opony wybrać

rozmiar-detki2

Dobry rozmiar dętki rowerowej – dlaczego jest tak istotny? 

Dobrze dobrane rozmiary dętek do roweru to niezwykle ważny element zarówno dla bezpieczeństwa, jak i komfortu rowerzystów Właściwie dopasowana dętka nie tylko zapewnia stabilność i kontrolę nad jednośladem, lecz także zmniejsza prawdopodobieństwo przebicia, co eliminuje niepotrzebne przestoje w trakcie trasy. Niebagatelna jest też kwestia odczuć w trakcie pokonywania kolejnych kilometrów na dwóch kółkach. Poprawnie dobrane dętki pozwoli Ci cieszyć się płynną jazdą, eliminując nieprzyjemne wibracje i wstrząsy.

Jednak znaczenie dobrego dopasowania dętki wykracza poza bezpieczeństwo i komfort. Jest to również kwestia oszczędności. Najzwyczajniej w świecie unikając nieprawidłowego dopasowania, zabezpieczysz zarówno swój czas, jak i portfel, eliminując konieczność kosztownych napraw i wymiany uszkodzonych opon. Dodatkowo prawidłowo dobrane dętki mają istotny wpływ na żywotność ogumienia oraz efektywność energetyczną podczas pedałowania. A to przekłada się na zwiększoną wydajność jazdy.

Wspomniana wcześniej wydajność, tyczy się nie tylko osiągów i szybkości, ale i kontroli trakcji. Dodatkowo, unikając nieprawidłowego dopasowania, ograniczysz ryzyko uszkodzeń mechanicznych, co może prowadzić do degradacji felgi, a tym samym dodatkowych kosztów, które przyjdzie Ci ponieść w serwisie rowerowym.

Przeczytaj także: Najlepsze multitoole – dzięki nim naprawisz rower w każdych warunkach!

Jak sprawdzić rozmiary dętki rowerowej

Fakt, że dobór odpowiedniego rozmiaru dętki rowerowej ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia płynnej i bezproblemowej jazdy, jest bezdyskusyjny. Istnieje kilka metod, które pomogą Ci wybrać idealnie pasującą dętkę do Twoich opon. 

Pierwszym krokiem jest zrozumienie oznaczeń na oponie rowerowej. W ten sposób będziesz miał absolutną pewność co do tego, jaką dętkę powinieneś w niej zastosować. Zazwyczaj z boku opony znajdziesz informacje dotyczące rozmiaru dętki, takie jak średnica koła i szerokość opony. Wyróżniamy trzy najpopularniejsze metody oznaczania wymiarów ogumienia. 

System angielski 

Wymiary ogumienia są zapisywane w tym systemie w calach. Podawana jest w nim średnica zewnętrzna opony pomnożona przez jej szerokość. Przykładowo, oznaczenie 28 × 1,10” wskazuje na oponę o średnicy zewnętrznej 28 cali i szerokości 1,10 cala. Do takich opon dopasujesz dętkę o tym samym oznaczeniu. 

System francuski

W systemie francuskim wymiary ogumienia są wyrażane w milimetrach. Podawana jest średnica wewnętrzna opony pomnożona przez jej szerokość wewnętrzną. Jak to wygląda w praktyce? W rowerach trekkingowych czy crossowych spotkać możesz opony o przykładowym oznaczeniu 700 × 38C. 

System ETRTO

Trzecią opcją jest tzw. system ETRTO, opracowany przez Europejską Organizację Techniczną ds. Opon i Dętek. W skali podawana jest szerokość opony oraz zewnętrzna średnica koła. Na przykład, oznaczenie 18 × 622 wskazuje na oponę o szerokości 18 mm i zewnętrznej średnicy koła 622 mm.

Co zrobić, kiedy nie widzisz stosownych oznaczeń? Prawdopodobnie masz do czynienia z oponą, jest już na tyle zużyta, że informacje o wymiarach już się zatarły. Jeśli koniecznie chcesz spróbować sprawdzić jej rozmiar, użyj miarki lub taśmy mierniczej – zmierz nią średnicę koła i szerokość opony. 

Jeśli posiadasz instrukcję swojego roweru, zawsze warto po nią sięgnąć. Znajdziesz tam informacje dotyczące zalecanego rozmiaru dętki. Alternatywą może być też konsultacja z profesjonalistą w serwisie rowerowym. Doświadczony ekspert, znający wiele modeli rowerów, udzieli Ci cennych wskazówek dotyczących doboru odpowiedniej dętki. 

rozmiar-detki4

Dętki rowerowe – rozmiary 

W rowerach dostępnych na rynku spotykamy bardzo szeroki zakres rozmiarów kół. W zależności od typu jednośladu zazwyczaj mówimy o kołach o wielkości od 16 do 29 cali. Rozmiary takie jak 16 i 20 cali są typowe dla rowerów dziecięcych oraz popularnych „składaków”, 24 cale często spotykane są w młodzieżowych, natomiast wartość 26 cali dominuje w modelach górskich i miejskich

27,5 cala to dedykowany rozmiar, który znajdziesz wyłącznie w specjalnych rowerach górskich. Podobnie rzecz ma się w przypadku rowerów z kołami w rozmiarach 29 cali. Z kolei 28 cali jest powszechnie używane w jednośladach miejskich, trekkingowych i szosowych

Oprócz standardowych rozmiarów istnieją także specjalne warianty, takie jak 26 cali, które są typowe dla rowerów FatBike oraz 29+, przeznaczone dla rowerów górskich, stworzonych do trudniejszych terenów. 

Sprawdź również: Oznaczenia opon rowerowych – jak je czytać i wybierać?

Typy zaworów w dętkach – co musisz o nich wiedzieć 

Podczas wyboru dętki do roweru, należy również pomyśleć nad rodzajem zaworu, który posłuży do napełniania jej powietrzem. Wyróżniamy trzy najpopularniejsze zawory, które wciąż spotkasz w wielu modelach rowerów. 

  • Zawór Presta (FV, SV) 

To wąski i wysoki zawór, który zazwyczaj można znaleźć w dętkach o wyższym ciśnieniu, takich jak rowery szosowe, trekkingowe czy górskie o wąskich obręczach. Charakteryzuje go gwintowany koniec, który jest nakręcany do otworu w obręczy. Dzięki mniejszemu otworowi, straty powietrza podczas pompowania są niższe niż w zaworze Schradera. Jednak wymaga specjalnej pompki do roweru z adapterem. 

  • Zawór Schradera (AV)

Wspomniany zawór Schradera (AV) to typowy wentyl samochodowy, który często znajduje zastosowanie w rowerach miejskich, górskich oraz dziecięcych. Charakteryzuje go grubszy korpus i gwintowany koniec, podobny do tego stosowanego w oponach samochodowych. Aby pompować powietrze do dętki z zaworem Schradera, należy odkręcić nakrętkę i użyć standardowej pompki samochodowej lub rowerowej.

  • Zawór Dunlop (DV)

Ostatni, rzadziej spotykany rodzaj to zawór Dunlop (DV), który ma formę walcowatego, krótkiego elementu gumowego, wystającego z obręczy opony. Aby otworzyć zawór i pompować powietrze, wystarczy lekko wcisnąć klapę wentyla. Po zakończeniu procesu klapę należy wypchnąć, aby zabezpieczyć dętkę przed utratą powietrza. Warto jednak pamiętać, że zawór Dunlop może być mniej odporny na wyższe ciśnienia w porównaniu do innych rodzajów wentyli. 

Wymiana dętki rowerowej – tych przyrządów będziesz potrzebować 

Przygotowanie się do wymiany dętki rowerowej wymaga posiadania kilku niezbędnych przedmiotów. Pierwszą rzeczą, którą będziesz potrzebować, jest oczywiście sama dętka rowerowa, dopasowana do rozmiaru Twojej opony. Jeśli opona również wymaga wymiany lub naprawy, przygotuj zastępczą alternatywę. 

Potrzebujesz kupić nową dętkę? Postaw na dętkę Bontrager Standard, która została wyposażona w praktyczny zawór typu Schrader, co ułatwia pompowanie powietrza na dowolnej stacji benzynowej lub serwisie rowerowym. Wykonano ją z gumy butylowej o grubości 0,9 mm, zapewniając idealne proporcje lekkości i wytrzymałości. Masz inny typ zaworu w swoim rowerze? Dętka Bontrager Standard dostępna jest w każdym z najpopularniejszych modeli. 

W przypadku niewielkich przebić lub uszkodzeń opony bądź dętki, przydatne będą zestawy łatek do naprawy. W takiej sytuacji pomoże zestaw naprawczy do dętek Lezyne Lever Kit. Zestaw zawiera dwa specjalne lewary, które ułatwiają usuwanie opony, a także igłę i wkładki, niezbędne do szybkiej naprawy dętki. Całość jest zapakowana w poręczne etui, które z łatwością zmieścisz w plecaku. Masz zestaw i potrzebujesz jedynie łatek samoprzylepnych? Postaw w takim razie na łatki samoprzylepne do dętek Topeak

rozmiar-detki5

Po zamontowaniu nowej dętki konieczne będzie jej odpowiednie napompowanie, dlatego nie zapomnij o pompce rowerowej. Tu z pomocą przyjdzie Ci Lezyne Lite Drive-S. Jest kompatybilna z różnymi typami wentyli, dzięki czemu bez problemu dostosujesz ją do swojego roweru. Niezależnie od tego, czy masz opony szosowe, górskie czy trekkingowe, pompka będzie odpowiednia dla Ciebie. Ponadto specjalnie zaprojektowana złączka gwarantuje łatwe i bezpieczne mocowanie do wentyla, eliminując ryzyko wycieku powietrza i zapewniając efektywne pompowanie. 

rozmiar-detki6

Podczas wymiany dętki, przydatne mogą okazać się również lepik, nożyczki lub nożyk do przycinania ewentualnych nadmiarów łatki, lub opony oraz śrubokręt do odkręcenia elementów mocujących. Nie zapomnij także o ręczniku lub chusteczkach do rąk oraz latarce, jeśli wymiana będzie odbywać się w miejscu o słabym oświetleniu. 

Zapewnienie sobie wszystkich niezbędnych przedmiotów przed rozpoczęciem wymiany dętki sprawi, że cały proces przebiegnie sprawnie i bezproblemowo, a Ty będziesz mógł cieszyć się szybkim powrotem na rower.

Zobacz także: Porady ekspertów: wymiana linki przerzutki i hamulca krok po kroku

Naprawa dętki w rowerze krok po kroku 

Naprawa dętki w rowerze to niezwykle przydatna umiejętność, którą warto opanować, aby szybko i sprawnie poradzić sobie z ewentualnymi awariami w trakcie jazdy. 

Pierwszym krokiem jest oczywiście zebranie niezbędnych narzędzi i materiałów, o których wspominaliśmy wcześniej, takich jak zestaw naprawczy, pompka, nożyk lub lewarek do opony.

Następnie zdejmij koło z ramy roweru i ostrożnie usuń oponę, korzystając z nożyka lub lewarka. Po sprawdzeniu miejsca przebicia należy je odpowiednio oznaczyć. W zlokalizowaniu przyczyny pomoże zanurzenie dętki w wodzie. Gdy miejsce zostało zidentyfikowane, można przystąpić do naprawy.

Jeśli chodzi o mniejsze przebicia, wystarczy łatka z zestawu naprawczego. Nałóż na nią klej, a następnie przyklej na miejscu przebicia, przeciągając igłę z łatką przez dętkę. Po wyschnięciu kleju umieścić dętkę z powrotem w oponie i dopompuj.

Kiedy dętka została naprawiona, oponę można ponownie założyć na obręcz, a koło zamontować z powrotem w ramie roweru. Po dokręceniu śrub i upewnieniu się, że wszystko jest prawidłowo umieszczone, można przystąpić do jazdy testowej, aby potwierdzić skuteczność naprawy.

Opony bezdętkowe – czy to przyszłość kolarstwa? 

Opony bezdętkowe (tubeless) stają się coraz bardziej popularne w świecie kolarstwa. Ta innowacyjna technologia oferuje szereg korzyści i rozwiązuje wiele problemów związanych z tradycyjnymi oponami z dętką. Montaż opon bezdętkowych uznawany jest za łatwiejszy i bardziej wygodny niż klasycznych opon z dętką, co przekłada się na oszczędność czasu i frustracji podczas codziennego użytkowania. Co więcej, opony bezdętkowe są bardziej wytrzymałe i odporne na przebicia. Kolarze zyskują też na komforcie jazdy. Lepsza przyczepności i stabilności, przekłada się na wyższe osiągi. 

Jednak, zanim opony bezdętkowe zdominują rynek, istnieją pewne wyzwania i problemy, z którymi muszą się uporać. Należą do nich między innymi różnice w obręczach i kompatybilność z oponami bezdętkowymi oraz ewentualne trudności związane z ich naprawą w terenie.

Mimo możliwych trudności opony bezdętkowe mają ogromny potencjał rozwoju i mogą być kluczowym elementem kolarstwa, zapewniając jeszcze lepsze doświadczenia zarówno dla profesjonalnych kolarzy, jak i amatorów.

rozmiar-detki3

Już wiesz, jaki rozmiar dętki do opony wybrać 

Odpowiedni rozmiar dętki do roweru ma niebagatelne znaczenie. Zależy od tego Twoje bezpieczeństwo, komfort jazdy i rezultaty. Nie wiesz jaki rozmiar dętki do opony Twojego rower wybrać? Odwiedź sklep Sprint-Rowery, a nasi eksperci przygotują satysfakcjonujące Cię rozwiązanie. 

Polecane produkty