This is a demo store. No orders will be fulfilled.
Jak bezpiecznie przewozić dziecko na rowerze – poznaj przepisy

Wspólne wycieczki na dwóch kółkach z pociechą to doskonały sposób na spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Koniecznie zadbaj o bezpieczne przewożenie dziecka na rowerze. Przepisy to coś, czym należy się kierować. Poznaj je i dowiedz się więcej o rodzajach fotelików i przyczep, które zapewniają komfort i bezpieczeństwo w trakcie podróży.
Spis treści:
- Jazda na rowerze z dzieckiem – przepisy
- Wskazówki dotyczące bezpiecznej jazdy z dzieckiem
- Rodzaje fotelików i przyczep
- Bezpieczne przewożenie dziecka w przyczepce rowerowej
- Wymagania dotyczące kasków i wyposażenia ochronnego
- Przewożenie dziecka na rowerze – przepisy już znasz!
Jazda na rowerze z dzieckiem – przepisy
Planujesz przewożenie dziecka na rowerze? Przepisy to coś, co po prostu musisz znać! Warto wiedzieć, że maluch do lat 7 może być przewożony na rowerze, jeśli jest umieszczony w dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę. Wynika to z Art.33 Ust. 2 Prawa o ruchu drogowym.
Co jeszcze musisz wiedzieć, jeśli marzy Ci się jazda na rowerze z dzieckiem? Przepisy mówią również o przewozie pociech w przyczepie. Jest on dopuszczony, jeśli będzie to konstrukcja przeznaczona właśnie do tego celu. Musisz pamiętać, że łączna długość roweru i przyczepy nie może przekraczać 4 metrów.
Od kiedy dziecko może jeździć samo na rowerze?
Dziecko na rowerze musi być pod opieką dorosłego do 10. roku życia. Do tego momentu jest traktowany jako pieszy. Nie może więc korzystać z jezdni czy ścieżki rowerowej. Dziecko musi jeździć po chodniku i co ważne jego opiekun również. Jest to wyjątkowa sytuacja, w której kierujący rowerem może korzystać z drogi dla pieszych.
Kiedy dziecko skończy 10. rok życia, może przystąpić do testu na kartę rowerową. To dokument, który pozostaje ważny aż do ukończenia 18. roku życia. Posiadające tę kartę dziecko może poruszać się samodzielnie na rowerze, oczywiście, jeśli zezwalają na to rodzice.
Wskazówki dotyczące bezpiecznej jazdy z dzieckiem
Jazda na rowerze wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Stosuj się do poniższych wskazówek, żeby zapewnić maluchowi bezpieczeństwo, a sobie poczucie spokoju.
- Zawsze stosuj się do przepisów drogowych – poruszaj się rowerem po miejscach, które są do tego przeznaczone; jeśli dostępna jest droga dla rowerów – poruszaj się właśnie po niej, a nie jezdnią.
- Staraj się wybierać trasy z mniejszym natężeniem ruchu. Unikaj jazdy po ruchliwych drogach obok samochodów. Szukaj miejsc, do których można dojechać ścieżką rowerową lub wybieraj wycieczki do lasu.
- Nie zapominaj o kontrolowaniu stanu technicznego roweru i akcesoriów. Sprawne hamulce to podstawa, ale ważny jest też dzwonek. Jednoślad musi być wyposażony w oświetlenie – zgodnie z prawem powinien posiadać co najmniej jedno światło pozycyjne z przodu oraz jedno z tyłu, a dodatkowo z tyłu musi mieć światło odblaskowe.
- Zachowaj ostrożność podczas skręcania i hamowania. Unikaj gwałtownych manewrów.
- Wykorzystaj wycieczkę, żeby uczyć pociechę podstawowych zasad bezpieczeństwa na drodze.
- Zadbaj o komunikację z dzieckiem i zapewniaj mu częste postoje.
- Na etapie planowania wycieczki sprawdź prognozę pogody. Unikaj dni, kiedy intensywnie wieje lub pada.
Rodzaje fotelików i przyczep
Dziecko na rowerze może poruszać się w foteliku lub przyczepce. Najważniejsze, żeby maluch potrafił już samodzielnie siedzieć.
Wyróżnia się m.in. foteliki przednie, które są przeznaczone dla młodszych podróżników. Sprawdzają się dla maluchów mających od 9. miesięcy do 3 lat, najczęściej do wagi około 15 kg. Pozwalają utrzymywać kontakt wzrokowy z dzieckiem.
Tylne foteliki są montowane najczęściej na bagażniku roweru, choć występują też w wersji ze specjalną rurą podsiodłową. Dzięki temu możesz mieć jednoślad taki jak Electra Loft 7D Step-Thru, który nie ma bagażnika, ale bez problemu zamontujesz na nim fotelik. Modele montowane z tyłu służą mniej więcej od 1. do 7. roku życia. Sprawdzają się do momentu, gdy dziecko waży około 22 kg. W takim siedzisku cieszy się większą ilością miejsca.
Fotelik rowerowy Hamax Kiss 2.0 jest przeznaczony do montażu na rowerach wyposażonych w bagażnik oraz bez tego elementu. Model wyróżnia się wyprofilowanym oparciem, które gwarantuje komfort. Fotelik jest też wyposażony w regulowane podpórki na stopy, więc można go błyskawicznie dopasować do potrzeb rosnącego dziecka. Produkt występuje w różnych wariantach kolorystycznych, więc łatwo dobrać go do barw jednośladu.
Do wyboru masz również przyczepkę rowerową – te akcesoria występują w wersji pojedynczej lub podwójnej. Jeśli masz dwoje dzieci, z którymi chcesz podróżować samodzielnie, to będzie najlepszy sposób. Konstrukcja jest przypinana do roweru przy pomocy specjalnego zaczepu. Przyczepki zapewniają komfort podczas dłuższych podróży, ponieważ ich wnętrze jest przestronne. Można schować tam również dodatkowy bagaż, który nie będzie przeszkadzał maluchom.
Przyczepki są wyposażone w różnorodne udogodnienia, na przykład:
- osłonę przeciwsłoneczną, dzięki której dziecko może cieszyć się komfortem, nawet jeśli promienie słoneczne są silne;
- moskitierę – zabezpiecza przed uciążliwymi insektami;
- osłonę przeciwdeszczową – dzięki niej niespodziewana ulewa nie przerwie wycieczki;
- dodatkowe miejsce do przechowywania – dzięki niemu zyskujesz idealne miejsce na napoje i przekąski. Nie musisz trzymać ich w plecaku.
Bezpieczne przewożenie dziecka w przyczepce rowerowej
Przyczepki rowerowe są bezpiecznym sposobem, żeby przewozić dziecko na rowerze. Jest jednak kilka kwestii, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę. Przede wszystkim musi być to przyczepka stworzona właśnie do tego celu.
Żeby zapewnić maluchowi bezpieczeństwo, koniecznie pamiętaj o zapięciu go pasami. Dzięki nim nawet podczas niespodziewanych manewrów zachowuje stabilną pozycję. Pasy są wykonane w taki sposób, żeby dobrze utrzymywać dziecko, a jednocześnie zapewniać mu komfort podczas podróży.
Musisz zadbać również o odpowiednie wyposażenie, żeby możliwe było bezpieczne przewożenie dziecka na rowerze. Przepisy jasno określają, że jednoślad należy wyposażyć w sprawny hamulec, dzwonek oraz oświetlenie.
Żeby bezpiecznie przewozić dziecko w przyczepce, musisz dobrać odpowiednią konstrukcję. Zwróć uwagę na to, jaką maksymalną wagę małego podróżnika oraz ładunku dopuszcza producent. Ważne też, żeby przyczepka była wyposażona w odblaski, na przykład na kołach. W niektórych modelach montuje się również flagę, dzięki której inni użytkownicy mogą szybciej dostrzec przyczepkę.
Żeby bezpiecznie przewozić dziecko na przyczepce, przestrzegaj kilku kluczowych zasad:
- Kontroluj, czy przyczepka jest prawidłowo przymocowana do roweru – przyjrzyj się zaczepom.
- Upewnij się, że koła nie mają żadnych uszkodzeń i są napompowane.
- Jeśli to możliwe, korzystaj ze ścieżki rowerowej, która jest bezpieczniejsza niż jezdnia.
- Wykonuj manewry w spokojny sposób – unikaj gwałtownego hamowania czy skręcania, żeby przyczepka nie straciła stabilności.
Wymagania dotyczące kasków i wyposażenia ochronnego
Wiesz już, jaką przyczepkę warto wybrać oraz od kiedy dziecko może jeździć samo na rowerze. Czas dowiedzieć się więcej na temat kasku. W Polsce jego noszenie jest wymagane dla osób, które kierują motocyklem, czterokołowcem lub motorowerem oraz osób przewożonych takimi pojazdami. W przypadku rowerzystów taki wymóg wciąż nie istnieje.
Choć prawo nie nakazuje noszenia kasku, nie należy z niego rezygnować. Chroni przecież głowę, która jest wrażliwa na upadki. Warto przyzwyczajać dziecko już od najmłodszych do tego akcesorium, żeby w przyszłości również chciało z niego korzystać. Niech nosi kask niezależnie od tego, czy korzysta z rowerku biegowego, czy planujesz przewozić go w foteliku. Nawet jeśli samodzielnie jeździ w ostrożny i odpowiedzialny sposób, nie jest przecież sam na ścieżce rowerowej. Poruszają się nią również dorośli, którzy robią to ze znacznie większą prędkością.
Poznaj kilka propozycji kasków, na które warto zwrócić szczególną uwagę:
- Kask rowerowy dziecięcy Giro Scamp Integrated Mips – jest lekki, dzięki czemu nie przeszkadza dziecku. Został wyposażony w system wentylacji, dlatego maluchowi nie będzie zbyt gorąco. Model ma wielokierunkowy system ochrony przed uderzeniami. Szeroki zakres regulacji sprawia, że kask posłuży na długo.
- Kask rowerowy dziecięcy Giro Hale – system Roc Loc Sport pozwala na precyzyjne dopasowanie modelu do głowy dziecka. Produkt wyposażono w aż 22 otwory wentylacyjne, które zapobiegają nieprzyjemnemu przegrzaniu. Konstrukcja jest trwała i lekka.
- Kask rowerowy dziecięcy Giro Fixture II – łatwo dopasować go idealnie do głowy dziecka, co przekłada się na wygodę i bezpieczeństwo. Liczne otwory wentylacyjne gwarantują nieustanny przepływ powietrza. Naklejki odblaskowe przekładają się na większe bezpieczeństwo wieczorem.
Oprócz kasku przydadzą się ochraniacze, jeśli dziecko podróżuje już samodzielnie. To akcesoria, które służą do zabezpieczenia kolan i łokci. Dzięki tym przedmiotom ryzyko urazu staje się mniejsze. Istnieją też rękawiczki rowerowe, które mogą przydać się, szczególnie jeśli maluch rozpoczyna przygodę z jazdą na rowerze i prawdopodobieństwo upadku jest większe.
Przeczytaj też: Czy kask na rowerze jest obowiązkowy? Poznaj przepisy
Przewożenie dziecka na rowerze – przepisy już znasz!
Wiesz już, z jakimi obowiązkami wiąże się przewożenie dziecka na rowerze. Przepisy trzeba znać, jednak oprócz ich znajomości liczą się odpowiednie wyposażenie oraz zachowanie szczególnej ostrożności. Dziecko możesz przewozić w foteliku lub przyczepce aż do 7. roku życia. Do 10. roku życia jest natomiast traktowane jak pieszy, dlatego może poruszać się na swoim rowerze po chodniku.
Żeby bezpiecznie podróżować z dzieckiem, wybierz odpowiednią przyczepę lub fotelik. Przed wyjazdem sprawdź, czy konstrukcja jest w pełni sprawna. Skontroluj, czy przyczepka została prawidłowo zamontowana. Pamiętaj też o wybieraniu spokojnych tras, na których ruch jest niewielki. Nie zapominaj o komforcie dziecka – zapewniaj mu przerwy.
Planujesz wspólne przejażdżki na rowerze z pociechą? Zajrzyj do oferty sklepu Sprint-Rowery, w której czekają na Ciebie propozycje fotelików, kasków i oświetlenia rowerowego.