This is a demo store. No orders will be fulfilled.
Drętwienie rąk na rowerze – przyczyny i sposoby zapobiegania

Różnego rodzaju problemy zdrowotne mogą sprawić, że praktycznie niemożliwa będzie regularna jazda na rowerze. Drętwienie rąk to jedna z przyczyn, która dopada kolarzy – zarówno zawodowców, jak i amatorów. Niestety w poważniejszych przypadkach konieczna może być nawet hospitalizacja, dlatego nie wolno lekceważyć żadnych dolegliwości. Co może oznaczać drętwienie rąk na rowerze? Odpowiadamy w tym tekście!
Spis treści:
- Drętwienie rąk na rowerze: Poznaj przyczyny
- Drętwienie rąk na rowerze: Jak poprawić ukrwienie i zapewnić komfort podczas jazdy?
- Co zrobić, kiedy poczujesz drętwienie rąk podczas jazdy rowerem? Wskazówki
- Drętwienie rąk podczas jazdy na rowerze może być przeszłością!
- Tak wygląda szczęśliwa jazda na rowerze. Drętwienie rąk nie jest już przeszkodą
Drętwienie rąk na rowerze: Poznaj przyczyny
Źródeł odpowiedzialnych za drętwienie dłoni podczas jazdy na rowerze może być kilka. Podstawy problemu możesz upatrywać w kwestiach zdrowotnych, jak również w samej technice jazdy na rowerze. W tej części artykułu podpowiemy Ci, jakie mogą być najpopularniejsze przyczyny odpowiadające za mrowienie rąk czy ból nadgarstków.
Zła pozycja podczas jazdy na rowerze
Prawidłowe ułożenie nadgarstka ma niebagatelny wpływ na jego pracę oraz obciążenie, a w dalszym efekcie komfort jazdy. Jak powinna wyglądać optymalna pozycja rąk w trakcie podróży na dwóch kółkach? Dłońmi trzymaj kierownicę, zachowując naturalny i wygodny uchwyt, tak aby opuszki palców nie ścierały się nadmiernie. Unikaj też nadmiernego zaciskania dłoni na kierownicy, dzięki czemu pozbędziesz się zbędnego napięcia mięśni.
Dłonie na kierownicy nie powinny być rozłożone zbyt szeroko. Lepiej, żeby linia barków nie przekraczała linii małego palca. Skontroluj również wysokość kierownicy i siedziska. Unikaj sytuacji, w trakcie której przez zbyt niski układ elementów, ciężar ciała przenosisz za bardzo nad kierownice. Grozi to nie tylko bólem obciążonych dłoni, ale i większym zagrożeniem wypadku. Wówczas drętwienie rąk podczas jazdy rowerem będzie już tylko kwestią czasu, a przyjemność z dalszego podróżowania na dwóch kółkach może zostać skutecznie odebrana.
Przeczytaj również: Jak dobrać siodełko do roweru? Na co zwrócić uwagę? Sprawdź!
Możesz nie mieć świadomości, czy na pewno przyjmujesz należytą pozycję w trakcie pedałowania. Jednak zawsze staraj się spoglądać na swoje dłonie. Jeśli są one w jakiś sposób wykręcone (np. zbyt długo opierają się o pojazd w nienaturalnej pozycji), to z dużym prawdopodobieństwem zdarzyć się może, że już wkrótce dopadną Cię problemy zdrowotne. Z kolei najlepiej będzie, gdy Twój nadgarstek będzie prosty (ułożony pod kątem około 180 stopni), stanowiąc spójne przedłużenie całej kończyny. Pozwoli Ci to zmniejszyć ryzyko kontuzji, zmniejszyć nacisk i zwiększyć ogólny komfort jazdy.
Źle dobrana kierownica i gripy
Drętwienie rąk podczas jazdy na rowerze może być spowodowane także źle wyprofilowaną kierownicą. Z reguły kolarze zwracają uwagę na ustawienie jej wysokości, lecz nie zawsze to jedyna czynność, którą powinni wykonać. Każda kierownica ma wpływ na to, jak układane są na niej ręce. Kiedy prowadzi do wygięcia kończyny w którąkolwiek ze stron, wówczas nie powinieneś mieć wątpliwości – masz źle dobrany model i jego wymiana lub wyregulowanie daje nadzieje na rozwiązanie kłopotów związanych z drętwieniem dłoni.
Alternatywą do podstawowych gripów, które znajdziesz w większości modeli rowerów będą na przykład chwyty Bontrager Satellite Elite. Pomagają one równo rozłożyć nacisk i tym samym skuteczniej zadbać o komfort dłoni. Większą powierzchnię kierownicy pozwoli natomiast zabezpieczyć specjalna owijka kierownicy Giant Stratus Lite 3.0. To gwarancja rewelacyjnej przyczepności rąk.
Planujesz zmienić gripy? Sprawdź: Jak założyć gripy? Wskazówki i poradnik krok po kroku
Z drętwieniem dłoni spowodowanym dyskomfortem w trzymaniu kierownicy mogą pomóc też dobre rękawiczki, które ochronią opuszki palców czy wewnętrzną jej część przed zbędnymi otarciami. Doskonałym wyborem będą rękawiczki Endura Hummvee Plus II. Posiadają one silikonowe nadruki zapewniające pewny chwyt, dużą wstawkę do ocierania potu z czoła, ale jednocześnie przewiewną siateczkę między palcami, pomagającą wentylować dłoń.
Nadmierne wibracje podczas jazdy
Ostatnia z przyczyn, która może wynikać ze stanu sprzętu i powodować drętwienie palców u rąk podczas jazdy na rowerze to zbyt duża ilość wibracji kół, przenoszona w dalszej części na dłonie, ramiona i całe ciało. Rozwiązaniem jest oczywiście regulacja amortyzatorów, a gdy ich znaczne zużycie sprawia, że takie „zabiegi kosmetyczne” nie przynoszą oczekiwanych efektów, warto rozejrzeć się za nowym pojazdem.
Jeśli stawiasz na jazdę w różnych warunkach, odpowiedni dla Twoich potrzeb będzie na przykład rower crossowy Kross Evado 6.0 2023. Wysokiej jakości opony w połączeniu z solidnym amortyzatorem pozwolą Ci na bezproblemowe pokonywanie przeszkód, wygodną jazdę po nierównościach i przyczepność na lekko sypkim podłożu.
Zespół cieśni nadgarstka (i nie tylko)
Drętwienie dłoni na rowerze może mieć także przyczynę w Twoim ciele. Jednym z nich może być zespół cieśni nadgarstka, będący efektem ucisku na biegnący w nim nerw pośrodkowy. Schorzenie to zaczyna się właśnie niewinnym drętwieniem palca wskazującego, zmniejsza się ogólny komfort dłoni, a wszystko skończyć może się koniecznością operacji i długiej rehabilitacji.
Medycy wskazują, że istnieje również ryzyko pojawienia się zespołu cieśni łokciowej i nadłokciowej. Ta druga dolegliwość na szczęście jest stosunkowo rzadka. Pierwsza jednak wiąże się z uciskiem na nerw łokciowy i jest diagnozowana regularnie. Po zespole cieśni nadgarstka to najpopularniejszy tego rodzaju przypadek. Niestety on też zapewnia dokuczliwe drętwienie rąk podczas jazdy na rowerze.
Przeczytaj więcej: Zespół cieśni nadgarstka u kolarzy – przyczyny, objawy i leczenie
Zwężone naczynia krwionośne
Brak odpowiedniej diety, palenie papierosów, częste spożywanie alkoholu nawet przy zażywaniu regularnej aktywności fizycznej, mogą prowadzić do występowania niedrożności tętnic. Podobne efekty przynosi zapalenie tętnic, miażdżyca, czy ucisk okolicznych tkanek na naczynia krwionośne. Spowolniony przepływ krwi powoduje, że ta dociera zdecydowanie za wolno, a w szczególności do najdalej oddalonych od serca punktów. To między innymi palce.
Drętwienie dłoni na rowerze i nie tylko jest wówczas już codziennością. Jeśli więc korzystasz z tego rodzaju używek i pomimo regularnych treningów kłopot się pojawił, wówczas nie zwlekaj i udaj się do lekarza, aby skonsultować możliwą przyczynę problemu.
Cukrzyca
Przyczyną drętwienia rąk może być niezdiagnozowana bądź nieleczona cukrzyca. I tak jak cukrzyca typu 1 ma najprawdopodobniej podłoże genetyczne, co sprawia, że łatwiej o odkrycie źródła problemów, tak na cukrzycę typu 2 wpływ mają tryb życia i nawyki żywieniowe, co utrudnia to zadanie. Jednym z powikłań tej dolegliwości jest neuropatia cukrzycowa. Ta z kolei powoduje drętwienie palców u rąk podczas jazdy na rowerze, mrowienie stóp podczas chodzenia, zaburzenia czucia połączone z mniejszą wrażliwością na dotyk.
Zwyrodnienia kręgosłupa
Ostatnia grupa popularnych schorzeń mogących mieć wpływ na drętwienie rąk na rowerze to problemy z kręgosłupem. Nieodpowiednia postawa, ucisk na nerwy (np. splot ramienny), noszenie zbyt dużych ciężarów, częste schylanie się i podnoszenie, nieleczony, stary uraz – lista potencjalnych przyczyn jest naprawdę długa.
Drętwienie rąk na rowerze: Jak poprawić ukrwienie i zapewnić komfort podczas jazdy?
Aby poradzić sobie z problemem mrowienia w dłoniach, konieczne będzie zdiagnozowanie przyczyny, która leży u jego podłoża. W pierwszej kolejności spróbuj poprawić swoją pozycję w trakcie jazdy. Przenieś środek ciężkości ciała do tyłu, skupiając znaczną jego część na siodełku, a odciążając ręce. Także podczas jazdy pod górę, kiedy zdarza Ci się wstawać podczas pedałowania, unikaj nadmiernego pochylania się nad kierownicą.
Drętwienie rąk na rowerze spowodowane kolarskim sprzętem może ustać jeśli zdecydujesz się na wymianę amortyzatorów, kierownicy, gripów lub ubranie rękawiczek. Również regularne zmiany chwytu podczas treningu pozwolą odciążyć najbardziej zaangażowane mięśnie i ścięgna, którym nie dajesz odpoczynku, jadąc w tej samej pozycji rąk na kierownicy.
Gdy powyższe rozwiązania nie przyniosą pożądanych efektów, najlepiej skontaktować się z lekarzem. Jak przeczytałeś, przyczyn zdrowotnych jest całkiem sporo, a to nie jedyne – problem może być zdecydowanie bardziej złożony, co daje konieczność przeprowadzenia badań, zaordynowania konwencjonalnej terapii lub nawet operacji. Tak może stać się na przykład w momencie zaawansowanego zespołu cieśni nadgarstka czy problemów z kręgosłupem.
Czasami jednak może pomóc nawet zmiana diety i rezygnacja z pokus, które niekorzystnie wpływają na Twoje zdrowie. Po pewnym czasie z pewnością zauważysz rezultaty, które będą efektem lepszego przepływu krwi w całym organizmie i dotarcia najpotrzebniejszych mikro i makroelementów do najdalej oddalonych od serca punktów ciała.
Dowiedz się więcej: Suplementacja dla kolarza – jakie witaminy i składniki mineralne należy zapewnić sobie w diecie?
Co zrobić, kiedy poczujesz drętwienie rąk podczas jazdy rowerem? Wskazówki
Problem z mrowieniem rąk może pojawić się niespodziewanie w trakcie kolarskiej podróży. Szczególnie jeśli przytrafia się po raz pierwszy, poczujesz się z pewnością delikatnie zdezorientowany. Przede wszystkim przerwij jazdę, a jeśli to niemożliwe – zmniejsz tempo jazdy. Rozluźnij uchwyt i spróbuj rozciągnąć palce, nadgarstki i przedramiona.
Nie wsiadaj na rower bezpośrednio po ustaniu drętwienia. Zbyt szybki powrót do dalszej jazdy może doprowadzić do nawrotu bólu i dyskomfortu. Dobrym pomysłem będzie skierowanie się do domu lub wybór najkrótszej drogi do miejsca docelowego, tak aby zmniejszyć ryzyko kolejnych kłopotów.
Wybierz drogę o równej nawierzchni. Dzięki temu unikniesz nadmiernych wibracji wpływających na dłonie. Jeśli znasz teren, postaw na trasę bez stromych podjazdów. Gdy taka jazda będzie koniecznością, warto rozważyć prowadzenie pojazdu pod górę.
Drętwienie rąk podczas jazdy na rowerze może być przeszłością!
Jak sam doskonale widzisz, problem dyskomfortu dłoni powodowany mrowieniem w znacznej części przypadków będzie uleczalny. Większość nieprzyjemnych objawów da się z łatwością zneutralizować, abyś mógł cieszyć się przyjemnością z jazdy. Pamiętaj jednak, że nie należy bagatelizować tej kwestii, bo zignorowanie sygnałów dawanych przez organizm może doprowadzić do poważnych konsekwencji.
Tak wygląda szczęśliwa jazda na rowerze. Drętwienie rąk nie jest już przeszkodą
Odczuwając drętwienie dłoni w trakcie jazdy na rowerze, pierwszą czynnością, którą wykonasz, będzie z pewnością wymiana części. Odwiedź nasz sklep internetowy Sprint-Rowery, a w razie wątpliwości pomożemy Ci dopasować odpowiednie elementy do Twojego pojazdu.
Gdy zdecydujesz się na zakup nowego roweru, także posłużymy dobrą radą, dzięki czemu otrzymasz sprzęt doskonale skrojony do Twoich potrzeb. To z kolei z pewnością zmniejszy prawdopodobieństwo mrowienia rąk, a Ty będziesz mógł ponownie odczuwać radość z jazdy.