This is a demo store. No orders will be fulfilled.

Dlaczego kolarze golą nogi? Podpowiadamy!

07/05/2024
Dlaczego kolarze golą nogi? Podpowiadamy!

Gładka skóra na łydkach kolarzy to temat, który wciąż potrafi budzić kontrowersje. Rowerzyści mają natomiast powody, by golić nogi. To ważne dla ich komfortu i łatwości leczenia ran, ale nie tylko. Dowiedz się, dlaczego kolarze golą nogi.

Spis treści:

  1. Dlaczego kolarze golą nogi?
  2. Komfort i aerodynamika
  3. Leczenie i zapobieganie urazom
  4. Dlaczego kolarze golą nogi? Względy higieniczne
  5. Kultura i tradycja w kolarstwie
  6. Już wiesz, dlaczego kolarze golą nogi!

Dlaczego kolarze golą nogi?

Osoby rozpoczynające przygodę z dwoma kółkami lub przyglądające się zmaganiom innych, mogą zastanawiać się, dlaczego kolarze golą nogi. Jest wiele powodów, które przekonują do tego kroku zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Co sprawia, że kolarze tak chętnie decydują się na golenie nóg?

  • Szybsze gojenie się ran.
  • Łatwiejsze dbanie o higienę.
  • Według niektórych mniejszy opór aerodynamiczny, który ma wpływ na wyniki profesjonalistów.
  • Większy komfort podczas stosowania preparatów do nawilżania lub na obolałe mięśnie.
  • Estetyka – dla wielu kolarzy ogolone nogi wyglądają po prostu ładniej. Brak owłosienia pozwala podkreślić estetycznie wyrzeźbione łydki, na przykład stosując samoopalacz lub rozświetlający kosmetyk.

Na golenie nóg decydują się różni kolarze. Dotyczy to przede wszystkim szosowych rowerzystów, którzy poruszają się na jednośladach takich jak gravel Cannondale Topstone 1 2023 czy Kross Esker 4.0 2023. Okazuje się jednak, że gładka skóra może zapewnić również wygodę sympatykom przygód na górskim rowerze, na przykład Trek Top Fuel 5 2023 czy Trek Fuel EX 8 Gen 6 2023.

Podczas oglądania wyścigów trudno dostrzec zawodowego kolarza z nieogolonymi nogami. Okazuje się jednak, że są mistrzowie, którzy się na to decydowali. Przykładem jest Peter Sagan. Mistrz świata próbował jazdy bez golenia nóg, jednak w końcu ponownie postawił na gładką skórę, co w pewien sposób daje do myślenia.

Komfort i aerodynamika

Niski opór powietrza oraz wygoda podczas jazdy wpływają na osiągane wyniki. Każdy z profesjonalnych kolarzy oraz amatorów chcących pokonywać swoje rekordy robi więc wszystko, żeby ograniczyć opór powietrza i cieszyć się komfortem. Wielu decyduje się też na golenie nóg. Dlaczego może to mieć wpływ na rezultaty?

Mniejszy opór powietrza

Jedną z odpowiedzi na pytanie, dlaczego kolarze golą nogi, jest możliwość uzyskania lepszych wyników w sportowych wyzwaniach. Chodzi o aerodynamikę. Owłosienie na nogach może mieć negatywny wpływ na prędkość jazdy profesjonalistów.

Dla amatorów nie ma to znaczenia. Różnice w przypadku zawodowych kolarzy mogą być jednak minimalnie zauważalne, a każdy sportowiec chce przecież zrobić wszystko, co w jego mocy, żeby osiągnąć najlepszy wynik. Nawet delikatne zmniejszenie oporu powietrza to sposób na poprawienie rezultatów podczas wyścigu.

Przeczytaj również: Średnia prędkość na rowerze – co wpływa na Twoje wyniki?

Komfort podczas wyścigu

Chodzi również o komfort. Wyobraź sobie, że trenujesz na rowerze MTB w deszczowy dzień. Nietrudno wtedy o zabrudzenie nóg błotem. Brud pozostanie przyklejony do włosów, a to po prostu nieprzyjemne odczucie. Lepiej przecież, żeby nic nie rozpraszało i nie przeszkadzało podczas sportowych wyzwań.

Zwróć też uwagę na szybsze wysychanie nóg. Nieprzyjemne uczucie w deszczowy dzień będzie się utrzymywać znacznie krócej, jeśli zadbasz o gładką skórę. Kiedy pada deszcz i jest błotniście, krople osadzają się na nogach. Nie spływają tak łatwo, jeśli łydka jest owłosiona. To natomiast prowadzi do nieustannego wychładzania się nóg, a tym samym pogorszenia komfortu termicznego.

Leczenie i zapobieganie urazom

Dlaczego kolarze golą nogi? Ma to znaczenie dla bezpieczeństwa i pozytywnie wpływa na ewentualny proces leczenia.

Ogolone nogi a kontuzje

Zawsze trzeba być przygotowanym na upadki, zwłaszcza trenując kolarstwo górskie. W ten sport kontuzje są po prostu wpisane. Upadek może zakończyć się obtarciami skóry lub poważnym złamaniem. Jeśli na nogach nie będzie włosów, proces leczenia będzie bardziej komfortowy.

Ranę na ogolonej skórze jest łatwiej utrzymać w czystości. To natomiast ma duże znaczenie dla procesu gojenia. Tylko czysta rana będzie dobrze się goić, dlatego tak ważne jest, żeby od razu usunąć z niej zabrudzenia, na przykład piach. Należy odkażać, nawilżać i przemywać ranę, dopóki się nie zagoi. Wiąże się to również z częstą wymianą opatrunku.

Kiedy rana jest pozbawiona włosów, łatwiej dociera do niej powietrze. To nie jest bez znaczenia dla procesu gojenia. Możesz się spodziewać, że przebiegnie on szybciej.

Dowiedz się też: Kolano skoczka – przyczyny, objawy i leczenie kontuzji u kolarzy

Brak owłosienia na nogach a masaże

To jeszcze nie wszystko! Kolarze, szczególnie profesjonalni, chętnie korzystają z usług masażysty. Kiedy ciało jest ogolone, zdecydowanie łatwiej się go wykonuje.

Będzie Ci również wygodniej podczas samodzielnego wykonywania masażu, na przykład rolowania. Ten rodzaj automasażu przynosi ulgę spiętym mięśniom. Daje mnóstwo korzyści wykonany po zakończonym treningu. Sprawia, że uczucie napięcia ulegnie znacznemu zmniejszeniu.

Przeczytaj również: Rolowanie mięśni – praktyka do wdrożenia przed czy po treningu?

Komfort podczas aplikowania maści i kosmetyków

Z maści i kosmetyków korzystają nie tylko specjaliści, lecz także kolarze w warunkach domowych. Mogą to być rozgrzewające preparaty przeznaczone do stosowania przed treningiem w celu przygotowania mięśni na wysiłek. Przydają się również żele chłodzące, a także regenerujące do nałożenia na zmęczone mięśnie. Zaaplikowanie ich będzie przyjemniejsze i łatwiejsze na ogoloną skórę. Szybciej się wchłoną, więc można zaraz włożyć ubranie.

Kosmetyki dla sportowców mają przede wszystkim praktyczne funkcje. Ich zadania to rozgrzewanie, chłodzenie, regenerowanie i zmniejszanie dolegliwości. Niektóre jednak dodatkowo wpływają na estetyczny wygląd. 

Dlaczego kolarze golą nogi? Względy higieniczne

Nie bez znaczenia jest również łatwość utrzymania higieny – zarówno podczas jazdy, jeśli zdarzy się upadek, jak i po niej. Cienkie ubranie, czasami krótkie spodenki, nie zapewniają maksimum ochrony. Gdy dojdzie do upadku lub skórę zahaczy i zrani gałąź, będzie łatwiej ją przemyć. 

Również po skończonym treningu będzie łatwiej zadbać o czystość. Po przejażdżce lub zawodach wystarczy przetrzeć gładkie nogi nawilżaną chusteczką. Dzięki temu błyskawicznie pozbędziesz się resztek błota. Wyobraź sobie, że po treningu rowerowym chcesz wsiąść do samochodu. Masz ze sobą tylko trochę wody w butelce. Nawet mała ilość będzie wystarczająca, żeby domyć zabrudzenia z gładkich łydek. Dzięki temu będziesz komfortowo czuć się w samochodzie.

Kultura i tradycja w kolarstwie

Golenie nóg stało się dla kolarzy pewnego rodzaju nawykiem. Decydują się na to przede wszystkim zawodowcy, ale również amatorzy chcący wyglądać profesjonalnie. Gładką skórę na nogach można odczytywać jako znak rozpoznawczy sportowców właśnie tej dyscypliny.

Stało się to symbolem profesjonalizmu i zaangażowania w sport. Może mieć też znaczenie dla psychiki – kolarz czuje, że zrobił wszystko, żeby przygotować się do zawodów. Różni sportowcy mają różne sposoby na mentalne przygotowanie się przed rozpoczęciem meczu czy wyścigu. Wielu piłkarzy ma swoje rytuały, na przykład wchodzą na boisko zawsze konkretną nogą. To dla nich część przygotowania się do meczu. Ma zapewnić szczęście.

Głęboko zakorzeniona tradycja inspiruje amatorów kolarstwa. To, czy zdecydujesz się na ogolenie nóg, zależy tylko od Ciebie. Jeśli argumenty profesjonalistów nie są dla Ciebie przekonujące, nie musisz tego robić. Owłosienie na nogach nie zabierze Ci przecież radości ze sportowych wyzwań. Może się ewentualnie okazać kłopotliwe, gdy będziesz zdejmować plaster z rany.

Już wiesz, dlaczego kolarze golą nogi!

Już wiesz, dlaczego kolarze golą nogi. Jest mnóstwo przyczyn takiego zachowania. Chcą czuć, że przynależą do pewnej grupy sportowców. Poza tym dbają w ten sposób o higienę i łatwiejsze gojenie ran, o które przecież w kolarstwie nietrudno. Ponadto preparaty zalecane przez specjalistę będą się łatwiej wchłaniać.

Ostateczna decyzja należy do Ciebie. Profesjonalni zawodnicy niemal zawsze decydują się na golenie nóg, natomiast w przypadku amatorów to mniej popularne, jednak również się zdarza. Planujesz zadbać o gładką skórę, czy według Ciebie nie ma to większego znaczenia?

Niezależnie od tego, jak wiele masz doświadczenia, o Twoim komforcie będzie decydował przede wszystkim odpowiednio dobrany rower. Zajrzyj do oferty sklepu Sprint-Rowery, w którym czekają modele idealne zarówno na szosę, jak i górskie wyprawy.

Polecane produkty