This is a demo store. No orders will be fulfilled.

Czy Zwift jest płatny? Jaka jest cena abonamentu? Czy warto?

06/02/2025
Czy Zwift jest płatny? Jaka jest cena abonamentu? Czy warto?

Miesięczna cena Zwift nie jest szczególnie niska, ale w zamian otrzymujesz jedno z najpopularniejszych narzędzi do wirtualnej jazdy na rowerze. W Polsce, gdzie zwykle od listopada do marca pogoda nie rozpieszcza sportowców dyscyplin wytrzymałościowych, może to być sposób na zabicie nudy, kiedy sięgasz po trenażer. Poznaj platformę Zwift i przeczytaj, ile trzeba zapłacić za rywalizację z kolarzami z całego świata.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

  • Platforma Zwift to wirtualna symulacja treningów kolarskich, pozwalająca cieszyć się jazdą przez cały rok.
  • Korzystanie ze Zwifta jest banalnie proste — wystarczy Ci do tego rower, trenażer i telewizor.
  • Zwift jest dostępny w dwóch trybach płatności, więc możesz wybrać ten, który jest dla ciebie wygodniejszy.

Spis treści:

Czym jest Zwift i jak z niego korzystać?

  1. Czym jest Zwift i jak z niego korzystać?
  2. Poznaj podstawowe możliwości Zwift
  3. Kompatybilność Zwifta z trenażerami
  4. Aplikacja Zwift — ile kosztuje?
  5. Zwift za darmo — można, czy nie można?

Czym jest Zwift i jak z niego korzystać?

Jeśli zdarza Ci się korzystać z trenażera, zamiast wsiąść na rower, z pewnością nie raz szukałeś sposobów na to, aby nie wbijać wzroku w ścianę przed sobą. Jasne, możesz oglądać ulubione seriale na platformie streamingowej albo bawić się telefonem, ale powiedzmy sobie szczerze, nie przybliża cię to do bycia Pro-sem.

Jedną z aplikacji, która przenosi użytkownika w wirtualny świat kolarstwa jest Zwift. Pozwala ona rywalizować z milionami innych użytkowników z całego świata na realnych lub wyimaginowanych światach dostępnych w aplikacji. Czego potrzebujesz, aby korzystać ze Zwifta?

  1. Rower,
  2. trenażer smart kompatybilny z aplikacją,
  3. urządzenie pozwalające na wyświetlanie obrazu (zwykle będzie to po prostu telewizor.

Po zalogowaniu się i skonfigurowaniu połączenia odpalasz grę i nagle z centralnej Polski przenosisz się na trasę Tour de France, Giro d’Italia, Vuelta a Espana lub wielu innych znanych tras. Oczywiście tylko wirtualnie, ale trasy są odwzorowane naprawdę fajnie. Może nie przypominają najnowszych gier 4K na Plejkę, ale można poczuć się jak na prawdziwym, kolarskim wyścigu.

Poznaj podstawowe możliwości Zwift

Chyba największą zaletą Zwifta jest możliwość rywalizowania z kolarzami z całego świata. Dzięki temu, że platforma jest dostępna globalnie, a nie jedynie na terytorium Unii Europejskiej, zawsze znajdą się chętni do wyścigu, niezależnie od pory dnia.

Oczywiście możliwości programu znacząco wykraczają poza udział w regularnych zawodach. Aplikacja umożliwia wybór jednego spośród setek różnych treningów ułożonych pod kątem czasu trwania (od kilkudziesięciu minut do ponad 3 godzin), intensywności, czy kształtowanego parametru (np. FTP). Łatwo można też skonfigurować własny trening dopasowany do indywidualnych potrzeb i doświadczenia.

Program śledzi postępy formy sportowej, automatycznie rejestrując poprawę progu FTP i aktualizując dane w aplikacjach sportowych.

Jak by nie patrzeć, Zwift to gra komputerowa. A czym byłaby dzisiaj gra bez achievementów? Poprzez udział w kolejnych zawodach otrzymujesz punkty doświadczenia, które następnie można wymieniać na bonusy, jak wirtualne rowery, czy elementy wyposażenia.

Kompatybilność Zwifta z trenażerami

Aby można było w pełni wykorzystać możliwości aplikacji Zwift, trzeba wyposażyć się w kompatybilny trenażer. Dzięki komunikacji poprzez Bluetooth Low Energy lub ANT+ możliwa jest wymiana informacji w zakresie prędkości, kadencji, mocy i tętna. Jeżeli urządzenie umożliwia zmianę poziomu oporu, Zwift może wprowadzać te zmiany automatycznie tak, aby kolarz mógł cieszyć się naturalnymi wrażeniami z jazdy np. po drewnianym moście lub kamienistej drodze.

W tym celu możesz sięgnąć zarówno po trenażery rolkowe, jak i bardziej zaawansowane Direct Drive z magnesami neodymowymi. Jeśli szukasz przykładowych modeli, które zadziałają ze Zwiftem, możemy Ci polecić:

  • Wahoo Kickr Core — trenażer Kickr Core zapewnia pomiar mocy (maksymalnie 1800 W), wysyła dane dotyczące prędkości, kadencji, mocy i dystansu,
  • Garmin Tacx Antares — model Tacx Antares to prosty trenażer rolkowy, lekki i łatwy do przewożenia, do szczęścia brakuje w nim regulacji oporu,
  • Wahoo New Kickr — trenażer New Kickr to zaawansowane urządzenie treningowe, generuje do 2200 W oporu, symuluje zjazd do -15% oraz podjazd do +20%.

Producent Wahoo do swojego sprzętu oferuje też przystawkę Wahoo Climb.

Jest ona świetnym dodatkiem do modeli bez funkcji symulacji podjazdu/zjazdu. Obsługuje wiele aplikacji, w tym Zwift i świetnie sprawdzi się dla osób, które regularnie trenują na nizinach lub w warunkach domowych.

Aplikacja Zwift — ile kosztuje?

To, ile kosztuje aplikacja Zwift, jest uzależnione od planu cenowego, który wybierzesz. Do wyboru są dwie opcje — członkostwo roczne oraz miesięczne. Oba dają dostęp do dokładnie takiego samego wachlarza opcji, więc możesz spokojnie kierować się wyłącznie aspektem finansowym.

Zwift — cena za rok

Roczna opłata wynosi 199,99 euro, co w przybliżeniu jest równe 800 złotym. W stosunku do kosztu abonamentu miesięcznego w zasadzie dwa miesiące korzystania otrzymujesz bezpłatnie. W pakiecie otrzymujesz też możliwość żądania zwrotu całej opłaty w terminie 30 dni od zakupu.

Zwift — cena za miesiąc

Zwift na subskrypcji miesięcznej kosztuje 19,99 euro, czyli około 85 złotych. Nowi użytkownicy otrzymują 14-dniowy darmowy okres próbny, podczas którego mogą do woli testować możliwości aplikacji.

Jak opłacić Zwift?

Samo pobranie aplikacji jest bezpłatne, natomiast system poprosi o dane karty płatniczej lub dane PayPal do zapłaty. Samo rozliczenie płatności następuje szybko i automatycznie.

Zwift anulowanie subskrypcji

Subskrypcję w Zwift można anulować w dowolnym momencie. Wystarczy zalogować się do aplikacji i wybrać opcję Cancel, a następnie Cancel Membership. Po odwołaniu subskrypcji możesz korzystać z programu do końca danego okresu rozliczeniowego (odpowiednio rok lub miesiąc).

Pamiętaj, aby nie „wpaść” przypadkowo w kolejną opłatę. Anuluj subskrypcję na minimum 24 godziny przed rozliczeniem kolejnej płatności, a jeśli korzystasz z polecenia zapłaty (ang. Direct debit) na 7 dni przed datą płatności.

Alternatywą dla wycofania członkostwa jest jego czasowe wstrzymanie na okres od jednego do ośmiu tygodni. Jeśli wiesz, że na jakiś czas musisz odpuścić treningi rowerowe (kontuzja, wyjazd, roztrenowanie), po prostu zawieszasz swoje konto. Wstrzymanie konta jest też dobrym pomysłem na lato, kiedy treningi przyjemniej wykonuje się na zewnątrz.

Zwift za darmo — można, czy nie można?

Pomijając krótki okres próbny przy płatnościach miesięcznych, nie ma możliwość korzystania ze Zwifta bez ponoszenia kosztów.

Opłaty abonamentowe nie są może szczególnie niskie, ale jeśli chcesz utrzymać formę przez cały rok, aplikacja będzie świetnym narzędziem, które Ci to umożliwi. Pamiętaj, aby co jakiś czas sprawdzać stronę Zwifta, ponieważ można natknąć się na naprawdę fajne promocje.

Tagi