This is a demo store. No orders will be fulfilled.
Czy kask na rowerze jest obowiązkowy? Poznaj przepisy!

Dobry kask rowerowy znacząco zwiększa bezpieczeństwo jazdy i to niezależnie od poziomu zaawansowania kolarza. W sklepach ze sprzętem rowerowym znajdziesz szeroki wybór tego typu produktów. Przeczytaj, w których państwach występuje obowiązek jazdy w kasku na rowerze i jak go wybierać. Czy trzeba mieć kask na rowerze, kiedy wybierasz się za miasto?
Czego dowiesz się z tego artykułu:
- Czy kask rowerowy jest obowiązkowy w Polsce i innych państwach Europy.
- Czy rowerzysta w kasku może czuć się bezpieczniej na drodze.
- Obowiązek noszenia kasku na rowerze to nie wszystko. Trzeba go też odpowiednio wybrać.
Spis treści:
- Czy kask na rower jest obowiązkowy? Przegląd przepisów
- Jazda bez kasku na rowerze – konsekwencje i ryzyko
- Zasady dotyczące noszenia kasku
- Polecane modele
Czy kask na rower jest obowiązkowy? Przegląd przepisów w różnych krajach
Jednym z najważniejszych elementów technicznego wyposażenia roweru jest światło odblaskowe barwy czerwonej. Z kolei w przypadku rowerzysty to zdecydowanie kask rowerowy. Czy jest obowiązkowy w naszym kraju? Ustawa prawo o ruchu drogowym w swojej treści zawiera fragment o ochronie głowy. Przeczytać możemy w niej, że: kierujący motocyklem, czterokołowcem lub motorowerem oraz osoba przewożona takimi pojazdami są obowiązani używać w czasie jazdy kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym (artykuł 40. Kodeksu drogowego).
Jest tylko jedno ALE. Jak doskonale widzisz, obowiązek ten nie dotyczy rowerów, a pojazdów, które nie są napędzane wyłącznie siłą ludzkich mięśni.
Czy kask rowerowy jest obowiązkowy dla dzieci?
Co w przypadku dzieci? Młodzi rowerzyści w wieku od dziesięciu do osiemnastu lat muszą posiadać kartę rowerową. Aby ją zdobyć, powinni w małym palcu mieć wszystkie zasady odnośnie bezpieczeństwa i sprzętu zmniejszającego ryzyko utraty życia lub zdrowia. Jednak ustawodawca także i na nich nie nałożył stosownego obowiązku co do posiadania kasku. Choć kask rowerowy nie jest niezbędny dla dziecka, każdy kolarz, niezależnie od wieku, musi wiedzieć, jak się posługiwać tym elementem wyposażenia. Ma to kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa.
A czy kask na rower jest obowiązkowy dla maluchów poniżej dziesiątego roku życia? Tu też nie widnieje żaden stosowny przepis prawny. Co więcej, dziecko w tym wieku jest traktowane jako pieszy i wraz ze swoim opiekunem może jechać po chodniku. I choć musi zachować na nim szczególną ostrożność, to brak kasku nie będzie w żaden sposób karany. Natomiast mandat może dostać rodzic, który nie dopilnuje malucha.
Skoro w Polsce nie mamy obowiązku jazdy z kaskiem chroniącym głowę, to czy może inne państwa – wzorem naszego – nie wymagają, aby kolarze zakładali kask rowerowy? Przepisy w całej Europie są różne, jedne równie liberalne, jak polskie, inne bardziej restrykcyjne.
Przeczytaj również: Co ile wymieniać kask rowerowy?
Kask na rowerze – przepisy w krajach ościennych
Jak sprawa ma się w przypadku naszych sąsiadów?
- W Niemczech brak kasku nie będzie karany przez miejscowych policjantów,
- W Czechach obowiązek noszenia spoczywa na młodzieży poniżej 18. roku życia.
- Restrykcyjne przepisy panują także na Słowacji.
Nasi południowi sąsiedzi zapisali w swoim kodeksie drogowym, że na wszystkich drogach kaski mają używać dzieci poniżej 15. roku życia. To jednak nie wszystko. Nosić kask muszą wszyscy poruszający się po drogach publicznych w terenie niezabudowanym. Jak widać, obowiązek jeżdżenia w kasku na rowerze przez Czechów i Słowaków jest traktowany wyjątkowo serio.
A czy kask na rower jest obowiązkowy za naszą wschodnią i północną granicą? W obwodzie królewieckim, będącym częścią Rosji, nie istnieje obowiązek zakładania kasku podczas jazdy zwykłym rowerem. Gdy ma już on wspomaganie elektryczne, sytuacja diametralnie się zmienia. Jeśli więc planujesz kupić rower elektryczny i wybrać się na zwiedzanie Królewca, pamiętaj o kasku. Łatwo przeoczyć ten ochraniacz, jeżeli na co dzień obywasz się bez niego.
Na Litwie, podobnie jak w Czechach, młodociani rowerzyści muszą dopełnić obowiązku jazdy w kasku. Pełnoletnim z kolei zaleca się stosowanie sprzętu mającego na celu zapewnienie bezpieczeństwa, lecz nie jest to obligatoryjne. Wreszcie w Ukrainie, jak w Polsce, podczas pokonywania kolejnych kilometrów kwestia kasku jest całkowicie dobrowolna.
Jazda na rowerze w kasku czy bez w innych krajach Starego Kontynentu
W państwach uchodzących za prawdziwą mekkę codziennej jazdy na rowerze przez amatorów w różnym wieku panuje całkowita dobrowolność w korzystaniu ze zdobyczy techniki, jakim jest kask. Szybka jazda bez kasku na rowerze będzie tam jednak uchodzić za skrajną nieodpowiedzialność, a brak ochrony głowy stosują z reguły jedynie ci, którzy po ścieżkach rowerowych poruszają się ze znikomą prędkością. Mowa oczywiście o Danii i Holandii.
W uwielbianej przez Polaków Chorwacji tylko do 16. roku życia należy ubierać kask podczas jazdy rowerem. Na Węgrzech z kolei nie istnieje konkretna granica wieku, natomiast podczas jazdy po drogach o limicie prędkości wyższym niż 50 km/h (obszar niezabudowany) każdy ma obowiązek chronić głowę za pomocą kasku. Przepisy tych dwóch krajów łączy ze sobą ustawodawca hiszpański: dzieci do 16. roku życia muszą mieć kask zawsze i wszędzie, zaś dorośli w obszarze niezabudowanym (w zabudowanym jest jedynie zalecany).
Brak obowiązku zakładania kasków ochronnych zarówno przez starszych, jak i młodszych to jednak domena większości krajów w Europie. Jazda bez kasku na rowerze jest dozwolona w Belgii, Bułgarii, Finlandii, Francji, Grecji, Irlandii, Luksemburgu, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Wielkiej Brytanii czy Włoszech.
W celu zapewnienia bezpieczeństwa swoim obywatelom oraz turystom podróżującym na rowerach na ciekawe przepisy zdecydowały się Szwajcaria i Liechtenstein. Jeśli kolarz jedzie jedynie rekreacyjnie i w żadnym momencie nie przekracza prędkości 20 km/h, nie musi zakładać kasku. Obowiązek kasku na rowerze będzie więc dotyczył w zasadzie każdego kolarza, który lubi przyspieszyć. Z kolei na Malcie kaski muszą założyć jedynie… dzieci do dziesiątego roku życia, podróżujące w foteliku rowerowym umieszczonym za rowerzystą.
Zobacz również: Przejazd rowerem przez pasy – czy możesz to robić? Jak się zachowywać na drodze?
Jazda bez kasku na rowerze – konsekwencje i ryzyko dla rowerzystów
Promowanie korzystania z kasku, który ma poprawiać bezpieczeństwo rowerzystów, jest w ostatnich latach kością niezgody pomiędzy zwaśnionymi grupami społecznymi, które niestety nie potrafią współpracować ze sobą w ruchu drogowym. Dotychczas badania naukowe jednoznacznie potwierdzały fakt, że w przypadku zderzenia, skutecznie zabezpieczysz głowę. Warto wspomnieć, że obowiązkowe kaski rowerowe na zawodach zostały wprowadzone dopiero w 2003 roku po tragicznej śmierci kolarza z Kazachstanu, Andreia Kivileva.
W ostatnim jednak czasie furorę w „antyrowerowej” części internetu (często przeciwnej poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego, polegającego na ograniczeniu prędkości samochodów w miastach) robi analiza psychologiczno-socjologiczna sugerująca, że kierowcy nie postrzegają kolarzy w kaskach jako… ludzi. Ci przez to mieliby być narażeni bardziej na kolizje i wypadki.
Próbując sobie odpowiedzieć na pytanie, czy lepsza będzie jazda na rowerze w kasku czy bez, warto pochylić się nad konsekwencjami i ryzykiem, które zwiększa się, gdy uczestnik ruchu drogowego zobowiązany przecież przez kodeks drogowy do jego unikania, zignoruje zachęty do jazdy w kasku.
Lista urazów głowy, spowodowanych przez brak kasku jest bardzo długa i niemożliwe będzie wymienienie wszystkich. Najpopularniejsze to z pewnością wstrząśnienie mózgu, powstające z reguły jako efekt dynamicznego uderzenia głową o twarde podłoże, podczas upadku na jazdy rowerem.
Nosić kask powinni i ci, którzy obawiają się urazów kości składających się na czaszkę. Złamanie jej podstawy, o którym często słyszy się w relacjach mediów z różnych wypadków, to tylko jedna z możliwych komplikacji, które przytrafić mogą się każdemu rowerzyście.
Również i niebezpiecznym ranom ciętym powinien zapobiec dobrze dopasowany kask. Ich gojenie się jest wyjątkowo bolesne i długotrwałe, a w każdej chwili istnieje ryzyko „rozejścia się” skóry czy wdania się zakażenia, co tylko spotęguje ból i wydłuży okres rekonwalescencji. Konsekwencje upadków i uderzeń szkodliwe będą w szczególności dla dzieci. Ich ciało bowiem wciąż się rozwija, a uszkodzenia głowy lub mózgu, mogą mieć zgubny wpływ na ich dalsze życie.
Urazy głowy to nie jedyne problemy, których można doświadczyć po wypadku. Choć przepisy w Polsce nie nakładają obowiązku jazdy na rowerze w kasku, to ubezpieczyciele mogą próbować wypłacić niższe odszkodowanie przez fakt, że zapewnienie bezpieczeństwa przez kolarza stało na niższym poziomie. Warto jednak zawsze walczyć o swoje prawa (i pieniądze) i dokładnie czytać umowę, którą podpisałeś. Niemal na pewno jednak wypadki rowerowe bez kasku będą na siłę kwalifikowane jako ciężkie z powodu przyczynienia się kolarza do szkody.
Zobacz również: OC rowerzysty – na czym polega? Czy warto w nie inwestować?
Jazda na rowerze – w kasku czy bez? Zasady dotyczące noszenia kasku na rowerze
Wiesz już, czy kask jest obowiązkowy na rowerze i jak na tę kwestię zapatrują się polskie przepisy. Pochylmy się teraz nad tym, jaki kask powinien być oraz na jakich odcinkach kolarskiej jazdy będzie najbardziej potrzebny zwykłym użytkownikom dwóch kółek.
Wybór zabezpieczenia głowy rozpocznij oczywiście od dopasowania modelu do głowy. Mogą one różnić się kształtem czy głębokością, dlatego nie zawsze produkt, który zachwala twój kolega, sprawdzi się na tobie. Koniecznie wybierz lekki kask rowerowy – im mniejsza masa kolarza, tym łatwiej pokonywać najcięższe odcinki trasy. Rozmiar to nie wszystko. Ważne, aby kask posiadał otwory wentylacyjne, które pozwolą na skuteczne chłodzenie głowy i zapobiegną nadmiernemu poceniu się skóry.
W trosce o bezpieczeństwo zwróć uwagę na odpowiednie homologacje kasków rowerowych. Podróżując po drogach w Polsce, ale i całej Unii Europejskiej, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór kasku oznaczonego kodem ECE R22/05. To standard odpowiadający unijnym dyrektywom, przyjęty i respektowany przez wszystkie kraje wspólnoty. Jakość kasku rowerowego warto ocenić przez pryzmat standardów. W zasadzie wszystkie polecane produkty spełniają:
- normy zachodnie ANSI, CPSC lub
- europejskie PN:EN 1078 i 1080.
Topowe produkty mogą też wypełniać założenia szwedzkiego standardu MIPS.
Wśród kasków dużą popularnością cieszy się kask szosowy. Stawia on na lekkość i aerodynamiczność. Sprawdzi się nie tylko na szosie, ale też podczas jazdy po mieście, gdzie w wielu miejscach ruch poprowadzony jest przez bezkolizyjne skrzyżowania, a ewentualne zdarzenia mają miejsce przy niewielkiej prędkości.
Podczas jazdy w terenie, pomyśl o cięższych kaskach MTB. Swoją wagę zawdzięczają temu, że są znacznie bardziej obudowane, chroniąc choćby przed gałęziami w trakcie jazdy po lesie. Podobne zadanie stawia się przed kaskami enduro, w których nacisk kładzie się też na ochronę potylicy przed groźnymi upadkami.
Do ekstremalnej jazdy najlepszym wyborem będzie natomiast kask full face, chroniący również szczękę kaskadera. Jeżdżący z kolei po skateparkach swoimi drobnymi BMX-ami wybierają kaski typu orzeszek, charakteryzujący się praktycznie całkowitym zabudowaniem przestrzeni.
Ruszasz w drogę? Zabierz kask! Polecane modele
Jak widzisz, na rynku znajdziesz wiele kasków, dlatego mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi. Podczas jazdy po asfalcie doskonale sprawdzi się kask szosowy Trek Velocis Mips, w którym zarówno zewnętrzna, jak i wewnętrzna warstwa kasku zostały wykonane z wytrzymałych materiałów, zapewniających ochronę nawet podczas silnych uderzeń.
Dla rowerzysty poruszającego się głównie po mieście, świetnym wyborem będzie model Trek Solstice MIPS.
Jest łatwy do utrzymania w czystości, wytrzymały, a przede wszystkim wygodny. Nieco droższym rozwiązaniem będzie Bontrager Charge WaveCel Commuter.
Jazda po nieutwardzonych i nieodkrytych szlakach z pewnością będzie przyjemniejsza, gdy na głowie umieścisz kask Trek Quantum WaveCel. Jego wydłużona skorupa zapewnia lepszą ochronę potylicy. System wlotów i kanałów wentylacyjnych gwarantuje efektywne chłodzenie.
A jeśl chcesz poznać najnowsze technologie w kaskach, obejrzyj ten film, gdzie Kamil i NieKamil omawiają kilka popularnych modeli.
Jeśli chcesz poczuć dreszczyk emocji, poskakać na rowerze i jednocześnie zaimponować znajomym ekstrawaganckim modelem, kask rowerowy FOX Proframe to coś specjalnie dla Ciebie. Jego innowacyjna konstrukcja zapewnia optymalne połączenie niskiej wagi i wytrzymałości. Teraz możesz czuć się pewnie nawet w najbardziej wymagających warunkach.
Gdy młodzieńcze szaleństwa nie zaprzątają Ci głowy, bo jesteś już odpowiedzialnym rodzicem, wciąż nie możesz zapomnieć o bezpiecznym kasku dla swojej pociechy. Model Abus Anuky 2.0 to strzał w dziesiątkę. Jest on nie tylko wytrzymały dzięki technologii In-Mold i wykorzystaniu EPS, ale też poprawia widoczność małego kolarza na drodze dzięki światłu LED.
Już wiesz, jaki wybrać kask rowerowy, czy jest obowiązkowy i dlaczego warto go mieć!
Mamy nadzieję, że dzięki lekturze naszego tekstu wiesz już nie tylko, czy kask na rower jest obowiązkowy, ale przede wszystkim rozumiesz, dlaczego tak konieczne jest, aby wszyscy kolarze zakładali je przed wyruszeniem w każdą trasę – niezależnie czy długą, czy krótką. Odwiedź nasz sklep internetowy Sprint-Rowery, a my z chęcią pomożemy Ci w wyborze odpowiedniego kasku dla Twoich potrzeb i preferencji.