This is a demo store. No orders will be fulfilled.
Co daje spacerowanie każdego dnia? Czy kolarze też powinni spacerować?

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się spacerom i temu, jak wpływają one na zdrowie kolarzy. Jeżeli zastanawiasz się, czy warto poświęcać czas na chodzenie, skoro i tak spędzasz godziny na cardio w postaci jazdy na rowerze – ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Sprawdź, co daje spacerowanie każdego dnia.
Spis treści:
- Spacerowanie – prosty sposób na poprawę zdrowia i samopoczucia
- Czy kolarze także powinni wybierać codzienny spacer? Korzyści łączenia różnych form aktywności fizycznej
- Co daje spacerowanie w przypadku kolarzy? Jak wpływa na wydajność i regenerację?
- Najlepsze sposoby na zmotywowanie się do codziennego spaceru
- Zakończenie
Spacerowanie – prosty sposób na poprawę zdrowia i samopoczucia
Regularne spacerowanie na świeżym powietrzu jest jednym z najprostszych i najbardziej dostępnych sposobów na poprawę zdrowia i samopoczucia. Jest to aktywność fizyczna, która nie wymaga specjalnych umiejętności czy sprzętu, jednocześnie niosąc ze sobą wiele korzyści dla organizmu.
Codzienny spacer wzmacnia układ sercowo–naczyniowy i poprawia krążenie krwi. Jego skutkiem będzie lepsza sprężystość tętnic, zmniejszenie ryzyka chorób serca, nadciśnienia
i udaru mózgu. Spacerowanie wpływa też korzystnie na układ odpornościowy, oddechowy, wzmacnia mięśnie oraz pomaga zredukować tkankę tłuszczową.
Spacerowanie będzie mieć również pozytywny wpływ na Twoje kondycję psychiczną. Podczas spaceru organizm wytwarza endorfiny, czyli hormon szczęścia. Pomaga on w obniżeniu poziomu stresu, poprawi Twój nastrój i zapewni lepszą pracę mózgu. Spacerowanie jest również korzystne dla osób, które zmagające się z lękami czy depresją.
Istotną zaletą spacerów jest fakt, że można tę czynność wykonywać często bez względu na pogodę. Jazda na rowerze w silnej ulewie może być mało przyjemna, jazda po śniegu – trudna i niebezpieczna, jeśli nawierzchnia jest akurat pokryta dodatkowo lodem.
Jeżeli więc nie chcesz iść na rower z uwagi na pogodę – warto ten czas poświęcić na spacer. Wycieczka do lasu nawet w największym deszczu będzie odprężająca, a parasol czy kurtka przeciwdeszczowa, np. Assos Mille GT Wind Jacket osłonią Cię od wody. Taki spacer będzie miał również charakter edukacyjny – to, jak las zmienia się w czasie deszczu potrafi być fascynujące.
Warto pamiętać, że codzienne spacery mogą być nie tylko formą relaksu i odpoczynku od obowiązków, ale także doskonałym treningiem. Niezależnie więc czy potrzebujesz przerwy od pracy czy też chcesz się zmęczyć – spacer będzie dla Ciebie doskonałym rozwiązaniem.
Czy kolarze także powinni wybierać codzienny spacer? Korzyści łączenia różnych form aktywności fizycznej
Odpowiedź na pytanie zawarte w tytule akapitu jest krótka i prosta – tak. Kolarstwo jest jedną z wyjątkowych dyscyplin sportu, która w bardzo nierówny sposób angażuje różne grupy mięśniowe. Z uwagi na wykorzystanie roweru i z grubsza niezmienną pozycję przez długie godziny, kiedy z niego korzystasz, część mięśni – na przykład mięśnie ramion, brzucha, pleców – mają zdecydowanie mniej pracy, niż mięśnie nóg czy pośladków. Szybko obracające się koła ułatwiają utrzymanie równowagi – oznacza to, że również wszystkie mięśnie szkieletowe mają ułatwione zadanie. Co ciekawsze nawet mięśnie nóg i pośladków z uwagi na jeden powtarzalny ruch rozwijają się mało równomiernie.
Dowiedz się więcej Jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rowerze?
Warto uzupełnić trening kolarski o codzienne spacery – pozwoli to po pierwsze rozluźnić i rozciągnąć wszystkie mięśnie, a po drugie wzmocni grupy mięśniowe, które na rowerze wykonują niewielką pracę. Tego rodzaju dodatkowy wysiłek będzie procentował także w czasie jazdy na rowerze. Przykładowo wspomniane wcześniej mięśnie szkieletowe – w czasie jazdy po asfalcie mają rzeczywiście niewiele pracy, ale w sytuacji, gdy utracisz z jakiegoś powodu równowagę i starasz się ją odzyskać – sprawne i dobrze funkcjonujące mięśnie szkieletowe mogą być różnicą między utrzymaniem się na rowerze, a wywrotką.
Kolejną zaletą regularnego łączenia różnych form aktywności fizycznej, jest zróżnicowanie treningu i uniknięcie monotonii, co może ułatwić Ci zmotywowanie się do ćwiczeń. Z drugiej strony różne formy wysiłku i wykorzystywanie mięśni na różne sposoby zmniejsza ryzyko kontuzji i przeciążeń.
Warto również pamiętać, że spacerowanie to doskonały sposób na regenerację organizmu po intensywnym treningu kolarskim. Dzięki spacerowi jesteś w stanie pobudzić do pracy inne mięśnie, utrzymać wysoki przepływ krwi co sprawi, że Twoje mięśnie zostaną szybciej oczyszczone z kwasu mlekowego. To ułatwi Twojemu organizmowi odzyskanie sił i pełnej sprawności przed kolejnym treningiem.
Podsumowując, połączenie różnych form aktywności fizycznej, takich jak kolarstwo i spacery, pozwala na zróżnicowanie treningu, wzmocnienie różnych grup mięśniowych, uniknięcie monotonii, zmniejszenie ryzyka kontuzji oraz poprawę regeneracji organizmu po treningu.
Sprawdź, czym jest Kolano skoczka – przyczyny, objawy i leczenie kontuzji u kolarzy
Co daje spacerowanie w przypadku kolarzy? Jak wpływa na wydajność i regenerację?
Spacerowanie na świeżym powietrzu może mieć wiele korzyści dla kolarzy, zwłaszcza jeśli jest ono uzupełnieniem treningu kolarskiego. Jego wpływ będzie jednak wysoce zależny od tego w jaki sposób spacerujesz. Poniżej postaramy się przedstawić najważniejsze korzyści wynikające z różnego rodzaju spacerów.
Poprawa krążenia krwi – regularne spacerowanie, niezależnie od tempa czy trasy pomaga wzmocnić układ sercowo–naczyniowy i zapewnia lepszy przepływ krwi. W czasie jazdy na rowerze niektóre elementy Twojego ciała są cały czas uciskane – siedzisz na siodełku w zgiętej pozycji, praktycznie cały czas wywierasz nacisk na stopy.
Oczywiście, producenci sprzętu robią wszystko co możliwe, aby ograniczyć negatywny wpływ postawy kolarskiej na Twoje ciało. Odpowiednie obuwie kolarskie czy też komfortowe siodełko – na przykład Bontrager Verse Comp z pewnością w widoczny sposób zwiększą przyjemność z jazdy. Spacerowanie pozwoli Ci jednak rozruszać wszystkie partie ciała i zapewni dopływ krwi do każdego mięśnia – a to przekłada się na lepszą wydajność podczas jazdy na rowerze.
Wzmocnienie mięśni szkieletowych i stabilizujących – kolarstwo to sport, który angażuje przede wszystkim dolne partie ciała. Spacerowanie może być więc świetnym uzupełnieniem treningu, ponieważ angażuje mięśnie górne, które na rowerze mają niewiele pracy. Wzmocnienie mięśni szkieletowych jest ważne dla utrzymania odpowiedniej postawy na rowerze oraz zapobiegania kontuzjom.
Wzmocnienie stabilizatorów – np. stawów biodrowych czy kolanowych, pozwoli Ci lepiej opanować rower w nieprzewidzianych sytuacjach. Jeżeli chcesz potraktować spacer jako dodatkowy intensywny trening właśnie na te grupy mięśniowe – wybierz spacerowanie na przełaj przez las, albo inny, bardzo nierówny teren. Taki rodzaj spaceru sprawia, że wszystkie mięśnie odpowiadające za utrzymanie równowagi i stabilizację stawów mają podwójnie ciężką pracę.
Redukcja stresu i poprawa samopoczucia – spacerowanie jest formą aktywności fizycznej, która pozwala na zredukowanie stresu i poprawę samopoczucia. Kolarze często poddani są dużemu stresowi, zwłaszcza w okresie przygotowawczym do zawodów. Dlatego też regularne spacery mogą pomóc w utrzymaniu równowagi emocjonalnej i poprawić samopoczucie.
Regeneracja organizmu po treningu – spokojne spacerowanie to forma aktywności fizycznej, która nie jest zbyt obciążająca dla organizmu, dlatego może być świetnym sposobem na regenerację mięśni po intensywnym treningu kolarskim. Spacerowanie pozwala na zwiększenie przepływu krwi, dotlenienie mięśni, wypłukanie z nich kwasu mlekowego – co przyspiesza proces ich regeneracji.
Zainspiruj się: Regeneracja po treningu – jak zadbać o rowerowy wellbeing?
Najlepsze sposoby na zmotywowanie się do codziennego spaceru
Regularne spacerowanie może być na początku trudne, zwłaszcza jeśli nie jest to dla Ciebie naturalna aktywność. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów, które mogą pomóc Ci wybrać się na codzienny spacer. Efekty, które chcesz osiągnąć, zauważysz dzięki temu szybciej, niż myślisz.
Wybierz cel, do którego dążysz – może to być na przykład poprawa kondycji, redukcja stresu, utrzymanie odpowiedniej wagi czy poprawa samopoczucia. Jeżeli masz zacięcie sportowe – wyznacz sobie czas na danej trasie, który chcesz osiągnąć, albo ambitne tempo marszu na odcinku np. 10km. Świadomość celu zdecydowanie ułatwia podjęcie działania.
Planuj spacery – zapisz w kalendarzu czas na spacery i traktuj je tak samo jak inne ważne treningi. Zadbaj o to, aby spacery stały się stałym elementem Twojego treningu i planuj czas w taki sposób, aby nigdy nie kolidowały z innymi zajęciami.
Znajdź towarzystwo – samotne treningi mają swoje uroki, ale jeżeli potrzebujesz motywacji do chodzenia – zaproś drugą osobę, z którą wspólnie będziesz wykonywać trening. W ten sposób kwestię motywacji dzielisz pomiędzy dwie osoby i uzupełniasz poczuciem obowiązku, aby partnera treningowego nie zostawić samego.
Wybierz ciekawe trasy – spacerowanie może być doskonałym sposobem na poznanie nowych tras i miejscówek. Możesz pójść tam, gdzie nigdy nie było okazji dostać się rowerem. Być może nawet w ten sposób znajdziesz sobie nowe trasy do treningu kolarskiego?
Zainwestuj w dobry sprzęt – w wypadku spacerów nie będzie to duża inwestycja. Kluczowe są wygodne buty i skarpety. Jeżeli często obcierasz palce przy chodzeniu – polecamy skarpety pięciopalczaste. Warto też pomyśleć o getrach lub spodenkach z getrami – w wypadku pań świetnie sprawdzą się na przykład Szorty Endura Hummvee II, które dzięki wewnętrznej warstwie ochronią Twoje uda od obtarć. Do tego warto zadbać o nawodnienie w czasie marszu. Tutaj również możesz skorzystać ze sprzętu kolarskiego – Bidon LIV CleanSpring pozwoli Ci zabrać z sobą wodę czy izotonik i zmieści się małym plecaku czy nawet kieszeni.
Korzystaj z aplikacji – wiele sportowych aplikacji na smartfony oferuje możliwość śledzenia treningów czy rywalizacji z innymi użytkownikami. To świetny sposób na motywację i kontrolę postępów.
Ostatecznie najlepszym motywatorem jest przyzwyczajenie. Jeżeli wyrobisz w sobie nawyk chodzenia na spacery codziennie rano, czy też po każdym treningu – nie będziesz potrzebować dodatkowej motywacji. A zalety, które wymieniliśmy w poprzednich częściach artykułu z pewnością sprawią, że nawyk ten docenisz.
Zakończenie
Jak widzisz regularne spacery niosą ze sobą sporo korzyści i są doskonałym uzupełnieniem do jazdy na rowerze. Jeżeli dotychczas ta aktywność nie była uwzględniona w Twoim planie treningowym – warto to nadrobić. Pozytywne skutki spacerów odczujesz błyskawicznie. Do chodzenia nie potrzebujesz specjalnego sprzętu – tutaj doskonale sprawdzi się ubiór kolarski. Jeżeli więc potrzebujesz uzupełnić garderobę sportową – zapraszamy do sklepu online Sprint–Rowery.pl