This is a demo store. No orders will be fulfilled.
Ból kręgosłupa a jazda na rowerze. Aktywność pomaga czy szkodzi?

Dolegliwości bólowe są zmorą każdego sportowca, zarówno zawodowca, jak i amatora. Każdej osobie aktywnej fizycznie zależy na zmniejszeniu prawdopodobieństwa ich występowania, niestety – nie zawsze to się udaje. Szczególnie uciążliwy jest ból pojawiający się w czasie jazdy na rowerze i tuż po niej. Jak uniknąć tej udręki? Jak poradzić sobie, gdy przyjdzie się z nim zmierzyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym tekście.
Spis treści:
- Ból kręgosłupa a jazda na rowerze – jak to wygląda w rzeczywistości? ?
- Ból pleców na rowerze – jak go uniknąć?
- Czy jazda na rowerze może być formą terapii w przypadku bólu kręgosłupa? Fakty i mity
- Profilaktyka bólu kręgosłupa u rowerzystów – jakie ćwiczenia warto wykonywać?
- Już wiesz, jak pokonać ból pleców po jeździe na rowerze i jak go uniknąć
Ból kręgosłupa a jazda na rowerze – jak to wygląda w rzeczywistości?
Z bólem pleców zmaga się wiele osób w zachodnim społeczeństwie. Niestety problemy coraz częściej sygnalizują młodzi ludzie, którzy dotychczas nie mieli żadnych kłopotów. Ich dziadkowie, kiedy byli w ich wieku, nawet nie wiedzieli, czym są dolegliwości bólowe kręgosłupa. Istnieje wiele czynników, które są powodem ich powstawania. Możemy wyróżnić trzy główne przyczyny związane z kolarstwem, które mogą odpowiadać za ból kręgosłupa lędźwiowego i innych jego odcinków.
Pierwsza z nich to zignorowanie faktu, jak ważny jest prawidłowy dobór roweru do budowy ciała. Łatwo można ugasić ból, kiedy dostosuje się wysokość siedziska lub kierownicy, co opiszemy w dalszej części tekstu. Może ona wspomóc również utrzymanie prawidłowej i wyprostowanej pozycji siedzącej podczas pedałowania. To właśnie postawa ciała, najczęściej przygarbiona, choć uznawana za aerodynamiczną, jest drugim najczęstszym powodem, który przyczynia się do bólu kręgosłupa.
Wreszcie trzecia to osłabione mięśnie całego ciała, a w szczególności korpusu. Mocne mięśnie tułowia i brzucha są dla organizmu fundamentem. I aby ten mógł stać, spoczywać oraz przemieszczać się w określonych pozycjach, uznawanych przez środowisko ekspertów medycznych za odpowiednie, musi być naprawdę solidny. Jeśli tak nie jest, natychmiast należy rozpocząć pracę nad jego wzmocnieniem.
Jednak czy sama jazda na rowerze będzie prowadzić do bólu kręgosłupa? W celu poznania dokładnej przyczyny najlepiej udać się do lekarza lub fizjoterapeuty, który fachowym okiem spojrzy na Twój konkretny przypadek. Faktem jest, że możesz odczuwać dyskomfort w linii kręgosłupa w wyniku długotrwałego przebywania w jednej pozycji. Natomiast to, jak wygląda Twój tryb życia na co dzień, będzie miało prawdopodobnie najbardziej znaczący wpływ na odczuwane dolegliwości.
Ciągłe siedzenie przed komputerem, na źle wyprofilowanym fotelu, z nogami wyłożonymi na biurko i niezdrową przekąską obok. Czy to znajomy obrazek? To właśnie codziennie powtarzane błędy prowadzą do zwyrodnień w obrębie kręgosłupa i znaczącego osłabienia mięśni tułowia, które wpływają niekorzystnie na komfort jego pracy.
Ból pleców na rowerze – jak go uniknąć?
Lekarz ortopeda lub reumatolog, a także rehabilitant skupią się na początku na tym, na co narażony jest Twój kręgosłup. Najczęstszymi kwestiami poruszonymi przez specjalistów będą przeciążenia statyczne oraz przeciążenia dynamiczne. Te pierwsze występują podczas długotrwałej jazdy w tej samej pozycji. Jak wskazują badacze, nacisk punktowy na krążek międzykręgowy w pozycji siedzącej to około 175 kilogramów, w pozycji stojącej około 80 kilogramów, a w pozycji leżącej tylko 20 kilogramów.
Z kolei przeciążenia dynamiczne powstają, gdy błędnie wykonujesz często powtarzane czynności. Wszystko to prowadzi do powstawania mikrourazów w mięśniach i stawach, których konsekwencją jest z kolei rozwój stanu zapalnego, a dalej jeszcze poważniejszych zaburzeń.
Jednym z najczęstszych problemów, z którym zgłaszają się pacjenci, jest ból kręgosłupa lędźwiowego. A jazda na rowerze może też uwydatniać dolegliwości innych odcinków pleców. Jak wspomniano wcześniej, samo kolarstwo niekoniecznie musi być jednak jego główną przyczyną.
Jeśli chodzi o ból odcinka szyjnego, wyróżnić możemy szereg kwestii, które mogą do niego prowadzić. Są to między innymi choroby zwyrodnieniowe, stenoza kanału kręgowego, choroby tkanki mięśniowej i kostnej, wady wrodzone, choroby zakaźne, nowotwory, zmiany w wyniku urazów i kontuzji, wady postawy, mała aktywność fizyczna i oczywiście siedzący tryb życia ze złą postawą podczas pracy na komputerze.
Przyczyną bólu odcinka piersiowego mogą być nie tylko te wymienione przy części szyjnej, ale również nadwaga i otyłość, stanowiące dodatkowe obciążenie dla kręgosłupa, duży biust kobiet, noszenie zbyt dużych ciężarów na plecach, a nawet słaba mechanika oddychania.
Za ból części lędźwiowej mogą odpowiadać nie tylko przyczyny związane konkretnie z kręgosłupem. Bóle w okolicy lędźwi powodują choćby choroby nerek i układu moczowego, miesiączki, endometrioza lub inne dolegliwości związane z kobiecym układem rozrodczym, choroby trzustki lub wątroby, a u mężczyzn problemy z prostatą.
Skoro jeździsz na jednośladzie, to czy powinieneś obawiać się kłopotów z prostatą? Prostata a jazda na rowerze – rozwiewamy wątpliwości!
Jak sam doskonale widzisz, lista potencjalnych kłopotów jest naprawdę długa. Czynniki ogólne, jak zła postawa czy nowotwory, mogą przyczynić się do dyskomfortu przez odczuwany ból w różnych partiach pleców. Nie inaczej jest w przypadku ostatniego odcinka – krzyżowego i ogonowego. Za dolegliwości mogą tu zaś odpowiadać również zaparcia, upadek, neuralgia splotu krzyżowego lub guzicznego, torbiel włosowa kości ogonowej, torbiele Tarlova, a nawet ciąża.
To oczywiście nie wszystko. Ból lędźwi promieniujący do pośladka, uda i łydki może wskazywać na rwę kulszową lub tak zwany zespół mięśnia gruszkowatego. Dolegliwości przechodzące rano to prawdopodobnie wypuklina, czyli stan uszkodzenia krążka międzykręgowego. Podczas dłuższego stania czasem pojawia się też ból spowodowany obniżeniem krążków międzykręgowych.
Dowiedz się więcej, z czym związana jest rwa kulszowa i jazda na rowerze – fakty i mity
Czy jazda na rowerze może być formą terapii w przypadku bólu kręgosłupa? Fakty i mity
Warto wiedzieć, że nawet uciążliwy ból kręgosłupa, nie jest przeciwskazaniem do jazdy na rowerze. To mit, który należy z całą stanowczością obalić. Są jednak przypadłości, w których lekarz odradzi ten rodzaj aktywności fizycznej. Należą do nich między innymi rekonwalescencja po operacji kręgosłupa czy zaawansowane stadium choroby zwyrodnieniowej. W przypadku postępującego nowotworu kości lekarz także może zabronić jazdy w terenie.
Kolejny mit dotyczy wytrzymałości kręgosłupa, która miałaby wzrastać razem z kolejnymi przejechanymi kilometrami. Jest dokładnie odwrotnie. Podczas ciągłej podróży, im dłużej jedziemy, tym kręgosłup bardziej słabnie.
Tymczasem prawidłowa pozycja w czasie jazdy powinna charakteryzować się nie tylko prostymi plecami oraz tułowiem lekko pochylonym do przodu, ale również rękami zapartymi mocno o kierownicę i ugiętymi łagodnie w stawach łokciowych.
Kierownica i siodełko powinny być na tym samym poziomie, dlatego nie wybieraj ramy roweru, która będzie za duża i nie pozwoli Ci sięgnąć bez nadmiernego pochylania się. Co się tyczy nóg, kolano w najniższym położeniu stopy powinno znajdować się pod kątem około 25 stopni, a maksymalne jego zgięcie nie może przekraczać 90 stopni, gdyż to zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju problemów ze stawem kolanowym.
Gdy zmagasz się z bólem kręgosłupa, koniecznie musisz zadbać o jazdę na rowerze, który zapewnia pozycję siedzącą zdrową dla pleców. Optymalny będzie rower trekkingowy lub miejski. Pozwolą Ci one przyjąć pozycję możliwie najbardziej wyprostowaną. Doskonałym wyborem będzie rower miejski Trek District 1 Equipped 2023. Dzięki specjalnej geometrii ramy oraz wyprofilowanej kierownicy pomoże Ci on podróżować bez zbędnych przeciążeń statycznych i dynamicznych.
Zadbaj o swoje plecy i dowiedz się, na czym polega poprawna pozycja na rowerze – jak siedzieć, żeby jeździło się lepiej?
Staraj się wybierać rower z szerokim siodełkiem lub wymienić je. Dlaczego to istotne? W ten sposób najrównomierniej rozłoży się ciężar ciała. Jeśli planujesz więc zakup nowego siodełka, koniecznie sprawdź siodełko rowerowe Bontrager Boulevard Fluid. To dobry wybór, szczególnie w przypadku regularnej, acz rekreacyjnej jazdy. Kiedy natomiast potrzebujesz nowej kierownicy, rzuć okiem na model Bontrager Aero XXX. Posiada ona więcej miejsca na nadgarstki, dzięki czemu zapewni Ci solidniejszy i bardziej stabilny chwyt.
Jazda po nierównym i nieutwardzonym terenie powoduje przenoszenie drgań na ciało – również na tułów i kręgosłup. Nadmierne wstrząsy niekorzystnie wpływają na kondycję krążków międzykręgowych. Zadbaj o wysokiej jakości amortyzatory w swoim rowerze lub jeśli planujesz zakupić nowy pojazd, zdecyduj się na rower crossowy Trek Dual Sport 2 Gen 4, który łączy w sobie najlepsze cechy rowerów szosowych z rowerami MTB.
Profilaktyka bólu kręgosłupa u rowerzystów – jakie ćwiczenia warto wykonywać?
Wiele osób myśli, że najlepszą metodą jest przeczekanie bólu. Nie popełniaj tego błędu! Badania reumatologiczne pokazują nawet, że często jest dokładnie odwrotnie i dolegliwości mogą powrócić i to znacznie mocniej, niż się spodziewasz.
Zestaw ćwiczeń na bolący kręgosłup będzie różnić się, w zależności od rodzaju bólu, miejsca występowania czy nawet płci, co zostało wyjaśnione we wcześniejszej części tekstu. Jeśli więc chcesz ćwiczyć w taki sposób, aby rozwiązać kłopot, zamiast dodatkowo go pogłębić, najlepiej skonsultuj się z fizjoterapeutą, który przygotuje indywidualnie dopasowany trening, pozwalający zmniejszyć ból oraz ryzyko jego nawrotu.
Istnieje jednak szereg bezpiecznych ćwiczeń ogólnych, które można, a nawet trzeba, wykonywać regularnie w trosce o swój kręgosłup. Pierwsze z nich to rotacje kręgosłupa w klęku podpartym. Ustaw się w pozycji “na czworaka”, z kolanami zgiętymi pod kątem prostym i wyprostowanymi rękami w linii barków. Oprzyj rękę o kark, tak aby łokieć był uniesiony do góry, a trzymając rękę za głową, dotknij łokciem do drugiego łokcia (w wyprostowanej ręce). Teraz obróć kręgosłup i łokieć skieruj w kierunku sufitu. Powtórz ćwiczenie na drugą stronę.
W tej pozycji możesz wykonać również koci grzbiet, wypychając ku górze środkową część kręgosłupa. Po zakończeniu ćwiczenia przenieś ciężar ciała do tyłu, pośladki oprzyj o pięty i maksymalnie wyciągnij od siebie dłonie (wciąż pozostawiając je przyklejone do ziemi). Skłon japoński pozwoli Ci rozciągnąć obolały kręgosłup i pomóc w walce z bólem.
Już wiesz, jak pokonać ból pleców po jeździe na rowerze i jak go uniknąć
Dolegliwości bólowe kręgosłupa potrafią być uciążliwe, ale nie są żadnym wyrokiem. Najczęściej nie będą nawet żadnym wskazaniem do przedwczesnego zakończenia aktywności ruchowej. W przypadku bólu najlepiej jednak zawsze skonsultować się z lekarzem bądź fizjoterapeutą. Pomogą oni dobrać odpowiednie ćwiczenia, a kiedy i one nie pomogą, zaordynują stosowne leczenie farmakologiczne lub operacyjne.
Jeśli natomiast potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniego sprzętu rowerowego, skontaktuj się z nami. Wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz w naszym sklepie internetowym Sprint-Rowery.