This is a demo store. No orders will be fulfilled.
Blokada ortopedyczna – czy pomoże, gdy nie możesz jeździć na rowerze?

Słyszałeś od znajomych, że u kolarzy pojawia się złe samopoczucie po blokadzie i zastanawiasz się, czy warto ją zastosować? Odpowiedź na takie pytanie nie jest prosta. Jeżeli jesteś w trakcie przygotowań do ważnych zawodów i nie chcesz wypaść z formy, blokada w kolano lub blokada w bark mogą pozwolić ci trenować dalej. Przeczytaj, na czym polega blokada ortopedyczna, które problemy rozwiązuje, a których nie.
Czego dowiesz się z tego artykułu:
- Czym jest blokada ortopedyczna?
- Jak działa blokada?
- Jaki jest czas działania blokady sterydowej?
- Kiedy zaleca się stosowanie blokady stawowej?
- Czy stosowanie kortykosteroidów jest bezpieczne?
Spis treści:
- Co to jest blokada przeciwbólowa?
- Jak działa blokada ortopedyczna?
- Jak długo działa blokada sterydowa?
- Wskazania i przeciwwskazania do stosowania blokady stawu.
- Blokada sterydowa — skutki uboczne.
- Czy blokada jest bezpieczna?
Co to jest blokada przeciwbólowa?
Blokada stawu polega na podaniu zastrzyku w konkretne miejsce w stawie. Ma ona za zasadnie złagodzić stan zapalny, zmniejszyć opuchliznę oraz dolegliwości bólowe związane ze zmianami zwyrodnieniowymi, przeciążeniem lub kontuzją. Blokady ortopedyczne są ważne między innymi dla osób aktywnych fizycznie, którym zależy na utrzymaniu sprawności i kontynuowaniu treningów w celu utrzymania założeń makrocyklu treningowego.
Silnego działania przeciwzapalnego związanego z podaniem blokady nie należy utożsamiać z leczeniem. Środek znieczulający „oszukuje” układ nerwowy, wysyłający do mózgu informację o odczuwanym bólu. Nie powoduje jednak, że przyczyna tego bólu znika. Jeżeli wcześniej było potrzebne leczenie operacyjne, nadal trzeba będzie je wykonać.
Blokady stosuje się zwykle, kiedy inne metody leczenia, a także fizjoterapii i rehabilitacji nie przynoszą efektu. Zalicza się je do tzw. metod zachowawczych.
Jak działa blokada ortopedyczna?
Blokada ortopedyczna polega na podaniu pacjentowi leku znieczulającego miejscowo (LZM) — samodzielnie lub z glikokortykosteroidem. Niekiedy zastrzyki sterydowe na stawy są uzupełniane o adrenalinę. Sterydy odgrywają tutaj bardzo istotną rolę, ponieważ wykazują silne działanie przeciwzapalne oraz blokują przewodnictwo nerwowe. W zależności od zaleceń lekarza podaje się m.in. kortyzol, kortyzon, hydrokortyzon, prednizolon i betametazon lub deksametazon. Do LZM zalicza się m.in. lidokainę lub bupiwakainę. Ich zadaniem jest zmniejszenie dyskomfortu towarzyszącemu zabiegowi. Działają one jako rozpuszczalnik dla sterydów.
Zastrzyki blokady zawierające sterydy nie powinny być utożsamiane ze sterydami anabolicznymi. Nie powodują one nasilenia procesów anabolicznych i nie wpływają na zwiększenie wydolności organizmu. Ich zastosowanie jest bezpieczne i legalne.
Jak długo działa blokada sterydowa?
Czas działania blokady bólu kręgosłupa lub innego obszaru wynosi zwykle kilka tygodni. Poprawa jest odczuwalna najczęściej już po kilku dniach. W razie potrzeby ostrzykiwanie kręgosłupa lub stawu kolanowego można powtórzyć, ale nie są to zabiegi całkowicie neutralne dla organizmu. Zwykle nie zaleca się przeprowadzania ich częściej niż 3 do 5 razy w ciągu roku. Długotrwałe lub intensywne korzystanie z blokad może działać destrukcyjnie na stawy, chrząstki i ścięgna.
Jeżeli dolegliwości bólowe są na tyle uciążliwe, że leki sterydowe trzeba podawać często, warto przyjrzeć się bliżej swojemu planowi treningowemu — nie tylko poszczególnym jednostkom i ich wzajemnym relacjom, ale także jakości regeneracji oraz diecie. Być może przyczyna początków choroby zwyrodnieniowej lub innej dolegliwości leży w innym miejscu, niż pierwotnie sądziłeś. Czasami lepiej może być przejściowo dorzucić treningi innej dyscypliny lub przesiąść się chwilowo na trenażer.
Wskazania i przeciwwskazania do stosowania blokady stawu. Kiedy stosować blokadę kręgosłupa lub blokadę barku?
Wstrzykiwanie blokady jest zalecane w przypadku występowania takich dolegliwości, jak:
- choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego lub biodrowego,
- łokieć tenisisty,
- zespół bolesnego barku,
- ból pleców (np. w wyniku dyskopatii lub kręgozmyku),
- występowanie rwy kulszowej, barkowej lub udowej,
- zespół cieśni nadgarstka.
Oczywiście możliwy jest brak poprawy po blokadzie. W takiej sytuacji zasadne może być podanie drugiego zastrzyku, ale jeśli nie daje on efektu, trzeba zmienić postępowanie terapeutyczne.
Podanie leku miejscowo znieczulającego wraz ze sterydem jest zabiegiem zasadniczo bezpiecznym pod warunkiem, że przeprowadza go wykwalifikowany lekarz. Ból podczas iniekcji jest nieznaczny. Kiedy należy rozważyć sięgnięcie po inne metody leczenia?
- U pacjenta występują reakcje alergiczne na substancje zawarte w zastrzyku.
- Pacjent cierpi na zaburzenia krzepliwości krwi.
- U pacjenta współwystępują choroby przewlekłe, jak np. cukrzyca (blokada może powodować wzrost przejściowy poziomu glukozy we krwi).
- Stan ciąży u kobiet.
Blokada sterydowa — skutki uboczne
Najczęściej występującym skutkiem ubocznym blokady jest tzw. reakcje flare. Po wstrzyknięciu steryd wytrąca się pod postacią kryształków, zaś u pacjentów występuje krótki okres bólu trwający od 24 do 48 godzin. Dolegliwości bólowe można łagodzić przy pomocy okładów z lodu. Niekiedy dochodzi też do odbarwienia skóry w miejscu zastrzyku.
Czy blokada jest bezpieczna? Kiedy warto po nią sięgnąć, a kiedy nie?
Substancje znajdujące się w blokadzie działają silnie przeciwzapalnie i znieczulają miejscowo. Choć zwykle okazują się bardzo skuteczne, należy pamiętać, że nie likwidują one przyczyny bólu. Kontynuowanie intensywnych treningów z blokadą może skutkować znacznie poważniejszą kontuzją.