This is a demo store. No orders will be fulfilled.

Bielizna termoaktywna – jaką wybrać, gdy wybierasz się na rower? Podpowiadamy!

28/09/2023
Bielizna termoaktywna – jaką wybrać, gdy wybierasz się na rower? Podpowiadamy!

Jednym z czynników zewnętrznych, mających wpływ na efektywność treningu rowerowego są warunki atmosferyczne. Chcąc zminimalizować dyskomfort i szkodliwy wpływ na pracę całego ciała, kolarze stawiają na odzież termoaktywną, którą w różnych formach coraz częściej można zobaczyć na polskich ścieżkach rowerowych. Czym jest bielizna termoaktywna? Jaką wybrać? Odpowiedzi znajdziesz w naszym tekście! 

Spis treści:

  1. Dlaczego bielizna termoaktywna ma znaczenie w życiu kolarza?
  2. Bielizna termoaktywna – jaką wybrać? Praktyczne porady dla rowerzystów
  3. Jaka bielizna termoaktywna na rower jest najlepsza? Nasze rekomendacje
  4. Bielizna termoaktywna na rower – wskazówki, które ułatwią Ci wybór
  5. Bielizna termoaktywna – jaką wybrać, aby być zadowolonym? Teraz już to wiesz!

Dlaczego bielizna termoaktywna ma znaczenie w życiu kolarza? 

Bielizna termoaktywna

Bielizna termoaktywna stanowi warstwę bazową, która oddziela ciało od pozostałego ekwipunku kolarskiego. Jest to pierwsza linia obrony przed zmianami temperatury i wilgotnością, dlatego ma ogromne znaczenie dla ogólnej wydolności organizmu kolarza. 

Jak działa bielizna termoaktywna podczas aktywności fizycznej? Bielizna termoaktywna to kluczowy element termoregulacji podczas jazdy na rowerze. Działa jak druga skóra, zapewniając izolację cieplną przy niskich temperaturach w chłodne dni. W takim przypadku materiały termoizolacyjne zatrzymują ciepło generowane przez ciało i ogrzewają je, zapobiegając wychłodzeniu organizmu. 

W cieplejsze bielizna termoaktywna działa odwrotnie – odprowadza nadmiar ciepła na zewnątrz, co zapobiega przegrzaniu. Dzięki temu kolarz może utrzymać stabilną temperaturę ciała, co ma bardzo duże znaczenie dla zachowania komfortu podczas długotrwałego wysiłku latem. 

W zmiennych warunkach pogodowych takich jak przejście z chłodnego poranka w słoneczny dzień lub deszczową pogodę (znanych nam z wiosny czy jesieni), bielizna termoaktywna zadba o utrzymanie odpowiedniej temperatury Twojego ciała. W chłodniejszych momentach będzie Ci po prostu cieplej, natomiast, gdy słońce zacznie skutecznie operować – nie przegrzejesz się. Tak w praktyce zadziała każda najlepsza bielizna termoaktywna. Niezależnie od zmienności warunków pogodowych, Ty i tak będziesz odczuwać komfort termiczny

Przeczytaj także: Trening cardio – na czym polega? Czy możesz go zastąpić jazdą na rowerze?

Dla amatorów, którzy latem ubierają na przykład bawełniane koszulki z krótkim rękawem, upał to nie jedyny problem. Jest nim w dużej mierze również pot, doskwierający szczególnie podczas wielokilometrowych tras na świeżym powietrzu. I jego rozwiązaniem jest właśnie bielizna termoaktywna. To ona odprowadza nadmiar wilgoci, dzięki czemu niestraszne Ci będą nawet największe upały. 

Zarówno bielizna termoaktywna damska, jak i męska działają w ten sam sposób. Są po prostu wykonane z jakościowych materiałów o zaawansowanych właściwościach, gwarantujących błyskawiczne odprowadzanie wilgoci. Te materiały, o których opowiemy w dalszej części tekstu, skutecznie transportują pot z powierzchni skóry na zewnątrz, gdzie może szybko odparować. 

Jaka bielizna na rower będzie najlepsza? Przede wszystkim taka, która obok wykonania z najlepszych materiałów, będzie ściśle dopasowana do Twojego ciała. To nie tylko zapewnia komfort, ale i minimalizuje tarcie materiału o skórę, co może prowadzić do bolesnych i piekących otarć naskórka. Elastyczność bielizny pozwala także na swobodę ruchów, co jest niezwykle istotne podczas dynamicznej jazdy na rowerze. 

Czemu to takie ważne? Odparzenia pojawiają się najczęściej w okolicach pośladków, ud i miejsc kontaktu z siodełkiem rowerowym. Zmagają się z tym zarówno wysportowani atleci, jak i amatorzy kolarstwa, a ból jest im gotów odebrać całą radość z jazdy. Właściwa bielizna termoaktywna będzie wyposażona w płaskie szwy i obszycia, czym zminimalizuje znacznie tarcie materiału o skórę. 

Na koniec wreszcie niektóre modele bielizny termoaktywnej posiadają wbudowaną ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym. To szczególnie istotne podczas słonecznych dni, kiedy będziesz narażony na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Ochrona przed promieniowaniem UV zmniejszy ryzyko poparzeń słonecznych i przewlekłych uszkodzeń skóry, które mogą być przyczyną nie tylko bólu, ale i poważnych chorób. 

Bielizna termoaktywna – jaką wybrać? Praktyczne porady dla rowerzystów 

Wielu kolarzy –amatorów, którzy jeszcze jej nie mają, powinni zrobić wszystko, aby w ich szafach jak najszybciej znalazła się bielizna termoaktywna. Jaka najlepsza będzie, w zależności od stopnia zaawansowania i ilości godzin spędzonych na rowerze? Odpowiedź na to pytanie nasunie się sama po krótkiej analizie produktów, które dostępne są na naszym rynku, ponieważ bielizna termoaktywna to nie jedyna opcja, z której mogą skorzystać fani jednośladów. 

Bielizna termiczna i termoaktywna, choć obie nazwy brzmią bardzo podobnie, to jednak różnią się od siebie. Niestety nieświadome osoby wciąż używają tych słów wymiennie, dlatego zawsze warto zwrócić uwagę, o którym rodzaju odzieży jest mowa. Powinieneś wybrać bieliznę termoaktywną, aby mieć pewność, że będzie pracować podczas każdej aktywności fizycznej, niezależnie od warunków pogodowych. Ma ona zapewniać komfort podczas wysiłku fizycznego bez względu na panującą temperaturę i lepiej sprawdzi się u osób podejmujących ćwiczenia o wyższym natężeniu. 

Z kolei odzież termiczna ma za zadanie jedynie chronić Cię przed chłodem i wiatrem i dodatkowo dogrzewać ciało podczas jazdy o znacznie niższej intensywności. Zda egzamin więc późną jesienią, wczesną wiosną oraz zimą, a z jej właściwości skorzystają przede wszystkim ci, którzy cenią sobie znacznie bardziej rekreacyjną podróż na dwóch kółkach. Jaka bielizna na rower będzie lepsza? To już zależy wyłącznie od Twoich preferencji. 

Jednak analizując, jaka bielizna termoaktywna powinna znaleźć się w Twojej szafie, weź też pod uwagę coraz większy wachlarz produktów, spełniających podobne zadania. Bielizna kompresyjna ma za zadanie wspierać krążenie krwi i zmniejszać drgania mięśni podczas jazdy na rowerze. Z kolei bielizna chłodząca jest doskonała do jazdy w upalne dni. 

Bielizna termoaktywna wykonana może zostać zarówno z materiałów syntetycznych, jak i naturalnych. W tej pierwszej grupie znajdują się między innymi poliester, nylon, elastan czy mikrofibra. Poliester swoją popularność zawdzięcza niezwykłej lekkości oraz temu, że bardzo szybko schnie. Nylon cechuje wodoodporność, dzięki czemu sprawdzi się podczas jazdy w deszczu. Przy okazji jest też bardzo odporny na rozciąganie, co sprawi, że dobrze dopasuje się do Twojego ciała. 

Bielizna termoaktywna męska czy damska, z dodatkiem elastanu, będzie bardziej elastyczna i sprężysta. Łatwiej będzie o kontrolę nad rowerem i zapewnisz sobie znacznie większy zakres ruchu poszczególnych mięśni. Jaką bieliznę termoaktywną wybrać, gdy masz wrażliwą skórę? Tu z odpowiedzią przychodzi mikrofibra, która jest delikatna, dobrze odprowadza wilgoć i zmniejsza ryzyko podrażnień. 

Chcąc nosić bieliznę termoaktywną wykonaną z naturalnych materiałów, to zdecydowanie najlepszą opcją będzie wełna merino. Bielizna termoaktywna wykonana z wełny merynosów jest idealna do jazdy w zimnych warunkach. Dodatkowo ma zdolność do utrzymania ciepła nawet wtedy, gdy jest mokra, co będzie istotne w przypadku nagłego deszczu. 

Sprawdź również: Jaki plecak na rower będzie najlepszy? Ranking propozycji dla każdego

Jaka bielizna termoaktywna na rower jest najlepsza? Nasze rekomendacje 

Już wiesz, czym charakteryzuje się bielizna termoaktywna. Jaka najlepsza będzie dla Ciebie? Wyróżnić możemy kilka jej rodzajów, co z pewnością pomoże Ci określić, które części  ciała chcesz, aby były chronione przed chłodem, gorącem i nadmiarem wilgoci. 

Pierwszym są oczywiście koszulki rowerowe. Znaleźć je możesz zarówno z krótkim rękawem, jak i z długim. Popularne potówki występują również w wersji bez rękawów. Te ostatnie zakłada się głównie latem, bo ich przewiewna struktura powoduje, że sprawnie odprowadzają pot na zewnątrz. 

Jaką bieliznę termoaktywną wybrać, aby dobrze funkcjonowała na Twoim torsie? Koszulka Endura Translite II S/S doskonale sprawdzi się w tej roli. Jej krój zaprojektowany został specjalnie z myślą o pozycji rowerowej, wykorzystuje płaskie szwy w konstrukcji. Wolisz długi rękaw? Najlepszy wybór to koszulka z długim rękawem Endura Transmid LS. Dzięki izolacyjnemu materiałowi korpusu nada się do jazdy w różnych temperaturach. 

Bielizna termoaktywna

Jaka bielizna termoaktywna na rower będzie przydatna zimą? W trakcie tej pory roku musisz chronić każdą część ciała, a w szczególności nogi, które pracują przez cały czas jazdy. W takiej sytuacji rozwiązaniem będą spodnie rowerowe, takie jak spodnie Endura FS260-Pro Thermo Tight. Mają dopasowany krój, zamki na kostkach i co ważne dla każdego dbającego o higienę zawodnika – właściwości antybakteryjne

Bielizna termoaktywna

Jak chronić szyję i głowę? Rozwiązanie to kominiarka Bontrager Windshell. Jest ona lekka i przyjemna w dotyku, a tkanina termiczna Profila zatrzymuje ciepło i pozwala pozbyć się zbędnej wilgoci. Kominiarka będzie idealna dla osób aktywnych oraz lubiących jazdę na rowerze czy uprawiających inne sporty na świeżym powietrzu. 

Jaka bielizna termoaktywna powinna znaleźć się jeszcze w Twojej szafie? Pomyśl nad odprowadzającymi pot skarpetami, ochraniaczami na kolana oraz łokcie. Z kolei dla kobiet przeznaczone będą takie produkty jak biustonosz sportowy Liv Beyond bezszwowy, który ubierzesz niezależnie od pory roku podczas każdej aktywności fizycznej. 

Bielizna termoaktywna

Bielizna termoaktywna na rower – wskazówki, które ułatwią Ci wybór 

Być może w Twojej głowie pojawiają się teraz pytania, jaki rozmiar powinna mieć bielizna termoaktywna. Jaką wybrać, by najlepiej spełniła swoje zadania? Musisz uwzględnić kilka czynników. Po pierwsze, grubość materiału. Choć w większości z nich dasz radę wytrzymać w różnym zakresie temperatur, to im grubszy materiał, tym lepiej sprawdzać będzie się zimą, a nie latem.

Bielizna termoaktywna musi również dobrze przylegać do ciała. Tylko w ten sposób, będzie w stanie spełnić swoje zadanie, które porównaliśmy wcześniej do bycia drugą skórą – ogrzania w chłodne dni oraz odprowadzenia nadmiaru wilgoci w te, w trakcie których żar leje się z nieba. 

Przymierzając odzież, zwróć także uwagę na swobodę ruchów, którą powinny gwarantować wszystkie ubrania, a zwłaszcza te, które są pierwszą warstwą ściśle przylegającą do skóry. Szukając koszulki termoaktywnej do jazdy na rowerze, skup się przy okazji na długości tylnej części, aby uniknąć problemów z odsłoniętymi lędźwiami, do czego doprowadzić może przyjęcie aerodynamicznej pozycji jazdy. 

Przyjrzyj się i metkom, które podpowiedzą Ci, jak powinno wyglądać pranie bielizny termoaktywnej. Tę najlepiej prać ręcznie lub w pralce na delikatnym cyklu. Unikaj prania w cyklach o dużej prędkości obrotowej, ponieważ może to uszkodzić włókna. Używaj chłodnej lub letniej wody, bo gorąca może wpłynąć na elastyczność materiałów, co może prowadzić do utraty właściwości termoaktywnych.

Bielizna termoaktywna

Bielizna termoaktywna – jaką wybrać, aby być zadowolonym? Teraz już to wiesz! 

Jesteśmy przekonani, że nasz artykuł pomoże Ci w wyborze odpowiedniej bielizny termicznej. Jeśli będziesz miał jednak jakiekolwiek wątpliwości, koniecznie odwiedź nasz sklep internetowy Sprint-Rowery, a my pomożemy Ci wybrać ubrania najlepiej dopasowane do Ciebie, Twojego stylu oraz zakresu aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. 

Polecane produkty